Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji?

2

Karty kredytowe posiada wiele osób. Niestety korzystanie z nich nie zawsze przynosi korzyści. Służą bowiem głównie do płacenia w sklepach. Wypłaty zaś pieniędzy z kart kredytowych wiążą się często z bardzo wysokimi prowizjami. Na szczęście jest kilka sposobów na wypłacenie środków z ominięciem dodatkowych opłat. Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji? Dowiesz się czytając artykuł.

Wypłata z karty kredytowej w bankomacie – jak działa?

Karta kredytowa służy przede wszystkim do płacenia w sklepach za zakupy. Można jednak też, w sytuacji awaryjnej, wypłacić z niej pieniądze w bankomacie. Wypłata przebiega tak samo, jak ze zwykłej karty płatniczej. Jednak o ile płatność kartą kredytową w sklepie jest darmowa, o tyle wypłata środków z karty w bankomacie już niestety nie. Banki pobierają za to wysokie prowizje, które mogą wynieść nawet 10% wypłacanej kwoty. W przypadku wyższych kwot taka prowizja jest naprawdę bolesna. Jest jednak kilka sposobów na to, by mniej zapłacić za wypłatę, która może okazać się konieczna w nagłych wypadkach. Więcej informacje o kartach kredytowych i najważniejszych prowizjach znajdziecie w naszym poradniku.

Sposób 1 – Cashback

Cashback to wypłata gotówki przy okazji płacenia za zakupy. Jest to możliwe nie tylko w przypadku kart debetowych. Można też robić to kartą kredytową, ale niestety usługę tę udostępniają obecnie tylko dwa banki – BZ WBK oraz Millennium. W dodatku konieczne jest do tego celu użycie aplikacji mobilnej i BLIK-a. Wiąże się to także z niemałą prowizją, bo BZ WBK pobiera za to 4% kwoty wpłaty, a Millennium Bank 5 złotych niezależnie od kwoty wypłaty. Plus jednak jest taki, że wypłaty w ramach cashback traktowane są jako transakcje bezgotówkowe, a to oznacza, że w okresie bezodsetkowym nie są naliczane od takich wypłat odsetki tak samo, jak od płatności w sklepach. Niestety niewiele sklepów jeszcze oferuje cashback Blikiem.

Sposób 2 – przekaz bankomatowy

Od 2015 roku taką usługę ma firma Euronet, która zarządza największą siecią bankomatów w Polsce. Polega to na tym, że wkłada się kartę do bankomatu, wybiera opcję przekazu bankomatowego i podaje kilka danych, takich, jak numer telefonu swojego oraz odbiorcy, a także swój nr PESEL. Następnie pozostaje już tylko wskazać kwotę transferu i potwierdza się transakcję PIN-em do karty. Po chwili otrzymujemy SMS z numerem transakcji, który trzeba przesłać odbiorcy przekazu. Odbiorca zaś także dostaje SMS, ale z indywidualnym PIN-em do realizacji przekazu. Po otrzymaniu wszystkich informacji odbiorca przekazu musi udać się do bankomatu i wybrać opcję wypłaty bez karty, a następnie przekaz bankomatowy. Bankomat wtedy poprosi o podanie numeru transakcji, PIN-u otrzymanego w SMS-ie oraz swojego PESEL-u. Od nadania po odbiór mija około kilka minut. Jest to więc dość szybkie rozwiązanie. Przekaz taki także traktowany jest przez system rozliczeniowy jako transakcja bezgotówkowa, więc wydawca karty nie pobiera za to prowizji, a kwota nie zostaje obciążona żadnymi odsetkami w czasie trwania okresu bezodsetkowego zwanego też grace period. Euronet także nie pobiera za tę operację żadnych prowizji.

Przekaz bankomatowy ma jednak swoje wady. Wymaga udania się do bankomatu Euronetu, a nie zawsze w miejscu zamieszkania czy pobytu taki bankomat będzie dostępny. W dodatku musimy mieć zaufaną osobę, która zgodzi się na zrobienie dla nas takiej wypłaty. Taka osoba również musi znajdować się blisko nas. Najlepiej jeśli do nas przyjdzie i przekaz zostanie nadany oraz odebrany na tym samym bankomacie. Ewentualnie można próbować nieco oszukać system korzystając z dwóch kart SIM i generując sztuczny PESEL dla drugiego numeru, ale taki zabieg może zostać wyłapany przez system antyfraudowy Euronetu. W dodatku jeszcze obowiązują limity przekazów bankomatowych. Wynoszą one 2 tys. złotych dla nadawcy oraz 4 tys. złotych dla odbiorcy.

Sposób 3 – zasilenie portfela DiPocket

Portfel DiPocket, to usługa dostępna dla Polaków już od kilku lat. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfon i można korzystać z przekazów międzynarodowych czy przelewów krajowych. Do aplikacji podpięta jest też karta przedpłacona pozwalająca na płatności bezgotówkowe oraz wypłaty z bankomatów. W przypadku korzystania z bankomatów banku Pekao, wypłata będzie bezpłatna. W bankomatach innych sieci zaś trzeba zapłacić prowizję w wysokości 2,50 zł. Za korzystanie z aplikacji oraz karty operator nie pobiera żadnych prowizji, a konto DiPocket można zasilić za darmo przelewem z konta bankowego. Zasilić DiPocket można jednak także z karty kredytowej. Jednak tak, jak za wypłatę z bankomatów z sieci innych niż Pekao, za zasilenie kartą kredytową trzeba zapłacić prowizję w wysokości 2,50 zł dla operatora DiPocket. Bank jednak odczyta to jako transakcję bezgotówkową i nie pobierze za nią prowizji ani odsetek w trakcje trwania okresu grace period. Środki z aplikacji można za darmo wypłacić w bankomatach Pekao kartą wydaną przez DiPocket.

Sposób 4 – doładowanie Revoluta

Ciekawym rozwiązaniem może być użycie popularnego Revoluta. Jedną z opcji doładowania salda Revolut jest podpięcie i obciążenie karty bankowej (kredytowej lub debetowej). Co najważniejsze, Revolut za takie doładowanie salda nie pobiera żadnej prowizji. Więcej o sposobach wpłaty środków przeczytacie w naszym artykule „Wpłatomat Revolut, jak wpłacić pieniądze„. Istotną kwestią jest, co dalej możemy zrobić z saldem środków na naszym koncie. Tu do wyboru mamy 2 opcje: darmowy przelew na dowolne konto lub wypłata z bankomatu (w ramach standardowego planu mamy możliwość wypłacenia do 800 zł/m-c bez prowizji). Jest jedna rzecz, na która musimy uważać. Część instytucji finansowych wprowadziła prowizje za użycie karty kredytowej do doładowania portfeli internetowych. Przykładowo Citi Handlowy pobiera, aż 10% prowizji za tego typu operacje. Jednak w większości przypadków możemy śmiało korzystać z tego sposobu. W przypadku mBanku, Santander’a czy Millennium nie było z tym problemu.

Sposób 5 – płatność za rachunki na poczcie

Od kilku lat dostępna jest także płatność kartą w placówkach pocztowych. Płatności za rachunki na poczcie są więc teraz traktowane, jako transakcje bezgotówkowe. Banki nie pobierają od nich żadnych prowizji ani odsetek w trakcie trwania okresu bezodsetkowego. W przypadku potrzeby skorzystania z gotówki na karcie kredytowej, kiedy zabraknie nam pieniędzy do zapłaty jakichś rachunków, można uregulować takie faktury za pomocą karty kredytowej bez prowizji na poczcie. Przelewy z rachunku kredytówki niestety są nieopłacalne, bo banki pobierają za nie takie same albo i jeszcze większe prowizje niż za wypłaty z kart kredytowych w bankomatach.

Sposób 6 -Zakupy w sklepie i zwrot towaru

Polityka niektórych sklepów stacjonarnych umożliwia wypłatę gotówki z karty kredytowej. Przykładowo kupujemy towar płacąc kartą kredytową i następnie zwracamy go prosząc o zwrot gotówki. Ten sposób jest średnio etyczny, ale w awaryjnych sytuacjach może uratować pewne osoby. Przykładem takiego sklepu jest Castorama czy Leroy Merlin. Sami odkryliśmy go całkiem przypadkowo, gdy po remoncie zostało trochę zamkniętych materiałów budowlanych. Zgodnie ze swoją polityką, sklep oferuje bezterminowy zwrot towaru na podstawie dowodu zakupu. W tym przypadku udaliśmy się do pobliskiej Castoramy celem zwrócenia towaru i tu nastąpiło zaskoczenie. Pani przyjmująca zwrot dała nam możliwość zwrotu środków w gotówce, a nie zgodnie z pierwotną metodą naszej płatności (karta kredytowa). W efekcie wypłaciliśmy gotówkę z karty kredytowej.

Pozostałe sposoby

Są jeszcze płatne sposoby wypłaty środków z karty kredytowej, przykładowo możemy doładować naszą kartą kredytową portfele giełd kryptowalutowych (np. Binance) lub portfel środków w kantorze internetowym (np. Cinkciarz.pl). Zwykle taka transakcja wiąże się z zapłatą prowizji na poziomie 2-3% wartości transakcji. Tego typu operacja będzie i tak tańsza, niż standardowa wypłata z bankomatu czy przelew z rachunku karty kredytowej. W kolejnym kroku pieniądze wypłacamy pieniądze z danego salda za pomocą standardowego przelewu.

Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej podsumowanie

Sposobów na wypłatę gotówki z karty kredytowej jest naprawdę wiele. Część z nich pozwala na szybkie, darmowe i bezproblemowe podjęcie pieniędzy. Pewne metody, niestety wymagają większej ilości czasu oraz zachodu. To o czym należy pamiętać, aby nie nadużywać żadnej z powyższych metod celem osiągniecia własnych korzyści. Zarówno banki jak i podmioty uczestniczące/umożliwiające wypłatę środków z karty kredytową, mogą i będą blokować takie operacje, jeśli przesadzimy z wysokością/ilością transakcji. Przykładowo w pewnym okresie „sprytni” klienci mBanku doładowywali regularnie Revoluta przy użyciu karty kredytowej Miles and More w celu uzyskania mil Miles and More za przeprowadzone transakcje. Przy większej liczbie takich transakcji, Revolut potrafił zablokować środki na kilka/kilkanaście dni i weryfikował przepływy zgodnie z procedurą AML. W najgorszym wypadku możemy się spodziewać wypowiedzenia umowy przez instytucję finansową. Jeśli potrzebujecie dodatkowej gotówki, polecamy promocje bankowe, dostępne m.in dla kont z naszego rankingu kont osobistych. Korzystając z naszych porad możecie zarobić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze
2 komentarzy on “Jak wypłacić pieniądze z karty kredytowej bez prowizji?”
 1. Andrzej

  Witam,
  Pytanie do sposobu 4 czyli revouluta. Czy wyplata z kk kredytowej mbanku jest na pewno darmowa i liczona jako operacja bezgotowkowa? Dostalem troche inna informacje na czacie dzisiaj i chcialbym sie dopytac czy ktos moze placil w ten sposob i z tego tytulu mial jakies prowize? Jezeli tak to czy sa one naliczane od razu czy dopiero na koniec miesiaca?

  Odpowiedz
  1. Michał Król

   Jeszcze ok. pół roku temu dla karty kredytowej Mastercard Miles&More, a później zwykłej Mastercard nie było żadnej prowizji. Zawsze można dodatkowo spróbować „ukryć” transakcje poprzez Apple/Google Pay. W tabeli opłat i prowizji jedynie widać opłatę za wypłatę z bankomatu oraz płatności w punktach „hazadrowych”. Tu bym sugerował przeprowadzenie próbnej transakcji na mała kwotę, poczekania do wyciągu i sprawdzenia czy zostało coś doliczone.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.