Czym jest Spółka z o.o. i czy warto ją założyć?

0

Przed otwarciem biznesu, musimy zadecydować o jego formie prawnej. Najszybciej i najłatwiej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka z.o.o kojarzona jest z większą papierologią i bardziej skomplikowaną księgowością, co może odstraszać. Z drugiej strony ta forma ma sporo zalet. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się spółka z o.o. i czy rzeczywiście jest się czego bać?

Spółka z o.o. – co to jest?

Zacznijmy od tego, że spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową. Oznacza to, że by zacząć funkcjonować, musi zebrać odpowiedni kapitał w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł. Jej założycielami mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Oczywiście kapitał zakładowy może być znacznie wyższy, jednak nie zawsze jest to efektywne. Warto rozważyć udzielenie pożyczki spółce z o.o. przez wspólnika. Taka pożyczka nie podlega pod podatek PPC3, jedynie możemy zapłacić podatek od odsetek, ale same odsetki będą jednocześnie kosztem dla spółki.

By powołać ją do życia, konieczne jest spisanie umowy w formie aktu notarialnego lub skorzystanie ze wzoru umowy w systemie S24 (online). Spółka z o.o. nabywa osobowość prawną dopiero uzyskaniu wpisu do KRS.

Czy do założenia spółki z o.o. potrzebny jest wspólnik?

Mogłoby się wydawać, że nie da się założyć spółki w pojedynkę. Nic bardziej mylnego. Możliwe jest utworzenie jednoosobowej spółki z o.o. W tym wypadku, zamiast umowy należy sporządzić akt założycielski (również w formie aktu notarialnego).

Dopuszczalne jest także przekształcenie JDG w jednoosobową spółkę z.o.o. Taki zabieg najczęściej ma na celu zminimalizowanie ryzyka finansowego.

Warto pamiętać, że założyciel jednoosobowej spółki z o.o. traktowany jest jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Oznacza to, że zobowiązany jest do opłacania składek ZUS.

Co oznacza dopisek „ograniczona odpowiedzialność”?

„Ograniczona odpowiedzialność” to mniejsze ryzyko w przypadku niepowodzenia. Spółka z o.o. za wszelkie należności (wliczając w to długi podatkowe) odpowiada swoim majątkiem, a nie majątkiem wspólników. Odpowiedzialność wspólników ogranicza się do ich wkładu własnego.

Zdarza się, że kapitał spółki nie jest wystarczający, by pokryć wszystkie zaciągnięte zobowiązania. W takiej sytuacji spłata długów spada na członków zarządu, którzy odpowiadają za nie solidarnie (w przypadku nie złożenia wniosku o upadłość w ustawowym terminie).

Jednak, jeśli jeden z członków zarządu skutecznie udowodni, że odpowiednio wcześniej starał się, np. o ogłoszenie upadłości spółki to konieczność uregulowania zadłużenia przechodzi na pozostałych członków zarządu.

Jak opodatkowana jest spółka z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podlega podwójnemu opodatkowaniu: CIT i PIT. Najpierw płaci 19% lub 9% (w przypadku posiadania statusu małego podatnika i nieprzekroczenia kwoty 2 mln euro przychodów ze sprzedaży brutto w poprzednim roku podatkowym) podatku CIT od dochodu, jaki wypracowała spółka. Następnie wspólnicy muszą odprowadzić podatek PIT (19%) od wypłaconej dywidendy.

Istnieją jednak sposoby zoptymalizowania należności podatkowych przez, np. uwzględnienie kosztów wynajmu lokalu, czy zastąpienie wypłat dywidendy umową o dzieło.  

W kwestii podatków i spółki zoo polecamy 2 nasze artykuły:

Jak wygląda prowadzenie księgowości spółki z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Każde zdarzenie gospodarcze musi być dokładnie opisane i wprowadzone do ewidencji. To proces, który wymaga nie tylko skrupulatności, ale przede wszystkim wiedzy. Konieczne jest także trzymanie ręki na pulsie, by nadążyć nad zmieniającymi się przepisami.

Z tego względu prowadzenie księgowości spółki z o.o. jest droższe niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. W zależności od rozmiaru firmy i liczby dokumentów, które generuje, takie usługi mogą kosztować od ok. 500 zł do nawet ok. 1500 zł (dla JDG kwota ta zamyka się w granicach 200 zł).

Pełna księgowość to lepszy obraz firmy i szansa na skuteczne zarządzanie spółką.

Spółka z o.o. a ZUS

Wysokie koszty prowadzenia księgowości może zrekompensować fakt, że wieloosobowe spółki z o.o. zwolnione są z obowiązku odprowadzania składek ZUS do momentu zatrudnienia pracownika. Przywilej ten nie przysługuje spółkom jednoosobowym.

Spółka z o.o. a zdolność kredytowa wspólników

Jak już wspomnieliśmy, spółka z o.o. ma osobowość prawną. Jest odrębnym podmiotem, który może dysponować swoim majątkiem, nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Dlatego zdolność kredytowa wspólników a zdolność kredytowa spółki to dwie różne sprawy, które nie oddziałują na siebie wzajemnie.

Wspólnicy mogą zapożyczać się, by zrealizować swoje prywatne potrzeby i nie będzie to miało żadnego wpływu na możliwości kredytowe spółki.

Czy spółkę z o.o. można sprzedać?

Spółkę z o.o. w przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej można sprzedać. To bardzo ważna cecha. Jeśli podwinie nam się noga, stracimy pasję i serce do własnego biznesu lub po prostu przestanie już nam on się opłacać, nie zamykamy po prostu działalności. Mamy szansę otrzymać kwotę adekwatną do pozycji firmy i nakładu pracy oraz dać spółce nowe życie.

Wszystkich formalności związanych ze sprzedażą należy dopełnić u notariusza lub przez S24. Cały proces da się przeprowadzić w ciągu jednego dnia.

Zarządzanie spółką z o.o.

Majątkiem spółki i jej działaniami zarządza zarząd spółki z o.o. i nie zawsze są to wspólnicy posiadający udziały. Sam zarząd wybierany jest przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały, tam też jest określany czas kadencji członków czy ich dokładne funkcje. Oczywiście sama reprezentacja może być nawet kilku osobowa, a uprawnienia członków zarządu określone kwotowo. Jeśli chodzi o zarząd, warto wiedzieć jak zrezygnować z funkcji członka zarządu. W pewnych sytuacjach to kluczowa kwestia, ze względu na potencjalna odpowiedzialność

Konto firmowe dla spółki z o.o.

Warto wiedzieć, iż generalnie rachunki dla firm (jednoosobowych działalności gospodarczych) są droższe od kont osobistych (prowizje, koszt prowadzenia itp.). W przypadku spółek kapitałowych wchodzimy na jeszcze wyższy level i opłaty szybują w górę. Podczas analizy ofert banków komercyjnych, tylko jeden rachunek oferuje bezwarunkowe, kolejny w swojej ofercie ma konto warunkowo darmowe. Pozostałe oferty są już płatne (prowadzenie konta, przelewy, prowadzenie karty). Część osób się może zdziwić, ponieważ w przypadku ofert dla spółek z o.o. standardową prowizją są płatne przelewy (1 zł/szt). Samo prowadzenie rachunku i karty może nas kosztować od 20 do nawet ponad 100 zł w skali miesiąca. Więcej o ofertach przeczytacie w naszym rankingu kont dla spółek z o.o.

Spółka z o.o.? To brzmi poważnie.

Wyobrażamy sobie, że jeśli wspólnicy decydują się prowadzić działalność na zasadach spółki, oznacza to, że (zazwyczaj) nie funkcjonują w biznesie od wczoraj. Doskonale wiedzą, z jakimi możliwościami wiąże się wybór tej formy prawnej.

Nieważne, czy dana spółka z o.o. jest przedsiębiorstwem, zatrudniającym setki ludzi, czy jednoosobową firmą – kojarzona jest z profesjonalizmem i budzi zaufanie wśród przyszłych kontrahentów. Jak łatwo się domyślić, większy prestiż ułatwia nawiązywanie kontaktów biznesowych i zawieranie dochodowych kontraktów.

Spółka z o.o. Podsumowanie

Podwójne opodatkowanie i wyższe koszty księgowości to zdecydowane minusy spółki z o.o. Jednak biorąc pod uwagę zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek ZUS i możliwość optymalizacji zobowiązań podatkowych, okazuje się, że spółka z o.o. może być bardziej opłacalnym wyborem niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Dokładniejsze porównanie spółki z o.o. i JDG wraz z kosztami prowadzenia sprawdzicie w naszym artykule.

Niewątpliwą zaletą prowadzenia firmy w postaci spółki z.o.o. jest fakt, że wspólnicy nie odpowiadają własnym majątkiem za jej zobowiązania. Obecnie większość spraw związanych z założeniem spółki z o.o. możemy załatwić online, dlatego nie warto zniechęcać się do tej formy prawnej tylko ze względu na formalności

Spółka z o. o. co to?

Spółka z o.o. jest kapitałową spółką handlową. Można powiedzieć, że taka firma jest oddzielnym bytem, udziałowcy mają wpływ na działanie przedsiębiorstwa. Jednak należy pamiętać, iż majątek zgromadzony przez spółkę należy do niej i nie można nim swobodnie dysponować (np. korzystać z pieniędzy posiadanych przez spółkę na własne prywatne cele udziałowców czy zarządu)

spółka z o.o. a księgowość?

Spółka z o.o. ze względu na swoją formę ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Co wiąże się ze sporządzaniem bilansu czy rachunku zysków i strat. Jest to dużo droższe niż w przypadku księgi przychodów i rozchodów dla Jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czy można sprzedać spółkę z o.o.?

Tak, w tym przypadku sprzedajemy nasze udziały w spółce z o.o. Operację możemy przeprowadzić u notariusza lub w przypadku podmiotów zakładanych przez S24, w systemie S24.

Czy spółka z o.o. musi płacić ZUS?

Nie, spółka z o.o. nie musi płacić ZUS o ile nie zatrudnia pracowników lub nie jest jednoosobową spółka z o.o. Tym samym prowadząc firmę w tej formie oszczędzamy na składkach ZUS.

FAQ

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *