Firma bez ZUS – jak to działa?

0

Firma bez ZUS – to możliwe!

„Duży” ZUS w 2024 roku to ponad 2000 zł. Takie obciążenie może wykończyć początkujące firmy. Dodatkowo od 2022 roku składka zdrowotna jest uzależniona od dochodu. Więc, jak już rozkręcimy naszą firmę, to obciążenia publiczno-prawne będą jeszcze wyższe! Z drugiej strony, rząd zwiększył kwotę wolną od podatku oraz 2 próg podatkowy. Co w pewnym stopniu kompensuję ogólny wzrost składek ZUS. Jednak w przypadku przedsiębiorców zmiany tę są raczej niekorzystne, a koszt prowadzenia działalności gospodarczej z roku na roku rośnie. Brak korzyści ze zmian odczują już firmy z dochodami przekraczającymi 4 tys. zł. Jednak istnieją możliwości prowadzenia działalności bez obowiązku opłacania składek. To działalność nierejestrowana, inkubator przedsiębiorczości lub spółka z.o.o. Przy okazji warto sprawdzić nasze porównanie spółki z o.o. i jednoosobowej działalności gospodarczej.

Do jakiej kwoty nie trzeba zakładać działalności?

Działalność nierejestrowana nie jest typową działalnością gospodarczą. Prowadząca ją osoba nie jest przedsiębiorcą, bo nie rejestruje tej działalności w CEIDG. Dlatego właśnie jest to sposób na ominięcie obowiązku opłacania składek ZUS. Nierejestrowana działalność to dobry sposób na wypróbowanie swojego modelu biznesowego bez rzucania się od razu na głęboką wodę.

Działalność nierejestrowana jest także dobrym rozwiązaniem dla osób chcących dorobić niewielkie kwoty w miesiącu. Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku takiej działalności obowiązuje limit przychodów, który wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia. W 2023 roku minimalne wynagrodzenie to 4242 zł (do czerwca), tym samym limit wynoś 3181,5 złotych. Tu warto zaznaczyć, że w połowie roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie i limit będzie wynosił 3225 zł od lipca 2024. Jeśli miesięczne przychody są niższe od tej kwoty nie trzeba rejestrować się w ZUS. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba płacić podatków.

Inkubator przedsiębiorczości – jak działa?

To jedna z możliwości dla początkujących przedsiębiorców na wypróbowanie swojego modelu biznesowego. Taką działalność można prowadzić na przykład w ramach inkubatora przedsiębiorczości. W takiej sytuacji naszą działalność wykonujemy w ramach spółki prowadzonej przez inkubator przedsiębiorczości. Dzięki temu unikamy składek ZUS, jedynie płacimy miesięczny abonament za możliwość korzystania z tego rozwiązania.

Tu warto zaznaczyć, iż każda czynność musi być zatwierdzona przez inkubator. Wymaga to ciągłego przesyłania dokumentów do inkubatora i oczekiwania, często długiego na ich zatwierdzenie. Przez to może przedłużyć się czas na przykład na otrzymanie pieniędzy z faktur. Ponadto wypłata środków z inkubatora jest możliwa tylko i wyłącznie po podpisaniu umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Jest to z założenia rozwiązanie tymczasowe.

Działalność gospodarcza bez ZUS

Przynajmniej części składek ZUS unikniemy w przypadku pracy na etacie, gdzie wynagrodzenie jest wyższe lub równe pensji minimalnej. W takim scenariuszu, po założeniu jednoosobowej dzielności gospodarczej, będziemy musieli odprowadzać jedynie składkę zdrowotną. Tu trzeba liczyć się z wydatkiem min. 381 zł, ewentualne składki będą zależeć też od formy opodatkowania naszej JDG.

Spółka z.o.o. a ZUS

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to trzecie i chyba najlepsze rozwiązanie dla osób chcących prowadzić Firmę bez ZUS. Jednak chcąc uniknąć płacenia składek, spółka musi mieć minimum dwóch wspólników. Sama spółkę możemy założyć na 2 sposoby – u notariusza lub online.

Czym w ogóle jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. to spółka handlowa, mająca własną zdolność prawną. Jest więc podmiotem niezależnym od wspólników. Zasady jej funkcjonowania reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Wspólnikami spółki mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Zakładając spółkę z o.o. należy wnieść kapitał zakładowy o minimalnej wysokości 5 000 zł. Może on być wniesiony gotówką lub w formie tak zwanego aportu.

Jedną z najważniejszych zalet spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Jest to ograniczenie do wniesionego przez wspólnika kapitału. Osobisty majątek wspólników będzie więc w pełni bezpieczny nawet, jeśli spółka popadnie w długi. Ta zaleta powoduje więc wyższość spółki z o.o. nad jednoosobową działalnością gospodarczą, gdzie właściciel ponosi odpowiedzialność za zobowiązania całym swoim majątkiem. To oznacza, że komornik może w razie długów zająć wszystko – konto firmowe i prywatne, mieszkanie, samochód i nieruchomości czy wartościowe rzeczy. W efekcie nasz majątek może zostać sprzedany na licytacji komorniczej.

Kto nie musi płacić składek ZUS w spółce z o.o.?

Obowiązku opłacania składek ZUS w spółce z o.o. nie mają wspólnicy oraz członkowie zarządu spółki. Warto jednak dobrze się zastanowić zanim zdecydujesz się unikać składek ZUS. Nie opłacając ich, nie możesz korzystać z publicznej służby zdrowia, szpitali, a także ze świadczeń takich, jak renta i zasiłek chorobowy. Ponadto nie będziesz też odkładać środków na poczet emerytury.

Warto w takim przypadku rozważyć zatrudnienie się na część etatu, dzięki czemu składki ZUS będą dużo niższe. Niestety są też wyjątki od reguły. Opłacanie składek jest obowiązkowe w przypadku jednoosobowych spółek. Trzeba wtedy zgłosić się jako płatnika składek w terminie do 7 dni od założenia spółki.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Są dwa sposoby rejestracji spółki z o.o. Pierwszy sposób to tradycyjny, poprzez podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Drugi to online na platformie S24, który jest tańszy i nieco szybszy niż tradycyjny. Niestety jednak system S24 ma pewne ograniczenia, wzór umowy udostępniony przez ministerstwo możemy modyfikować jedynie według standardowego wzorca. Aby zarejestrować spółkę w systemie S24 trzeba posiadać profil zaufany lub elektroniczny podpis kwalifikowany. Pełna Instrukcja jak założyć spółkę z o.o. przez internet dostępna w naszym artykule. Jednoczesne warto założyć odpowiedni rachunek bankowy dostosowany do naszych potrzeb, same konta zweryfikujemy w porównywarce kont firmowych.

Firma bez ZUS – podsumowanie

Jeśli chcesz prowadzić firmę bez konieczności płacenia składek ZUS możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, działalność w ramach inkubatora przedsiębiorczości lub założyć spółkę z o.o. Dwie pierwsze opcje posiadają sporo ograniczeń. W przypadku tej ostatniej opcji musimy znaleźć wspólnika, ponieważ tylko taka struktura pozwala uniknąć płacenia składek ZUS.

Trzeba też pamiętać, że w przypadku ewentualnego zatrudniania pracowników, konieczne może być odprowadzania składek ZUS i to na spółce ciązy ten obowiązek. Więcej na temat spółki z o.o., form opodatkowania czy sposobach wypłaty zysku w przeczytacie dedykowanym artykule.

FAQ

Jak założyć firmę i nie płacić ZUS?

Aby nie płacić ZUSu przy prowadzeniu działalności mamy kilka możliwości. Jest to prowadzenie działalności nierejestrowanej, działanie w ramach inkubatorów przedsiębiorczości czy założenie spółki prawa handlowego (np. spółki z o.o.). Inna możliwość to zatrudnienie się na etat z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnych oraz rejestracja JDG. W takim przypadku będziemy musieli zapłacić jedynie składkę zdrowotną.

Jak ominąć ZUS na działalności?

Najlepszy sposób na istotne obniżenie składek ZUS przy działalności to zatrudnienie się na etat z wynagrodzeniem na poziomie co najmniej pensji minimalnej. Dzięki temu przedsiębiorca musi jedynie opłacać składkę zdrowotną, pozostałych składek ZUS nie musi płacić.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *