Pekao wpłatomaty i bankomaty

0

Miłośnicy płatności bezgotówkowych muszą od czasu do czasu przypomnieć sobie o gotówce. Nie wszędzie jeszcze da się płacić kartą. Nie da się też wykluczyć awarii terminala, czy innych sytuacji losowych. Oczywiście działa to także w druga stronę – miłośnicy gotówki muszą czasem, np. zrobić przelew. Bez względu na to, do której grupy należymy, warto wiedzieć, jak nasz bank podchodzi do kwestii wpłaty/wypłaty gotówki. W artykule bierzemy pod lupę Bank Pekao. Sprawdzamy, m.in. które wpłatomaty i bankomaty są darmowe w Pekao. Zapraszamy do lektury.

Bank Pekao – wpłatomaty i bankomaty

Korzystanie z maszyn do wpłaty/wypłaty gotówki to nic trudnego. Urządzenie krok po kroku przeprowadza nas przez cały proces. Mimo to nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Jeśli nie chcemy, by w najmniej odpowiednim momencie zaskoczył nas, np. zbyt niski limit, warto zapoznać się z ofertą swojego banku.

Dla ułatwienia przestudiowaliśmy Taryfę prowizji i opłat dla klientów detalicznych oraz regulaminy obowiązujące w Pekao i zebraliśmy najważniejsze kwestie w jednym miejscu. Poniżej znajdziecie informacje, z których wpłatomatów i bankomatów opłaca się korzystać. Podpowiadamy także, jakie limity domyślnie ustawia bank i jak je zmienić oraz jak postępować z walutą.

Bankomat Pekao

Zacznijmy od omówienia kwestii wypłaty gotówki. Standardem jest, że o ile bank posiada bankomaty własne, to oddaje je do dyspozycji klientów za darmo. Tak samo jest w Banku Pekao, który posiada 1312 urządzeń własnych (dane na I kwartał 2023 r.). Lista bankomatów własnych dostępna jest na stronie Pekao.

Warto dodać, że jeszcze rok temu było ich o ponad 100 sztuk więcej. Oznacza to, że w niektórych lokalizacjach dostęp do bankomatów Pekao może być ograniczony. Oczywiście, klienci mogą korzystać także z urządzeń innych operatorów, np. Euronet lub Planet Cash. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze za darmo, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Bank Pekao – bankomaty bez prowizji

Z pewnością, każdemu zdarzyło się w pośpiechu wypłacić w bankomacie, który akurat był pod ręką. Niestety czasem – w zależności od oferty banku – taka operacja może nas sporo kosztować. Sprawdźmy, więc, gdzie powinni wypłacać gotówkę klienci Banku Pekao.

Konto PrzekorzystneKonto Przekorzystne (poniżej 26 lat)Konto Świat Premium
Urządzenia własne0 zł0 zł
Euroneto zł / 2,3% kwoty wypłaty, min. 5 zł*
Planet Cash
Pozostałe
*Bank nie pobiera opłaty za pierwsze 2 wypłaty w miesiącu, jeśli w poprzednim miesiącu na rachunek wpłynęło jednorazowo min. 500 zł i wykonano min. 1 transakcję standardową kartą debetową lub przy użyciu PeoPay. *W przypadku złotej karty bank gwarantuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów obcych, jeśli w poprzednim miesiącu na rachunek wpłynęło łącznie min. 10 tys. zł i dokonano min. 1 transakcję bezgotówkową tą kartą (umowy od 01.09.2021 r. do 02.06.2023 r.).

Najlepiej pod tym względem mają osoby poniżej 26 lat oraz klienci premium. Mogą korzystać z wszystkich bankomatów w Polsce za bezwarunkowe 0 zł.

Pozostali klienci za darmo mają tylko urządzenia własne Banku Pekao. Natomiast, by uniknąć prowizji (za 2 transakcje/miesiąc) za wypłatę z obcych bankomatów, muszą spełnić warunki aktywności. W porównaniu do bezpośredniego konkurenta PKO BP i tak w przypadku PEKAO jest lepiej! W przypadku urządzeń obcych i wypłaty poza darmowym limitem, prowizja za wypłaty z bankomatów obcych należy do jednej z najwyższych wśród największych banków komercyjnych.

Konto Przekorzystne – limit wypłat z bankomatu

Pan Jan kupuje samochód. Wynegocjował kwotę 40 tys. zł. W momencie zakupu miał przy sobie 20 tys. zł na zaliczkę. Resztę miał dopłacić następnego dnia przy odbiorze auta. Na chwilę przed finalizacją zakupu Pan Jan udał się do bankomatu, by wypłacić brakujące 20 tys. zł. Niestety, po pobraniu 6 tys. zł, mimo kilku prób bankomat odmawiał wydania reszty. Powód? Zbyt niski limit wypłat z bankomatów.

Pan Jan jest posiadaczem Konta Przekorzystnego. Od chwili otrzymania dostępu do bankowości elektronicznej nie wprowadzał żadnych zmian. Oznacza to, że nadal obowiązują domyślne ustawienia banku. Jakie?

W tabeli poniżej prezentujemy, ile wynoszą dzienne limity domyślne i maksymalne dla kart wydawanych do Konta Przekorzystnego.

Limit domyślnyLimit maksymalny
Mastercard Debit FX6 000 zł50 000 zł
Visa Debit FX
Visa Debit Gold15 000 zł50 000 zł

Jak zmienić limit wypłat w Pekao?

Jak już wspomnieliśmy, limit domyślny to taki, który bank ustawia w momencie przekazania klientowi dostępu do serwisu transakcyjnego. Oczywiście nie dla każdego i nie zawsze będzie on wystarczający. Na szczęście, możemy zwiększyć go samodzielnie w serwisie Pekao24 lub aplikacji PeoPay do podanych wyżej wartości maksymalnych. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku.

  1. Logujemy się do Pekao24 lub PeoPay.
  2. Wybieramy kartę, dla której chcemy wprowadzić zmiany.
  3. Przechodzimy do jej Szczegółów i klikamy Zmień limit.
  4. W sekcji Limity transakcji gotówkowych wpisujemy odpowiednie kwoty.
  5. Klikamy Dalej.
  6. Zatwierdzamy operację wybraną metodą autoryzacji.
  7. Gotowe. Nowy limit zacznie obowiązywać najpóźniej od następnego dnia roboczego.

Limity można zmienić także telefonicznie lub osobiście w placówce banku.

Bank Pekao – limit jednorazowej wypłaty z bankomatu

Po zwiększeniu limitu Pan Jan po raz kolejny udał się do bankomatu Pekao po brakujące 14 tys. zł. Niestety, za pierwszym razem urządzenie wypłaciło mu jedynie 8 tys. zł. Dopiero po kolejnej próbie udało się zebrać całą kwotę. Dlaczego nie udało się wypłacić całości od razu?

Oprócz limitu dziennego obowiązuje także limit pojedynczej wypłaty z bankomatu. Jest on podyktowany polityką danego operatora i/lub ograniczeniami technicznymi urządzenia – przez szczelinę bankomatową przejdzie nie więcej niż 30 lub 40 banknotów, czyli 6 lub 8 tys. zł.

Poniżej prezentujemy, z jakimi ograniczeniami muszą liczyć się klienci Banku Pekao.

Urządzenia własneEuronetPlanet CashPozostałe
Limit jednorazowej wypłaty8000 zł800 zł1000 złZależy od operatora urządzenia

Jak widać, jeśli potrzebujemy pobrać większą kwotę, lepiej omijać urządzenia Euronetu i Planet Cash. Gdyby Pan Jan zamiast bankomatu Pekao wybrał maszyny powyższych operatorów, musiałby ponawiać operacje nie 2 a 14 (Planet Cash) lub nawet 18 (Euronet) razy. Oczywiście każda wypłata oznaczałby dodatkową prowizję.

Jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu?

Osoby poniżej 26 roku życia oraz klienci premium nie muszą przejmować się prowizją za wypłatę gotówki bez względu na to, który bankomat wybiorą.

Trochę trudniej mają posiadacze Konta Przekorzystnego, którzy skończyli 26 lat. Za darmo mogą oni korzystać jedynie z urządzeń własnych Banku Pekao. Istnieje jednak sposób, by co miesiąc zyskać 2 bezprowizyjne wypłaty z bankomatów obcych – trzeba spełnić warunki aktywności.

Tutaj należy przyznać, że w przypadku standardowej karty nie są one zbyt wygórowane. Wystarczy bowiem zapewnić 500 zł wpływu na konto (jednorazowo) i 1 raz zapłacić kartą lub przy użyciu aplikacji PeoPay.

Natomiast użytkownicy złotych kart debetowych wydanych od 1.09.2021 r. do 02.06.2023 r. mogą korzystać za darmo ze wszystkich bankomatów obcych, jeśli zadbają, by w poprzednim miesiącu na konto wpłynęło łącznie co najmniej 10 tys. zł. Dodatkowo muszą wykonać 1 transakcję bezgotówkową tą kartą.

Wypłata BLIK

W większości banków ciekawym sposobem na uniknięcie prowizji za wypłatę z bankomatu są transakcje w formie Wypłaty BLIK. Natomiast, w Pekao opłata za BLIK zależy od tego, do jakiego konta przypisana jest aplikacja PeoPay. I tak prowizja za bankomaty Pekao wynosi dla wszystkich 0 zł, natomiast za maszyny obce – od 0 zł do 2,3%, min. 5 zł w zależności od posiadanego rachunku. Tym samym opłata za wypłatę z bankomatów blik’em jest identyczna jak dla podstawowej karty debetowej.

Należy także pamiętać o limitach. W Pekao transakcje BLIK wliczone są w limit obowiązujący dla aplikacji PeoPay. Domyślnie ustawiona jest kwota 1000 zł/dziennie. Można ją zwiększyć do 3 000 zł/dziennie.

Wpłatomat Pekao

Zdarza się, że wypłacimy więcej gotówki, niż potrzebowaliśmy. Potem okazuje się, że musimy wykonać ważny przelew i wpłacić te środki z powrotem na konto. Obecnie nie trzeba już w tym celu odwiedzać placówki bankowej. Wystarczy znaleźć wpłatomat i postępować według wskazówek, a pieniądze natychmiast zostaną zaksięgowane na rachunku. Sprawdźmy zatem, jakich urządzeń powinni szukać klienci Pekao.

Bank posiada ok. 700 wpłatomatów własnych. Niestety Pekao nie współpracuje z innymi operatorami, więc przeprowadzenie operacji w urządzeniach obcych będzie utrudnione, a często nawet niemożliwe, np. Euronet wymaga wcześniejszej rejestracji. Lista wpłatomatów własnych (bez prowizji) dostępna jest na stronie Pekao. Przy wyszukaniu należy zaznaczyć filtr „z możliwością wpłaty środków”.

Bank Pekao – wpłatomaty bez prowizji

Jak wspomnieliśmy powyżej, klienci Pekao są w głównej mierze zdani jedynie na urządzenia własne banku. Na szczęście, bank udostępnia je swoim klientom za darmo.

W Taryfie prowizji i opłat bankowych dla klientów detalicznych nie znajdziemy podpunktu dotyczącego wpłat kartą we wpłatomatach obcych. Uwzględnione zostały jedynie transakcje przeprowadzone przy użyciu aplikacji PeoPay (w tym BLIK).

Konto PrzekorzystneKonto Przekorzystne (poniżej 26 lat)Konto Świat Premium
Urządzenia własne0 zł
Euronet0,4% kwoty transakcji, min. 2 zł (transakcje przy użyciu PeoPay)
Planet Cash
Pozostałe

Bank Pekao – wpłata BLIK

Pekao jako jeden z 8 banków w Polsce umożliwia także wpłatę BLIK. Jest ona dostępna w urządzeniach Pekao, Euronet, Planet Cash oraz maszynach innych banków, które wdrożyły tę usługę. Warto wiedzieć, ze opłata za tego typu operację zależy od tego, jaką maszynę wybierzemy. Oczywiście, klienci Pekao mogą korzystać z wpłatomatów banku za darmo. Natomiast w przypadku wyboru innego operatora zostaną oni obciążeni prowizją – 0,4% kwoty transakcji, min. 2 zł. Co ciekawe o ile w przypadku klasycznej wpłaty kartą, nie możemy korzystać z urządzeń innych operatorów. To dla wpłat BLIK’iem możemy wybrać dowolne urządzenie obsługujące tego typu operację np. Euronet czy Planet Cash.

Inne sposoby wpłaty i wypłaty pieniędzy z/na konto

W sprawach gotówkowych najchętniej wybieramy wpłatomaty i bankomaty. Warto jednak wiedzieć, że pieniądze możemy wpłacić/wypłacić także na inne sposoby.

Z pewnością, do najbardziej znanych zaliczymy wizytę w banku. Co ważne, nie każdą kwotę wypłacimy od ręki. Jeśli chcemy pobrać sumę wyższą niż 20 tys. zł, należy to zgłosić osobiście lub telefonicznie 2 dni wcześniej.

Niestety, wpłata/wypłata gotówki w oddziale banku PEKAO nie zawsze jest darmowa. W Banku Pekao znaczenie ma, czy wybierzemy się do Oddziału Banku, czy do Placówki Partnerskiej. Wybierając pierwszą opcję posiadacze Konta Przekorzystnego zapłacą 8 zł, a drugą – 0 zł.

Zarówno wpłacić, jak i wypłacić pieniądze na konto możemy także na poczcie. Wysokość prowizji zależy od trybu oraz kwoty operacji.

Mniej znaną, ale ciekawą metodą jest cashback, czyli wypłata podczas zakupów. W ten sposób możemy pobrać z konta najczęściej do kilkuset złotych. Za skorzystanie z tej opcji Bank Pekao pobiera 2 zł prowizji.

To tylko kilka rozwiązań. Zachęcamy do lektury naszych artykułów na temat jak wpłacić pieniądze na konto i jak wypłacić gotówkę z konta. Szczegółowo opisujemy w nich każdy z wyżej wymienionych sposobów i wskazujemy jeszcze więcej możliwości.

Bank Pekao – wpłatomaty i bankomaty. Jak wpłacić lub wypłacić walutę?

Wiemy już, jak postępować ze złotówkami. Sprawdźmy teraz, co zrobić, kiedy musimy wpłacić lub wypłacić walutę.

W tym wypadku najlepiej udać się do oddziału. W Pekao dostępne są takie waluty jak: EUR, CHF, USD, GBP. Za obsługę gotówkową bank nalicza prowizję w wysokości 2 jednostek waluty. Co ważne, bez awizacji wypłacimy do 2000 EUR lub USD i do 500 GBP lub CHF. Jeśli potrzebujemy wyższej kwoty, musimy zgłosić taką chęć 5 dni wcześniej. Więcej o wpłacie/wypłacie walut pisaliśmy w dedykowanym artykule.

Pekao wpłatomaty i bankomaty. Bankomaty za granicą

Co z pewnością ucieszy miłośników podróży, w tej kategorii Bank Pekao wypada bardzo korzystnie na tle innych instytucji z rankingu kont osobistych. Wyróżnia się korzystnym sposobem przewalutowania (po kursie organizacji płatniczej) oraz prowizją za wypłatę z bankomatu za granicą na poziomie 0 zł (osoby powyżej 26 lat po spełnieniu warunków aktywności).

Szerzej ten temat opisaliśmy we wpisie: Przewalutowanie i wypłata z bankomatu za granicą kartą Pekao. Zachęcamy do lektury.

W jakich bankomatach można wypłacać bez prowizji Pekao?

Osoby poniżej 26 lat oraz klienci premium mają darmowe wszystkie bankomaty w kraju. Natomiast posiadacze Konta Przekorzystnego, którzy ukończyli 26 lat, za bezwarunkowe 0 zł mogą wypłacać jedynie z urządzeń własnych Pekao. Korzystanie z bankomatów obcych wiąże się z prowizją na poziomie 2,3%, min. 5 zł (po spełnieniu warunków aktywności 2 wypłaty w miesiącu za 0 zł).

Czy Bank Pekao ma wpłatomaty?

Tak, Bank Pekao posiada własne wpłatomaty. Są one darmowe dla klientów banku, niezależnie od posiadanego konta czy pakietu.

Gdzie można wpłacić pieniądze Pekao?

Pieniądze można wpłacać w Oddziale Banku, Placówkach Partnerskich, wpłatomatach własnych Pekao oraz w urządzeniach innych operatorów, jeśli wykorzystamy do tego aplikację PeoPay (wpłata BLIK).

Ile kosztuje wpłata pieniędzy na konto Pekao?

Z wpłatomatów własnych Pekao klienci mogą korzystać za darmo. Prowizja za wpłatę w Oddziale Banku wynosi 8 zł, a w Placówce Partnerskiej – 0 zł.

Czy w Pekao można korzystać z wpłatomatów EURONET?

Bank, nie współpracuję z tym dostawcą. Standardowo wpłata jest możliwa tylko w urządzeniach własnych. Klienci mogą dokonać rejestracji na stronie Euronet i następnie korzystać z wpłatomatów Euronet. Jest to jednak usługa płatna. Inna opcją jest wpłata BLIK, która w przypadku urządzeń Euronet i aplikacji PeoPay kosztuję 0,4% min. 2 zł

Czy w PEKAO można korzystać z wpłatomatów Planet Cash/ Cashline?

Niestety bank PEKAO nie współpracuję z urządzeniami Planet cash/ Cashline. Nie ma możliwości wpłaty w tych urządzeniach. Wyjątkiem są transakcje wpłaty typu BLIK, które można zrealizować przy użyciu aplikacji PeoPay. Koszt takiej operacji to 0,4% min. 2 zł.

Czy w PEKAO można korzystać z wpłat i wypłat BLIK?

Tak, obie usługi są dostępne dla klientów banku PEKAO. Operacja będzie darmowa w przypadku urządzeń własnych oraz płatna dla urządzeń obcych. Więcej informacji w naszym artykule.

Czy można wpłacić pieniądze w wpłatomacie innego banku w PEKAO?

W przypadku standardowej wpłaty przy użyciu karty debetowej, możemy jedynie korzystać z urządzeń własnych PEKAO. Jednak istnieje pewna furtka w postać wpłaty BLIK, dla tej operacji możemy korzystać z dowolnego wpłatomatu oferującego tego typu usługę wpłaty np. Euronet czy Planet Cash. Konieczne jest jedynie posiadanie aplikacji Peopay i aktywacja usługi BLIK. Prowizja za wpłatę BLIK z wpłatomatu obcego to 0,4% kwoty transakcji, min. 2 zł.

Źródła:

Tabla opłat i prowizji dla klientów detalicznych PEKAO

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
3.5/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *