Czym najlepiej płacić w Turcji?

0

Urokliwe zabytki, aromatyczna kuchnia, różnorodne plaże, słoneczna pogoda, otwarci ludzi – to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Turcję. Nic dziwnego, że jest ona jednym z topowych kierunków wakacyjnych, wybieranych przez Polaków. By móc w pełni korzystać z atrakcji, jakie oferuje ten kraj i podczas podróży mieć spokojną głowę, warto wcześniej sprawdzić, czym najlepiej płacić w Turcji. Dotyczy to zarówno wyboru waluty, jak i formy płatności – gotówka, czy karta. W poniższym artykule zdradzamy, jaka opcja będzie nie tylko opłacalna, ale i wygodna.

Waluta lira turecka – Turcja

Oficjalną walutą w Turcji jest lira turecka. Dzieli się ona na 100 kuruszy. Obecnie w obiegu znajdziemy banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir oraz monety – 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy, a także 1 lira. Międzynarodowy symbol tej waluty to TRY, jednak na miejscu często możemy spotkać się z symbolami: ₺, TL. Dokładny wygląd banknotów dostępny jest na stronie banku centralnego Turcji.

Obecnie (02.05.2024 r.) 1 lira to 12 gr, a za 1 zł dostaniemy 8,02 lir tureckich.

Natomiast w przeliczeniu na dolary amerykańskie i euro wygląda to następująco:

  • 1 USD = 32,35 TRY
  • 1 EUR = 34,67 TRY.

Jaką walutę zabrać do Turcji? Czym najlepiej płacić w Turcji?

W Turcji da się płacić nie tylko w lokalnej walucie, ale także w euro lub dolarach. Co więcej, w miejscowościach lubianych przez Brytyjczyków akceptowane są także funty brytyjskie. Zdarza się, że w miejscach nastawionych na turystów ceny podane są zarówno w TRY, jak i np. w EUR. Warto jednak pamiętać, że zastosowany kurs może nie być dla nas korzystny. W zależności od miejsca różnice mogą sięgać nawet kilkunastu złotych.

Co ciekawe jeszcze parę lat temu tureccy sprzedawcy często stosowali zasadę, że 1 USD=1 EUR. Nieważne, czy mieliśmy euro, czy dolary – kwota była taka sama. Dla turystów była to nie tylko wygodna, ale i korzystna opcja. Jednak obecnie nie jest to powszechna praktyka. Raczej mało który sprzedawca zgodzi się, by zamiast powiedzmy, 5 EUR przyjąć 5 USD.

Należy podkreślić, że obca waluta akceptowana jest w szczególności w kurortach turystycznych. Nie powinno być problemu, by opłacić w ten sposób wycieczkę fakultatywną, hotel, zrobić zakupy w supermarkecie, czy nawet na bazarku. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że resztę prawdopodobnie otrzymamy w lirach tureckich, a sprzedawca może dokonać przeliczenia po niezbyt atrakcyjnym dla nas kursie. Natomiast poza kurortami próba płatności dolarami, euro, czy funtami najczęściej kończy się fiaskiem.

Dlatego najlepiej korzystać z lokalnej waluty. Dzięki temu z góry wiemy, ile zapłacimy. Nie musimy martwić się o kurs i zastanawiać się, czy ktoś nie „nabije nas w butelkę”. Poza tym to  bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nieważne, gdzie akurat będziemy, mamy pewność, że nie spotkamy się z odmową.

Gdzie wymienić pieniądze? Czym najlepiej płacić w Turcji?

Kiedy zdecydujemy się już, że będziemy płacić w lirach tureckich, pojawia się kolejne pytanie – gdzie je kupić? Turecka waluta nie jest powszechnie dostępna w polskich kantorach. Jeśli już, to spotkamy się z nią raczej w większych miastach. Podobnie jest w Turcji. Znalezienie kantoru, który przyjmie złotówki, może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego nie zalecamy wyjeżdżać do Turcji ze złotówkami w portfelu. Nie ma natomiast problemu z wymianą euro, czy dolarów. Dlatego warto zabrać ze sobą którąś z tych walut i już na miejscu wymienić ją na liry. Gdzie to zrobić?

Opcji jest kilka. Pierwsza to tureckie banki. Z reguły oferują one najkorzystniejszy kurs, jednak są czynne jedynie w określonych godzinach. Drugie rozwiązanie to kantory. Mają nieco gorszy przelicznik, ale łatwiej się do nich dostać. Są dostępne niemal na każdym kroku (w szczególności w kurortach) i pracują dłużej niż banki, także w weekendy. Poza tym walutę możemy wymienić także na poczcie (PTT), na lotnisku, czy w hotelach. Oczywiście, dwie ostatnie opcje będą najmniej opłacalne.

Wypłata z bankomatu w Turcji

Możemy także jechać do Turcji z kartą płatniczą i na miejscu wypłacić w bankomacie liry tureckie. Bankomaty w Turcji są powszechne, a znalezienie ich zwłaszcza w typowo turystycznych miejscowościach, z pewnością nie będzie problemem. Akceptowane są zarówno karty Visa, jak i Mastercard. Niektóre urządzenia oferują nie tylko wypłatę lokalnej waluty, ale także walut obcych – dolarów, euro, funtów. Jeśli zależy nam na tej opcji, musimy zwracać uwagę na oznaczenia.

Przed wyjazdem obowiązkowo należy zapoznać się z zasadami wypłat z bankomatów za granicą, jakie oferuje nasz bank. Właśnie te warunki będą w głównej mierze wpływały na ostateczną wartość transakcji. A banki mają naprawdę różne oferty. W zależności od rodzaju karty i konta finalny koszt może wahać się od 0,5% do nawet 10 %.

Przed wypłatą, możemy wybrać język, w jakim na ekranie urządzenia będą wyświetlane komunikaty. Opłaca się czytać je bardzo dokładnie. Dlaczego? By przez przypadek nie zgodzić się na jakieś ekstra opłaty. Warto mieć świadomość o DCC i dodatkowych prowizjach, jakie (niezależnie od naszego banku) może pobierać operator bankomatu. Jeśli okaże się, że dana maszyna nalicza dodatkową prowizję, warto zakończyć transakcję i poszukać innej.

Turcja bankomaty bez prowizji

Z naszej storny w Turcji polecamy bankomaty Ziraat Bankası lub ING, urządzenia te nie powinny naliczyć dodatkowej prowizji, jedynie proszę uważać na DCC. Darmowe wypłaty z bankomatów bank pocztowy PTT. Cześć banków wprowadziła niewielką prowizje na poziomie 14 LT. Oczywiście brak prowizji lub jej naliczenie może zależeć od posiadanej karty oraz naszego banku (np. Karty ING i wypłata z bankomatów ING na pewno nie będzie generować prowizji).

Płatność kartą w Turcji

Mieszkańcy Turcji lubią posługiwać się „plastikami”, dlatego w wielu miejscach bez problemu da się płacić kartą (także zbliżeniowo). Przyjmowane są zarówno karty debetowe, jak i kredytowe (Visa lub Mastercard). Jednak mimo zamiłowania Turków do „plastiku”, terminale nie wszędzie są dostępne. Tak jak i w Polsce, również w Turcji, są miejsca, w których z różnych powodów nie można płacić kartą. To najczęściej małe lokalne sklepiki, czy bazarki w miejscowościach mniej popularnych wśród turystów. Dlatego, zwłaszcza jeśli planujemy wycieczki poza kurort, najlepiej mieć przy sobie także trochę gotówki.

W przypadku transakcji bezgotówkowych również należy uważać na DCC. Kiedy płacimy za granicą kartą, której walutą rozliczeniową nie jest waluta lokalna, terminal zaproponuje nam 2 opcje: płatność w walucie karty lub w walucie lokalnej. Jeśli wybierzemy walutę karty, przeliczeniem zajmie się operator terminala. Najczęściej warunki nie są korzystne lub są trudne do przewidzenia. Dlatego najbezpieczniej jest wybrać walutę lokalną, tj. TRY. Wówczas to nasz bank przewalutuje transakcję.

Jaką kartą najlepiej posługiwać się w Turcji?

Jak już wspomnieliśmy, to ile będą nas kosztowały zagraniczne transakcje – zarówno wypłaty z bankomatu, jak i płatności kartą – zależy przede wszystkim od rodzaju karty oraz od tego, jakie warunki oferuje nasz bank. Odradzamy korzystanie z debetówek w PLN, ponieważ z reguły oznacza to podwójne przewalutowanie.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór karty z funkcją wielowalutową, jednak i tutaj warto porównać oferty. Zdarza się, że opcja wielowalutowa działa tylko w przypadku podstawowych walut (EUR, USD, GBP), dla których dany bank oferuje konta walutowe. A jeśli płacimy w mniej spotykanej walucie, jaką jest, np. lira turecka, transakcje są rozliczane z konta złotówkowego na „normalnych” zasadach.

Z polskich banków najlepszą ofertę zagraniczną ma, znajdujący się w naszym rankingu kont osobistych, Bank Pekao. Oferuje on Kartę Rewolucyjną, którą można płacić bez przewalutowania bezpośrednio z powiązanych z nią kont walutowych lub w ponad 150 innych walutach bez prowizji za przewalutowanie i po kursie organizacji płatniczej (Visa/Mastercard). Oznacza to, że finalny koszt utrzymuje się na poziomie 0,5 proc. Są to warunki zbliżone do kart od Revolut lub Wise, które również polecamy.

Prezentację opłat dla poszczególnych kart Pekao i przykładowe kalkulacje znajdziecie w artykułach poświęconych wypłatom z bankomatu za granicą oraz płatnościom kartą za granicą.   

Oprócz Peako, warto korzystać ewentualnie z fintechów typu Revolut czy Wise, jednak w tym przypadku należy pamiętać o limitach darmowej wymiany pieniędzy oraz limitach darmowej wypłaty z bankomatów.

Czym najlepiej płacić w Turcji? – podsumowanie

Osobom, które planują korzystać głównie z all-inclusive i wypoczywać w kurortach, wystarczy karta płatnicza. Co do waluty, opcji jest sporo. Można postawić na tureckie liry lub płacić w euro, dolarach, czy funtach. Jednak wybór obcej waluty nie zawsze jest opłacalny.

Natomiast ci, którzy preferują podróże z plecakiem, zwiedzanie, dużo zakupów i lubią chadzać mniej utartymi szlakami, powinni zaopatrzyć się także w gotówkę. W tym przypadku najwygodniejszą i najbardziej opłacalną opcją będzie wybór lir tureckich.

Walutę można wymienić w bankach, kantorach, na poczcie, w hotelach i na lotnisku. Dobrym rozwiązaniem będzie karta wielowalutowa, którą liry tureckie wypłacimy bezpośrednio z bankomatu. Najlepiej wypłacać/wymieniać tylko tyle, ile aktualnie potrzebujemy. Dzięki temu na koniec nie zostaniemy z lirami, które w Polsce nie łatwo jest wymienić.

Na koniec, chcemy jeszcze raz uczulić na to, aby czytać wszystkie komunikaty, jakie pojawiają się na ekranach bankomatów lub terminali. Dzięki temu unikniemy nadprogramowych opłat.

Co wziąć do Turcji euro czy dolary?

Zarówno euro, jak i dolary da się bez problemu wymienić w Turcji. W kurortach można także płacić w dolarach, euro, a nawet w funtach brytyjskich (dotyczy miejsc popularnych wśród Brytyjczyków). Jednak z reguły jest to mniej opłacalne, niż płatność w lokalnej walucie.

Gdzie kupić liry tureckie w Polsce czy w Turcji?

I w Polsce, i w Turcji nie jest łatwo znaleźć kantor, który wymieni złotówki na liry tureckie (jedynie w większych polskich miastach). Dlatego najpierw w Polsce musimy wymienić PLN na EUR lub USD, a potem w Turcji wymienić je na TRY. Jeśli nie potrzebujemy od razu dużej ilości gotówki, dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą karty wielowalutowej i wypłata lir tureckich z miejscowego bankomatu.

Czy opłaca się płacić kartą w Turcji?

W Turcji nie ma problemu z płatnościami kartą. Tego typu transakcje są lubiane i powszechne. Będzie to najbardziej opłacalna i najwygodniejsza opcja, pod warunkiem że nasz bank oferuje korzystne warunki dla płatności za granicą i, jeśli będziemy unikać transakcji z zastosowaniem DCC.  

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *