Płatność kartą Alior Banku za granicą – przewalutowanie

0

Podczas zagranicznych wakacji wcale nie musimy rezygnować z transakcji bezgotówkowych. Warto jednak wiedzieć, jaki kurs wymiany zastosuje nasz bank i ile przyjdzie nam zapłacić za przewalutowanie. W artykule prześwietlamy pod tym kątem ofertę Alior Banku. Czy płatność kartą Alior Banku za granicą się opłaca? Sprawdzamy nie tylko debetówki, ale i kredytówki. Przy okazji, polecamy weryfikacje ile kosztuję wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą w przypadku Alior Banku.

Karta złotówkowa Alior Banku a zagraniczne transakcje

Głównym rachunkiem Alior Banku, skierowanym do klientów indywidualnych, jest Konto Jakże Osobiste w pakiecie z kartą Debit Mastercard Zbliżeniową. O ile dany punkt handlowo-usługowy przyjmuje „plastiki” Mastercard, bez problemu zapłacimy tą debetówką także za granicą. Pytanie – czy po powrocie nie pożałujemy takiej transakcji?

Alior Bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie płatności kartami Mastercard. Nie oznacza to jednak, że takie operacje są zupełnie darmowe. Każda zagraniczna transakcja wykonana kartą złotówkową oznacza przewalutowanie, a jego koszt zależy, m.in. od zastosowanego kursu wymiany waluty.  

W Alior Banku EUR, USD i GBP wymieniane są na PLN według tabeli kursowej banku, co wiąże się z kosztami na poziomie ok. 7,5%. W przypadku innych walut przeliczenie na USD następuje po kursie Mastercard (ok. 0,5%), a potem na PLN po kursie banku (łączny koszt to ok. 8%).

Co ważne, do Konta Jakże Osobistego użytkownik może bezpłatnie wybrać 2 „korzyści”, np. płatności kartą bez kosztów przewalutowania i dzięki temu zmniejszyć nieco straty na różnicach kursowych. W ramach tej „korzyści” operacje w EUR, USD lub GBP będą przeliczane na złotówki po średnim kursie NBP (a nie po kursie Aliora). Natomiast pozostałe waluty najpierw na USD zgodnie z tabelą Mastercard, a następnie na PLN według średniego kursu NBP. Koszt dla wybranych kart wygląda jak poniżej:

Rodzaj kartyKarty VISAMastercard (EURO/USD/GBP)Mastercard pozostałe waluty
Prowizja za przewalutowanie2% 0% 0%
Zastosowane kursy wymianyKursy Visa (~0,45%)Tabela Bankowa (~7,5%)Tabela Bankowa (~7,5%) + Kursy Mastercard (~0,5%)
Finalny koszt przewalutowania~2,5%~7,5%~8%
*Źródło TOIP i Regulamin kart płatniczych Alior Bank

Warto wiedzieć!

Obecnie w ofercie Alior Banku przeważają karty Mastercard, jednak w Taryfie Opłat i Prowizji uwzględnione są także „plastiki” VISA (zostały wycofane, jednak nadal mogą być w obiegu). Tutaj przewalutowanie następuje wyłącznie po kursie VISA (koszt – ok. 0,5%), a prowizja banku wynosi 2%.

Płatność kartą Alior Banku za granicą – karta walutowa

Jak widać powyżej, zagraniczne transakcje kartą złotówkową Alior Banku nie należą do najtańszych. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie płatność kartą walutową (Mastercard Debit – 5 zł/msc). W Aliorze otrzymamy ją do rachunków walutowych prowadzonych w EUR, USD, GBP (konto dewizowe można założyć także w CHF, jednak nie jest wydawana do niego karta).

Posługując się tego typu „plastikiem”, nie musimy martwić się kosztami przewalutowania, ponieważ ono nie zachodzi. Płacąc kartą w EUR, obciążamy konto w EUR, itp. Pamiętajmy jedynie o zasileniu rachunku.

Alior Bank prowadzi także Kantor Walutowy. W ramach tej usługi można bezpłatnie otworzyć konta dewizowe w 21 walutach i otrzymać kartę wielowalutową. Dostępne są, m.in. kuna chorwacka (HRK), japoński jen (JPY), korona czeska (CZK), dolar kanadyjski (CAD), węgierski forint (HUF), peso meksykańskie (MXN), lej rumuński (RON), rand południowoafrykański (ZAR), baht tajski (THB), dolar hongkoński (HKD), lira turecka (TRY).

Karta wielowalutowa Alior Banku a zagraniczne transakcje

Każda karta wydana do Konta Jakże Osobistego ma funkcję wielowalutową (Debit Mastercard Zbliżeniowa). Oznacza to, że podczas płatności automatycznie rozpoznaje ona walutę transakcji i obciąża właściwe konto walutowe (lub złotówkowe). Dzięki temu unikamy kosztów przewalutowania. Co ważne, nie musimy zamawiać nowego „plastiku” i narażać się na dodatkowe opłaty (każda karta walutowa to bezwarunkowe 5 zł miesięcznie).

Jak włączyć opcję wielowalutową w karcie od Alior Banku:

 • otworzyć min. 1 konto walutowe (w GBP, USD, EUR);
 • powiązać rachunek dewizowy z kartą do Konta Jakże Osobistego – zrobimy to bezpłatnie w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej Alior Banku po wybraniu konkretnej karty i przejściu do zakładki Szczegóły;
 • zasilić konto/konta walutowe odpowiednią kwotą.

Ostatni punkt jest szczególnie istotny. Jeśli saldo rachunku walutowego będzie niewystarczające do pokrycia wartości transakcji, kwota po przewalutowaniu według tabeli kursowej banku zostanie pobrana z głównego ROR-u (w PLN).

Karta wielowalutowa w Kantorze Walutowym Alior

Kantor Walutowy Alior Banku także oferuje kartę wielowalutową (0 zł za wydanie i korzystanie). Możemy ją powiązać z wszystkimi rachunkami dewizowymi (21) dostępnymi w ramach usługi.

Transakcje kartami kredytowymi Alior Banku za granicą

Zarówno sposób, jak i koszty przewalutowania płatności kartami kredytowymi są takie same, jak w przypadku debetówek, tj.:

 • transakcje w USD, EUR lub GBP – bezpośrednio na PLN po kursie banku (koszt ok. 7,5%);
 • pozostałe waluty – na USD po kursie Mastercard i na PLN po kursie banku (koszt ok. 8%).

Z uwagi na to, że są to „plastiki” Mastercard, Alior Bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie.

Rodzaj kontaMastercard ok!Mastercard Tu i TamMastercard Word Elite
Prowizja za przewalutowanie0%0%0 %
Zastosowane kursy wymiany (waluty z tabeli)Przeliczenie po tabeli (>7,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>7,5% prowizji)Przeliczenie po tabeli (>7,5% prowizji)
Finalna suma prowizji >7,5%>7,5%>7,5%
Źródło: TOIP Alior Bank karty kredytowe

Warto wiedzieć!

Od 27 czerwca 2019 roku do odwołania obowiązuje promocja Tniemy koszty przewalutowań z Kartą kredytową Mastercard TU i TAM. Polega ona na tym, że przeliczenie płatności odbywa się nie według tabeli Alior Banku, a zgodnie ze średnim kursem NBP.

Jak nie przepłacać za zagraniczne płatności kartami Alior Banku?

 1. Jeśli zamierzamy płacić za granicą wyłącznie kartą złotówkową, warto rozważyć włączenie korzyści do Konta Jakże Osobistego – płatności kartą bez kosztów przewalutowania. Wówczas zamiast kursu Alior Banku zostanie zastosowany średni kurs NBP.
 2. Najkorzystniej będzie włączyć usługę wielowalutową i zadbać o wystarczającą ilość środków na powiązanych rachunkach dewizowych. Walutę można wymienić w Kantorze Alior Banku lub wybrać inną opcję.
 3. Uważajmy na DCC (dynamiczne przeliczenie waluty). Jeśli płacąc kartą za zakupy we Francji, jako walutę transakcji wybierzemy nie euro, a np. dolary lub złotówki wówczas przeliczeniem zajmie się operator terminala i zastosuje własny (zazwyczaj niekorzystny) kurs. Dlatego, by nie narażać się na wyższe koszty przewalutowania, najlepiej zawsze wybierać walutę lokalną.
 4. Jeżeli nie chcemy się bawić w wymianę walut, zakładanie konta walutowych, włączanie usług wielowalutowych. Warto rozważyć rachunek PEKAO z naszego rankingu kont osobistych. Jest to konto porównywalne do Revolutwa, gdzie przewalutowanie transakcji następuję po kursach VISA/Mastercard bez dodatkowej prowizji. W efekcje koszt przewalutowania to ok. 0,5%.
Czy kartą Alior Bank mogę płacić za granicą?

Każdą kartą debetową i kredytową Alior Banku da się zapłacić (zbliżeniowo lub tradycyjnie) za granicą w punktach, które przyjmują płatności „plastikami” VISA/Mastercard. Sam przebieg transakcji może różnić się w zależności od rodzaju terminala.

Czy Alior Bank pobiera prowizję za przewalutowanie?

Alior Bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie w przypadku płatności kartami Mastercard. Dla kart VISA wynosi ona 2% (obecnie nie są już dostępne w ofercie).

Jak włączyć usługę wielowalutową Alior Bank?

By móc skorzystać z usługi wielowalutowej, posiadacze Konta Jakże Osobistego muszą założyć min. 1 konto walutowe (USD/EUR/GBP) i powiązać je z kartą Debit Mastercard Zbliżeniową.

Źródło:

 • https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/pomoc/pytania-i-odpowiedzi/na-czym-polegaja-przewalutowania-transakcji.html
 • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
 • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 3)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *