YouTube Premium – korzyści, cena i czy warto?

0

YouTube to serwis internetowy, na którym każdy może bezpłatnie umieszczać i przeglądać filmy oraz muzykę. Jednak jego wersja podstawowa ma kilka wad, które znacząco zakłócają komfort użytkowania. Można je usunąć, przechodząc na płatną wersję, czyli YouTube Premium. Co nam to daje i ile trzeba za to płacić? Sprawdzamy.

YouTube Premium – co zyskujemy?

Zacznijmy od przedstawienia głównych korzyści opcji premium.

Przechodząc na płatną wersję, zyskujemy:

 • brak reklam na YouTube oraz YouTube Kids;
 • możliwość odtwarzania w tle i przy zablokowanym ekranie;
 • możliwość pobierania filmów i odtwarzania ich potem offline;
 • dostęp do aplikacji YouTube Music w wersji Premium, tj. „bez reklam, offline i w tle”.

Jak widać, pakiet premium od YouTube daje nam przede wszystkim większy komfort użytkowania. Bez względu na to, z której wersji korzystamy, mamy dostęp do tych samych treści.

Ile kosztuje YouTube Premium?

Jeszcze niedawno za miesięczną subskrypcję YT Premium, trzeba było zapłacić 23,99 zł. Obecnie cena wzrosła do 25,99 zł.

Co ważne, wersji premium nie można wykupić w subskrypcji kwartalnej, półrocznej, czy rocznej. Większość usługodawców przyzwyczaiła nas do tego, że jeśli jednorazowo płacimy więcej, to oszczędzamy w dłuższej perspektywie. Jednak serwis YouTube nie przewiduje takiej opcji i w związki z tym nie różnicuje ceny w zależności od wybranego okresu subskrypcji.

Jedyny wariant to plan miesięczny. Płatność pobierana jest automatycznie z miesiąca na miesiąc.

Czy można mieć wersję premium taniej?

Brak planu kwartalnego, czy rocznego nie oznacza, że nie możemy korzystać z pakietu premium taniej.

25,99 zł/miesiąc dotyczy subskrypcji indywidualnej. YouTube przewidział jeszcze pakiet:

 • dla rodzin – 46,99 zł/miesiąc;
 • studencki – 14,99 zł/miesiąc.

Z planu rodzinnego może korzystać maksymalnie 6 osób. Każdy musi mieć ukończone co najmniej 13 lat oraz aktywne konto Google. Co więcej, YT wymaga, aby wszyscy mieszkali pod tym samym adresem. Jak łatwo policzyć, jeśli z usługi korzystałyby 2 osoby, to miesięczny koszt obniżyłby się do 23,49 zł. Oczywiście, im więcej osób, tym taniej. Przy 6 osobach to raptem 8 zł.

Z subskrypcji studenckiej można korzystać, dopiero jeśli prawidłowo przejdziemy weryfikację. Zewnętrzna usługa sprawdza, czy osoba podająca się za studenta, rzeczywiście nim jest. Taką weryfikację trzeba przejść ponownie na koniec każdego roku subskrypcji. Ze zniżki studenckiej można korzystać maksymalnie przez 4 lata.

A gdyby tak kupić subskrypcję za granicą

Bardzo popularną praktyką wśród internautów, stało się wykupowanie subskrypcji w danych serwisach za granicą. Przykładowo Netflix z Turcji kosztował 30-40% tego co subskrypcja w Polsce. Podobnie sytuacja wyglądała dla Disney Plus (Turcja) czy HBO Max (Argentyna). Co ciekawe, internauci znaleźli również sposób na Youtube Premium, w przypadku tego serwisu wykupują subskrypcje w… Pakistanie. Ten zabieg pozwala zejść z ceną z 26 zł do raptem 8 zł. Więcej o Tanim YouTube Premium w dedykowanym artykule.

YT Premium – okres próbny

Bez względu na wybrany plan, każdemu nowemu subskrybentowi przysługuje 1 miesiąc próbny. Na 7 dni przed upływem okresu promocyjnego, YT wysyła przypomnienie. Możemy wówczas albo kontynuować korzystanie z usługi, albo zrezygnować bez ponoszenia żadnych opłat.

Jak zapłacić za Youtube Premium?

Za subskrypcje zapłacimy dowolną kartą debetowa, np. taka wydaną do dowolnego rachunku z rankingu kont osobistych. Należy pamiętać jedynie o ewentualnym włączeniu płatności internetowych. Jak płacić w internecie – opisaliśmy w osobnym artykule. Ten poradnik jak najbardziej będzie miał zastosowanie w tym przypadku. Oprócz standardowej płatności kartą, możemy użyć salda Google Play lub skorzystać z Paysafecard.

Jak przejść na YT Premium?

Przyjrzyjmy się teraz, jak rozpocząć subskrypcję YT Premium w zależności od urządzenia.

Na telefonie lub tablecie:

 1. Otwieramy aplikację YouTube i logujemy się na swoje konto Google.
 2. Klikamy zdjęcie profilowe.
 3. Klikamy polecenie Przejdź na YouTube Premium.
 4. Przy odpowiednim planie klikamy Rozpocznij okres próbny lub Zasubskrybuj YouTube Premium.
 5. Wybieramy odpowiednią formę płatności, np. kartę debetową.
 6. Klikamy Subskrybuj.

Na komputerze:

 1. Wchodzimy bezpośrednio na stronę www.youtube.com/premium lub po zalogowaniu się na stronie YouTube klikamy zdjęcie profilowe, a następnie Zakupy i subskrypcje > Więcej informacji (przy YT Premium).
 2. Wybieramy odpowiednią subskrypcję.
 3. Dodajemy formę płatności.
 4. Klikamy KUP.

UWAGA!

 • W przypadku planu studenckiego, zanim wybierzemy sposób płatności, zostaniemy przekierowani do SheerID, czyli usługi, która zweryfikuje nasz status studenta.
 • Przy subskrypcji rodzinnej osoba, która wykupiła usługę, staje się administratorem grupy rodzinnej i tylko ona może dodawać członków rodziny.

Jak zrezygnować z usługi?

Z wersji premium możemy zrezygnować w każdym momencie. Wystarczy w aplikacji kliknąć zdjęcie profilowe, a potem wybrać pole Korzyści, jakie daje Premium. Następnie odnaleźć opcję Zarządzaj subskrypcją. Wybrać aktywną subskrypcję i kliknąć Anuluj.

Jeśli robimy to na komputerze – po kliknięciu zdjęcia profilowego, wybieramy opcję Zakupy i subskrypcje, potem Zarządzaj subskrypcją, a następnie Anuluj.

Usługę najlepiej anulować przed rozpoczęciem kolejnego okresu rozliczeniowego. Jeśli opłata za dany miesiąc zostanie już pobrana, nie otrzymamy zwrotu środków. Oczywiście, przez ten okres nadal będziemy mogli korzystać z wersji premium.

Czy warto korzystać z YouTube Premium?

To, czy opłaca się wykupić YT Premium, zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Trzeba wziąć pod uwagę, że płacimy przede wszystkim za komfort słuchania i oglądania, a nie za zakres dostępnych treści.

Po aktywacji płatnej wersji serwisu nie będziemy musieli już oglądać reklam ani na początku, ani w trakcie filmiku. Odtwarzanie nie przerwie się, kiedy zablokujemy ekran. To spore udogodnienie, zwłaszcza jeśli słuchamy YT poza domem, np. w autobusie, pociągu, podczas biegania.

O wykupieniu subskrypcji powinny pomyśleć szczególnie osoby, które korzystają także z YouTube Music, ponieważ razem z YT Premium zyskujemy wersję premium tego muzycznego serwisu w tej samej cenie. Dzięki temu oszczędzamy 21,99 zł/miesiąc – właśnie tyle kosztuje YouTube Music Premium. Poza tym w pakiecie otrzymujemy także brak reklam na YouTube Kids.

Pamiętajmy, że nie musimy płacić za pierwszy miesiąc subskrypcji. Możemy więc przetestować, czy taka usługa jest nam rzeczywiście potrzebna i jeśli nie – zrezygnować bez żadnych konsekwencji.

Ile kosztuje wersja premium YouTube?

Subskrypcja indywidualna YT Premium kosztuje 25,99 zł miesięcznie. Dostępny jest także pakiet rodzinny za 46,99 zł/miesiąc. Zweryfikowani studenci mogą liczyć na zniżkę i płacić 11 zł mniej, tj. 14,99 zł/miesiąc.  

Co daje konto premium na YouTube?

Dzięki wykupieniu premium na YT możemy korzystać z serwisu bez reklam, odtwarzać filmiki w tle i przy wygaszonym ekranie oraz pobierać filmy, a potem oglądać je offline. W tej samej cenie zyskujemy także dostęp do płatnej wersji YouTube Music oraz YouTube Kids bez reklam.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 2)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *