Przewalutowanie płatności kartą mBanku za granicą

0

Planując wyjazd zagraniczny, wcale nie musimy zabierać ze sobą gotówki. Możemy płacić wyłącznie kartą. Niestety, nie zawsze będzie to opłacalne. Wszystko zależy od oferty banku i rodzaju karty. W poniższym artykule opisujemy, ile kosztuje płatność kartą mBanku za granicą oraz podpowiadamy, jak zrobić to taniej. Sprawdzamy zarówno karty debetowe, jak i kredytowe. Dodatkowo warto zapoznać się z prowizją za wypłatę gotówki za granicą przy użyciu karty mBanku, która opisaliśmy w osobnym artykule.

mBank oferuje różne karty: debetowe, kredytowe, walutowe. Do wyboru mamy „plastiki” Visa lub MasterCard. Dodatkowo zakres usług będzie inny w zależności od rodzaju konta. Każdy z ww. czynników ma wpływ na opłacalność posługiwania się daną kartą za granicą.

mBank płatność kartą za granicą

Spontaniczny wyjazd za granicę, a w portfelu jedynie zwykła debetówka mBanku? Oprócz dostępności terminali płatniczych obsługujących „plastiki” VISA i MasterCard nic nie stoi na przeszkodzie, by za zakupy w obcej walucie płacić kartą złotówkową mBanku. Jest to możliwe, jednak niezbyt opłacalne. Dlaczego?

Każda tego typu transakcja, tj. kiedy za zakupy w obcej walucie płacimy kartą w PLN, wiąże się z przewalutowaniem, za które mBank pobiera prowizję w wysokości 5,9% wartości transakcji.

W mBanku przewalutowanie płatności „plastikiem” odbywa się po kursie VISA dla kart VISA. W przypadku kart MasterCard najpierw kwota transakcji przeliczana jest po kursie operatora na euro, a dopiero potem na złotówki według tabeli kursowej banku. Finalny koszt zgodnie z TOiP wynosi w obu przypadkach 5,9%.

Rodzaj kontaKarta Mastercard (eKonto)Karta VISA
(eKonto)
VISA Świat Intensive
(mKonto)
Karta Walutowa VISAKarta Wielowalutowa
Prowizja za przewalutowanie5,9%0%0/3%*3,5%*
Zastosowane kursy wymianyTabela bankowa + kursy Mastercard (5,9%)Kurs VISAKurs VISAKursy VISA*Kursy VISA lub dla Mastercard tabela bankowa i kursy Mastercard*
Finalny koszt przewalutowania>5,9%>5,9%~0,5%~0-3%3,5%-5,9%
Opcja karty wielowalutowejTakTakTakTak
*Jeżeli waluta transakcji jest inna od waluty konta lub na rachunku walutowym nie ma wystarczającej ilości środków. Przewalutowanie nastąpi po kursach VISA dla kart VISA. W przypadku Mastercard przewalutowanie następuje na EURO (dla walut innych niż EURO) i z EURO na PLN po kursie z tabeli banku.

Jak widać opłacalny jest jedynie rachunek premium mKonto. W przypadku standardowej oferty zaprezentowanej w rankingu kont osobistych jest niestety drogo. Są jednak pewne możliwości obniżenia kosztu praktycznie do 0, o czym poniżej.

mBank karta wielowalutowa – płatność za granicą

By ograniczyć koszty związane z płatnościami kartą złotówkową za granicą, klienci mBanku mogą włączyć usługę wielowalutową. Zarówno jej uruchomienie, jak i korzystanie jest bezpłatne.

Do wyboru mamy dwie opcje:

 1. Nie otwieramy kont walutowych i nie kupujemy waluty. Płacimy swoją podstawową kartą w każdej walucie z prowizją za przewalutowanie na poziomie 3,5% (zamiast 5,9%).
 2. Otwieramy konta walutowe. mBank oferuje rachunki w 10 walutach obcych:
 • EUR – euro;
 • GBP – funt brytyjski;
 • USD – dolar amerykański;
 • NOK – korona norweska;
 • CHF – frank szwajcarski;
 • SEK – korona szwedzka;
 • DKK – korona duńska;
 • CZK – korona czeska;
 • HUF – forinty węgierskie;
 • JPY – jeny japońskie.

Następnie zasilamy wybrany rachunek odpowiednią walutą (wymiany można dokonać, np. w kantorze internetowym mBanku, ewentualnie zachęcamy do sprawdzenia gdzie i jak najtaniej wymienić walutę). Za granicą płacimy „plastikiem” wydanym do konta złotówkowego. Karta rozpozna walutę transakcji (1 z 11) i obciąży odpowiedni rachunek bez prowizji za przewalutowanie. Jeśli kwota operacji będzie wyższa niż dostępne saldo na koncie walutowym, środki zostaną pobrane z podstawowego rachunku (w PLN), a prowizja za przewalutowanie wyniesie 3,5%.

Płatności za granicą kartą walutową i wielowalutową mBanku

Oczywiście najlepsza opcją do płatności za granica jest płatność w danej walucie z wykorzystaniem karty walutowej/wielowalutowej. Musimy jednak trzymać się zasady, by waluta transakcji była taka sama jak waluta karty. Jeśli, przebywając w Wielkiej Brytanii, zapłacimy kartą w EUR i tak nastąpi przewalutowanie.

Choć mBank umożliwia otwarcie rachunku w 10 walutach obcych, to kartę płatniczą (tylko VISA) zamówimy jedynie w GBP, EUR i USD. Roczna opłata wynosi 30 zł.

Jeśli potrzebujemy dostępu do innych walut to tak, jak wspomnieliśmy wyżej, dzięki aktywacji usługi wielowalutowej i podpięciu kont walutowych pod kartę w PLN, możemy wykorzystywać jedną kartę (tj. swoją podstawową) do płatności w 10 walutach obcych i nie ponosić kosztów przewalutowania. Jedyne, co musimy zrobić, to zasilić wybrane rachunki walutowe odpowiednią kwotą.

Poza tym mBank oferuje kartę wielowalutową VISA Świat Intensive (do mKonta Intensive)  umożliwiającą płatność w 180 walutach bez prowizji za przewalutowanie.

mBank płatność kartą kredytową za granicą

W przypadku wszystkich kart kredytowych VISA i MasterCard (oprócz World MasterCard Intensive) mBank pobiera prowizję za przewalutowanie w wysokości 5,9% wartości operacji.

Natomiast posiadacze „plastiku” World MasterCard Intensive zwolnieni są z opłaty za przewalutowanie.

Rodzaj kontaKarty kredytowe Mastercard / VISAWorld Intensive MastercardMastercard World Elite
Prowizja za przewalutowanie i wymianę5,9% prowizji0% prowizji5,9% prowizji
Opracowanie własne na podstawie tabeli opłat i prowizji mBanku

Niestety w przypadku mBanku jest drogo, w naszym rankingu kart kredytowych prezentujemy korzystniejsze opcję dla tego typu operacji.

Płacenie kartą mBank za granicą – podsumowanie

Pamiętajmy, że podczas wyjazdu zagranicznego najczęściej najmniej opłacalną opcją będzie korzystanie z karty złotówkowej. Jednak nawet w tym przypadku możemy ograniczyć koszty, włączając bezpłatną usługę wielowalutową.

Natomiast prowizji za przewalutowanie unikniemy, jeśli:

 • otworzymy konto walutowe, zasilimy je wystarczającą ilością środków i dopilnujemy, by waluta transakcji była taka sama jak waluta karty LUB
 • aktywujemy usługę wielowalutową i podepniemy odpowiedni rachunek walutowy pod podstawową kartę do konta LUB
 • skorzystamy z debetówki VISA Świat Intensive bądź kredytówki World MasterCard Intensive.

Ponadto, by nie narazić się na przewalutowanie po (najczęściej) niekorzystnym kursie, należy uważać na DCC, czyli dynamiczną wymianę walut. Jeśli podczas transakcji kartą sprzedawca zapyta nas, w jakiej walucie chcemy zapłacić, warto wybrać walutę lokalną, a nie walutę karty. Co ważne, w aplikacji mBanku możemy zablokować transakcje z usługą DCC.

Czy karta mBank można płacić za granica?

Kartą mBanku można płacić w każdym punkcie handlowo-usługowym za granicą, który przyjmuje płatności kartą VISA lub MasterCard. Nie zawsze jednak taka transakcja jest opłacalna. Należy uważać na przewalutowanie czy DCC.

Ile kosztuje płacenie kartą mBank za granicą?

Ostateczny koszt transakcji bezgotówkowej zależy od zastosowanego kursu wymiany (należy uważać na DCC) oraz prowizji banku. Standardowa opłata za przewalutowanie w mBanku to 5,9%. Koszty da się obniżyć, włączając usługę wielowalutową lub korzystając z kart walutowych/wielowalutowych.

Czy mBank ma kartę wielowalutowa?

Tak, w przypadku mBanku dla standardowej karty wydawanej do eKonta jest możliwość włączenia usługi wielowalutowej i powiązania wybranych rachunków walutowych z naszym plastikiem.

ile kosztuje przewalutowanie w mBanku?

Dla flagowego eKonta od mBanku koszt przewalutowania wynosi ~5,9%. Prowizję można obniżyć do 3,5% jeśli włączymy pakiet wielowalutowy. Kolejnym sposobem jest założenie rachunku walutowego, zapewnienie odpowiednich środków i powiązanie karty płatniczej z tym kontem. W tym scenariuszu koszt przewalutowania spadnie nawet do 0.

mBank jak płacić za granica?

Najlepiej robić to z wykorzystaniem karty wielowalutowej i kont walutowych, co organiczna znacząco podstawowy koszt prowizji za przewalutowanie na poziomie 5,9%.

Źródło:

 • https://www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/usluga-wielowalutowa/
 • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
 • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.9/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *