BNP Paribas wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie

0

Coraz częściej wyjeżdżając za granicę, zabieramy jedynie kartę debetową/kredytową. Nic dziwnego – szybciej i wygodniej jest przyłożyć „plastik” do czytnika, niż szukać drobnych, np. na kawę. Niestety, nie wszędzie da się płacić bezgotówkowo. Wówczas najprostszym rozwiązaniem wydaje się wizyta w bankomacie. Ale jaki będzie koszt takie operacji? Sprawdzamy, ile kosztuje w BNP Paribas wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie. Podpowiadamy też, jak można uniknąć niektórych opłat. Zapraszamy do lektury.

Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą w BNP Paribas

Kwota, jaką finalnie zostanie obciążony nasz rachunek, najczęściej jest wyższa niż wartość banknotów, które wypłacimy. Dlaczego tak jest?

Po pierwsze – banki mogą naliczać dodatkowe opłaty za sam fakt, że skorzystamy z bankomatu. Z reguły darmowe są wypłaty z maszyn własnych lub sieci, z którymi dany bank współpracuje. Tak też jest w BNP Paribas. W kraju bez dodatkowych opłat pobierzemy gotówkę z urządzeń zlokalizowanych na terenie oddziału banku, maszyn Planet Cash oraz w zależności od rodzaju karty i wieku posiadacza, także z bankomatów Euronetu. Jak jest za granicą?

Podobnie. Każdy klient BNP Paribas wypłaci gotówkę za 0 zł, pod warunkiem że skorzysta z urządzeń należących do Grupy BNP oraz Global Alliance. O tym, jak je znaleźć piszemy w dalszej części artykułu.

A teraz sprawdźmy, ile zapłacą posiadacze poszczególnych kart debetowych, jeśli w pobliżu nie będzie żadnego „darmowego” bankomatu.

Rodzaj kartyKarta Otwarta na Świat MastercardKarta Otwarta na eŚwiat MastercardKarta VISA FilmowaKarta Otwarta na Dzisiaj MastercardKarta MastercardKarta Mastercard DebitKarta Mastercard MultiwalutowaMoja Karta Premium MastercardKarta do Dorosłości (13-18 lat) MastercardKarta SamodzielniakaMikrokarta Samodzielniaka
Rodzaj kontaKonto Otwarte na CiebieMoje Konto PremiumKonto SamodzielniakaKonto Karty Samodzielniaka
Wypłata EUR w krajach EOG0 zł0 zł7 zł*7 zł*8 zł8 zł0 zł0 zł0 zł0 zł
Wypłata innych walut7 zł3%, min. 12 zł3%, min. 12 zł **0 zł0 zł10 zł
*dla użytkowników poniżej 26 roku życia opłata wynosi 0 zł
**jeśli transakcja jest wykonana z powiązanego rachunku walutowego, bank nie pobiera opłaty

Przewalutowanie transakcji w walutach obcych w BNP Paribas

Po drugie – banki pobierają dodatkową prowizję za sam fakt przewalutowania transakcji w walucie obcej, kartą BNP Paribas na złotówki. Ma to miejsce zawsze, kiedy wykonujemy operację w innej walucie niż waluta konta.

Po trzecie – dochodzi jeszcze koszt wymiany waluty, który zależy od zastosowanego kursu. Poniżej prezentujemy, jak wygląda to w BNP Paribas.

Rodzaj kartyKarta Otwarta na Świat MastercardMoja Karta Premium MastercardKarta Mastercard MultiwalutowaKarta VISA filmowaPozostałe karty Mastercard
Prowizja za przewalutowaniebrak0%/5% kwoty wypłaty *5% kwoty wypłaty5% kwoty wypłaty
Zastosowane kursy wymianykurs Mastercardkurs Mastercardkurs VISAkurs Mastercard
Finalny koszt przewalutowania̴ 0,5%0%/ ̴ 5,5% *̴ 5,5%̴ 5,5%
*bank nie pobiera prowizji, jeśli zrealizowana transakcja jest w takiej samej walucie, w jakiej prowadzone jest powiązane konto walutowe

Jak widać, standardowa opłata za przewalutowanie w BNP Paribas wynosi 5% kwoty wypłaty. Jednak nawet w ofercie podstawowej banku znajdziemy propozycję z prowizją 0% i to bez konieczności posiadania konta walutowego, czyli Kartę Otwartą na Świat.

Co ważne, transakcje przeliczane są na PLN bezpośrednio po kursie Mastercard/VISA z pominięciem tabeli bankowej. To bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu koszt wymiany waluty wynosi niecałe 0,5%, zamiast kilku proc. Więcej o przewalutowaniu transakcji kartami VISA/Mastercard pisaliśmy w dedykowanym artykule.

Konto Otwarte na Ciebie – wypłata EUR/USD za granicą w BNP Paribas

Przejdźmy teraz do praktyki i sprawdźmy, ile posiadacz flagowego produktu BNP Paribas, czyli Konta Otwartego na Ciebie zapłaci, jeśli zechce pobrać z bankomatu 100 EUR lub 100 USD. Co istotne, w aktualnej ofercie banku do wspomnianego ROR-u dedykowanych jest kilka kart. Dla każdej z nich obowiązują nieco inne prowizje za wypłatę z bankomatu i przewalutowanie. Dla porównania przeanalizujemy, jak rozkładają się te koszty przy wypłacie Kartą Otwartą na Świat i Kartą Otwartą na Dzisiaj.

Zaznaczamy, że są to wartości orientacyjne i mogą różnić się, np. w zależności od aktualnego kursu.

Wypłata 100 EURWypłata 100 USD
Karta Otwarta na ŚwiatKarta Otwarta na DzisiajKarta Otwarta na ŚwiatKarta Otwarta na Dzisiaj
Kurs międzynarodowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu0 zł7 zł7 zł3%, min. 12 zł = 12,45 zł
Prowizja za przewalutowanie (kurs Mastercard ok. 0,5%)̴ 2,28 zł̴ 2 zł
Prowizja za przewalutowanie BNP Paribas0 zł22,85 zł (5%)0 zł20,75 zł (5%)
Suma Prowizji̴ 2,28 zł̴ 32,13 zł̴ 9 zł̴ 35,20 zł
Obciążenie rachunku̴ 459,28 zł̴ 489,13 zł̴ 424 zł̴ 450,20 zł

Bez wątpienia wybór karty ma znaczenie, zwłaszcza jeśli zamierzamy podróżować. Różnice są miażdżące. Ta sama transakcja może być droższa/tańsza nawet o prawie 30 zł w zależności od tego, którego „plastiku” użyjemy. Dlatego do wypłat z bankomatu za granicą zalecamy korzystanie z Karty Otwartej na Świat. Jest zwolniona z prowizji za przewalutowanie, która, jak widać w tabeli powyżej, stanowi główną część kosztów.

Na szczęście, niektórych opłat da się uniknąć, nawet w przypadku innych kart. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak obniżyć koszty wypłaty z bankomatu za granicą w BNP Paribas?

Jak wspomnieliśmy na początku, w BNP Paribas w łatwy sposób można ograniczyć koszt pobrania gotówki z bankomatu za granicą. Wystarczy skorzystać z maszyny należącej do Grupy BNP lub Global Alliance. Dzięki temu bez względu na to, jakiej karty użyjemy, nie zapłacimy prowizji za wypłatę za granicą. Urządzenia rozmieszczone są w ponad 50 krajach na całym świecie, m.in. we Francji, Turcji, Maroko, USA, Peru. Listę oraz wyszukiwarkę bezpłatnych bankomatów znajdziemy na stronie banku.

A co z prowizją za przewalutowanie? Jeśli nie jesteśmy posiadaczami Karty Otwartej na Świat lub Mojej Karty Premium, które zwolnione są z tej opłaty, jedynym sposobem na zaoszczędzenie, jest konto walutowe i karta wielowalutowa. W BNP Paribas rachunki można założyć za darmo w EUR, USD, CHF, GBP i powiązać je z Kartą Multiwalutową. Wówczas podczas transakcji karta automatycznie rozpoznaje walutę i obciąża konkretny rachunek. Jedynie musimy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości środków na rachunku.

UWAGA!

Nawet jeśli w naszym banku ograniczymy koszty do minimum, możemy naciąć się na dodatkowe opłaty ze strony sieci bankomatów lub terminali płatniczych – DCC (dynamiczne przeliczanie waluty) i Surcharge. Dlatego warto dokładnie czytać treść komunikatów pojawiających się na ekranie urządzenia i w razie wątpliwości zrezygnować z transakcji.

BNP Paribas wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie – karty kredytowe

Wiemy już, ile trzeba zapłacić za wypłatę z bankomatu przy użyciu debetówek. Teraz sprawdzimy, na jakie koszty muszą przygotować się posiadacze kart kredytowych. Wyniki naszej analizy prezentujemy w tabeli poniżej.

Rodzaj kartyMastercard StandardMastercard GoldVISA PlatinumKarty partnerskie Decathlon/Bricomarche/Abra MastercardMastercard World Elite*
Prowizja za przewalutowanie2% kwoty wypłaty0%
Zastosowane kursy wymianykurs Mastercard ( ̴ 0,5%)kurs VISA ( ̴ 0,5%)kurs Mastercard ( ̴ 0,5%)
Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą4,9%, min. 10 zł0 zł
Finalna suma prowizji̴ 7,4%̴ 0,5%
*karta wydawana dla klientów Private Banking

W przypadku standardowej oferty bez względu na to, jakiej kredytówki użyjemy, koszt wypłaty będzie taki sam, czyli ok. 7,4% kwoty operacji. Na brak opłat ze strony banku mogą liczyć jedynie klienci Private Banking.

Poza tym warto pamiętać, że ww. opłaty to nie koniec kosztów. Użycie karty kredytowej do transakcji gotówkowych, może wpływać na sposób naliczania odsetek. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Wypłata pieniędzy z karty kredytowej – czy to opłacalne? Zachęcamy także do zapoznania się ze wpisem: Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji?

BNP Paribas wypłata z bankomatu za granicą – podsumowanie

Podsumowując, w BNP Paribas szczególnie dotkliwa jest prowizja za przewalutowanie – 5%. By jej uniknąć, trzeba posiadać konkretny rodzaj karty i/lub rachunek walutowy. W rankingu kont osobistych znajdziemy propozycje z prowizją 0%. Warto też zaznaczyć, że w ofercie BNP nie ma bankowego kantoru internetowego. By zasilić rachunek walutowy, musimy skorzystać z innych rozwiązań. Pamiętajmy, że zawsze jest alternatywa w postaci wypłaty waluty w oddziale banku BNP Paribas jeszcze przed wyjazdem.

Natomiast dużym plusem jest rozbudowana sieć bezpłatnych bankomatów zlokalizowanych w ponad 50 krajach na całym świecie. Dzięki temu klienci BNP bez względu na typ karty mogą w łatwy sposób uniknąć prowizji za wypłatę gotówki za granicą.

Na pochwałę zasługuje także sposób przewalutowania, jaki stosuje BNP Paribas. Przeliczenie bezpośrednio na złotówki po kursie organizacji płatniczej jest dla klienta korzystniejsze niż rozliczenie według tabeli kursowej banku.

Jaka jest prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą w BNP Paribas?

Wysokość prowizji zależy od rodzaju karty, wieku posiadacza i waluty, jaką wypłacamy. Prowizja za wypłatę euro wynosi od 0 zł do 8 zł. W przypadku innych walut użytkownicy Konta Otwartego na Ciebie zapłacą 7 zł lub 3%, min. 12 zł; Konta Samodzielniaka i Konta Karty Samodzielniaka – 10 zł, natomiast Mojego Konta Premium – 0 zł.

Czy z karty BNP Paribas można wypłacić pieniądze za granicą?

Wszystkimi kartami debetowymi i kredytowymi BNP Paribas możemy wypłacać pieniądze z bankomatów za granicą. Co wiecej możemy nimi płacić w punktach handlowych pod warunkiem że dany punkt obsługuje „plastiki” VISA/Mastercard. Wyjątkiem jest karta wydawana do Konta na Teraz, którą nie wypłacimy pieniędzy za granicą.

Z jakich bankomatów w BNP Paribas można wypłacić bez prowizji?

Za granicą bez prowizji można wypłacać pieniądze z bankomatów należących do Grupy BNP oraz Global Alliance. Konkretne lokalizacje znajdziemy w wyszukiwarce dostępnej na stronie banku. Na liście darmowych bankomatów za granicą w BNP Paribas znajdziemy m.in. Barclays, Bank of America, Deutsche Bank, BNP Paribas, BNL i kilka mniejszych.

Źródła:

Tabela opłat i prowizji BNP Paribas

Ogólne warunki umowy ramowej BNP Paribas

Lista bankomatów bez prowizji BNP Parbias

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 16)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *