Płatność kartą BNP za granicą – przewalutowanie

0

Zarówno płatności gotówką, jak i kartą mają swoje plusy i minusy. Główną kategorią, w której karta bezsprzecznie wygrywa, jest wygoda użytkowania. I właśnie ten argument często jest tym decydującym. Jednak planując wyjazd zagraniczny, musimy wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię, która może znacząco wpłynąć na nasz budżet, czyli przewalutowanie. W artykule sprawdzamy, ile kosztuje płatność kartą BNP za granicą. Podpowiadamy, jak nie przepłacać podczas wakacji.

Bez względu na to, jaki sposób płatności wybierzemy, warto być przygotowanym na różne sytuacje, dlatego zachęcamy do zapoznania się z artykułem: BNP Paribas wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie.

BNP Paribas płatność kartą za granicą

Podstawowym rachunkiem osobistym w BNP Paribas jest Konto Otwarte na Ciebie. Klient może wybrać do niego taką kartę debetową, jaka mu najbardziej odpowiada:

  • Kartę Otwartą na Świat
  • Kartę Otwartą na Dzisiaj
  • Kartę Otwartą na eŚwiat.

Warto dokładnie przemyśleć tę decyzję, zwłaszcza jeśli rozważamy podróże. Dlaczego? Wystarczy zerknąć na poniższą tabelę.

Rodzaj kartyKarta Otwarta na Świat MastercardMoja Karta Premium MastercardKarta VISA filmowaPozostałe karty Mastercard
Prowizja za przewalutowaniebrak5% kwoty transakcji5% kwoty transakcji
Zastosowane kursy wymianykurs Mastercardkurs VISAkurs Mastercard
Finalny koszt przewalutowania̴ 0,5%̴ 5,5%̴ 5,5%

Jak widać, płatności wszystkimi „plastikami” dostępnymi w ofercie banku są przeliczane w ten sam sposób, czyli po kursie organizacji płatniczej. VISA lub Mastercard wymienia walutę obcą po swoim kursie, a następnie kwotę już w złotówkach przesyła do BNP Paribas. Nie ma tu dodatkowego przeliczenia według tabeli kursowej banku, które najczęściej zachodzi przy płatnościach produktami Mastercard (więcej o przewalutowaniu kartami VISA/Mastercard pisaliśmy w dedykowanym artykule). Zatem gdybyśmy zatrzymali się w tym miejscu, koszt przeliczenia waluty wyniósłby mniej więcej 0,5 proc.

Niestety, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę prowizję, jaką bank nalicza za sam fakt, że zrealizowaliśmy transakcję w obcej walucie. Tutaj różnice są kolosalne, co najlepiej widać na przykładzie.

BNP Paribas przewalutowanie euro

Wyobraźmy sobie, że wybraliśmy się do kawiarni w Paryżu. Zamówiliśmy kawę i ciastko. Rachunek opiewa na kwotę 10 euro. Załóżmy, że 1 euro to 4,57 zł.

W przypadku użycia Karty Otwartej na Świat, która zwolniona jest z marży banku, BNP Paribas obciąży nasz rachunek kwotą: ok. 45,93 zł (koszt ok. 0,23 zł).

Natomiast za tę samą transakcję przeprowadzoną Kartą Otwartą na Dzisiaj, gdzie marża wynosi 5%, zapłacimy ok. 48,21 zł (koszt ok. 2,51 zł).

Warto wiedzieć!

W ofercie BNP Paribas znajdziemy także specjalną ofertę dla obcokrajowców, którzy opuścili Ukrainę z powodu działań wojennych, czyli Konto na Teraz (max. na 12 miesięcy). Do niego dedykowana jest Karta Otwarta na Dzisiaj, jednak obowiązują dla niej inne opłaty niż w przypadku wydania jej do Konta Otwartego na Ciebie. Dla przykładu użytkownik Konta na Teraz nie zapłaci prowizji za przewalutowanie transakcji kartą w obcej walucie. Jednocześnie nie może użyć tego „plastiku” do płatności w Internecie i wypłaty gotówki za granicą.

karta multiwalutowa BNP Paribas

W BNP Paribas rachunek walutowy dostępny jest dla 4 walut obcych: USD, GBP, EUR, CHF. Każdy z nich powiążemy z kartą Mastercard Multiwalutową (do wyboru postać fizyczna lub mobilna). Wówczas podczas płatności karta rozpozna walutę i obciąża właściwy rachunek. Dzięki temu nie dojdzie do przewalutowania.

Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli sami chcemy decydować, po jakim kursie wymienimy walutę. Niestety, w ofercie BNP Paribas nie ma kantoru walutowego. Musimy zatem skorzystać z innych opcji. O możliwych sposobach pisaliśmy w tym artykule: Wymiana walut – gdzie i jak najtaniej wymieniać pieniądze?

Co ważne, pamiętajmy, by zapewnić wystarczającą ilość waluty na powiązanym rachunku. Jeśli o tym zapomnimy, dojdzie nie tylko do przewalutowania po kursie Mastercard (ok. 0,5%), ale dodatkowo bank doliczy jeszcze 5% marży. W przypadku wymiany walut, warto sprawdzić gdzie i jak najtaniej kupić waluty.

Transakcje kartami kredytowymi BNP Paribas za granicą

Sprawdźmy teraz, jaką ofertę przewalutowań BNP Paribas przygotował dla posiadaczy kart kredytowych.

Rodzaj kartyMastercard StandardMastercard GoldVISA PlatinumKarty partnerskie Decathlon/Bricomarche/Abra MastercardMastercard World Elite*
Prowizja za przewalutowanie2% kwoty transakcji0%
Zastosowane kursy wymianykurs Mastercard ( ̴ 0,5%)kurs VISA ( ̴ 0,5%)kurs Mastercard ( ̴ 0,5%)
Finalna suma prowizji̴ 2,5%̴ 0,5%
*karta wydawana dla klientów Private Banking

Tak jak w przypadku debetówek przeliczeniem waluty bezpośrednio na złotówki zajmuje się organizacja płatnicza bez udziału tabeli bankowej. To bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ oznacza koszt na poziomie mniej więcej 0,5%. Niestety, do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatkową marżę BNP Paribas. Dla wszystkich kredytówek z oferty podstawowej jest ona stała i wynosi 2% kwoty transakcji. To i tak atrakcyjna oferta na tle kart z rankingu kart kredytowych.

BNP Paribas przewalutowanie kartą kredytową (Euro)

Sprawdźmy, ile zapłacimy za to samo ciastko i kawę we francuskiej kawiarni, jeśli użyjemy kredytówki. Zaznaczamy, że wyliczenia są orientacyjne i mogą różnić się w zależności od kursu.

Kwota10 EUR
Kurs1 EUR = 4,57 zł
Suma prowizji ( ̴ 2,5%)̴ 1,14 zł
Obciążenie rachunku̴ 46,84 zł

Jak najtaniej płacić kartą BNP Paribas za granicą?

Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem będą płatności Kartą Multiwalutową Mastercard, o ile powiążemy ją z kontami walutowymi i zadbamy o odpowiednią ilość środków. Wówczas nie dojdzie do przewalutowania.

Natomiast, w przypadku „plastików” w PLN, najlepszym wyborem będą: Karta Otwarta na Świat i Moja Karta Premium. Są one zwolnione z marży banku, więc interesuje nas jedynie koszt samego przeliczenia waluty (ok. 0,5%).

Nie zalecamy używać pozostałych debetówek BNP Paribas do płatności zagranicznych, ponieważ za każdą transakcję zapłacimy ok. 5,5% jej wartości. Niestety, w ofercie banku nie znajdziemy żadnego pakietu, który mógłby obniżyć ten koszt. To dość wysokie wartości na tle innych rachunków z rankingu kont osobistych.

Na koniec, chcielibyśmy przestrzec przed DCC, czyli dynamicznym przeliczaniem waluty. Korzystając z ten usługi, narażamy się na dodatkowe – często niemałe – koszty. Dlaczego? Ponieważ wówczas transakcja przeliczana jest po kursie (zazwyczaj niekorzystnym) operatora terminala płatniczego, a nie według zasad obowiązujących w naszym banku. Dlatego, zanim sfinalizujemy transakcje, lepiej dokładnie przeczytać każdy komunikat, jaki pojawia się na ekranie. Jeśli mamy wątpliwości – wybierzmy walutę lokalną.

Ile kosztuje przewalutowanie w BNP Paribas?

Koszt przewalutowania w BNP Paribas zależy od posiadanej karty. Dla Karty Otwartej na Świat i Mojej Karty Premium bank nie pobiera dodatkowej marży za przeliczenie waluty. Natomiast dla wszystkich pozostałych debetówek wynosi ona 5% kwoty transakcji. W przypadku kredytówek prowizja utrzymuje się na poziomie 2 proc.

Czy karta BNP Paribas można płacić za granicą?

Wszystkimi kartami BNP Paribas da się płacić za granicą, o ile dany punkt przyjmuje płatności „plastikami” VISA/Mastercard. Sposób realizacji transakcji – zbliżeniowo lub tradycyjnie – zależy od typu terminala płatniczego.

Jak bank BNP Paribas dokonuje przewalutowania transakcji kartą złotówkową w walutach obcych?

W pierwszej kolejności taka transakcja jest przeliczana na złotówki po kursach organizacji płatniczej Visa/Mastercard (koszt 0,5%). Następnie w zależności od posiadanej karty, bank dolicza prowizję 0%, 2% lub 5%.

Czy kartą BNP Paribas można płacić w walutach obcych w Internecie?

Tak, bez problemu zrealizujemy tego typu płatności. Należy jednak pamiętać o ewentualnym koszcie przewalutowania czy dodatkowej prowizji za przewalutowanie.

Źródła:

Tabela opłat i prowizji BNP Paribas

Ogólne warunki umowy ramowej BNP Paribas

Lista bankomatów bez prowizji BNP Parbias

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *