mBank przewalutowanie i wypłata z bankomatu za granicą

0

Na naszym celowniku znalazł się kolejny bank. W tym artykule prześwietlamy opłaty mBanku związane z płatnościami w walutach obcych oraz wypłatą gotówki poza granicami polski. Oprócz tego podpowiemy, jak ewentualnie obniżyć potencjalne koszty. W naszym wpisie weryfikujemy zarówno podstawowe konta i karty, jak również karty kredytowe. Sam artykuł został podzielony na szereg akapitów, dotyczących poszczególnych produktów czy rodzajów opłat. Oprócz poniżej opisanych prowizji, musimy uważać na DCC (dynamiczną wymianę walut) oraz Surcharge (opłata pobierana przez bankomat. Dlatego zachęcamy do przeczytania również tych artykułów.

mBank darmowe bankomaty za granicą

Poniżej prezentujemy prowizję za wypłatę za granicą dla rachunków będących w ofercie mBanku.

Rodzaj kontaeKonto (13-24 lata) eKonto Konto walutowemKonto Intensive
Wypłata w Strefie EOG (EURO)0 zł0 zł0 zł0 zł
Wypłata poza Strefą EOG (np. USD)0 zł0 zł0 zł0 zł
Źródło: TOIP mBanku.

To kolejny bank, z rankingu kont osobistych, który nie pobiera prowizji za tą operację. Co istotne, w mBank wypłąta gotówki z konta walutowego jest również darmowa (niezależnie od rodzaju posiadanej karty. Dzięki czemu, całkowity koszt wybrania pieniędzy może wynieść 0 zł. Warto zaznaczyć, że to nie jedyne potencjale opłaty. Musimy jeszcze spojrzeć na koszt ewentualnego przewalutowania transakcji, w tym prowizji za przewalutowanie.

mBank przewalutowanie transakcji w walutach obcych

Niestety, w tej kategorii opłaty naliczane przez mBank są już odczuwalne. Sam koszt przewalutowania zależy m.in. od rodzaju posiadanej karty czy włączonych usług. O temacie przewalutowania transakcji kartą VISA/Mastercard pisaliśmy w dedykowanym artykule. Poniższe opłaty zostaną naliczone w przypadku, gdy waluta transakcji będzie inna od waluty, w której jest prowadzony obciążany rachunek. Przykładowo, gdy z konta złotówkowego wypłacamy EURO za granicą.

Rodzaj kontaKarta Mastercard (eKonto)Karta VISA
(eKonto)
VISA Świat Intensive
(mKonto)
Karta Walutowa VISAKarta Wielowalutowa
Prowizja za przewalutowanie5,9%0%0/3%*3,5%*
Zastosowane kursy wymianyTabela bankowa + kursy Mastercard (5,9%)Kurs VISAKurs VISAKursy VISA*Kursy VISA lub dla Mastercard tabela bankowa i kursy Mastercard*
Finalny koszt przewalutowania>5,9%>5,9%~0,5%~0-3%3,5%
Opcja karty wielowalutowejTakTakTakTak
*Jeżeli waluta transakcji jest inna od waluty konta lub na rachunku walutowym nie ma wystarczającej ilości środków. Przewalutowanie nastąpi po kursach VISA dla kart VISA. W przypadku Mastercard przewalutowanie następuje na EURO (dla walut innych niż EURO) i z EURO na PLN po kursie z tabeli banku.

Generalnie, w przypadku mBanku dużo lepiej jest posiadać kartę VISA. Wtedy potencjalne prowizję za przewalutowanie będą niższe, jeśli włączymy darmową usługę wielowalutową mBanku. W standardowej ofercie koszt dla kart VISA i Mastercard jest podobny i wynosi ok 5,9%. Oczywiście, dla kont walutowych i wypłaty przy użyciu karty walutowej/wielowalutowej, nie zapłacimy żadnej prowizji. Jedynym wymogiem jest posiadanie na rachunku walutowym, wystarczającej ilości środków. Więcej informacji na temat przewalutowania płatności kartą za granicą w mBanku znajdziecie w dedykowanym artykule.

Jak wypłacić bez prowizji pieniądze z bankomatu za granicą?

Celem obniżenia kosztu, najlepiej włączyć usługę wielowalutową (opłata 0 zł) lub zamówić kartę walutową (opłata 30 zł/rok). Gdy zapewnimy pieniądze na rachunku walutowym (11 obsługiwanych walut) – potencjalne prowizję za operację wyniosą 0 zł. Samą walutę możemy wymienić w kantorze internetowym mBanku po atrakcyjnych kursach (usługą również jest darmowa). Alternatywnie, można skorzystać z naszego poradnika „gdzie i jak najtaniej wymienić walutę„.

Dla osób bardziej zamożnych, dobrym rozwiązaniem może być konto mIntensive z kartą VISA Świat. Dla tego plastiku prowizja za przewalutowanie wynosi 0 zł, a same kursy wymiany to te oferowane przez VISA (koszt ok. 0,5%).

mBank wypłata EURO / USD za granicą

Poniżej prezentujemy koszt wypłaty walut EURO i USD dla podstawowego rachunku jakim jest eKonto. Prezentowana symulacja jest dla rachunków bez włączonego pakietu wielowalutowego. Suma opłat wygląda jak poniżej:

  • 0 zł za wypłatę ze wszystkich bankomatów za granicą
  • 5,9% prowizji za przewalutowanie dla kart VISA
  • 5,9% Prowizja za przewalutowanie Mastercard i koszt wymiany waluty po tabeli banku)

W tabeli przedstawiamy koszt wypłaty 100 jednostek waluty EURO oraz USD:

koszt wypłaty dla kart VISA/MastercardWypłata 100 EURO*Wypłata 100 USD*
Kurs międzybankowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu0 zł0 zł
Prowizja za przewalutowanie i wymianę (5,9%)26,96 zł24,49 zł
Suma Prowizji 26,96 zł24,49 zł
Obciążenie rachunku483,96 zł439,46 zł
*Suma prowizji i finalne obciążenie rachunku będzie zależeć od aktualnych kursów rynkowych.

Oczywiście ten koszt możemy obniżyć do ok. 3,5% korzystając z pakietu wielowalutowego. Obniżenie prowizji do 0 zł jest możliwe w przypadku korzystania z konta walutowego (karta walutowa/wielowalutowa) lub rachunku mIntensive z kartą VISA Świat. Porównanie kosztu wypłaty w poszczególnych bankach możecie sprawdzić w artykule „wypłata gotówki za granicą z bankomatu„.

mBank Karty Kredytowe wypłata z bankomatu za granicą

Dla kart kredytowych, musimy się przygotować na nieco wyższe opłaty. Co jest ogólną zasadą dla wszystkich banków. Ewentualne lepsze rozwiązania dostępne są w rankingu kart kredytowych.

Rodzaj kontaKarty kredytowe Mastercard / VISAWorld Intensive MastercardMastercard World Elite
Prowizja za przewalutowanie i wymianę5,9% prowizji0% prowizji5,9% prowizji
Prowizja za wypłatę z bankomaty za granicą5% min. 10 zł5% min. 10 zł5% min. 10 zł
Finalna suma prowizji ~11% ~5%~11%
Opracowanie własne na podstawie tabeli opłat i prowizji mBanku

Dla większości kart kredytowych mBanku, prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu za granicą jest taka sama, czyli łączny koszt ok. 11 %. Wyjątkiem jest – World Intensive, gdzie nie ma prowizji za przewalutowanie. Tym samym to najkorzystniejsza opcja do płatności za granicą.

mBank wypłata z bankomatu za granicą posumowanie

Tu należy się przypomnienie, proszę zawsze uważać na DCC oraz ewentualne opłaty Surcharge. Te opłaty mogą znacząco podbić koszty wypłaty czy ewentualnej płatności w walucie obcej. W przypadku mBanku ewentualne prowizję są relatywnie wysokie, ale dotyczą jedynie kwestii przewalutowania. Możemy ich w dość łatwy sposób uniknąć, korzystając z kont walutowych i karty wielowalutowej. Tym samym oferta banku w tym zakresie jest bardzo konkurencyjna. Przed wyjazdem zalecamy założenie konta walutowego, włączenie usługi wielowalutowej i ewentualną wymianę w bankowym kantorze internetowym. Dodatkowo warto wypłacić część gotówki w oddziale mBanku, by móc zapłacić tam, gdzie płatność kartą jest niemożliwa.

FAQ

Jaka prowizja w mBanku za wypłatę z bankomatu za granicą?

Obecnie dla wszystkich typów rachunków i kart debetowych prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą wynosi 0 zł. Ewentualny koszt może dotyczyć potencjalnego przewalutowania transakcji i wynosi ok. 5,9%. Sposoby na unikniecie tego są opisane w naszym artykule.

Jaka prowizja za przewalutowanie w mBanku?

Generalnie praktycznie wszystkie karty mają ten sam koszt związany z przewalutowaniem, czyli 5,9%. Te opłaty można obniżyć włączając darmowy pakiet walutowy. Oczywiście możemy uniknąć tej prowizji korzystając z rachunku walutowego i karty wielowalutowej.

Czy kartą mBank można płacić za granicą i wypłacać pieniądze?

Tak, jak najbardziej obie operację możemy wykonać kartami mBanku. Są one obsługiwane we wszystkich punktach na całym świecie, które przyjmują karty VISA/Mastercard. Proszę jednak uważać na ewentualne prowizję związane z przewalutowaniem transakcji.

Źródło:

  • https://www.mbank.pl/indywidualny/uslugi/uslugi/usluga-wielowalutowa/
  • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
  • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *