Wielu z nas nie wyobraża już sobie opłacania rachunków w bankowej kasie lub na poczcie. Przyzwyczailiśmy się, że wypłata wpływa na konto, a wszystkie zobowiązania regulujemy za pomocą przelewu. Znacząco usprawniło to przepływ środków i przyspieszyło finalizację wielu transakcji. Przelewy to bardzo uniwersalne narzędzie. Służą zarówno do drobnych rozliczeń ze znajomymi, jak i realizacji wielomilionowych operacji międzynarodowych. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem.
Polecenie przelewu jest metodą rozliczenia bezgotówkowego. Polega na tym, że na wniosek zleceniodawcy bank przesyła wyznaczoną przez niego kwotę z konta nadawcy na konto odbiorcy. Co ciekawe można je realizować cyklicznie, wtedy zamienia się w zlecenie stałe.
Polecenie przelewu to narzędzie, z którego może korzystać każdy, kto dysponuje odpowiednią ilością środków na rachunku bankowym. Jest przeznaczone zarówno dla osób fizycznych, jak i firmom oraz wszystkim organizacjom i instytucjom.
Nieważne, czy korzystamy z papierowego formularza, czy wydajemy dyspozycję poprzez bankowość internetową, musimy podać kilka danych. Polecenie przelewu składa się z następujących elementów:
Kiedy składamy polecenie przelewu online, nazwa zleceniodawcy wraz z przypisanym numerem konta jest od razu uzupełniona. W papierowej wersji musimy wpisać te dane samodzielnie oraz złożyć własnoręczny podpis.
W przypadku przelewów zagranicznych numer rachunku podajemy w formacie IBAN i wpisujemy kod BIC/SWIFT banku. Dane niezbędne do wykonania tych przelewów dla wybranych banków z naszego rankingu kont osobistych i porównania kont firmowych, znajdują się w zakładce „opinie” i „banki” u góry strony.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że zlecanie przelewów online jest szybsze i wygodniejsze. Co więcej, możemy także dodać osobę do listy odbiorców. Następnym razem dane zostaną uzupełnione automatycznie. Wówczas czas przygotowania zlecenia będzie jeszcze krótszy.
Obecnie do dyspozycji mamy kilka systemów, realizujących transfery pieniężne. Dzięki temu mamy szansę dopasować typ przelewu do jego wartości, waluty i czasu księgowania. Możemy szybko i wygodnie przesyłać środki zarówno do polskich, jak i zagranicznych odbiorców.
Zdecydowanie najpopularniejsze są przelewy zwykłe (wewnętrzne i zewnętrzne) zlecane za pośrednictwem systemu Elixir. Są przeznaczone dla transakcji wyłącznie w polskich złotych. Można je wykonywać niezależnie od pory, jednak ich realizacja odbywa tylko się w dni robocze podczas sesji rozliczeniowych.
Przelewy SORBNET służą do zleceń wysokokwotowych w PLN. Są obsługiwane pojedynczo w czasie rzeczywistym wyłącznie w dni robocze. W ciągu godziny pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy.
Przelewy natychmiastowe Express Elixir i BlueCash umożliwiają transfer środków w kilkanaście sekund. Są dostępne przez cały rok niezależnie od dnia tygodnia i godziny.
Kiedy musimy zrobić swój pierwszy przelew do ZUS-u, zaczynamy zastanawiać się, czy przypadkiem nie trzeba wykorzystać do tego jakiegoś specjalnego formularza. Otóż nie, przelew do ZUS-u wykonujemy tak samo, jak każdy inny.
Inaczej sytuacja wygląda przy realizacji przelewu podatkowego, przelewu do ZUS lub innej istytucji. Wymaga to zastosowania innego formularza. Tutaj na jego wzór wpływa rodzaj należności (wybieramy, np. PIT, VAT, CIT, mandaty). W zależności od wybranej opcji, pieniądze przesyłamy na indywidualny rachunek podatkowy lub na konto konkretnej instytucji (np. w przypadku mandatów).Konieczne może być także podanie okresu, za który przelewana jest kwota oraz identyfikatora zobowiązania.
Przelew na telefon BLIK to specyficzna forma zlecenia płatniczego. Identyfikacja odbiorcy odbywa się nie po numerze rachunku, ale po przypisanym do niego numerze telefonu. By złożyć taką dyspozycję, konieczny jest dostęp do aplikacji mobilnej banku.
Przelew SEPA zwany jest także przelewem europejskim, ponieważ jego walutą może być wyłącznie euro. Ograniczenie dotyczy także terytorium (kraje członkowskie UE i kilka innych państw: Wielka Brytania, Monako, Norwegia, Andora, San Marino, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein).
Za pomocą przelewu SWIFT możemy wysyłać pieniądze w dowolnej walucie i do dowolnego państwa.
Obecnie zdecydowanie najpopularniejszym kanałem, za pośrednictwem którego składa się polecenie online, jest bankowość elektroniczna. Coraz chętniej wykorzystujemy do tego także aplikację mobilną.
Zwolennicy tradycyjnych metod, mogą po prostu, udać się do oddziału banku lub na pocztę i wypełnić papierowy formularz. Nie jest to jednak ani wygodny, ani szybki sposób.
Nie każdy wie, że polecenie przelewu złożymy także telefonicznie. Wystarczy zadzwonić na infolinię. Po zweryfikowaniu tożsamości będziemy mogli wydać dyspozycję.
To, ile przyjdzie nam zapłacić za transfer środków, zależy od rodzaju przelewu i miejsca jego nadania. Jeśli zechcemy wysłać pieniądze w sposób tradycyjny (poczta, bankowa kasa), może zostać naliczona kilku złotowa prowizja za usługę.
Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się uiścić należność za mandat na poczcie lub w banku, będziemy musieli zapłacić dodatkowo 10 zł.
Zwykłe przelewy Elixir, zlecone online z reguły są darmowe. Banki nie pobierają za nie żadnych opłat niezależnie od ich kwoty i ilości. Również przelewy BLIK najczęściej możemy wykonywać bezpłatnie.
Z dodatkowymi kosztami musimy liczyć się w przypadku innych rodzajów przelewów:
Podczas składania polecenia przelewu warto zachować czujność i zastosować wobec siebie zasadę ograniczonego zaufania. Lepiej sprawdzić wszystkie dane kilka razy, niż wysłać pieniądze nie tam, gdzie chcieliśmy. Niestety, nawet najbardziej przezornym przytrafiają się pomyłki. Zdarza się także, że już po zatwierdzeniu dyspozycji nadawca z jakiegoś powodu zmieni zdanie. Czy polecenie przelewu można odwołać?
To zależy. Przelewów ekspresowych nie da się zatrzymać. Środki już po kilkunastu sekundach trafiają na wyznaczone konto. Nie ma tu czasu na reakcję.
Cofnięcie przelewu zwykłego jest możliwe, o ile nie został jeszcze zakwalifikowany do sesji Elixir. Warto sprawdzić w bankowości elektronicznej swojego banku, czy dostępna jest opcja anulowania przelewu online. Jeśli tak – wystarczy jej użyć. Jeśli nie – pozostaje nam kontakt z infolinią.
Najprościej jest w przypadku przelewu z datą przyszłą. Trzeba po prostu w serwisie transakcyjnym odwołać swoją dyspozycję.
Warto wiedzieć, że przelew zlecony na nieaktywne konto, najprawdopodobniej zostanie odrzucony podczas sesji Elixir, a pieniądze po kilku dniach powinny wrócić do nadawcy.
Polecenie przelewu to narzędzie umożliwiające przesyłanie gotówki w formie elektronicznej. Dzięki temu takie transakcje są nie tylko szybsze oraz wygodniejsze w realizacji, ale także bezpieczniejsze. Zlecenie przechodzi zarówno poprzez system transakcyjny banku, jak i Krajową Izbę rozliczeniową. O ile sami nie popełnimy błędu podczas wpisywania danych, możemy mieć pewność, że pieniądze trafią tam, gdzie powinny.
Pytania:
FAQ
Polecenie zapłaty to rodzaj polecenia przelewu. Przy poleceniu przelewu, bank obciąża konto nadawcy ustaloną przez niego kwotą. Polecenie zapłaty polega na tym, że to odbiorca (wierzyciel) wskazuje, jaką sumę należy pobrać z rachunku płatnika. Ta opcja świetnie sprawdza się w przypadku powtarzających się płatności, których wartość jest zmienna. Może ułatwić terminowe opłacanie różnego rodzaju zobowiązań.
Taki przelew wykonujemy z bieżącego rachunku firmy, korzystając z systemu split payment, udostępnionego przez bank. Oprócz typowych danych niezbędnych do zrealizowania operacji konieczne jest podanie: numeru faktury, NIP-u odbiorcy, kwoty brutto oraz kwoty podatku VAT. Nadawca nie musi znać rachunku VAT odbiorcy.
Płatność automatycznie zostanie podzielona na kwotę netto i kwotę podatku VAT. Kwota netto jest pobierana z głównego konta firmy, a VAT z powiązanego z nim rachunku VAT. Jeśli na rachunku VAT nie będzie wystarczającej ilości środków, bank skorzysta z pieniędzy dostępnych na bieżącym rachunku firmowym. Następnie kwoty te trafią na odpowiednie konta odbiorcy.
W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 października 2019 roku czytamy, że kwota przelewu może w określonych warunkach stanowić koszt uzyskania przychodu, nawet jeśli nie posiadamy na to faktury. Potwierdzenie przelewu będzie wystarczającym dowodem poniesionych kosztów.