ile kosztuję założenie spółki z o.o.?

0

Spółka z o.o. wymaga zgromadzenia kapitału zakładowego, który najczęściej stanowi największe obciążenie finansowe dla przyszłych wspólników. Choć cała procedura założenia spółki z o.o. kojarzy się z szeregiem formalności, to na dobrą sprawę nie założenie spółki nie jest ani drogie ani przesadnie trudne. Wyjaśniamy, od czego zależy wysokość opłat, na jakie kwoty musimy być przygotowani i jak możemy je obniżyć. A więc sprawdźmy ile kosztuję założenie spółki z o.o.?

Jak założyć spółkę z o.o.?

Powołanie do życia spółki z o.o. wiąże się z przejściem kilku etapów, tj.:

 1. spisaniem i zawarciem umowy spółki (lub aktu założycielskiego w przypadku jednoosobowych spółek z o.o.);
 2. wniesieniem przez wspólników wkładów na pokrycie kapitału zakładowego;
 3. powołaniem zarządu;
 4. dokonaniem wpisu do KRS;
 5. zgłoszeniem do US, CRBR (oraz do VAT, jeśli spółka będzie czynnym podatnikiem VAT).

Przed założeniem spółki warto zapoznać sie z informacjami w naszym artykule „Zakładanie spółki z .o.o.„. Jednocześnie przygotowaliśmy dla czytelników instrukcję krok po kroku jak założyć spółkę z o.o. przez S24 (online).

Ile kosztuje sporządzenie umowy spółki z o.o.?

Koszty sporządzenia umowy spółki z o.o. uzależnione będą od metody, jaką wybierzemy. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 • u notariusza – generalnie droższa metoda, ale umożliwiającą większą personalizacje spółki już na etapie tworzenia
 • poprzez system S24 – Tańsza i dużo szybsza opcja, ale możemy korzystać tylko z kilku wzorców umowy. Niestandardowe zapisy można w późniejszym etapie dodać u notariusza.

Poniżej orientacyjne koszty takiej operacji wygląda jak poniżej:

NotariuszS24
Sporządzenie umowyod 160 zł0 zł
Opłata za wpis500 zł250 zł
Ogłoszenie wpisu100 zł100 zł
Podatek PCC3 (0,5%)od 12,5 złod 12,5 zł
Wypis aktu notarialnego6 zł /stronę
Kosztod 800 złod 362,5 zł

Sam koszt założenia spółki z o.o. będzie zależał od wysokości kapitału zakładowego. Czym wyższy kapitał zakładowy tym wyższy podatek PCC3 oraz taksa notarialna za sporządzenie umowy.

Zawarcie umowy u notariusza

Tradycyjne sporządzenie umowy jest droższe, a cały proces trwa dłużej. Musimy wcześniej umówić się na spotkanie, zarezerwować czas na wizytę itp. Konieczne będzie uiszczenie taksy notarialnej, która zależy nie tylko od cennika kancelarii, ale także od kapitału zakładowego spółki. Nie oznacza to, jednak, że notariusz może narzucać ceny z kosmosu. Reguluje je rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Im wyższy kapitał, tym wyższa opłata, np.:

 • do 160 zł netto przy kapitale do 5 tys. zł;
 • do 310 zł netto przy kapitale 10 tys. zł.

Do wskazanych stawek należy dodać podatek VAT.

Dodatkowo za sporządzenie wypisu aktu notarialnego, trzeba będzie dopłacić 6 zł + VAT za jedną stronę. Oryginał pozostaje u notariusza.

Warto wiedzieć, że od 1 lipca 2021 roku każdą spółkę założoną u notariusza należy zgłosić internetowo do KRS, korzystając z Portalu Rejestrów Sądowych. Tym samym, teoretycznie wszystkie sprawy w KRS załatwiamy online (nie ma możliwości wysłania dokumentów pocztą do sądu). Jest jedna bardzo ciekawa kwestia dotycząca nowego systemu, o ile dokumenty są wysyłane online poprzez PRS to na wszelkie zmiany poczekamy od kilku dni do kilku tygodniu (w zależności od rodzaju sprawy i sądu). Proste sprawy (zawieszenie/odwieszenie) to kilka dni, natomiast bardziej skomplikowane (zmiany umowy, sprzedaż spółki, rejestracja) to nawet kilka tygodniu. Ciekawostką jest, że dokumenty wysłane online, później przez pracowników sądów wprowadzane są do systemy ręcznie. Zapewne to jeden z wielu powodów dla których cała procedura jest czasochłonna. Więcej o systemie PRS w naszym artykule.

Zawarcie umowy online

By zawrzeć umowę spółki online, należy skorzystać ze wzorca umowy w systemie S24. Niewątpliwymi plusami tej metody są:

 • wygoda;
 • brak opłaty za sporządzenie umowy;
 • szybszy wpis do KRS;
 • niższe opłaty sądowe.

Kreator dostępny na stronie krok po kroku przeprowadza nas przez kolejne podpunkty. Choć to bardzo wygodny sposób uniemożliwia indywidualizację umowy. Wybieramy jedynie warianty, które podpowiada nam system.

Jeśli będziemy chcieli wprowadzić drobne zmiany, możemy zrobić to online. W przypadku dokonania zmian notarialnie spółka traci wówczas możliwość modyfikacji umowy internetowo. Wspólnicy muszą liczyć się także z opłatą od ewentualnej późniejszej zmian umowy u notariusza w kwocie 250 zł i uiszczeniem taksy notarialnej za spisanie aktu notarialnego.

Warto dodać, że zawierając umowę online, kapitał zakładowy może być wniesiony tylko w formie pieniężnej.

Który sposób lepszy?

Jeśli zależy nam na szybkim założeniu spółki i nie mamy specjalnych wymagań, co do treści umowy – opcja internetowa będzie dobrym wyborem. Oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas. Pamiętajmy jednak, że jakakolwiek zmiana notarialna wiąże się z dodatkowymi opłatami i utratą prawa do wprowadzania zmian przez system S24. W przypadku wyboru rejestracji w systemie s24, nasza spółka dużo szybciej będzie widoczna w KRS (tym samym będziemy mogli założyć konto firmowe i zacząć prowadzić operacje z kontrahentami)

Metoda tradycyjna jest droższa i bardziej czasochłonna, jednak umożliwia indywidualizację umowy, uwzględniając oczekiwania wszystkich wspólników. Bardziej precyzyjne zapisy to przejrzystość współpracy. W tym wypadku możliwe jest także wniesienie wkładu w formie niepieniężnej. Jednocześnie musimy się liczyć z dłuższa procedurą wpisu do KRS (nawet kilka tygodni).

Każdy sposób ma swoje wady i zalety, dlatego przed rozpoczęciem procedury, warto poznać zdanie wszystkich wspólników i wybrać metodę adekwatną do sytuacji.

Kapitał zakładowy spółki z o.o.

Wydatkiem, który w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę i bez którego niemożliwe będzie założenie spółki, jest kapitał zakładowy w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł. Wspólnicy mogą wnieść wkłady na pokrycie kapitału w formie pieniężnej lub niepieniężnej i muszą to zrobić w chwili tworzenia spółki z o.o.

Wpis do KRS

Żeby spółka mogła zyskać osobowość prawną, musi zostać wpisana do rejestru KRS. Opłata sądowa za wpis do KRS zależy od tego, w jaki sposób założymy spółkę:

 • metoda tradycyjna (u notariusza) – 500 zł;
 • online – 250 zł.

Bez względu na wybraną metodę konieczne jest także uiszczenie opłaty w kwocie 100 zł za ogłoszenie informacji o spółce w MSiG (Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Pamiętajmy o podatku PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki to 0,5% wartości kapitału zakładowego pomniejszone o koszt wpisu do KRS i ogłoszenia informacji w MSiG oraz opłaty notarialne (przy wyborze metody tradycyjnej).

Sporządzając umowę w kancelarii notarialnej, to notariusz oblicza podatek i go od nas pobiera. Jeśli założyliśmy spółkę online, musimy przedłożyć  w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3, samodzielnie obliczyć należny podatek i opłacić go w ciągu 14 dni od dnia zawarcia spółki.

Obowiązki czynnego podatnika VAT

W celu rejestracji do VAT trzeba złożyć zgłoszenie VAT-R. Cała procedura jest bezpłatna, o ile nie potrzebujemy papierowego potwierdzenia, że zostaliśmy zarejestrowani do VAT. W takim wypadku musimy liczyć się z wydatkiem 170 zł. To czy spółka musi być podatnikiem VAT pisaliśmy w osobnym artykule.

Pamiętajmy, że obecnie funkcjonuje tzw. biała lista, która gromadzi informacje o wszystkich podatnikach VAT. Dostępna jest ona na stronie Ministerstwa Finansów, a korzystanie z niej nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Co warto wiedzieć o kosztach prowadzenia spółki z o.o.?

 • Spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnej księgowości, co wiąże się z wyższymi opłatami za usługi biura rachunkowego. W zależności od wielkości firmy należy przygotować się na kwoty od ok. 300 do ok. 1500 zł za miesiąc. Dla porównania obsługa jednoosobowej działalności gospodarczej to miesięczny wydatek ok. 200 zł.
 • Wspólnicy w spółce z o.o. zwolnieni są z opłacania składek ZUS do momentu zatrudnienia pracownika. Przywilej ten nie dotyczy jednoosobowych spółek z o.o. Więcej o tym jak działa firma bez zus przeczytacie w artykule.
 • Ze spółką z.o.o. związane jest tzw. podwójne opodatkowanie. Oznacza to, że spółka jako osobowość prawna musi zapłacić najpierw podatek CIT (9% dla spółek, które nie przekroczyły kwoty 2 mln euro przychodu w poprzednim roku podatkowym i 19%, jeśli nie spełniają tego warunku) od uzyskanego dochodu, a następnie wspólnicy odprowadzają podatek PIT (19%) od wypłaconej dywidendy. Istnieją sposoby na optymalizację kosztów podatkowych. O tym jak korzystnie wypłacić zysk ze spółki z o. o. już pisaliśmy.

ile kosztuję założenie spółki z o.o. – podsumowanie

Koszty założenia spółki z o.o. zależą od metody, jaką wybierzemy. Tańsze i szybsze będzie skorzystanie z systemu S24, jednak musimy liczyć się z ograniczeniami, jakie wynikają z zastosowania gotowego wzorca. Zakładając, że kapitał zakładowy to 5 tys. zł za założenie spółki online zapłacimy ok. 360 zł.

Sporządzenie umowy u notariusza wiąże się z opłaceniem taksy notarialnej i wyższymi kosztami sądowymi. Jest bardziej czasochłonne, ale pozwala dopasować treść umowy do wymagań wspólników. Przy kapitale 5 tys. zł koszty założenia spółki tradycyjnie to powyżej 800 zł.

Warto dodać, że założenie spółki możemy zlecić profesjonalnej firmie lub zdecydować się na zakup gotowej spółki. Jednocześnie zakładając spółkę warto wybrać rachunek firmowy dopasowany do potrzeb działalności. Ewentualne możliwość sprawdzicie w naszym rankingu kont firmowych dla spółek z o.o.

FAQ

ile kosztuje założenie Spółki z o.o.?

W zależności od trybu zakładania spółki z o.o. koszt wynosi od ok. 360 zł w przypadku zakładania podmiotu przez S24 lub od ok. 800 zł dla spółek zawiązywanych notarialnie. Do tego musimy się liczyć z zapewnieniem kapitału zakładowego w wysokości min. 5000 zł.

ile kosztuje wpis do KRS przy założeniu Spółki z o.o.?

To zależy, w przypadku zakładania spółki przez S24 koszt to 250 zł + 100 zł. Dla umów zawieranych u notariusza koszt jest wyższy i wynosi 500 zł + 100 zł.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *