Czym jest Spółka z o.o. i czy warto ją założyć?

0

Przed otwarciem biznesu, musimy zadecydować o jego formie prawnej. Najszybciej i najłatwiej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka z.o.o kojarzona jest z większą papierologią i bardziej skomplikowaną księgowością, co może odstraszać. Z drugiej strony ta forma ma sporo zalet. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się spółka z o.o. i czy rzeczywiście jest się czego bać?

Spółka z o.o. – co to jest?

Zacznijmy od tego, że spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową. Oznacza to, że by zacząć funkcjonować, musi zebrać odpowiedni kapitał w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

By powołać ją do życia, konieczne jest spisanie umowy w formie aktu notarialnego lub skorzystanie ze wzoru umowy w systemie S24 (online). Spółka z o.o. nabywa osobowość prawną dopiero uzyskaniu wpisu do KRS.

Czy do założenia spółki z o.o. potrzebny jest wspólnik?

Mogłoby się wydawać, że nie da się założyć spółki w pojedynkę. Nic bardziej mylnego. Możliwe jest utworzenie jednoosobowej spółki z o.o. W tym wypadku, zamiast umowy należy sporządzić akt założycielski (również w formie aktu notarialnego).

Dopuszczalne jest także przekształcenie JDG w jednoosobową spółkę z.o.o. Taki zabieg najczęściej ma na celu zminimalizowanie ryzyka finansowego.

Warto pamiętać, że założyciel jednoosobowej spółki z o.o. traktowany jest jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że zobowiązany jest do opłacania składek ZUS.

Co oznacza dopisek „ograniczona odpowiedzialność”?

„Ograniczona odpowiedzialność” to mniejsze ryzyko w przypadku niepowodzenia. Spółka z o.o. za wszelkie należności (wliczając w to długi podatkowe) odpowiada swoim majątkiem, a nie majątkiem wspólników. Odpowiedzialność wspólników ogranicza się do ich wkładu własnego.

Zdarza się, że kapitał spółki nie jest wystarczający, by pokryć wszystkie zaciągnięte zobowiązania. W takiej sytuacji spłata długów spada na członków zarządu, którzy odpowiadają za nie solidarnie (w przypadku nie złożenia wniosku o upadłość w ustawowym terminie).

Jednak, jeśli jeden z członków zarządu skutecznie udowodni, że odpowiednio wcześniej starał się, np. o ogłoszenie upadłości spółki to konieczność uregulowania zadłużenia przechodzi na pozostałych członków zarządu.

Jak opodatkowana jest spółka z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlega podwójnemu opodatkowaniu: CIT i PIT. Najpierw płaci 19% lub 9% (w przypadku posiadania statusu małego podatnika i nieprzekroczenia kwoty 2 mln euro przychodów ze sprzedaży brutto w poprzednim roku podatkowym) podatku CIT od dochodu, jaki wypracowała spółka. Następnie wspólnicy muszą odprowadzić podatek PIT (19%) od wypłaconej dywidendy.

Istnieją jednak sposoby zoptymalizowania należności podatkowych przez, np. uwzględnienie kosztów wynajmu lokalu, czy zastąpienie wypłat dywidendy umową o dzieło.  

W kwestii podatków i spółki zoo polecamy 2 nasze artykuły:

Jak wygląda prowadzenie księgowości spółki z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Każde zdarzenie gospodarcze musi być dokładnie opisane i wprowadzone do ewidencji. To proces, który wymaga nie tylko skrupulatności, ale przede wszystkim wiedzy. Konieczne jest także trzymanie ręki na pulsie, by nadążyć nad zmieniającymi się przepisami.

Z tego względu prowadzenie księgowości spółki z o.o. jest droższe niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. W zależności od rozmiaru firmy i liczby dokumentów, które generuje, takie usługi mogą kosztować od ok. 500 zł do nawet ok. 1500 zł (dla JDG kwota ta zamyka się w granicach 200 zł).

Pełna księgowość to lepszy obraz firmy i szansa na skuteczne zarządzanie spółką.

Spółka z o.o. a ZUS

Wysokie koszty prowadzenia księgowości może zrekompensować fakt, że wieloosobowe spółki z o.o. zwolnione są z obowiązku odprowadzania składek ZUS do momentu zatrudnienia pracownika. Przywilej ten nie przysługuje spółkom jednoosobowym.

Spółka z o.o. a zdolność kredytowa wspólników

Jak już wspomnieliśmy, spółka z o.o. ma osobowość prawną. Jest odrębnym podmiotem, który może dysponować swoim majątkiem, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Dlatego zdolność kredytowa wspólników a zdolność kredytowa spółki to dwie różne sprawy, które nie oddziałują na siebie wzajemnie.

Wspólnicy mogą zapożyczać się, by zrealizować swoje prywatne potrzeby i nie będzie to miało żadnego wpływu na możliwości kredytowe spółki.

Czy spółkę z o.o. można sprzedać?

Spółkę z o.o. w przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej można sprzedać. To bardzo ważna cecha. Jeśli podwinie nam się noga, stracimy pasję i serce do własnego biznesu lub po prostu przestanie już nam on się opłacać, nie zamykamy po prostu działalności. Mamy szansę otrzymać kwotę adekwatną do pozycji firmy i nakładu pracy oraz dać spółce nowe życie.

Wszystkich formalności związanych ze sprzedażą należy dopełnić u notariusza. Cały proces da się przeprowadzić w ciągu jednego dnia.

Konto firmowe dla spółki z o.o.

Warto wiedzieć, iż generalnie rachunki dla firm (jednoosobowych działalności gospodarczych) są droższe od kont osobistych (prowizje, koszt prowadzenia itp.). W przypadku spółek kapitałowych wchodzimy na jeszcze wyższy level i opłaty szybują w górę. Podczas analizy ofert banków komercyjnych, tylko jeden rachunek oferuje bezwarunkowe, kolejny w swojej ofercie ma konto warunkowo darmowe. Pozostałe oferty są już płatne (prowadzenie konta, przelewy, prowadzenie karty). Część osób się może zdziwić, ponieważ w przypadku ofert dla spółek z o.o. standardową prowizją są płatne przelewy (1 zł/szt). Samo prowadzenie rachunku i karty może nas kosztować od 20 do nawet ponad 100 zł w skali miesiąca. Więcej o ofertach przeczytacie w naszym rankingu kont dla spółek z o.o.

Spółka z o.o.? To brzmi poważnie.

Wyobrażamy sobie, że jeśli wspólnicy decydują się prowadzić działalność na zasadach spółki, oznacza to, że (zazwyczaj) nie funkcjonują w biznesie od wczoraj. Doskonale wiedzą, z jakimi możliwościami wiąże się wybór tej formy prawnej.

Nieważne, czy dana spółka z o.o. jest przedsiębiorstwem, zatrudniającym setki ludzi, czy jednoosobową firmą – kojarzona jest z profesjonalizmem i budzi zaufanie wśród przyszłych kontrahentów. Jak łatwo się domyślić, większy prestiż ułatwia nawiązywanie kontaktów biznesowych i zawieranie dochodowych kontraktów.

Podsumowanie

Podwójne opodatkowanie i wyższe koszty księgowości to zdecydowane minusy spółki z o.o. Jednak biorąc pod uwagę zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek ZUS i możliwość optymalizacji zobowiązań podatkowych, okazuje się, że spółka z o.o. może być bardziej opłacalnym wyborem niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Dokładniejsze porównanie spółki z o.o. i JDG wraz z kosztami prowadzenia sprawdzicie w naszym artykule.

Niewątpliwą zaletą prowadzenia firmy w postaci spółki z.o.o. jest fakt, że wspólnicy nie odpowiadają własnym majątkiem za jej zobowiązania. Obecnie większość spraw związanych z założeniem spółki z o.o. możemy załatwić online, dlatego nie warto zniechęcać się do tej formy prawnej tylko ze względu na formalności

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
1/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *