Telefon na kartę daje poczucie niezależności. Nie musimy wiązać się umową z operatorem i płacić comiesięcznego abonamentu. Jeśli nie korzystamy – po prostu nie doładowujemy konta. Samo doładowanie telefonu możemy wykonać np. poprzez bankowości internetową. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu takie rozwiązanie dawało także anonimowość, jednak obecnie każdy numer na kartę musi być zarejestrowany. Na szczęście rejestracja karty SIM jest bardzo prostą operacją, którą da się przeprowadzić nawet bez wychodzenia z domu. Gdzie i jak? Sprawdzamy.
Jeszcze parę lat temu, by zacząć korzystać z nowego numeru wystarczyło kupić starter i włożyć kartę SIM. Nowy użytkownik pozostawał anonimowy. Było to na rękę zwłaszcza przestępcom. Wystarczyło wyrzucić kartę, by zatrzeć ten trop, a potem po prostu kupić nowy starter.
Razem z wejściem w życie ustawy o działaniach antyterrorystycznych od 25 lipca 2016 roku wszedł obowiązek rejestracji nowego numeru na kartę. Oznacza to, że do każdego numeru musi być przypisana konkretna osoba. Zasady są podobne praktycznie w całej unii europejskiej
Przy zgłoszeniu nowego numeru należy podać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL, a jeśli użytkownik go nie posiada – nazwę, serię i numer dokumentu tożsamości (dowód osobisty, paszport). W przypadku, gdy rejestracji chce dokonać cudzoziemiec, niebędący obywatelem państw członkowskich UE lub Konfederacji Szwajcarskiej potrzebny jest numer paszportu albo karty pobytu.
Zarejestrować na siebie nowy numer ma prawo każdy, kto ma ukończone 13 lat i posiada dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Jeśli nowy użytkownik nie ma takiego dokumentu lub ma poniżej 13. roku życia konieczne jest przeprowadzenie całego procesu w towarzystwie osoby pełnoletniej.
Rejestracja karty SIM to dla większości przykry obowiązek. Nie da się go uniknąć, jeśli chcemy rozpocząć korzystanie z nowego numer. Na szczęście operatorzy starają się jak najbardziej ułatwić ten proces i oferują różnorodne metody rejestracji bez wychodzenia z domu. Poniżej opisujemy każdą z nich.
Kartę SIM można zarejestrować przez Internet, logując się do bankowości elektronicznej. Wówczas nasze dane zostaną zweryfikowane na podstawie tych, które posiada bank. W tym celu należy:
Niestety, wśród banków z naszego rankingu kont osobistych, ta opcja dostępna jest jedynie dla klientów Banku Millennium. W tym przypadku możemy zarejestrować karty wszystkich operatorów. Dodatkowo niektórzy operatorzy współpracują z innymi bankami, np. Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym (Orange), Bankiem Nowym BFG (T-Mobile, Heyah), ING Bankiem Śląskim (Orange).
Sprawdzimy jak dokonać takiej rejestracji w bankowości Millennium Bank. Do wyboru mamy bankowość internetową lub aplikacje mobilną. My skorzystamy z tej drugiej opcji, chociaż dla obu wersji kroki będą takie same. Po zalogowaniu wybieramy „Menu”, następnie „usługi dodatkowe” i „zarejestruj kartę SIM”. Kroki pokazane na screenie poniżej:
W kolejnym kroku, wypełniamy dane i rejestrujemy kartę SIM. Z listy należy podać operatora, dodatkowo wpisać numer telefonu oraz numer karty sim. Całość zatwierdzamy profilem zaufanym ePuap.
Po zatwierdzeniu danych, dla kart Orange, Play czy Plus czas rejestracji w systemie wynosił do kilku minut. Praktycznie od razu można było korzystać z numeru telefonu.
Ta opcja jest dostępna dla klientów sieci Orange i Play. W przypadku Orange, przechodzimy na dedykowana stronę i wypełniamy niezbędne informacje. W przypadku Play musimy mieć konto i zalogować się na stronie operatora.
T-Mobile jako pierwszy operator w Polsce umożliwia swoim klientom zarejestrowanie nowego numer za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mój T-Mobile. Obecnie usługa jest dostępna także dla korzystających z sieci Heyah (submarka T-Mobile). Oto krótka instrukcja:
Warto dodać, że rejestracja za pomocą systemu mojeID jest możliwa, tylko jeśli posiadamy konto w banku, który wdrożył go u siebie. Co więcej dany bank musi mieć zweryfikowane nasze dane. Tym samym konto założone online na przelew weryfikacyjny nie przejdzie. Obecnie na liście jest 15 banków: PKO BP, Inteligo, ING Bank Śląski, Bank Pekao, Grupa BPS, SGB-Bank, mBank, VeloBank, BOŚ Bank, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Credit Agricole, Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Millennium.
Co ciekawe Orange również dopuszcza rejestrację karty sim całkowicie online. Wystarczy dowód osobisty i telefon z dostępem do internetu. Jak to zrobić opisujemy poniżej:
Jak widać, rejestracja online nie jest dostępna dla wszystkich. Na szczęście, istnieją także inne metody.
Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie uporać się z procesem rejestracji karty SIM, możemy udać się do salonu operatora lub punktu partnerskiego, np. Żabka, Circle K, Inmedio, Kiosk Ruchu, Poczta Polska, Auchan. Pełną listę parterów można znaleźć na stronie wybranego operatora. Należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz podać numer telefonu i karty SIM.
To jedna z prostszych metod. W zależności od operatora polega na:
Nowy numer zostanie zarejestrowany na dane osoby, która posiada już aktywny numer w danej sieci.
Użytkownicy T-Mobile lub Heyah, którzy posiadają już inny numer u tych operatorów, mogą zarejestrować nowy, dzwoniąc pod 606 606 606. Konsultant po zweryfikowaniu danych poprosi o podanie numer telefonu oraz karty SIM.
Wystarczy podać listonoszowi numer telefonu i karty SIM oraz okazać dowód tożsamości. Listonosz zweryfikuje dane, a po udanej rejestracji otrzymamy SMS-a z potwierdzeniem.
Jak widać praktycznie wszystko załatwimy przez internet, np. założymy konto przez internet, zamkniemy rachunek, załatwimy sprawy urzędowe przez profil ePuap, wyślemy pit do urzędu skarbowego czy nawet założymy firmę całkowicie zdalnie. To zasługa postępującej digitalizacji, która zapewnia finalnemu użytkownikowi znaczący wzrost komfortu. Dlatego naszym zdaniem najwygodniejszym sposobem rejestracji karty sim, jest opcja zrobienia tego przez internet. Szkoda tylko, że jedynie Millennium bank oferują tą usługę. Co znacznie zawęża potencjalne grono odbiorców, liczymy że w przyszłości to się zmieni i wszystkie banki z naszego rankingu kont osobistych będą oferować tą opcje.
FAQ
Proces rejestracji karty SIM przez Internet jest szybki i banalnie prosty. Niestety na razie mogą się o tym przekonać głównie klienci Banku Millennium, T-Mobile i Heyah. Pozostali muszą wybrać alternatywne metody, np. rejestrację SMS-em.
Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych nałożyła obowiązek rejestracji prepaidowych kart SIM. Od 25 lipca 2016 roku do każdego numeru na kartę muszą być przypisane takie dane jak imię i nazwisko oraz PESEL (lub numer dokumentu tożsamości). Nie da się korzystać z niezarejestrowanej karty SIM.
Jeśli nie mamy dowodu osobistego możemy skorzystać z paszportu. Warto wiedzieć, że są alternatywne metody rejestracji np. poprzez bankowość internetową czy przy wykorzystaniu obecnie zarejestrowanego numeru. Wszystko zostało opisane w naszym artykule.
To zależy od metody rejestracji, sam proces trwa od kilku minut do nawet kilku godziny. Przykładowo dla rejestracji karty poprzez bankowość internetowa czas aktywacji karty to raptem kilka minut.
To zależy, ponieważ bank współpracuje jedynie z siecią Orange w tej kwestii. Tym samym dokonamy rejestracji numeru przez internet przy pomocy ING, ale tylko dla sieci Orange.
Niestety, ta funkcja w banku Santander nie jest obecnie dostępna. Obecnie wśród banków komercyjnych, jedynie Millennium daje możliwość rejestracji kart sim wszystkich operatorów.
Obecnie rejestracja kart sim wszystkich operatorów jest możliwa jedynie w Millennium Banku. Dodatkowo wybrane instytucje współpracują z wybranymi bankami: Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym (Orange), Bankiem Nowym BFG (T-Mobile, Heyah), ING Bankiem Śląskim (Orange).
Źródła:
Rejestracja kart sim w Millennium
Rejestracja numer przez internet w Orange
Zalewski numer
@Katia to jest w sumie bardzo dobre pytanie, no bo co tak na prawdę z naszymi danymi wrażliwymi już po aktywowaniu karty sim itd? można je jakoś usunąć z systemu ?
@Kamila
i nie trzeba już biegać na pocztę ani do punktu obsługi ? Sprawdzaliście jak to działa?
Wystarczy zdjęcie dokumentu + selfie i wypełnić wniosek i gotowe 😀 Dziecinnie proste, a ile czasu można zaoszczędzić!
Zdecydowanie oferta orange na kartę jest chyba najkorzystniejsza. Dla obywateli Ukrainy łatwo można też zarejestrować numer online dzięki fotoweryfikacji. Na stronie Operatora wybieramy sposób weryfikacji i jedyne co trzeba zrobić to przygotować paszport.
@Borys na pewno jest to duże ułatwienie i duża oszczędność czasu, fajnie że są takie możliwości !
Ale czy jest to na tyle intuicyjne, że każdy sobie z tym poradzi ?
@Katia pewnie, że tak wszystko jest opisane na stronie co i jak, więc na pewno sobie każdy poradzi
a czy nasze dane na pewno są bezpieczne ?