Jak wykonać przelew w EURO za granice i w kraju?

0

Jak wykonać Przelew międzynarodowy w EURO (SEPA)

Przelewy zagraniczne to prawdziwa zmora dla początkujących użytkowników bankowości internetowej. O ile przelewy krajowe są bułka z masłem to kiedy słyszy się o tych międzynarodowych, można wywalić oczy i rozłożyć ręce. W gruncie rzeczy jedyna różnica, jaka między nimi występuje to ta w danych potrzebnych do ich sfinalizowania. Co jeszcze różni przelew SEPA od zwykłego? Tego dowiecie się w poniższym artykule, który rozjaśni wam ciemną stronę mocy przelewów zagranicznych.

Co to jest przelew SEPA

Choć w gruncie rzeczy SEPA wydaje się skomplikowany, wcale taki nie jest. Wręcz przeciwnie, ta forma przekazu bezgotówkowego pozwala nam na szybkie i tanie przelewy międzynarodowe. Warunkiem jest to, że odbywa się ona tylko między podmiotami działającymi na terenie państw Europy. Skrót SEPA oznacza nic innego jak Single Euro Payments Area, co w przetłumaczeniu na język polski znaczy Jednolity Obszar Płatności w Euro. Na pomysł stworzenia tego systemu przelewów wpadł nie kto inny jak Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska, Parlament Europejski i szereg podmiotów świadczących usługi płatnicze na terenie Europy. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ z udogodnień, jakie daje ta forma przelewu, możemy korzystać na terenie aż 31 Państw. To całkiem sporo, prawda? Oczywiście z naszego kraju również można wykonywać przelewy międzynarodowe takie jak wyżej wspomniany SEPA czy SWIFT.

Przelew SEPA jest międzynarodową formą przesyłania pieniędzy, które są dostępne na naszych kontach bankowych. Podmioty finansowe, w których chce się wykonać przelew SEPA muszą operować walutą euro. Ten sposób przekazywania pieniędzy to wielkie dobrodziejstwo, ponieważ łatwo i szybko możemy wykonywać transakcję bezgotówkowe między odległymi od siebie miejscami. Przelew SEPA wyróżnia się wśród pozostałych środków przekazu pieniędzy brakiem opłaty transferowej, która w przypadku innych przelewów mogłaby zostać pobrana z przesyłanej kwoty. Dzięki temu wszystkie pieniądze, które chcemy przekazać trafiają do swojego odbiorcy.

Ile idzie przelew EURO SEPA 

Kolejnym plusem przelewów SEPA jest to, że nie mają one żadnych ukrytych kosztów. Opłata za tego typu przekaz środków jest niezmienna i niska nie zależnie od tego, jaką kwotą operujemy. Dużym plusem jest także szybkość realizacji przelewu SEPA. Wystarczy jeden dzień od dnia wykonania przelewu, aby środki trafiły na konto odbiorcy. Równie ważnym elementem jest ich automatyzacja i ochrona danych osobowych osób, które je wykonują.

Tak wygląda teoria, w praktyce realizowaliśmy przelewy zarówno miedzy polskimi bankami, jak i do instytucji zagranicznych. Z reguły taki przelew EUR rzeczywiście dochodził następnego dnia roboczego. Z jednym zastrzeżeniem trzeba było go wysłać do wczesnego południa (mniej więcej do godziny 12-14). Przelewy wysłane zwykle po godzinie 16, dochodziły dopiero 2 dnia roboczego (np. wysłane we wtorek dochodziły dopiero w czwartek). Tak naprawdę czas realizacji przelewu EUR SEPA jest minimalnie dłuższy od przelewu złotówkowego. Oczywiście w tym przypadku mówimy o trybie zwykłym, a nie pilnym.

Kto może wykonać przelew EURO SEPA

Jeśli chodzi o to, kto może wykonać tego typu przelew, to jest on dostępny dla każdego klienta banku, który umożliwia wykonywanie międzynarodowych przekazów pieniężnych SEPA. Podstawową rzeczą, jaką musimy posiadać, aby wykonać przelew SEPA jest numer IBAN konta, na które zostaną przekazane wybrane przez nas środki. Rzecz jasna musimy podać również kwotę przelewu oraz numer i nazwisko odbiorcy. Nie za każdym razem jednak bardzo często bank wymaga od nas również numeru BIC – może on posiadać również oznaczenie kod SWIFT.

Jak wykonać przelew w EURO

Prosimy o bardzo uważne przeczytanie tego akapitu, niektóre błędy mogą nas sporo kosztować! 

Po pierwsze realizując przelew w EURO, warto wykonać go z rachunku walutowego uprzednio wymieniając środki w kantorze internetowym lub usłudze kantoru w naszym banku. Jeżeli wykonamy taki przelew z konta złotówkowego, bank dokona wymiany pieniędzy ze złotówek na euro po bardzo niekorzystnym kursie, stracimy na tym minimum kilka %. Co więcej nawet jak wymienimy uprzednio środki i będziemy mieli wystarczające saldo,to podczas realizowania przelewu warto się upewnić, iż mamy zaznaczony odpowiedni rachunek (EUR, a nie PLN).

Kolejnym bardzo kosztownym błędem jest wybranie przelewu typu SWIFT zamiast SEPA.  O różnicach w typach przelewu piszemy w dalszej części artykułu. Tego typu pomyłka będzie nas kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Co więcej czas realizacji przelewu SWIFT jest znaczne dłuższy od przelewu SEPA.

Przykłady jak wykonać przelew w EURO

Poniżej prezentujemy zrzuty ekranu z wypełnionymi przykładowymi przelewami EURO. W naszym przypadku symulujemy przelew EUR z naszego konta w mBanku, Santanderze oraz Millennium) na konto REVOLUT (przelew na Litwę) Lub Transferwise (przelew do Belgii). Oczywiście takie przelewy w przypadku innych banków jak PEKAO, PKO BP, ING, Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Citi Bank, Getin Bank czy Nest bank będą wyglądały praktycznie tak samo:

Z powyższych 3 przykładów wynika, iż dla Santander’a i Millennium raczej się nie pomylimy. W przypadku wyboru szybszej realizacji transferu zapłacimy prowizje, dla zwykłego przelewu opłata wyniesie 0 zł. Niestety to na co polecamy uważać ma miejsce w mBanku, jeżeli robimy przelew EUR z konta PLN to bank proponuje tylko i wyłącznie realizacje przelewu jakoś SWIFT (koszt min. 25 zł). Co gorsza finalna kwota może zostać jeszcze pomniejszona o koszty banków pośredniczących, nie ma możliwości wybrania przelewu SEPA! Możliwość realizacji transferu jako SEPA pojawia się dopiero przy wybraniu rachunku obciążenia EUR i koszt wynosi 0 zł (screen 4). Chwila nie uwagi i mBank natnie nas podwójnie, nie dość że zapłacimy za wymianę waluty po tabeli (min. 15-20 gr straty na każdym eur), to bank zrealizuje transfer w formie SWIFT ( min. 25 zł +koszt banków pośredniczących i czas transferu dłuży o 2-3 dni).

Jednoczesne dla międzynarodowego przelewu EUR, w żadnym przypadku nie byliśmy proszeni o podanie kodu BIC. Musieliśmy jedynie podać dane odbiorcy oraz pełen IBAN (2 literowy kod kraju np. LT oraz numer rachunku), całość pokazana na screenach powyżej. W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o zadawanie ich w komentarzach poniżej. Wszelkie wątpliwości postaramy się wyjaśnić w miarę możliwości.

Koszt przelewu EURO SEPA

Niezależnie od tego, z jakiego banku wysyłamy pieniądze przelew zagraniczny SEPA nie jest drogi. Zawsze, kiedy sprawdzimy historię bankowości internetowej, możemy odnaleźć w niej stawkę opłaty za przelew euro. Koszt przelewu SEPA zwykle wynosi 0 zł. Oczywiście zdarzają się w bankach różne promocje i niektóre z nich oferują ten rodzaj międzynarodowego przelewu za darmo. Poniżej przedstawiamy koszt przelewu SEPA(EUR) dla najpopularniejszych rachunków osobistych, wraz z informacją czy bank oferuje usługę kantoru walutowego z preferencyjnymi kursami wymiany. Lista dotyczy flagowych kont osobistych w danych bankach:

Bank/Koszt PrzelewuKoszt przelewu SEPADarmowy rachunek walutowy EUROKantor walutowy – Internetowy
PKO BP0 złTakTak
PEKAO0 złTak*Tak
Santandero zł /8 zł*Tak*Tak
mBank0 złTakTak
ING Bank0 złTakTak
BNP Paribas0 złTakTak
Millennium0 złTakBrak
Geting Bank0 złTakBrak
Alior Bank0 złTakTak
Credit Agricole0 zł2 zł/m-cBrak
CitiBank0 złTak*Tak
Nest Bank0 złTak*Brak

*W przypadku Santandera, jeśli mamy konta walutowe to bank za taki przelew wewnątrz kraju (do innego polskiego banku) kasuje 8 zł. Dodatkowo Santander pobiera opłatę 5 zł za każdy przelew przychodzący z innego krajowego banku. Prowizje ominiemy np. wysyłając pierw środku np. do Aion Bank/Revolut a następnie na nasze konto w innym polskim banku. Szczerze mówiąc to idiotyczna prowizja. W przypadku przelewów do i z zagranicznych banków nie ma żadnej prowizji.

Jak widać z Powyższej tabeli, wszystkie największe banki dla swoich flagowych kont osobisty oferują darmowe przelewy EUR (SEPA). Co ciekawe również prowadzenie rachunków walutowych w EUR otrzymujemy za darmo, wyjątkiem jest Credit Agricole. Banki oznaczone * zwykle dla waluty EUR wymagają salda poniżej 10-20 tyś EUR, natomiast Santander wymaga salda powyżej 20 EURO, aby konto było darmowe.  Kolejnym istotnym czynnikiem jest dostęp do usługi Kantoru walutowego, gdzie wymiana walut odbywa się po konkurencyjnym kursie. W 4 bankach nie znajdziemy tej usługi. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem kont osobistych,

Przelew SEPA a SWIFT – różnice przelewów międzynarodowych

Wiele zostało już napisane o superlatywach przelewu SWIFT, ale warto wspomnieć również o tym, że oprócz niego istnieje jeszcze inna forma międzynarodowego przekazania pieniędzy. Kolejnym systemem, za pomocą którego możemy przelać pieniądze jest SWIFT. System ten powstał dawno temu – funkcjonował już w latach 70. ubiegłego wieku. Przelew SWIFT jest gorszy od przelewu SEPA, chociażby pod względem czasu realizacji, która w tym przypadku może trwać aż do 3 dni roboczych.

Kolejnym dużym minusem jest znacznie większy koszt przekazu SWIFT, który jest uzależniony od tego, ile środków chcemy przelać na konto odbiorcy. Ponadto prowizje i inne opłaty mogą zostać pobrane bezpośrednio z przesyłanej kwoty, czego skutkiem będzie jej znaczne pomniejszenie. Jedynym plusem przelewu SWIFT jest możliwość przekazywania pieniędzy na całym świecie – nie ogranicza się on tylko do Europy. Tak więc, jeśli musimy wysłać pieniądze komuś, kto przebywa poza jej granicami, musimy skorzystać z tej droższej i dłuższej formy przelewu. Na szczęście bank pozostawił nam możliwość podjęcia decyzji o tym, kto ma pokryć koszty przekazania środków. I tutaj do wyboru mamy nadawcę, odbiorcę, bądź obydwu.

Skąd mogę wiedzieć, w jakim banku obsłużą przelew SEPA

Jeśli nie wiemy, z jakich i do jakich podmiotów finansowych możemy wykonywać przelew SEPA, należy sprawdzić listę banków dostępnych na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego. Co więcej, możemy znaleźć tam zarówno banki SEPA, które leżą w Państwach, w których obowiązuje inna waluta niż euro oraz państwach spoza UE. W przypadku wysyłania przelewu, taką usługę oferują wszystkie główne banki.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 21)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.