Spotify Premium – korzyści i cena

0

Spotify to cyfrowa platforma oferująca dostęp do milionów utworów muzycznych, podcastów oraz filmów z całego świata. Działa nie tylko na smartfonach, ale także na wielu innych urządzeniach, np. tabletach, komputerach, zegarkach, telewizorach, konsolach do gier, głośnikach. Z usługi można korzystać za darmo, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Dopiero przejście na Spotify Premium daje dostęp do wszystkich funkcjonalności. Co zyskujemy dzięki płatnej wersji i ile trzeba za to zapłacić? Sprawdzamy.

Spotify Premium – co daje?

By rozpocząć swoją przygodę ze Spotify, nie musimy ponosić żadnych opłat. Wystarczy przejść do aplikacji, kliknąć Zarejestruj się, a potem zarejestrować się przez adres e-mail. Można także skrócić nieco cały proces i wybrać rejestrację przez konto Google, Facebook lub Apple. Domyślnie jesteśmy przypisani do Spotify Free. To darmowa wersja platformy. Jednak, korzystając z niej, musimy liczyć się z reklamami pomiędzy utworami, możliwością pominięcia tylko 6 utworów na godzinę oraz brakiem niektórych funkcji. Dostęp do wszystkich możliwości platformy zyskujemy, dzięki wykupieniu płatnej subskrypcji.

Spotify Premium to:

  • brak reklam (w wersji free z reguły odtwarzane są co 15 min);
  • wyższa jakość dźwięku;
  • możliwość pobierania utworów, albumów, podcastów i słuchanie ich potem offline (w darmowej wersji można pobierać tylko podcasty);
  • pełna kontrola nad odtwarzaniem – można powtarzać utwory i fragmenty oraz słuchać albumów w dowolnej (a nie losowej) kolejności;
  • możliwość zapraszania znajomych do wspólnego słuchania muzyki w czasie rzeczywistym i sterownia kolejką odtwarzania;
  • zarządzanie swoją kolejką odtwarzania.

Są to funkcjonalności wspólne dla wszystkich planów premium. Dodatkowo plan Family przewiduje kontrolę rodzicielską, czyli możliwość ustawienia filtrów treści nieprzyzwoitych dla wybranych członków rodziny.

Ile kosztuje Spotify Premium w 2024 roku?

Podstawowa wersja Spotify Premium, czyli plan Individual obejmuje 1 konto i kosztuje 23,99 zł miesięcznie. Dostępne są jednak jeszcze 3 inne plany, dzięki którym możemy mieć wersję premium taniej.

Dla studentów przewidziany jest plan Premium Student w cenie 12,99 zł/miesiąc, czyli ze zniżką 11 zł.  A dla rodzin, czyli maksymalnie 6 osób mieszkających razem – Premium Family za 37,99 zł/miesiąc. Wybór wersji rodzinnej opłaca się nawet już przy 2 osobach. Wówczas za osobę płacimy nie 23,99 zł a 18,99 zł.

Nie jest to jednak konieczne, bo Spotify pomyślał także o parach (tj. dwóch osobach mieszkających pod jednym adresem) i przygotował dla nich specjalną ofertę. To plan Premium Duo za 30,99 zł. W przeliczeniu na 1 osobę daje to niecałe 15,50 zł/miesiąc, czyli jeszcze mniej niż przy opcji rodzinnej.

W przypadku planów Duo i Family każdy z użytkowników ma oddzielny dostęp do opcji premium, osobne konto, własne playlisty itp. Jednak kwestią opłat zajmuje się tylko właściciel planu, czyli osoba, która wykupi subskrypcję.

Wersja Premium za darmo – czy to możliwe?

Każdy nowy użytkownik Spotify, może korzystać z wersji premium za darmo przez 1 miesiąc. Na 7 dni przed zakończeniem okresu próbnego otrzymamy e-mail z przypomnieniem. Jeśli uznamy, że płatna wersja nie spełnia naszych oczekiwań, możemy zrezygnować bez ponoszenia żadnych opłat. Natomiast, jeśli nie anulujemy subskrypcji, Spotify zacznie pobierać cykliczną opłatę właściwą dla wybranego planu taryfowego.

Warto wiedzieć, że Spotify co jakiś czas (najczęściej we współpracy z innymi sklepami, np. Media Expert, H&M, Żabka) organizuje promocje, dzięki którym da się zgarnąć kilka miesięcy Spotify Premium za darmo. Niestety, tego typu propozycje kierowane są tylko do tych użytkowników, którzy nie korzystali jeszcze z funkcji premium. Lepiej zachować czujność (może to być próba oszustwa), jeśli trafimy na taką ofertę adresowaną do aktywnych posiadaczy płatnego Spotify, zwłaszcza jeśli pochodzi z niepewnego źródła.

Zdarzają się jednak także akcje dla dawnych klientów. Spotify czasem organizuje promocje dla powracających, np. 3 miesiące w cenie 1. Warto więc śledzić na bieżąco ofertę Spotify i sprawdzać swoją skrzynkę e-mailową. Sam spotify również co jakiś czas oferuję 3 miesiące za darmo – wystarczy w tym przypadku nowy mail i karta debetowa/kredytowa. Co istotne, w przypadku braku anulacji, po 3 miesiącach spotify automatycznie odnowi ofertę już w płatnym planie w cenie 23,99 zł/miesiąc. Jeśli przed tym terminem anulujemy nasz plan premium, automatycznie przejdziemy do standardowej – darmowej oferty.

Jak wykupić Spotify Premium?

Skoro wiemy już, co daje i ile kosztuje płatna wersja Spotify, sprawdźmy teraz, jak ją wykupić.

W aplikacji Spotify na telefonie lub innym urządzeniu z dolnego menu wybieramy ikonkę Premium. Następnie albo od razu klikamy Przejdź na Premium (dotyczy Premium Individual), albo przewijamy w dół i decydujemy się na inny plan. Kolejny krok to wybór metody płatności. Możemy zapłacić bezpośrednio w Spotify (karta kredytowa/debetowa lub PayPal), bądź, np. za pośrednictwem Google Play. Dalsze kroki będą różne w zależności od wybranego sposobu płatności. Dostęp do opcji Premium zyskujemy od razu po uregulowaniu należności. Co istne, wszystkie karty płatnicze wydawane do kont z naszego rankingu kont osobistych, powinny pozwolić na zapisanie się do płatnej wersji Spotifly.

Jeśli chcemy wykupić Premium nie w aplikacji, a na stronie Spotify, to po zalogowaniu się na swoje konto klikamy Odkryj Premium lub zdjęcie profilowe, a następnie Przejdź na Premium. Potem, jak wyżej, wybieramy interesujący nasz plan oraz metodę płatności. W tym przypadku usługę da się opłacić wyłącznie przez Spotify, wybierając kartę kredytową/debetową bądź PayPal.

Co ważne, nawet gdy przysługuje nam 1 darmowy miesiąc i tak musimy dodać metodę płatności.  

Warto wiedzieć!

Jeśli mamy do wykorzystania kod promocyjny, bądź kartę podarunkową, numer wprowadzamy nie bezpośrednio w aplikacji Spotify, a na dedykowanej stronie wskazanej w instrukcji.

Premium dla studentów w Spotify

Ze zniżki studenckiej mogą korzystać tylko osoby zweryfikowane. Dlatego, wykupując plan Spotify Student, przed finalizacją zamówienia zostaniemy sprawdzeni przez system SheerID, czy rzeczywiście znajdujemy się na liście studentów. W związki z tym cały proces będzie dłuższy, niż podczas wyboru opcji Individual.

Zniżka przysługuje maksymalnie przez 4 lata. Co 12 miesięcy ponownie trzeba aktywować usługę Premium Student i przejść weryfikację. Jeśli straciliśmy uprawnienia do korzystania ze zniżki, subskrypcja zmieni się w opcję Individual. Możemy także przejść na inny plan lub na wersję darmową.

Spotify Premium Duo i Family

W przypadku tych planów cały proces nie kończy się na wykupieniu subskrypcji. Właściciel planu musi jeszcze dodać członków, wysyłając im link z zaproszeniem. By dołączyć do planu, trzeba zalogować się na swoje konto Spotify lub utworzyć nowe oraz potwierdzić adres zamieszkania. Adres musi być taki sam jak adres wskazany przez właściciela planu.

Jak zrezygnować z płatnej subskrypcji Spotify?

Z usług premium można zrezygnować w każdej chwili. Jak to zrobić? W aplikacji Spotify po zalogowaniu klikamy w zdjęcie profilowe i przechodzimy do zakładki Ustawienia i prywatność. W sekcji Konto wybieramy Plan Premium (Pokaż mój plan), a następnie klikamy nazwę planu, z którego korzystamy, np. Premium Individual. Zjeżdżamy na sam dół ekranu i szukamy przycisku Anuluj subskrypcję.

Zostaniemy przekierowani na podstronę, na której dowiemy się, do kiedy możemy korzystać z opcji premium oraz, co tracimy, rezygnując z subskrypcji (po anulowaniu użytkownik jest przełączany na darmową wersję). Jeśli nadal jesteśmy pewni swojej decyzji, klikamy przycisk Kontynuuj, by zrezygnować, a potem jeszcze Tak, anuluj.

Na koniec Spotify poprosi nas o wypełnienie krótkiej ankiety, dotyczącej powodów rezygnacji. Możemy ją wypełnić lub pominąć.

W przypadku planów Duo i Family subskrypcję może anulować jedynie osoba, która ją wykupiła. Jeśli ona zrezygnuje z funkcji premium, wszystkie powiązane konta zostaną przełączone na bezpłatną usługę.

Alternatywa dla Spotify Premium

Warto wiedzieć, iż wykupując starter Plus możemy skorzysta za darmo przez 12 miesięcy z Tindal HiFi (obecni abonenci PLUS, nie muszą kupować nowego startera – wystarczy skorzystać z cyklicznej promocji – TIDAL DLA UŻYTKONIKÓW PLUS NA KARTĘ LUB PLUSH). Tym samym abonament za tą usługę wyjdzie 5 zł/rok. Samą kartę Sim możemy zarejestrować online lub na jeden z opisanych przez nas sposobów.

Kolejna alternatywa to YouTube Premium, usługa wychodzi całkiem korzystnie. Co ciekawe, część użytkowników rejestruje konta Youtube w Pakistanie, dzięki czemu miesięczny premium abonament wynosi ~7 zł. Proceder ten sami opisaliśmy w osobnym artykule.

Spotify Premium – czy warto?

Płatna wersja platformy Spotify to więcej funkcjonalności i większy komfort odtwarzania. Trzeba zaznaczyć, że bez względu na to, czy korzystamy z opcji free, czy premium, mamy dostęp do tej samej ilości utworów muzycznych, filmów i podcastów.

To, czy warto wykupić płatną subskrypcję, jest kwestią mocno indywidualną. Są osoby, które przymkną oko na pewne niedogodności i będą wolały korzystać z darmowej wersji. Są też takie, które uznają, że są one nie do zniesienia. Zwłaszcza jeśli intensywnie użytkujemy tę aplikację, to pojawiające się reklamy i brak niektórych funkcjonalności może być problemem.

Dobra informacja dla niezdecydowanych – nowi użytkownicy nie muszą płacić za pierwszy miesiąc. To wystarczający okres, by przekonać się, czy funkcje premium rzeczywiście są nam potrzebne. Warto także poszukać promocji, dzięki którym okres próbny wynosi nawet 3 miesiące. Po tym czasie możemy kontynuować płatną subskrypcję lub bez żadnych konsekwencji zrezygnować i wrócić do darmowej wersji. Należy pamiętać o anulowaniu usługi. Jeśli tego nie zrobimy – Spotify automatycznie przypisze nas do planu premium i pobierze płatność.

Ile kosztuje pakiet premium na Spotify?

Spotify oferuje 4 plany taryfowe w subskrypcji miesięcznej: Individual – 23,99 zł; Student – 12,99 zł; Duo – 30,99 zł; Family – 37,99 zł.

Ile kosztuje Spotify na cały rok?

Spotify nie przewiduje planu rocznego. By policzyć, ile zapłacimy za subskrypcję wersji premium za cały rok, należy przemnożyć kwotę miesięczną przez 12. Przy wersji Individual będzie to – 287,88 zł; Student – 155,88 zł; Duo – 371,88 zł; Family – 455,88 zł.

Jak kupić taniej Spotify?

Mniej za wersję premium mogą płacić zweryfikowani studenci. Spotify przygotował dla nich specjalny plan ze zniżką 11 zł. Natomiast jeśli nie jesteśmy uprawnieni do tej zniżki, by płacić mniej, musimy wykupić premium razem z osobami, z którymi mieszkamy. Wówczas w pakiecie Duo za osobę zapłacimy 15,50 zł/miesiąc. W planie Family przy 3 osobach cena za osobę to ok. 12,66 zł, a przy 6 osobach – 6,33 zł. Poza tym niekiedy opłaca się anulować na jakiś czas subskrypcję, ponieważ czasami Spotify organizuje promocje dla powracających klientów.

Jak można zapłacić za Spotify?

Główne dostępne metody płatności za Spotify to karta debetowa/kredytowa oraz PayPal. Kupując Spotify Premium w aplikacji na smartfonie z Androidem, możemy zapłacić także za pośrednictwem Google Play. Wówczas do wyboru mamy dodatkowo płatność: u operatora Play; kartą podarunkową lub kodem promocyjnym Google Play; paysafecard; paysafecard code. Poza tym w sklepach, np. Media Expert, Żabka można kupić karty podarunkowe Spotify na określoną kwotę. Kod z karty wprowadza się na dedykowanej stronie. Oznacza to, że kupując Spotify Premium w ten sposób, da się zapłacić także gotówką.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *