Jak wykonać przelew w EURO za granice i w kraju?

1

Jak wykonać Przelew międzynarodowy w EURO (SEPA)

Przelewy zagraniczne to prawdziwa zmora dla początkujących użytkowników bankowości internetowej. O ile przelewy krajowe to bułka z masłem, to kiedy słyszy się o tych międzynarodowych pojawia się niepewność. Jednak oswojenie się z tym tematem nie jest trudne, szczególnie w przypadku przelewów EURO. Co jeszcze różni przelew SEPA od zwykłego? Tego dowiecie się w poniższym artykule, w którym wyjaśnimy istotne kwestię z praktycznego punktu.

Co to jest przelew SEPA

SEPA to typ transferu pieniędzy dokonywany w EURO, gdzie warunkiem jest przesyłanie środków w ramach EOG (Europejski Obszar Gospodarczy). Skrót SEPA oznacza nic innego jak Single Euro Payments Area, co w przetłumaczeniu na język polski znaczy Jednolity Obszar Płatności w Euro. Za tym systemem stoi nie kto inny jak Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska, Parlament Europejski i szereg podmiotów świadczących usługi płatnicze na terenie Europy. Swoim obszarem geograficznym SEPA obejmuje aż 31 Państw (Państwa Unii Europejskiej oraz Wielką Brytanię, Islandię, Liechtenstein, Norwegię, Szwajcarię, Andorę, Monako i San Marino).

Ile idzie przelew EURO SEPA 

Tryb realizacji przelewów to D+1, tym samym w standardowym trybie środki powinny dotrzeć do banku odbiorcy w następnym dniu roboczym. W niektórych przypadkach możemy skorzystać z trybu ekspresowego, gdzie przelew realizowany jest tego samego dnia. Taki transfer można wykonać np. z Millennium do mBanku. Oczywiście usługa wiąże się z dodatkowym kosztem – gdzie przykładowa prowizja w Millennium to 30 zł za przelew SEPA niezależnie od kwoty.

Tak wygląda teoria, w praktyce realizowaliśmy przelewy zarówno miedzy polskimi bankami, jak i do instytucji zagranicznych. Z reguły taki przelew EURO rzeczywiście dochodził następnego dnia roboczego. Z jednym zastrzeżeniem trzeba było go wysłać do wczesnego południa (mniej więcej do godziny 12-14). Przelewy wysłane zwykle po godzinie 16, dochodziły dopiero 2 dnia roboczego (np. wysłane we wtorek dochodziły dopiero w czwartek). Tak naprawdę czas realizacji przelewu EUR SEPA jest minimalnie dłuższy od przelewu złotówkowego. Oczywiście w tym przypadku mówimy o trybie zwykłym, a nie pilnym.

Kto może wykonać przelew EURO SEPA

Jeśli chodzi o to, kto może wykonać tego typu przelew, to jest on dostępny praktycznie we wszystkich bankach z rankingu kont osobistych. Dodatkowo jest oferowany przez wszsytkie banki komercyjne działające w Polsce. Wypełniając zlecenie przelewu, konieczne będzie podanie numeru IBAN (sprawdź co się kryję pod tym pojęciem). Rzecz jasna musimy podać również kwotę przelewu i dane odbiorcy. W wybranych przypadkach możemy zostać poproszeni o podanie numeru BIC / SWIFT.

Jak wykonać przelew w EURO

Prosimy o bardzo uważne przeczytanie tego akapitu, niektóre błędy mogą nas sporo kosztować! 

Po pierwsze realizując przelew w EURO, warto wykonać go z rachunku walutowego uprzednio wymieniając środki np. w bankowym kantorze internetowym. Jeżeli wykonamy taki przelew z konta złotówkowego, bank dokona wymiany pieniędzy ze złotówek na euro po bardzo niekorzystnym kursie, stracimy na tym minimum kilka %. Podczas wykonywania przelewu, warto się upewnić czy sam transfer realizowany jest z odpowiedniego rachunku (euro’wego, a nie złotówkowego)

Kolejnym bardzo kosztownym błędem jest wybranie przelewu typu SWIFT zamiast SEPA.  O różnicach w typach przelewów zagranicznych piszemy w osobnym artykule oraz w dalszej części tego. Ewentualna pomyłka będzie nas kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Co więcej czas realizacji przelewu SWIFT jest znaczne dłuższy od przelewu SEPA.

Przykłady jak wykonać przelew w EURO

Poniżej prezentujemy zrzuty ekranu z wypełnionymi danymi dla przelewu EURO SEPA. W naszym przypadku symulujemy przelew EUR z naszego konta w mBanku, Santanderze oraz Millennium na konto REVOLUT (przelew na Litwę) Lub Transferwise (przelew do Belgii). Oczywiście takie przelewy w przypadku innych banków jak PEKAO, PKO BP, ING, Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Citi Bank, Getin Bank czy Nest bank będą wyglądały praktycznie tak samo:

Millennium Bank

Santander

mBank

mBank

Z powyższych 3 przykładów wynika, iż dla Santander’a i Millennium raczej się nie pomylimy. W przypadku wyboru szybszej realizacji transferu zapłacimy prowizje ( dla zwykłego trybu opłata wyniesie 0 zł). Niestety to na co polecamy uważać ma miejsce w mBanku, jeżeli robimy przelew EUR z konta PLN to bank proponuje tylko i wyłącznie realizacje przelewu jakoś SWIFT (koszt min. 25 zł). Co gorsza finalna kwota może zostać jeszcze pomniejszona o koszty banków pośredniczących, nie ma możliwości wybrania przelewu SEPA! Możliwość realizacji transferu jako SEPA pojawia się dopiero przy wybraniu rachunku obciążenia EUR i koszt wynosi 0 zł (screen 4). Chwila nie uwagi i mBank natnie nas podwójnie, nie dość że zapłacimy za wymianę waluty po tabeli (min. 15-20 gr straty na każdym euro), to bank zrealizuje transfer w formie SWIFT ( min. 25 zł +koszt banków pośredniczących i czas transferu dłuży nawet o 2-3 dni).

Jednoczesne dla międzynarodowego przelewu EUR, w żadnym przypadku nie byliśmy proszeni o podanie kodu BIC. Musieliśmy jedynie podać dane odbiorcy oraz pełen IBAN (2 literowy kod kraju np. LT oraz numer rachunku), całość pokazana na screenach powyżej. W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o zadawanie ich w komentarzach poniżej. Wszelkie wątpliwości postaramy się wyjaśnić w miarę możliwości.

Koszt przelewu EURO SEPA

Niezależnie od tego, z jakiego banku wysyłamy pieniądze, przelew zagraniczny SEPA to darmowa lub dość tania opcja. Poniżej przedstawiamy koszt przelewu SEPA(EUR) dla najpopularniejszych rachunków osobistych, wraz z informacją czy bank oferuje usługę kantoru walutowego z preferencyjnymi kursami wymiany. Lista dotyczy flagowych kont osobistych zaprezentowanych w rankingu kont osobistych:

Bank/Koszt PrzelewuKoszt przelewu SEPASEPA Tryb ExpresDarmowy rachunek walutowy EUROKantor walutowy – Internetowy
PKO BP0 złTakTak
PEKAO0 zł0 złTak*Tak
Santandero zł /8 zł*0 zł*Tak*Tak
mBank0 złTakTak
ING Bank0 zł30 złTakTak
BNP Paribas0 zł10 złTakTak
Millennium0 zł30 złTakBrak
Vevo Bank0 złTakBrak
Alior Bank0 zł32 złTakTak
Credit Agricole0 zł2 zł/m-cBrak
CitiBank0 złTak*Tak
Nest Bank0 złTak*Brak

*W przypadku Santandera, jeśli mamy konto walutowe to bank za taki przelew wewnątrz kraju (do innego polskiego banku) kasuje 8 zł. Dodatkowo Santander pobiera opłatę 5 zł za każdy przelew przychodzący z innego krajowego banku. Prowizje ominiemy np. wysyłając w pierwszej kolejności środki np. do Aion Bank/Revolut, a następnie na nasze konto w innym polskim banku. Szczerze mówiąc to idiotyczna prowizja. W przypadku przelewów do i z zagranicznych banków nie ma żadnej prowizji.

Jak widać z Powyższej tabeli, wszystkie największe banki dla swoich flagowych kont osobisty oferują darmowe przelewy EUR (SEPA). Co ciekawe również prowadzenie rachunków walutowych w EUR otrzymujemy za darmo, wyjątkiem jest Credit Agricole. Banki oznaczone * zwykle dla waluty EUR wymagają salda poniżej 10-20 tyś EUR, natomiast Santander wymaga salda powyżej 20 EURO, aby konto było darmowe.  Kolejnym istotnym czynnikiem jest dostęp do usługi Kantoru walutowego, gdzie wymiana walut odbywa się po konkurencyjnym kursie. W 4 bankach nie znajdziemy tej usługi.

Przelew SEPA EURO wybrane banki

Dodatkowo przyszykowaliśmy dedykowane artykuły dla wybranych banków, gdzie znajdziecie wszelkie informację wraz z instrukcją jak taki przelew wykonać:

Przelew SEPA a SWIFT – różnice przelewów międzynarodowych

Wiele zostało już napisane o superlatywach przelewu SEPA, ale warto wspomnieć również o tym, że oprócz niego istnieje jeszcze inna forma międzynarodowego przekazania pieniędzy. Kolejnym systemem, za pomocą którego możemy przelać pieniądze jest SWIFT. System ten powstał dawno temu – funkcjonował już w latach 70. ubiegłego wieku. Przelew SWIFT jest służy do przesyłania wszystkich innych walut, a swoim zasięgiem obejmuje cały świat.

Niestety to dużo droższa forma transferu, gdzie prowizję zwykle zaczynają się na kilkudziesięciu złotych a kończą nawet na kilkuset. Ponadto prowizje i inne opłaty mogą zostać pobrane bezpośrednio z przesyłanej kwoty, czego skutkiem będzie pomniejszenie kwoty transferu. Plusem przelewu SWIFT jest możliwość przekazywania pieniędzy na całym świecie i we wszystkich walutach.

Przelew SEPA podsumowanie

Wysyłanie EURO pomiędzy krajami Unii Europejskiej jest praktycznie tak proste i szybkie jak transfer środków w naszej lokalnej walucie. Całe szczęście praktycznie wszystkie banki krajowe, realizuję te przelewy za darmo, dla kont osobistych. Sam transfer odbywa się dość sprawnie, ponieważ środki docierają do odbiorcy w ciągu 1-2 dni roboczych po ich nadaniu. Same pieniądze najlepiej wysyłać z konta walutowego, celem uniknięcia opłat związanych z ewentualnym przewalutowaniem transakcji.

Skąd mogę wiedzieć, w jakim banku obsłużą przelew SEPA?

Jeśli nie wiemy, z jakich i do jakich podmiotów finansowych możemy wykonywać przelew SEPA, należy sprawdzić listę banków dostępnych na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego

Ile kosztuję przelew SEPA/EURO?

W przypadku większości kont osobistych koszt przelewu to 0 zł dla trybu standardowego. Część banków udostępnia opcje trybu pilnego (szybszego), gdzie koszt zwykle oscyluje w okolicach 30 zł. Dla kont firmowych przelew SEPA zwykle kosztuję od 5-10 zł. Oczywiście mówimy tu o trybie realizacji w bankowości internetowej.

Czy polska znajduję się w strefie przelewów SEPA?

Tak, Polska znajduję się w EOG i z krajowych banków możemy wykonywać przelewu EURO oraz je otrzymywać.

Ile trwa transfer SEPA?

Przelew w standardowym trybie realizowany jest w formie D+1, w efekcie środki będą dotrą do odbiorcy po 1-2 dniach roboczych od nadania.
Dostępny jest jeszcze tryb ekspresowy/pilny gdzie transfer wykonywany jest zwykle jeszcze tego samego dnia.

Czy można cofnąć przelew SEPA?

W pewnych przypadkach cofniecie przelewu zagranicznego typu SEPA będzie możliwe. Taki transfer można anulować, o ile nie został on jeszcze wysłany z naszego banku (nie było sesji wychodzących przelewów SEPA).

Jakie dane są potrzebne przy realizacji przelewu SEPA (EURO)?

Celem zrealizowania takiego transferu musimy podać przede wszystkim IBAN (numer rachunku + 2 litery kodu kraju), dodatkowo wpisujemy dane odbiorcy, kwotę przelewu oraz tryb realizacji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 21)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
1 komentarz on “Jak wykonać przelew w EURO za granice i w kraju?”
  1. Kazik

    jak mogę wysłać pieniądze we wpłatomacie na konto revolut

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *