Zakładanie spólki z .o.o. – Praktyczny poradnik

0

Jak założyć spółke z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej wybierana przez przyszłych przedsiębiorców. Jednak wiele osób już na początku rezygnuje z pomysłu o własnym biznesie z obawy przed skomplikowanym procesem zakładania spółki. Jeśli należysz do tego grona, to szybko możesz zmienić swoją decyzję. Okazuje się, że wszelkie obawy mogą być bezpodstawne. Sprawdźmy więc, Jak założyć spółkę z o.o. oraz o czym należy pamiętać.

Czym jest spółka z o.o.

Spółka z o.o. działa na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505 oraz z 2018 r. poz. 2219), ustawy z dnia 8. Jest jedną z form wykonywania działalności gospodarczej, która należy do kategorii spółek kapitałowych, posiadających osobowość prawną. Do jej utworzenia potrzebny jest minimalny kapitał zakładowy, który wynosi 5 000 złotych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć jedna lub więcej osób. Zgodnie z Kodeksem Spółek nie może być ona zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kiedy nie płacimy ZUS w spółce z o.o.

Jedną z ważnych kwestii przy zakładaniu działalności gospodarczej są koszty związane z płaceniem ZUS. Jednak mamy dobrą wiadomość – możesz uniknąć płacenia comiesięcznych składek. Warunek jest taki, aby oprócz Ciebie w spółce był również inny udziałowiec. Wystarczy nawet, że będzie to jedna osoba. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona z opłacania składek ZUS w momencie posiadania więcej niż jednego wspólnika. Wynika to z faktu, że wspólnicy oraz członkowie zarządu spółki nie mają obowiązku odprowadzania składek ZUS. Przy czym należy zaznaczyć, że obowiązek zarejestrowania się w ZUS jako płatnik składek nie dotyczy jednoosobowych spółek. Pamiętaj, że brak odprowadzania składek oznacza brak ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego warto pomyśleć o jakimś innym rozwiązaniem.

Podsumowując:

  • spółka wieloosobowa – brak ZUS
  • spółka jednoosobowa – płacenie składek

W praktyce wystarczy, jeśli drugi wspólnik będzie miał 1 % udziałów, to ZUS może się do takiej struktury własności przyczepić. W celu uniknięcia sporów z urzędnikami, najlepiej aby wspólnik miał przynajmniej 10% udziałów. Taki układ powinien w znaczącym stopniu zmniejszyć

Zakładanie spółki z o.o.

Przejdźmy teraz do głównego tematu, a konkretnie do zakładania spółki z o.o. Można zrobić to na dwa sposoby:

Jest to tradycyjny sposób, który polega na przygotowaniu oraz sporządzeniu umowy u notariusza. Zawierając umowę spółki z o.o. u notariusza, należy ją sporządzić w formie aktu notarialnego. Niezbędna będzie obecność wszystkich wspólników w trakcie podpisywania umowy. Ponadto należy zebrać podstawowe informacja oraz skompletować wymagane dokumenty. Całość – zarówno oczekiwanie na wizytę oraz sporządzenie umowy – zapewne potrwa do kilku tygodni. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Co głównie powinna zawierać umowa spółki?

  • nazwę firmy oraz siedzibę spółki,
  • wysokość kapitału zakładowego,
  • określenie przedmiotu działalności spółki,
  • informacje o tym, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  • liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez każdego wspólnika,
  • czas trwania spółki, jeśli oczywiście spółka została ustanowiona na czas określony.

Sporządzenie takiej umowy wiąże się z koniecznością opłacania wynagrodzenia notariusza, czyli tzw. taksy notarialnej. Jej wynagrodzenia zależy od wysokości kapitału zakładowego spółki, które według §3 rozporządzenia w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej wynosi:

– przy kapitale zakładowym wynoszącym 5000 zł taksa wyniesie – 160 zł,

–  5 000 zł do 10 000 zł – 160 zł + 3% od nadwyżki 5 000 zł,

– 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki 10 000 zł,

–  30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki 30 000 zł,

–  60 000 zł do 1 000 000 zł – 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki 60 000 zł,

–  1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki 1 000 000 zł.

Jak widać powyżej, koszt taksy notarialnej dla najniższego kapitału o wysokości 5000 zł wyniesie 160 zł. Im wyższy kapitał, to tym większy koszt.

Jak założyć spółkę z o.o. Przez Internet

Inny sposób to założenie spółki przez Internet. Jest to rozwiązanie szybsze oraz tańsze, ponieważ nie trzeba opłacać taksy notarialnej. Jedyne, o czym warto pamiętać, to konieczność posiadania podpisu kwalifikowanego. Cały proces odbywa się na portalu S24, na którym trzeba założyć e-konto. Wystarczy wypełnić wniosek, a następnie wprowadzić wszystkie wymagane dokumenty. Zakładając spółkę z o.o. przez Internet, należy skorzystać z gotowego wzorca umowy. Wybierając ten sposób najlepiej skorzystać z naszego poradnika jak krok po kroku założyć spółkę z o.o. przez internet.

Koszty zakładania spółki

Koszty zakładania spółki z o.o. będą różnić się w zależności od wybranego sposobu. Sprawdźmy więc poszczególne wyliczenia:

  • Spółka zawarta przez Internet za pośrednictwem systemu S24

250 zł – opłata sądowa za wpis

100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

  • Spółka zawarta u notariusza

500 zł – opłata sądowa za wpis

100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Do tego powinny zostać doliczone koszty taksy notarialnej, o czym wspominaliśmy wcześniej. Tym samym zakładanie spółki u notariusza jest przynajmniej 2 razy droższe.

Spółka z o.o. czy musi być płatnikiem VAT

Rozpoczynając własną działalność, należy rozeznać się, czy trzeba zarejestrować się jako podatnik VAT. Czy zatem spółka z o.o. musi być VAT-owcem? Zwolnienie podmiotowe z VAT przysługuje przedsiębiorcom, którzy nie przekraczają w danym roku podatkowym kwoty obrotów w wysokości 200 tys. zł netto. Oczywiście proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. Jeśli natomiast podatnik przekroczy ten limit, musi zgłosić się do VAT. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług nie każdy podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Warto więc sprawdzić, czy oby na pewno Twoja działalność gospodarcza jest upoważniona do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia. W przypadku, gdy zamierzasz prowadzić któryś z rodzajów działalności, o którym jest mowa w ustawie, to rejestracja do VAT będzie Twoim obowiązkiem od momentu rozpoczęcia działalności.

Spółka z o.o. a podatki

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, która posiada odrębność prawną. A więc spółka jest traktowana jako osoba prawna, która musi odprowadzać podatek CIT (od osób prawnych). Podatek CIT od zysku płaci się w wysokości 19% lub 9% w przypadku obniżonej stawki. Podatek w wysokości 9% dotyczy na przykład nowych spółek.

Podatki w spółce z o.o. mogą być o wiele niższe niż w innych formach działalności gospodarczej. Wynika to z braku obowiązku płacenia ZUS oraz z faktu, że istnieje możliwość powołania się jako członek zarządu. Więcej informacji o formach opodatkowania spółki z ograniczoną działalnością znajdziesz tutaj.

Odpowiedzialność za zobowiązania

Pewnie zastanawiasz się, co dokładnie kryje się za pojęciem „odpowiedzialność za zobowiązania”. Prowadzenie spółki wiąże się ograniczeniem ryzyka finansowego do utraty wkładu własnego. W razie wystąpienia jakichkolwiek długów w spółce wierzyciele nie mogą sięgnąć bezpośrednio do osobistego majątku wspólnika. Wspólnicy nie odpowiadają za długi spółki, lecz zarząd już tak. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiedzialność wobec wierzycieli za zobowiązania mogą ponosić członkowie jej zarządu. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której zarząd w odpowiednim momencie zgłosi wniosek o upadłość spółki.

Koszt prowadzenia spółki z o.o.

Jedynym kosztem w spółce z o.o. jest prowadzenie księgowości, które swoją drogą jest obowiązkowe. To, ile dokładnie trzeba płacić za pełną księgowość, jest zależne od kilku czynników m.in. charakteru działalności, ilości faktur czy choćby lokalizacji. Najczęściej kwota ta waha się w granicach 300-400 złotych. Oczywiste jest to, że im więcej dokumentacji, tym wyższe koszty. W takich sytuacjach zazwyczaj biuro księgowe ustala indywidualny cennik z przedsiębiorcą. Warto pamiętać, że samodzielne prowadzenie księgowości jest procesem zbyt skomplikowanym oraz czasochłonnym, dlatego konieczne będzie skorzystanie z fachowej pomocy.

Konto firmowe dla spółki z o.o.

Ostatnia kwestia to założenie firmowego konta dla swojej spółki. Nie ma możliwości prowadzenia własnej firmy bez konta w banku. Jest to warunek konieczny. Wielu przyszłych przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy warto założyć oddzielne konto, czy korzystać z prywatnego. W przypadku spółki z o.o. istnieje prawny obowiązek założenia osobnego konta bankowego. Wybór należy do przedsiębiorcy, który powinien wybrać konto pod względem jego kosztów oraz funkcjonalności. Obecnie na rynku jest mnóstwo ofert bankowych skierowanych do przedsiębiorców. Można skorzystać z pomocy porównywarek kont firmowych zamieszczonych w Internecie. To z pewnością ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.