Zakładanie firmy przez internet?

0

Dawniej, aby założyć firmę, trzeba było odwiedzić kilka instytucji, by zebrać wszystkie niezbędne dokumenty i zgłosić wszędzie swoją działalność. Trzeba było zawitać m.in. do urzędu skarbowego, banku czy ZUS-u. Dziś na szczęście już nie jest to konieczne, gdyż w bardzo prosty sposób można założyć firmę przez internet. Jednym ze sposobów jest założenie firmy za pośrednictwem banku, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Banki oferują bowiem atrakcyjne bonusy powitalne i od razu można założyć firmowe konto. Sprawdź zakładanie firmy przez internet lub za pośrednictwem banku?

Zakładanie firmy przez internet?

Zakładanie firmy polega na dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności. Przez internet jest to dużo prostsze niż tradycyjnie. Wypełnia się wniosek o wpis do CEiDG, a system przesyła informacje do wszystkich instytucji, które do niedawna każdy nowy przedsiębiorca musiał osobiście odwiedzić. Wszystkie te instytucje przekazują później potwierdzenie otrzymanych informacji oraz przekazują te istotne dla właściciela firmy. Cały proces jest niezwykle łatwy, szybki i nie wiąże się z żadnym stresem. Wniosek wypełnia się poprzez profil zaufany, który wcześniej trzeba utworzyć i zalogować się tam. Można założyć profil zaufany i logować się na niego za pośrednictwem swojego banku, w którym ma się konto. Dokumenty uwierzytelnia się podpisem elektronicznym bez konieczności nabywania specjalnego podpisu kwalifikowanego, który nie jest ani tani, ani łatwy do uzyskania. Działalność gospodarczą można założyć jeśli posiada się pełną zdolność prawną, polskie obywatelstwo oraz mieszka się w Polsce, ważny dowód osobisty i nie ma się sądowego zakazu prowadzenia działalności ani innej zarejestrowanej firmy w CEiDG, również zawieszonej.

Przed założeniem firmy polecamy przeczytanie naszego artykułu Jak założyć firmę (jednoosobową działalność gospodarczą). Gdyby was interesowało zakładanie spólki z o.o. online, warto zapoznać się z artykułem „jak założyć spółkę z o.o. przez internet s24„.

Zakładanie firmy online – trudne decyzje do podjęcia

Podobnie, jak w przypadku zakładania firmy w tradycyjny sposób, zakładanie jej przez internet również wymaga przemyślenia wielu ważnych kwestii i podjęcia niełatwych wcale decyzji. Przede wszystkim trzeba ustalić datę rozpoczęcia działalności, od której należy opłacać składki ZUS lub KRUS. Kolejna kwestia do przemyślenia to adres firmy, który trzeba podać, nawet jeśli będzie się pracowało w domu. Trzeba pamiętać, że konieczne jest posiadanie tytułu prawnego do lokalu. Pracując w domu można zaliczyć niektóre opłaty za rachunki czy czynsz na koszt firmy. Jeśli zaś adres firmy jest inny niż adres właściciela, to adres właściciela przesądza o właściwym urzędzie skarbowym dla firmy. Kolejne trudne decyzje, to wybór formy opodatkowania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (miesięcznie lub kwartalnie), rodzaj księgowości i sposób jej prowadzenie (samodzielnie czy biuro rachunkowe), a także nazwa firmy, zarówno pełna, jak i skrócona oraz kody PKD, które należy podać we wniosku, oznaczające rodzaj działalności. Kodów można podać wiele – jeden główny, oznaczający główną działalność oraz dodatkowe. No i nie można zapomnieć o decyzji, czy zamierza się być podatnikiem VAT, czy nie oraz o ewentualnych pozwoleniach i koncesjach, które są niezbędne w przypadku niektórych działalności. Oczywiście trzeba też pamiętać, że w ten sposób założymy jedynie zwykłą działalność, w tym jednoosobową. Zakładanie spółek wygląda zupełnie inaczej i jest znacznie bardziej skomplikowane.

Wypełnianie wniosku CEiDG online

Wniosek CEiDG jest bardzo prosty do wypełnienia, pod warunkiem wcześniejszego przemyślenia wcześniej wymienionych kwestii, gdyż wszystko trzeba we wniosku podać. Warto pamiętać, że wniosek wygląda tak samo zawsze, niezależnie od tego, czy wypełniasz go w profilu zaufanym, czy za pośrednictwem banku. Wszędzie trzeba podać te same dane. Nie ma żadnej różnicy, poza tym, że w banku od razu wypełnia się kilka dokumentów, gdyż zakłada się równocześnie konto bankowe i wybiera inne usługi dla firmy, z których chce się korzystać. Warto pamiętać, że można podać we wniosku datę rozpoczęcia działalności z przyszłości. Nie musimy podawać daty z dnia, w którym wypełniamy wniosek. Ponadto system CEiDG poinformuje nas, jeśli we wniosku będzie coś nie tak i łatwo będziemy mogli to poprawić.

Zakładanie firmy za pośrednictwem banku

Proces zakładania firmy za pośrednictwem banku wygląda w każdym bardzo podobnie. Jedyna różnica to ścieżka dostępu do miejsca, w którym trzeba rozpocząć proces czy sposobu weryfikacji wnioskodawcy. Jeśli jesteśmy już klientami danego banku, możemy założyć firmę po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. We wniosku o założenie działalności należy podać swoje dane osobowe, informacje na temat firmy (nazwa, forma opodatkowania, data rozpoczęcia działalności, sposób prowadzenia księgowości itp.), a także dodatkowo podać informacje niezbędne do otwarcia firmowego rachunku bankowego, w tym wybrać kartę czy pozaznaczać odpowiednie oświadczenia. Przyjrzymy się teraz przykładowo procesowi zakładania konta w mBanku oraz banku Pekao.

Zakładanie firmy w banku Pekao

W banku Pekao założenie firmy jest możliwe jedynie wtedy, gdy posiadamy tam konto indywidualne. Bank deklaruje, że wypełnienie wniosku w bankowości elektronicznej trwa zaledwie 10-15 minut i na każdym etapie pojawiają się przydatne wskazówki. Dzięki posiadaniu osobistego rachunku możliwe jest skorzystanie z profilu zaufanego, który jest niezbędny do potwierdzenia wniosku do CEiDG. Samo wypełnianie wniosku i cała procedura jest już bardzo podobna, jak w mBanku. Również tutaj założenie firmy odbywa się jednocześnie z założeniem konta. Bank Pekao oferuje przedsiębiorcom Konto Przekorzystne Biznes. Prowadzenie tego konta jest darmowe w promocji przez dwa lata. Można też korzystać z aplikacji mobilnej, gdzie np. zawsze darmowe będą przelewy.

Jak widać, założenie firmy online, za pośrednictwem banku, jest bardzo proste i dość szybkie, choć zależy to też od tego, czy mamy możliwość szybkiego udania się do placówki banku, by podpisać umowę o konto firmowe. Jeśli nie, to usługa za pośrednictwem kuriera może trochę potrwać. Niemniej założenie firmy w banku jest bardzo korzystne z racji oferowanych przez banki bonusów i atrakcyjnych ofert kont firmowych.

To konto również znajdziecie w naszym rankingu kont bankowych dla firm. W tym przypadku PEKAO dość często oferuje premie na start.

Zakładanie firmy w mBanku

Osoba chcąca założyć firmę w mBanku nie musi mieć ani profilu zaufanego, ani być klientem mBanku i posiadać tam konta indywidualnego. W takim przypadku proces zakładania firmy będzie jednak trwał nieco dłużej z powodu konieczności weryfikacji danych wnioskodawcy oraz podpisania przez niego wszystkich niezbędnych dokumentów. W mBanku można skorzystać z bezpłatnej infolinii dla przyszłych przedsiębiorców, która działa codziennie od 9 do 17. Można uzyskać w ten sposób, na przykład, informacje o dotacjach i dofinansowaniach na rozpoczęcie działalności oraz gdzie można dowiedzieć się o nich więcej, a także o tym, jak prawidłowo wypełnić wniosek.

Wniosek o założenie firmy w mBanku zaczyna się od podania danych osobowych oraz kontaktowych wnioskodawcy. Dane kontaktowe są niezbędne w celu informowania przez bank o kolejnych etapach procesu zakładania działalności oraz firmowego konta. Na tym etapie można wyrazić zgodę na przekazanie danych do firmy Super Księgowa. Wyrażając zgodę zyskuje się pomoc specjalisty w razie wątpliwości. Następnie należy podać informacje o firmie i właśnie od tego momentu można skorzystać z pomocy owej księgowej. Kolejne punkty to już wniosek o konto firmowe. Trzeba zdecydować o wyborze karty, terminala czy księgowości. To można jednak odłożyć na później.

Następnie należy zapoznać się z warunkami prowadzenia konta i po ich akceptacji można przejść do tworzenia profilu zaufanego. Można go utworzyć od podstaw bądź powiązać posiadany już w innej instytucji. Następnie niezbędna jest akceptacja kilku oświadczeń i ewentualnie podanie kodu polecającego, jeśli go od kogoś, kto bierze udział w programie polecającym mBanku otrzymamy. Na koniec pozostaje podpisanie umowy z mBankiem osobiście lub przez kuriera. Potem otrzymamy maila ze wskazówkami dotyczącymi zakończenia procesu zakładania firmy. Pozostaje wtedy zaakceptować profil zaufany w systemie transakcyjnym banku, zaakceptować wniosek o firmę autoryzując operację oraz złożenie w ZUS formularza ZZA i poinformowanie skarbówki o zamiarze płacenia VAT-u, jeśli się na to zdecydujemy.

To konto znajdziecie w naszym rankingu kont firmowych, sporadycznie mBank oferuje bonusy na start za założenie rachunku.

Zakładanie firmy online podusmowanie

W obecnych czasach założenie firmy przez internet bez wychodzenia z domu jest możliwe. Cały proces powinien nam zając od kilkudziesięciu minut do 2 godzin. Wystarczy profil zaufany, niewielka dawka wiedzy i możemy stać się przedsiębiorcą. Dla osób, które mają mniejszą wiedzę lub czują się niepewnie, dobrym wyjściem może być założenie firmy online wraz z kontem (przez PEKAO lub mBank). W przypadku tego procesu możemy liczyć na pełne wsparcie ze strony banku. Co więcej, za wykonanie tego kroku, w przypadku PEAKO możemy odebrać premię Pieniężna. Jeżeli dalej się zastanawiacie czy warto, to dodatkowe środki mogą was do tego przekonać.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
2.3/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *