PKO BP wpłatomaty i bankomaty

0

Chcemy, czy nie dopóki gotówka jest w obiegu, musimy mieć z nią do czynienia. Nadal zdarzają się miejsca i sytuacje, w których nie da się zapłacić kartą, telefonem czy BLIK-iem. Wówczas najprostszym rozwiązaniem jest wizyta przy bankomacie. Jak najkorzystniej wpłacać lub wypłacać gotówkę. Które wpłatomaty i bankomaty są darmowe w PKO BP? Sprawdzamy.

PKO BP – wpłatomaty i bankomaty

Z pozoru tak prosta czynność jak wpłata lub wypłata gotówki może potoczyć się dość niespodziewanie, zwłaszcza gdy nie do końca znamy zasady obowiązujące w naszym banku. Dla przykładu, jeśli nie wiemy, z jakich urządzeń można korzystać za darmo – zaskoczy nas naliczona prowizja za daną operację. A jeśli nie znamy limitów i nigdy ich nie zmienialiśmy – bankomat może odrzucić operację w ostatnim momencie.

W artykule zebraliśmy najważniejsze kwestie, z jakimi powinien zapoznać się świadomy posiadacz konta w PKO BP: wpłatomaty i bankomaty bez prowizji, limity domyślne, maksymalne i dla pojedynczej transakcji. Oprócz tego podpowiadamy także, jak wpłacić/wypłacić walutę. Zapraszamy do lektury.

PKO BP – bankomaty

W pierwszej kolejności bierzemy pod lupę bankomaty. PKO BP zajmuje 3 miejsce wśród sieci z największą liczbą tego typu urządzeń w Polsce. Posiada 2995 bankomatów własnych (dane z I półrocza 2023 r.), z których klienci banku mogą wypłacać za darmo.

Na 1 i 2 miejscu uplasował się kolejno Euronet i Planet Cash. Oczywiście bez problemu da się wypłacić także z tych i innych maszyn obcych. Niestety PKO BP nie współpracuje z innymi stronami. Dla klientów banku może to oznaczać dodatkowe opłaty. Ich wysokość zależy przede wszystkim od posiadanego konta i/lub karty, o czym szerzej piszemy w dalszej części artykułu.

PKO BP – bankomaty bez prowizji

Sprawdźmy teraz, ile kosztuje wypłata gotówki w PKO BP.

Konto za ZeroKonto dla Młodych (13-26 lat)Konto bez GranicKonto AurumKonto Platinum II
Urządzenia własne0 zł0 zł
Pozostałe (w tym Euronet i Planet Cash)10 zł0 zł

Z reguły bankomaty własne banki udostępniają swoim klientom za darmo. Jak widać w tabeli powyżej, tak też jest w PKO BP. Bez względu na rodzaj karty, konta i wiek posiadacza – opłata wynosi 0 zł.

Nie zawsze jednak mamy pod ręką maszynę należącą do PKO BP. Wyobraźmy sobie, że pilnie potrzebujemy gotówki – w sklepie akurat popsuł się terminal. Podchodzimy więc do najbliższego bankomatu i wypłacamy pieniądze. Regulujemy rachunek i zadowoleni wychodzimy ze sklepu. Po kilku dniach logujemy się do bankowości i okazuje się, że bank pobrał 10 zł prowizji.

Z taką sytuacją mogą spotkać się posiadacze Konta za Zero. Tutaj każda wypłata z bankomatu obcego kosztuje aż 10 zł (o tym, jak uniknąć tej opłaty piszemy poniżej).

Natomiast osoby poniżej 26 roku życia i użytkownicy pozostałych rachunków osobistych z oferty PKO BP mogą korzystać z wszystkich bankomatów w Polsce, nie martwiąc się o prowizję.

Jak alternatywę do wypłat z bankomatu polecamy Wypłatę BLIK-iem, która dla klientów PKO BP jest całkowicie darmowa – niezależnie od operatora urządzenia.

Konto za Zero – limit wypłat z bankomatu

Jeśli wszędzie płacimy kartą, a od czasu do czasu wypłacamy jedynie niewielkie kwoty, najczęściej nie zastanawiamy się, ile gotówki maksymalnie możemy pobrać z konta w ciągu jednego dnia. Zdarza się, że chodzimy z tą niewiedzą latami, do momentu, aż zechcemy wypłacić większą sumę i bankomat odrzuci transakcję.

Warto więc wiedzieć, że ze względów bezpieczeństwa w momencie przekazania dostępu do bankowości elektronicznej większość banków ustawia na rachunku klienta limity domyślne. W razie potrzeby można je podwyższyć do wartości limitu maksymalnego.

W tabeli poniżej prezentujemy jak wygląda limit wypłat z bankomatów w przypadku PKO BP, jakie obowiązują w przypadku flagowego produktu PKO BP, czyli Konta za Zero.

Limit domyślnyLimit maksymalny
karty z logo VISA (PKO Ekspress)5 000 zł50 000 zł

Warto wiedzieć!

Limity mogą różnić się w zależności od konta, karty i wieku posiadacza. Dla przykładu, w przypadku osób do 18 roku życia kwoty są dużo niższe. Limit domyślny to jedynie 600 zł, a maksymalny 5 000 zł. Natomiast użytkownicy kont Aurum i Platinum II mogą liczyć na wyższy limit domyślny, tj. odpowiednio 10 000 zł i 15 000 zł.

Jak zmienić limit wypłat w PKO BP?

Jeśli w ciągu jednego dnia chcemy wypłacić sumę przewyższającą limit domyślny, musimy zmienić ustawienia konta. Możemy to zrobić samodzielnie w serwisie iPKO lub aplikacji IKO. Co ważne, nowe limity są dostępne od razu po zatwierdzeniu zmian.

Poniżej prezentujemy instrukcje krok po kroku.

Serwis iPKO

 1. Po zalogowaniu się do serwisu iPKO w sekcji Na skróty klikamy ikonkę Ustawienia.
 2. Następnie w menu bocznym rozwijamy zakładkę Limity płatności i przechodzimy w Limity płatności kartą.
 3. Wybieramy właściwą kartę i klikamy Zmień limit.
 4. Wpisujemy nową wartość dla transakcji gotówkowych.
 5. Zatwierdzamy zmiany.

Warto wiedzieć!

Do ustawień limitów przejdziemy także w następujący sposób:

 1. Profil posiadacza (inicjały na szarym tle) > Ustawienia > Limity płatności > Limity płatności kartą
 2. Moje produkty > Karty > Szczegóły > Zmień limit

Aplikacja IKO

 1. Otwieramy aplikację IKO.
 2. Z dolnego menu wybieramy opcję Moje produkty.
 3. Przechodzimy w Karty i zaznaczamy kartę, dla której chcemy wprowadzić zmiany.
 4. Klikamy ikonkę trzech kropek, a następnie Limity.
 5. Wybieramy polecenie Zmień limity.
 6. Wpisujemy nową kwotę w polu Dzienny limit wypłat gotówki.
 7. Zatwierdzamy zmiany.

Warto wiedzieć!

W PKO BP limity można zmienić także przez infolinię i w placówkach banku.

PKO BP – limit jednorazowej wypłaty z bankomatu

Limit, który opisaliśmy powyżej to kwota, jaką możemy wypłacić maksymalnie w ciągu jednego dnia. Oprócz tego obowiązują także ograniczenia dla pojedynczej transakcji. Wynikają one w głównej mierze z możliwości technicznych bankomatu. Przez szczelinę może przejść od 30 do 40 banknotów, co przekłada się na konkretną sumę.

Jednak znaczenie ma także polityka danego operatora. Chcąc zarobić, niektóre sieci obniżają limit pojedynczej transakcji. Klient, by wypłacić tę samą kwotę, musi zrealizować więcej wypłat i za każdą zapłacić prowizję. Więcej o samej kwestii limitu jednorazowej wypłaty z bankomatu, w dedykowanym artykule. Sprawdźmy zatem, w których bankomatach klienci PKO BP wypłacą najwięcej.

Urządzenia własneEuronetPlanet CashPozostałe
Limit jednorazowej wypłaty8 000 zł800 zł1000 złZależy od operatora urządzenia

Jak już wspomnieliśmy, PKO BP nie współpracuje z innymi operatorami. Oznacza to, że klienci banku nie mogą liczyć na lepsze warunki w obcych sieciach. Dlatego, by nie spędzać kilku minut przy bankomacie i nie narażać się na dodatkowe koszty, najlepiej jest wybrać urządzenie PKO BP.

Jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu w PKO BP?

Wiemy już, że posiadacze Konta za Zero za każdą wypłatę z bankomatu obcego muszą zapłacić 10 zł. Trzeba przyznać, że porównując oferty innych banków z rankingu kont osobistych, są to jedne z najwyższych opłat. Niestety, korzystając wyłącznie z karty, nie da się uniknąć tej prowizji. Bank nie oferuje żadnych pakietów. Udostępnia jednak jedną furtkę – BLIK-a.

Wypłaty BLIK-iem zarówno z bankomatów własnych PKO BP, jak i maszyn obcych są bezwarunkowo darmowe. Oczywiście jest to opcja, z której skorzystają jedynie użytkownicy aplikacji IKO.

Trzeba pamiętać także, że dla BLIK-a obowiązują odrębne limity. W tabeli poniżej prezentujemy, jak wygląda to w PKO BP.

Limit domyślnyLimit maksymalny
Liczba transakcji20 sztuk100 sztuk
Dzienny limit kwotowy3 000 złdo salda rachunku, ale nie więcej niż 20 000 zł

Jesli nie mamy IKO, ani bankomatu PKO pod ręką. Warto zapoznać się z alternatywnymi sposobami wypłaty pieniędzy z konta bankowego. Na liście prezentujemy nawet darmowe opcję.

PKO BP – wpłatomaty

Zdarza się, że wypłacamy gotówkę na zapas, a potem okazuje się, że musimy zrealizować przelew lub po prostu wolimy płacić kartą. W takiej lub podobnej sytuacji trzeba ponownie wpłacić środki na konto. Jak to zrobić? Najwygodniej będzie skorzystać z wpłatomatu. Działają one całą dobę niezależnie od godzin pracy placówek bankowych i co ważne, PKO BP księguje środki na rachunku natychmiast po zrealizowaniu wpłaty (nie później niż w tym samym dniu roboczym).

Klienci PKO BP mają do dyspozycji 1271 wpłatomatów (dane z I półrocza 2023 r.) należących do banku. Z uwagi na to, że jak na razie (warto śledzić komunikaty banku) PKO BP nie współpracuje z innymi operatorami, wpłata w maszynach obcych może być niemożliwa lub tak jak w Euronecie wymagać wcześniejszej rejestracji.

PKO BP – wpłatomaty bez prowizji

Poniżej prezentujemy, ile wynosi prowizja za wpłatę we wpłatomacie dla poszczególnych rachunków osobistych z oferty PKO BP.

Konto za ZeroKonto dla Młodych (13-26 lat)Konto bez GranicKonto AurumKonto Platinum II
Urządzenia własne0 zł
Pozostałe0,5% kwoty wpłaty, min. 2 zł *
*bank powiadomi o dacie uruchomienia usługi w komunikacie. Możemy skorzystać z oferty Euronet, gdzie po rejestracji taka wpłata będzie możliwa.

Jak widać, tak jak w przypadku bankomatów, urządzenia własne są darmowe bez względu na rodzaj konta i wiek posiadacza.

W Taryfie prowizji i opłat bankowych dla osób fizycznych obowiązującej w PKO BP od 1 czerwca 2023 roku bank przewiduje jednakową dla wszystkich opłatę za skorzystanie z wpłatomatów innych operatorów. Niestety, usługa nie jest jeszcze dostępna. Bank dodaje, że powiadomi o dacie uruchomienia i dostępności usługi w osobnym komunikacie.

Wpłata BLIK w PKO BP

Ciekawą opcją wpłaty bez użycia karty jest BLIK. Jak na razie usługę wdrożyło dopiero 8 banków w Polsce w tym PKO BP. Klienci PKO BP mogą wpłacać w ten sposób za darmo we wpłatomatach własnych.

Również dla tej opcji bank ustalił limity domyślne. Dziennie można wpłacić BLIK-iem do 5 tys. zł i wykonać 3 transakcje. Oczywiście, wartości te da się zmienić do poziomu limitu maksymalnego.

Jak inaczej wpłacić lub wypłacić gotówkę?

Bez wątpienia bankomaty i wpłatomaty to najwygodniejsza forma wpłaty/wypłaty gotówki. Urządzenia są łatwo dostępne i proste w użyciu, a cały proces przebiega całkiem szybko. Co ważne, można z nich korzystać przez cały rok i całą dobę, nie oglądając się na godziny pracy placówek. Mimo to nie da się wykluczyć awarii maszyny i innych sytuacji losowych. Właśnie dlatego warto poznać alternatywne sposoby wpłaty/wypłaty pieniędzy.

Sporo osób po większą gotówkę udaje się bezpośrednio do placówki banku. Niestety, nie każdą kwotę da się wypłacić od ręki (więcej o wpłacie/wypłacie gotówki w oddziale PKO BP – w dedykowanym artykule). Dodatkowo, w PKO BP darmowa jest tylko pierwsza wpłata i wypłata w oddziale. Za każdą kolejną posiadacze Konta za Zero zapłacą 10 zł.

Ciekawą propozycją jest cashback, czyli wypłata podczas zakupów, np. w supermarkecie, czy na stacji benzynowej. Jeśli płacimy kartą, wystarczy poinformować sprzedawcę, jakiej kwoty potrzebujemy, a ten doliczy nam ją do rachunku i wypłaci z kasy. W ten sposób maksymalnie możemy pobrać z konta w PKO BP 1000 zł, a za skorzystanie z tej usługi bank nalicza 2 zł prowizji.

Oprócz tego z lub po gotówkę możemy wybrać się także na pocztę. W dedykowanych artykułach o wpłacie i wypłacie pieniędzy z/na konto bankowe zdradzamy więcej alternatywnych sposobów. Szerzej opisujemy również metodę cashback oraz wpłatę/wypłatę na poczcie.

PKO BP – wpłatomaty i bankomaty. Jak wpłacić lub wypłacić walutę?

W przypadku wpłaty/wypłaty waluty najlepiej udać się do placówki. PKO BP obsługuje EUR, USD, GBP i CHF, a także inne waluty, np. DKK i NOK, jednak dostępność i maksymalna kwota, jaką można wypłacić bez awizacji, zależy od oddziału. Właśnie dlatego przed wizytą lepiej skontaktować się z wybraną placówką i dopytać o szczegóły.

W tym miejscu warto także wspomnieć o kosztach. Posiadacz rachunku walutowego w PKO BP pierwszą w miesiącu wypłatę waluty może zrealizować za darmo. Natomiast za każdą kolejną wypłatę oraz za wpłatę waluty w oddziale zapłaci 0,5% kwoty transakcji, min. 10 zł. Co ważne, opłata odnosi się do banknotów. Jeśli zechcemy wpłacić monety, bank naliczy aż 50% prowizji.

PKO BP – bankomaty za granicą

Przy wypłatach za granicą oprócz prowizji banku, musimy wziąć pod uwagę także kwestię przeliczenia waluty. Co ważne, PKO BP nie pobiera opłaty za korzystanie z zagranicznych bankomatów bez względu na to, czy posiadamy konto walutowe, czy nie. Nalicza jednak 4% prowizji za przewalutowanie, jeśli waluta transakcji nie jest zgodna z walutą rachunku.

W tym wypadku spore znaczenie ma rodzaj karty i rachunku. PKO BP w swojej ofercie ma kartę wielowalutową oraz rachunek walutowy, który można prowadzić w 9 walutach obcych (EUR, USD, CHF, GBP, NOK, DKK, SEK, HUF, CZK). Dzięki powiązaniu tych dwóch produktów podczas wyjazdu możemy zaoszczędzić na przewalutowaniu niemałą kwotę.

Więcej szczegółów na temat wypłaty z bankomatów za granicą kartą PKO BP wraz z symulacją kosztów znajdziecie w dedykowanym artykule. Zachęcamy do lektury.

Czy PKO BP pobiera opłaty za wypłatę z bankomatu?

W PKO BP bankomaty własne są darmowe dla wszystkich klientów indywidualnych. Inaczej wygląda kwestia urządzeń obcych. W tym wypadku użytkownicy do 26 roku życia oraz posiadacze Konta bez Granic, Aurum i Platinum II mogą korzystać z nich za 0 zł. Natomiast posiadacze Konta za Zero za każdą wypłatę kartą z bankomatu obcego zapłacą 10 zł (za darmo BLIK-iem).

Ile jednorazowo można wypłacić z bankomatu PKO BP?

Jednorazowo z bankomatu PKO BP można wypłacić do 8 tys. zł. Jednak zanim wybierzemy się do bankomatu, warto sprawdzić ustawienia konta i w razie potrzeby wprowadzić zmiany. Domyślny dzienny limit wypłat dla Konta za Zero wynosi 5 tys. zł i można go zwiększyć do 50 tys. zł.

Czy PKO BP ma wpłatomaty?

Tak, PKO BP posiada 1271 wpłatomatów.

Ile kosztuje wpłata we wpłatomacie PKO BP?

Klienci PKO BP mogą korzystać z wpłatomatów własnych za darmo. Natomiast wpłata w innym urządzeniu kosztuje 0,5% kwoty wypłaty, min. 2 zł.

Czy w PKO BP można wpłacać BLIK-iem?

PKO BP jako jeden z nielicznych banków w Polsce udostępnia usługę wpłaty BLIK.

Czy w PKO BP można wpłacać pieniądze we wpłatomatach Euronet?

Niestety, bank nie współpracuję z tym operatorem. Wpłata jednak jest możliwa po uprzedniej rejestracji na stronie Euronet. Trzeba liczyć się z prowizją naliczaną przez operatora urządzenia.

Czy w PKO BP można wpłacać pieniądze we wpłatomatach Planetcash/Cashline?

Nie, jako klienci PKO BP nie wpłacimy pieniędzy w urządzeniach tego operatora. Możemy korzystać jedynie z urządzeń własnych bądź Euronet (po uprzedniej rejestracji na stronie operatora)

Źródła:

TOiP dla kont osobistych PKO BP

PKO BP Bankomaty i placówki

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.2/5 (Ilość ocen: 10)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *