Doładowanie telefonu w bankowości elektronicznej

0

Telefon na kartę można doładować na wiele sposobów. Służą do tego rekomendowane aplikacje operatorów, zawsze można wejść także na stronę internetową dostawcy usług, a nawet kupić doładowanie w kiosku. Od lat największą popularnością cieszy się jednak doładowanie telefonu w bankowości elektronicznej. Co ciekawe usługa jest dostępna praktycznie we wszystkich bankach z naszego rankingu kont osobistych. Co ciekawe część banków nawet umożliwia rejestracje karty SIM przez internet. Na czym polega i jak szybko zasilić smartfon tą metodą?

Sposoby doładowania telefonu na kartę prepaid

Doładowanie telefonu to z pozoru prosta czynność, jednak zrealizować ją można na kilka różnych sposobów. Ponad dwie dekady temu, telefony komórkowe dopiero zaczynały wchodzić masowo na rynek, doładowania występowały tylko w jednej formie. Aby zasilić telefon, trzeba było kupić doładowanie w formie fizycznej – kod nadrukowany na specjalnym plastiku lub wydrukowany z kasy fiskalnej. Choć wciąż możemy zasilić saldo karty w ten sposób, ta metoda wydaje się dziś najmniej popularna.

Nowsze sposoby na doładowanie smartfona wydają się jednak znacznie prostsze. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • doładowanie poprzez stronę internetową operatora – w prostym formularzu wybiera się wysokość doładowania i sposób płatności,
  • doładowanie za pomocą aplikacji – aplikacje operatorów na telefon są darmowe i umożliwiają błyskawiczne zwiększenie stanu konta,
  • doładowanie telefonu w bankowości elektronicznej – jeden z najstarszych i najbardziej sprawdzonych sposobów, który wyróżnia się szybkością i prostotą.
  • doładowanie telefonu przy pomocy bankomatu – to usługa proponowana tylko przez niektóre banki, która jednak nie spotkała się z dużym zainteresowaniem w Polsce.

Kartę prepaid można doładować na wiele sposobów, co może być zaletą dla użytkowników ceniących sobie elastyczność. Chociaż warto wiedzieć, że za niektóre typy doładowania sieci komórkowe oferują premie np. w formie dodatkowych pakietów Internetu. Takim przykładem jest Orange, gdzie doładowanie online i przez aplikacje pozwala otrzymać dodatkowe pakiet GB. Warto sprawdzić samemu co się najbardziej opłaca.

Jak doładować komuś saldo karty sim/telefonu?

To pytanie zadaję sobie część internautów. Odpowiedz jest trywialna, tak samo jakbyśmy doładowali swój telefon. Nie ma znaczenia czy doładowanie wykonujemy przez bankowość elektroniczną, stronę operatora czy w innej instytucji. Zwykle podczas procesu podajemy zwykle nr telefonu, operatora i kwotę doładowania. To czy to będzie nasz numer telefonu czy osoby trzeciej, na dobrą sprawę nie ma znaczenia.

Jak doładować telefon na kartę w bankowości elektronicznej?

Współcześnie bankowość elektroniczna to konglomerat przydatnych usług, wykraczających poza zarządzanie finansami. Logując się na platformę internetową banku w przeglądarce lub za pomocą aplikacji, można składać wybrane wnioski do urzędów, potwierdzać logowanie do systemów ePUAP, zastrzegać dokumenty, podpinać aplikacje “rozszerzonej rzeczywistości” czy wykonywać przelewy na maila, telefon, a nawet konto na Facebooku. Możliwości jest coraz więcej. Wśród nich nie brakuje klasycznego doładowania telefonu – usługi, z której korzystamy już od ponad dwudziestu lat!

Jak doładować telefon w bankowości elektronicznej? To niezwykle proste! Cała procedura sprowadza się do kilku kroków:

  1. Na początku należy zalogować się na rachunek bankowy za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej.
  2. Następnie trzeba znaleźć opcję Doładuj telefon lub przejść w zakładkę Wykonaj transakcję, w której będzie znajdować się taka możliwość. Różne systemy bankowości internetowej mają odmienny interfejs użytkownika. W każdym przypadku jednak znalezienie tej funkcji nie powinna sprawiać większych problemów.
  3. W formularzu należy wpisać numer telefon, który ma być doładowany i wysokość doładowania w polskich złotych. Czasem bank wymaga podania operatora telefonii komórkowej, ale większość instytucji identyfikuje go automatycznie po wpisanym numerze.
  4. Teraz wystarczy już tylko zatwierdzić doładowanie i… gotowe! Powiadomienie o wpływie nowych środków powinno w przeciągu kilku sekund pojawić się w smartfonie.

Doładowanie telefonu przez konto w banku traktowane jest tak samo, jak wykonanie każdej innej transakcji wychodzącej. Od strony technicznej doładowanie przez bankowość elektroniczną ma najczęściej formę przelewu na rachunek firmy, która zajmuje się tą usługą, np. Blue Media. Co ciekawe ta sama firma dostarcza też inne usługi jak przelewy natychmiastowe. Wykonanie przelewu należy potwierdzić kodem SMS lub aplikacją mobilną banku.

Doładowanie telefonu które banki?

Jak już wspomnieliśmy, usługa jest dostępna praktycznie we wszystkich bankach z naszego rankingu. Poniżej prezentujemy linki do konkretnych instytucji:

  • Santander doładowanie telefonu – Tu proces jest bardzo standardowy, logujemy się do aplikacji mobilnej, przechodzimy do „Płatności” i wybieramy w kategorii pozostałe „doładuj telefon”. W kolejnym kroku wpisujemy numer telefonu, operatora, kwotę i całość zatwierdzamy.
  • mBank doładowanie telefonu – Ścieżka jest prosta, po zalogowaniu się np. do aplikacji mobilnej banku wybieramy „Płatności” i „Doładuj telefon”. Następnie wybieramy numer z listy lub wpisujemy go ręcznie, dodajemy operatora, podajemy kwotę i zatwierdzamy operację.
  • PEKAO doładowanie telefonu – Podobnie jak w przypadku innych banków, po zalogowaniu do aplikacji wybieramy płatności i następnie „doładowanie telefonu”
  • jak doładować telefon w PKO BP – Ścieżka jest praktycznie identyczna jak dla innych banków. W IKO wybieramy Płatności ->Doładowanie telefonu -> Jednorazowe doładowanie.
  • ING Bank Śląski jak doładować telefon -W serwisie moje ING, wybieramy Płatności -> Doładowanie telefonu. W kolejnym kroku wybieramy numer, operatora i kwotę transakcji. Po potwierdzeniu, telefon zostanie doładowany.
  • Alior Bank doładowanie telefonu – aby wykonać tą operację wybieramy Płatności → Nowa płatność → Doładowanie telefonu.
  • BNP Paribas doładowanie telefonu – W przypadku tego banku w zakładce przelewy należy wybrać usługę doładowania telefonów. Później wpisujemy numer, operatora i kwotę transakcji.

Jak widać, dla wszystkich powyższych banków wygląda to bardzo podobnie. Praktycznie tożsame kroki należy wykonać dla innych instytucji np. Citi banku, Nest Banku, Credit Agricole itd.

Jak od strony technicznej wygląda doładowanie telefonu przez konto bankowe?

Doładowując telefon, tak naprawdę zlecamy przelew. Jego obsługą zajmuje się nasz bank i firma Blue Media SA. Działanie usługi jest podobne do szybkich płatności internetowych (pay-by-link). Choć teoretycznie czas realizacji zlecenia może wynieść nawet 5 godzin, w praktyce już w ciągu kilku minut środki znajdują się na koncie.

Doładowanie telefonu praktyczny przykład

W naszym przykładzie skorzystamy z bankowości internetowej Millennium Bank. Całość jest niezwykle prosta, po zalogowaniu wybieramy „Płatności” –> „Doładowanie telefonu”. Następnie wpisujemy nr i kwotę zasilenia. Całość zatwierdzamy jak każdą inna transakcje.

Proces wygląda identycznie w innych bankach z rankingu kont osobistych i jest realizowany przez ten sam podmiot, czyli spółkę Blue Media. Co istotne, opcja jest również dostępna z poziomu aplikacji mobilnej. Zwykle sama fukcja jest do znalezienia w panelu z płatnościami. Całkiem ciekawy rozwiązaniem jest opcja cyklicznych doładowań telefony, działa to bardzo podobnie jak zlecenie stałe. Nasze konto u operatora będzie doładowane w wybranych interwałach czasowych, o ile na rachunku bankowym znajdować się będzie odpowiednia kwota środków.

Zalety doładowania smartfona przez bankowość elektroniczną

Doładowanie smartfona w bankowości elektronicznej może być dobrą alternatywą względem innych sposobów. Ta metoda charakteryzuje się prostotą i zapewnia oszczędność czasu. Nie trzeba szukać strony internetowej operatora w celu wypełnienia formularza i nie trzeba korzystać z aplikacji mobilnej (wciąż wiele osób nie jest przekonanych do tego typu rozwiązań).

Z pewnością zaletą takiego doładowania jest maksymalny poziom bezpieczeństwa transakcji i pewność, że gdyby coś poszło nie tak, można ubiegać się o zwrot środków. Doładowanie telefonu przy pomocy konta bankowego jest także szybkie i bezstresowe. Czasami można także liczyć na promocje za doładowanie karty.

Przed doładowanie warto sprawdzić ofertę danego operatora, ponieważ często wybrane typy doładowania są oferowane na promocyjnych warunkach. Przykładowo, Orange oferuje dodatkowe pakiety danych za doładowanie konta przez ich stronę www lub aplikacje mobilną.

Inne sposoby na doładowanie telefonu

Kiedyś królowały karty zdrapki lub wydruki z telekodem. Nic dziwnego, były to jedyne metody na doładowanie telefonu na kartę. Dzisiaj nadal są dostępne, jednak mamy dużo więcej możliwości. Dzięki temu każdy może znaleźć najwygodniejszy dla siebie sposób. Oto dostępne rozwiązania:

  • strona internetowa operatora – każda sieć ma stronę, za pomocą której można zasilić telefon na kartę. Należy podać numer telefonu, kwotę doładowania oraz adres e-mail i postępować według instrukcji.
  • terminal płatniczy – usługa dostępna w wybranych punktach. Podajemy numer telefonu i kwotę doładowania. Płacimy i czekamy na potwierdzenie.
  • aplikacja mobilna operatora – szukamy w menu opcji Doładowania i postępujemy zgodnie z poleceniami.
  • bankomat – na ekranie bankomatu szukamy komendy Inne usługi, Doładuj telefon lub podobnej. Wybieramy nazwę operatora, kwotę doładowania, a następnie wpisujemy numer (swój lub innej osoby).
  • poprzez inny telefon na abonament – wartość doładowania zostanie dodana do rachunku. Usługa jest dostępna, m.in. w Play, Plus.
  • infolinia – tę opcję oferują nieliczni operatorzy (np. nju mobile).

Doładowanie telefonu w banku – podsumowanie

Choć wyróżniamy wiele sposobów na doładowanie telefonu, bankowość elektroniczna wciąż jest jedną z najchętniej wybieranych opcji. Konto w banku zapewnia bezpieczeństwo transakcji i powtarzalność procesu. Za każdym razem procedura wygląda identycznie, a użytkownik nie musi szukać strony operatora czy męczyć się aktualizowaniem aplikacji na telefon. Z perspektywy oczekiwanego rezultatu każde zlecenie jest jednak identyczne. Wybór zależy więc od indywidualnych preferencji.  

Obecnie użytkownicy telefonów na kartę mogą bez problemu zasilić konto za pomocą serwisu transakcyjnego swojego banku. Dzięki temu mają szanse zyskać nie tylko czas, ale i pieniądze. Operatorzy często organizują ciekawe promocje, dzięki którym można np. dostać dodatkowe GB lub bonusowe doładowanie. Warto na bieżąco sprawdzać aktualne oferty na stronie operatora lub banku.

FAQ

Jak zasilić telefon na kartę w banku?

Doładowanie telefonu za pomocą bankowości elektronicznej przeprowadza się po zalogowaniu się i wybraniu opcji Doładuj telefon. Bank umożliwia natychmiastowe doładowanie środków.

Czy doładowanie telefonu przez bankowość elektroniczną jest bezpieczne?

Doładowanie telefonu poprzez konto bankowe jest całkowicie bezpieczne. Większość banków korzysta z usług firmy zewnętrznej Blue Media S.A. Proces ten nie różni się wiele od wykonania zwykłego przelewu internetowego.

Czy można doładować telefon przez Internet?

Istnieje kilka sposobów na zasilenie konta w telefonie na kartę przez Internet. Jednym z nich jest skorzystanie z usługi doładowania telefonu przez bankowość elektroniczną. Poza tym każdy operator posiada dedykowaną do tego stronę internetową. Taka opcja jest także dostępna w aplikacjach mobilnych w niektórych sieciach.

Jak doładować komuś telefon z konta bankowego?

Jeśli chcemy doładować telefon komuś innemu ze swojego konta bankowego, postępujemy tak samo, jakbyśmy zasilali własny. Logujemy się do bankowości elektronicznej i szukamy polecenia Doładowanie telefonu. Wpisujemy numer telefonu wybranej osoby, wybieramy operatora oraz kwotę doładowania, a następnie zatwierdzamy transakcję.

Czy w bankomacie można doładować telefon?

Telefon na kartę możemy zasilić także w bankomacie. Opcja ta jest dostępna, m.in. w maszynach PKO BP, Santander Bank Polska, Euronet, Planet Cash. Po włożeniu karty i wpisaniu PIN-u szukamy opcji Usługi GSM/Inne usługi lub podobnej. Podajemy numer, wybieramy operatora i kwotę doładowania. Po wykonaniu operacji użytkownik powinien otrzymać SMS z potwierdzeniem.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *