Firma bez ZUS – jak to działa?

0

Firma bez ZUS – to możliwe!

Składki ZUS obecnie wynoszą łącznie 1431,48 zł miesięcznie. To bardzo wysoka kwota, szczególnie dla małych przedsiębiorców, którzy nie osiągają dużych dochodów. Od 2022 roku jednak składka zdrowotna ma być uzależniona od dochodu. Niby składki będą niższe – ale tylko dla najmniej zarabiających. Rząd też zwiekszył kwotę wolną od podatku oraz 2 próg podatkowy, ale w zamian za to jednocześnie wprowadzony zostanie przepis uniemożliwiający odliczanie składki zdrowotnej od podatku. To też nie urządza małych firm. Brak korzyści ze zmian odczują już firmy z dochodami przekraczającymi 4 tys. zł. Jednak istnieją możliwości prowadzenia działalności bez obowiązku opłacania składek. To działalność nierejestrowana, inkubator przedsiębiorczości lub spółka z.o.o.

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana nie jest typową działalnością gospodarczą. Prowadząca ją osoba nie jest przedsiębiorcą, bo nie rejestruje tej działalności w CEIDG. Dlatego właśnie jest to sposób na ominięcie obowiązku opłacania składek ZUS. Nierejestrowana działalność to dobry sposób na wypróbowanie swojego modelu biznesowego bez rzucania się od razu na głęboką wodę. Nie zawsze będzie to opłacalne, bo na przykład prowadząc sklep internetowy zarejestrowanie działalności będzie lepszym wyborem.

Działalność nierejestrowana jest także dobrym rozwiązaniem dla osób chcących dorobić niewielkie kwoty w miesiącu. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku takiej działalności obowiązuje limit przychodów, który wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia. Teraz jest to 1400 złotych, zaś od 2022 roku, kiedy minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3010 zł, będzie to już 1505 zł. Jeśli miesięczne dochody są niższe od tej kwoty nie trzeba rejestrować się w ZUS. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba płacić podatków.

Inkubator przedsiębiorczości

Tak zwany startup to także jedna z możliwości dla początkujących przedsiębiorców na wypróbowanie swojego pomysłu na biznes. Taką działalność można prowadzić na przykład w ramach inkubatora przedsiębiorczości. W takiej sytuacji to inkubator użycza działalności osobowości prawnej, a to oznacza, że nie ma tutaj obowiązku opłacania składek ZUS. Jednak inkubatory przedsiębiorczości są niestety nieco problematyczne.

Każda czynność musi być zatwierdzona przez inkubator. Wymaga to ciągłego przesyłania dokumentów do inkubatora i oczekiwania, często niekrótkiego na ich zatwierdzenie. Przez to może przedłużyć się czas na przykład na otrzymanie pieniędzy z faktur. Ponadto wypłata środków z inkubatora jest możliwa tylko i wyłącznie po podpisaniu umowy zlecenia lub o dzieło. Jest to z założenia rozwiązanie tymczasowe. Nie da się prowadzić w ten sposób działalności w nieskończoność. Jednym z najpopularniejszych inkubatorów jest AIP.

Spółka z.o.o. a ZUS

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to trzecie i chyba najlepsze rozwiązanie dla osób chcących prowadzić Firmę bez ZUS. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie dlatego, że spółkę może założyć tylko jedna osoba (jeden wspólnik) lub można przekształcić w nią jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak chcąc uniknąć płacenia składek, spółka musi mieć minimum dwóch wspólników. Szacuje się, że wiele jednoosobowych działalności osiągających wyższe dochody przekształci się w spółki z o.o. po wejściu w życie przepisów dotyczących składek ZUS w ramach Nowego Ładu, które nie są dla nich niestety korzystne.

Czym w ogóle jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. to spółka handlowa, mająca własną zdolność prawną. Jest więc podmiotem niezależnym od wspólników. Zasady jej funkcjonowania reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Wspólnikami spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Zakładając spółkę z o.o. należy wnieść kapitał zakładowy o minimalnej wysokości 5 000 zł. Może on być wniesiony gotówką lub bezgotówkowo w formie tak zwanego aportu.

Jedną z najważniejszych zalet spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Jest to ograniczenie do wniesionego przez wspólnika kapitału. Osobisty majątek wspólników będzie więc w pełni bezpieczny nawet, jeśli spółka popadnie w długi. Ta zaleta powoduje więc wyższość spółki z o.o. nad jednoosobową działalnością gospodarczą, gdzie właściciel ponosi odpowiedzialność za zobowiązania całym swoim majątkiem, co oznacza, że komornik może w razie długów zająć wszystko – firmowe i prywatne konto bankowe, mieszkanie, samochód i inne nieruchomości czy sprzęt.

Kto nie musi płacić składek ZUS w spółce z o.o.?

Obowiązku opłacania składek ZUS w spółce z o.o. nie mają wspólnicy oraz członkowie zarządu spółki. Warto jednak dobrze się zastanowić zanim zdecydujesz się unikać składek ZUS. Nie opłacając ich, nie możesz korzystać z publicznej służby zdrowia, szpitali, a także ze świadczeń takich, jak renta i zasiłek chorobowy. Ponadto nie będziesz też odkładać środków na poczet emerytury.

Można więc zamiast być wspólnikiem lub członkiem zarządu na pełen etat, zatrudnić się w spółce na część etatu. Składki wtedy nie będą dużym obciążeniem dla budżetu, a Ty będziesz spać spokojnie. Niestety są też wyjątki od reguły. Opłacanie składek jest obowiązkowe w przypadku jednoosobowych spółek. Trzeba wtedy zgłosić się jako płatnika składek w terminie do 7 dni od założenia spółki. Nie przysługują również niestety wtedy żadne ulgi i preferencyjne warunki.

Kiedy założyć spółkę z o.o.?

Niestety choć spółka z o.o. ma wiele zalet, jej założenie nie zawsze będzie korzystne. Podjęcie takiej decyzji trzeba dobrze przemyśleć. Spółkę powinny zakładać osoby doświadczone już w prowadzeniu działalności, a nie zakładające ją po raz pierwszy. Powinny też być sumienne i obowiązkowe. Trzeba mieć też w otoczeniu kogoś zaufanego, kto zechce zostać naszym wspólnikiem, bo bez tego nie unikniemy składek. Spółka będzie dobrym rozwiązaniem, kiedy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą wykorzystasz już wszystkie udogodnienia i przywileje początkujących przedsiębiorców i niebawem czeka Cię wejście na „duży ZUS”. Spółka będzie też dobrym pomysłem w przypadku planowania jakichś ryzykownych inwestycji. W razie czego Twoja odpowiedzialność będzie ograniczona i nie ucierpi Twój majątek w razie niepowodzenia. Zarówno założenie, jak i prowadzenie spółki nie jest proste i wymaga dużej wiedzy, samokontroli oraz sumienności. Nie dla spółki oznacza również specyficzna sytuacja przedsiębiorcy, wykonywanie konkretnych usług lub brak zaufanej osoby na wspólnika.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Są dwa sposoby rejestracji spółki z o.o. Pierwszy sposób to tradycyjny, poprzez podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Drugi zaś to przez internet na platformie S24, którą udostępnia Ministerstwo Sprawiedliwości. Ten drugi sposób jest tańszy i nieco szybszy niż tradycyjny. Niestety jednak system S24 nie jest bez wad, a wzór umowy udostępniony przez ministerstwo nie daje możliwości wprowadzania modyfikacji. Wybór lepszej opcji zależy więc tylko od Twojej wiedzy, specyfiki działalności oraz możliwości czasowych. Aby zarejestrować spółkę w systemie S24 trzeba posiadać profil zaufany lub elektroniczny podpis kwalifikowany. Dzięki temu można potwierdzić swoje dane i podpisać dokumenty. Pełna Instrukcja jak założyć spółkę z o.o. przez internet dostępna w naszym artykule. Jednoczesne warto założyć odpowiedni rachunek bankowy dostosowany do naszych potrzeb, same konta porównamy w łatwy sposób w naszym Ranking kont firmowych.

Firma bez składek ZUS – o czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że księgowość spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dużo bardziej skomplikowana i droższa niż jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlatego przed założeniem spółki warto znaleźć sobie dobre biuro rachunkowe, a także dobrych prawników, którzy pomogą zrozumieć lub rozwikłać prawne zawiłości. Za pełną obsługę księgową spółki trzeba zapłacić od 350 zł wzwyż. Sporo, jednak przy rosnących ciągle składkach ZUS spółka pozwala naprawdę wiele zaoszczędzić.

Pamiętać trzeba również o tym, że spółka niestety jest podwójnie opodatkowana. Zysk samej spółki podlega opodatkowaniu podatkiem CIT wynoszącym dla większości przedsiębiorstw 9%, a dodatkowo opodatkowane podatkiem PIT są dywidendy wspólników. Wielu przedsiębiorców się tego obawia, jednak istnieją skuteczne i co najważniejsze zgodne z prawem sposoby na optymalizację podatku. Można np. tak wypłacać pieniądze z firmy, aby wypłata była dla niej kosztem.

Oprócz tego prowadzenie spółki wymaga ogromnej dyscypliny. Nie można zapominać o fakturach, dokumentach i dostarczaniu ich na czas do księgowej. Ostatnia rzecz, o której należy pamiętać to zdobycie wszelkiej wiedzy związanej z formalnościami niezbędnymi przy zakładaniu spółki i powoływaniu jej organów. Aby założyć spółkę trzeba przede wszystkim mieć na to niemałe pieniądze. Zacząć trzeba od minimum 5 000 zł na kapitał zakładowy. Do tego trzeba dodać koszty wpisu do KRS, notariusza itp. które łącznie wynoszą przy tradycyjnym sposobie zakładania spółki od 982, 72 do 1982,72 zł. Zakładanie spółki przez internet kosztuje zaś podobnie, jak najtańsza księgowość – 350, 39 zł.

Firma bez ZUS – podsumowanie

Jeśli chcesz prowadzić firmę bez konieczności płacenia składek ZUS możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, startup lub założyć spółkę z o.o. Dwie pierwsze opcje są jedynie tymczasowe. Jedyną na dłużej jest zaś właśnie spółka. Chcąc założyć spółkę, która pozwoli uniknąć składek ZUS trzeba znaleźć przede wszystkim wspólnika. Powinna to być zaufana, znana Ci osoba, co do uczciwości i zaangażowania której będziesz mieć całkowitą pewność. Warto też racjonalnie podzielić udziały i zorganizować powołanie na członków zarządu, bo członkowie zarządu właśnie nie mają obowiązku płacenia składek. Najważniejsze jednak jest, by dopełnić wszystkich formalności w odpowiednim terminie.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku zatrudniania pracowników lub zawierania umów przy stosowaniu przepisów dotyczących umów zlecenia na właścicielu spółki ciąży obowiązek opłacania składek zatrudnionych pracowników. To, że sam nie  musisz płacić swoich składek, nie znaczy, że nie musisz dla kogoś innego. Są w spółce osoby, które mają obowiązek opłacać składki. Brak składek pozwala zaoszczędzić nawet kilka tys. złotych miesięcznie, ale na dłuższą metę ich brak odczujesz, kiedy pojawi się potrzeba wizyty w szpitalu czy problemy zdrowotne uniemożliwiające wykonywanie pracy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.