ING Bank Śląski wpłatomaty i bankomaty

0

Gotówka – jedni lubią się nią posługiwać, inni woleliby całkowicie z niej zrezygnować. Bez względu na to, do której grupy należymy, trudno jest uniknąć wizyt przy bankomacie, czy wpłatomacie. To pierwsze rozwiązanie, które przychodzi nam od głowy, kiedy potrzebujemy pieniędzy. Nic dziwnego, to prosta i łatwo dostępna metoda. Warto wiedzieć, jak do tej kwestii podchodzi nasz bank. Czy w ING Bank Śląski wpłatomaty i bankomaty są darmowe? Ile da się wypłacić w ciągu jednego dnia? Sprawdzamy.

ING Bank Śląski – wpłatomaty i bankomaty

Podchodzimy do bankomatu lub wpłatomatu, wkładamy kartę, wpisujemy PIN i postępujemy według instrukcji wyświetlanych na ekranie urządzenia. Co tu może pójść nie tak? Jednak nawet z pozoru tak prosta czynność jak wpłata/wypłata gotówki nie zawsze przebiega tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dowiadujemy się o tym w trakcie, kiedy, np. bankomat odmówi wydania wpisanej kwoty lub po fakcie, kiedy bank pobierze prowizję za skorzystanie z bankomatu/wpłatomatu.

By uniknąć takich sytuacji, warto poznać kilka szczegółów na temat oferty swojego banku.  W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o prowizji i limitach obowiązujących w ING Banku Śląskim. Podpowiadamy, jak wypłacać taniej i z jakich innych metod wpłaty/wypłaty gotówki można skorzystać. Sprawdzamy także, jak postępować z walutą.

ING Bank Śląski – bankomaty

Zacznijmy od bankomatów. W ING Banku Śląskim oprócz bankomatów własny, możemy korzystać z urządzeń planet cash. Suma tych wszystkich urządzeń to ponad 4,5 tyś. (stan na 2023r). Oczywiście klienci ING mogą z nich korzystać bez dodatkowych opłat.

Oczywiście, posiadacze kont w ING nie muszą ograniczać się wyłącznie do wskazanych wyżej urządzeń. Mogą wypłacać także w bankomatach Euronetu i innych operatorów. Jednak możliwe nie zawsze równa się opłacalne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że korzystanie z obcych maszyn może generować dodatkowe, często niemałe opłaty.

ING Bank Śląski – bankomaty bez prowizji

Wiemy już, że klienci ING Banku Śląskiego wypłacą gotówkę z każdego urządzenia w Polsce, jednak nie z każdego za darmo. Przejdźmy teraz do szczegółów.

 Visa ZbliżeniowaKarta przedpłacona Mastercard
Konto DirectKonto MobiKonto KomfortKonto Active
Urządzenia własne0 zł
Planet Cash
Euronet10 zł0 zł/ 2,50 zł/ 10 zł *0 zł5 zł
Pozostałe
*do ukończenia 26 roku życia pierwsza wypłata w miesiącu za darmo, każda kolejna – 2,50 zł; po 26 roku życia wszystkie wypłaty 10 zł

Jak widać w tabeli powyżej, bankomaty własne banku i Planet Cash są bezwarunkowo darmowe dla wszystkich klientów. Jednak w przypadku maszyn obcych nie jest już tak kolorowo.

Kosztami wypłat z wszystkich bankomatów w Polsce zupełnie nie muszą przejmować się jedynie posiadacze kont: Komfort i Active. Osoby poniżej 26 lat za darmo mają tylko pierwszą wypłatę w miesiącu. Następne to koszt 2,50 zł.

Dużo drożej jest po przekroczenie magicznej granicy 26 roku życia. Traci się wówczas 1 darmową wypłatę w miesiącu i za każdą transakcję trzeba zapłacić aż 10 zł. Niestety, z tak samo wysoką opłatą muszą liczyć się posiadacze Konta Direct. W tym wypadku także nie ma żadnej ekstra wypłaty w miesiącu. Tu jedym ze sposobów obniżenia prowizji jest pakiet wypłat lub BLIK.

Konto Direct – limit wypłat z bankomatu

Na początku artykułu wspomnieliśmy, że czasem bankomat może odmówić nam wydania pożądanej kwoty. Taka sytuacja zdarza się albo kiedy firma obsługująca bankomat nie zdąży uzupełnić braków i po prostu w maszynie skończą się pieniądze, albo kiedy mamy zbyt niski dzienny limit wypłat z bankomatów.

O ile na pierwszą sytuację nie mamy wpływu, to drugiej możemy w łatwy sposób uniknąć. Jak? Jeśli planujemy pobrać wyższą kwotę niż dotychczas, a nigdy wcześniej nie zmienialiśmy ustawień konta, warto sprawdzić, jaki limit domyślny ustalił bank, przekazując nam dostęp do rachunku.

W ING Banku Śląskim każda nowa karta wydana do konta, w tym Visa Zbliżeniowa do Konta Direct, ma ustawiony domyślny limit na transakcje gotówkowe. Wynosi on 5 000 zł (Zamówienie nowej karty do Konta albo do Konta z Lwem PRP możliwe jest tylko z następującymi limitami: 5 000 PLN na transakcje gotówkowe, co można to traktować jako limit domyślny). Jeśli potrzebujemy wyższej kwoty, możemy zwiększyć limit maksymalnie do wartości 10 000 zł/dziennie.  

Jak zmienić limit wypłat w ING Banku Śląskim?

Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jest ustawiać najniższe możliwe do zaakceptowania dla nas limity. Klienci ING Banku Śląskiego mogą je modyfikować samodzielnie w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej. Co ważne, zmiany zaczynają obowiązywać natychmiast po ich wprowadzeniu, co oznacza, że możemy zwiększyć możliwą kwotę wypłaty na chwilę przed wizytą w bankomacie. Jak to zrobić?

 1. Logujemy się do aplikacji lub serwisu Moje ING.
 2. Przechodzimy do swojego profilu (imię i nazwisko).
 3. Klikamy Ustawienia, a następnie Limity.
 4. Przechodzimy do sekcji Limity dla kart.
 5. Wybieramy kartę, dla której chcemy wprowadzić zmiany.
 6. Wskazujemy kwotę limitu. Dostępne są opcje: 500 zł, 1000 zł, 2000 zł, 3000 zł, 4 000 zł, 5 000 zł i 10 000 zł.
 7. Zmiany zatwierdzamy kodem SMS lub PIN-em w aplikacji.
 8. Gotowe.

ING Bank Śląski – limit jednorazowej wypłaty z bankomatu

Przy wypłacie z bankomatu oprócz limitu dziennego musimy uwzględnić jeszcze jedno ograniczenie. Chodzi o limit jednorazowej wypłaty z bankomatu.

Urządzenia własnePlanet CashEuronetPozostałe
Limit jednorazowej wypłaty8000 zł8000 zł800 złZależy od operatora urządzenia

To, jaką kwotę da się wypłacić „za jednym zamachem”, zależy od kilku czynników. Po pierwsze – budowa bankomatu. Przez szczelinę bankomatową może przejść od 30 do 40 banknotów, co przekłada się na konkretną sumę.

Po drugie – polityka danego operatora. Niższy limit to dla klienta więcej operacji i większe koszty, a dla operatora większy zarobek. Dla przykładu standardowy limit w Euronecie to 800 zł, a w Planet Cash 1000 zł. Jednak z uwagi na to, że ING Bank Śląski współpracuje z siecią Planet Cash, klienci tego banku mogą liczyć na większy limit.

Jak obniżyć koszt wypłaty z bankomatu?

Z bankomatów ING i Planet Cash, klienci banku mogą wypłacać gotówkę za bezwarunkowe 0 zł. Jednak urządzenia obce nie dla wszystkich są darmowe. Posiadacze Konta Direct za każdą wypłatę muszą zapłacić aż 10 zł. Na szczęście, ING proponuje 2 narzędzia, dzięki którym da się pobrać gotówkę taniej. Poniżej opisujemy każde z nich.

Darmowe bankomaty w ING – pakiet wypłat

W ofercie ING Banku Śląskiego znajdziemy pakiet bezprowizyjnych wypłat na całym świecie.  Jest kierowany do użytkowników karty Visa Zbliżeniowej, wydanej do kont: Komfort, Direct i Mobi. Można go uruchomić w bankowości internetowej jednorazowo na 30 dni lub włączyć cykliczną aktywację. Darmowe wypłaty w kraju i za granicą są dostępne natychmiast po aktywacji pakietu.

Co ważne, pakiet wypłat kosztuje aż 25 zł/30 dni. Dlatego, zanim zdecydujemy się go włączyć, warto oszacować, jak często planujemy wypłacać z bankomatów obcych w kraju lub za granicą. Dodatkowo, w przypadku wypłat za granicą przy ocenie opłacalności, należy wziąć pod uwagę także przybliżoną kwotę transakcji. Taki pakiet może być dobrą opcją na wakacyjny wyjazd.

Wypłata BLIK

Osoby korzystające z aplikacji Moje ING mogą w łatwy sposób obniżyć koszty wypłaty z bankomatu innego operatora niż ING lub Planet Cash. Wystarczy zamienić kartę na telefon i kod BLIK. Decydując się na tę opcję, posiadacze Konta Direct zyskują 1 darmową wypłatę w miesiącu, a za kolejne zapłacą nie 10 zł, a połowę mniej, czyli 5 zł. Natomiast posiadacze Konta Mobi, którzy nie ukończyli 26 roku życia, mogą wypłacać w ten sposób zupełnie za darmo.

Konto DirectKonto MobiKonto KomfortKonto Active
Urządzenia własne0 zł
Planet Cash
Pozostałe (w tym Euronet)0 zł/ 5 zł*0 zł/ 5 zł**0 zł0 zł
*pierwsza wypłata w miesiącu za darmo, kolejne – 5 zł;
**do ukończenia 26 roku życia wszystkie wypłaty za 0 zł, potem tak jak przy Koncie Direct

W tym miejscu warto wspomnieć także o limitach. W ING Banku Śląskim domyślny dzienny limit płatności i wypłat kodami BLIK wynosi 2 tys. zł. Klient może zwiększyć/zmniejszyć go samodzielnie w aplikacji mobilnej lub bankowości internetowej w granicach od 200 zł do 10 tys. zł.

ING Bank Śląski – wpłatomat

Wiemy już, z czym dla klientów ING Banku Śląskiego wiąże się wypłata z bankomatu. Omówmy teraz operację odwrotną, czyli wpłatę gotówki.

Jeszcze parę lat temu taką dyspozycję dało się złożyć jedynie w placówce. Obecnie możemy korzystać z dużo wygodniejszej opcji – wpłatomatów. Dzięki nim nie musimy już dopasowywać się do godzin pracy banku i czekać w kolejkach. Wkładamy kartę, potem banknoty, a środki – jak informuje ING – są księgowane na rachunku niezwłocznie po zrealizowaniu wpłaty (nie później niż w tym samym dniu).

Klienci ING Banku Śląskiego mogą za darmo wpłacać środki na konto we wpłatomatach własnych banku oraz Planet Cash. Niestety, wpłaty w maszynach obcych albo wymagają wcześniejszej rejestracji (Euronet), albo są zupełnie niemożliwe.

ING Bank Śląski – wpłatomaty bez prowizji

Jak wspomnieliśmy wyżej, wszyscy posiadacze rachunków w ING mają wpłaty za darmo w urządzeniach banku i Planet Cash. Natomiast w Tabeli Opłat i Prowizji ING Banku Śląskiego Spółka Akcyjna dla osób fizycznych nie znajdziemy informacji na temat wpłat w maszynach obcych.

Visa ZbliżeniowaKarta Przedpłacona Mastercard
Konto DirectKonto MobiKonto KomfortKonto Active
Urządzenia własne0 zł
Planet Cash
Euronetnie dotyczy
Pozostałe

Wpłata BLIK-iem w ING Banku Śląskim

W ofercie ING Banku Śląskiego znajdzie się też coś dla osób, które nie chcą lub nie lubią nosić przy sobie karty. Użytkownicy aplikacji Moje ING mogą wpłacać gotówkę także BLIK-iem. Również w przypadku tej opcji środki księgowane są na rachunku natychmiast.

Wpłata BLIK-iem jest darmowa w urządzeniach własnych banku i Planet Cash.

Jak inaczej wpłacać i wypłacać gotówkę?

Chcąc wpłacić lub wypłacić gotówkę, najczęściej swoje kroki kierujemy w stronę bankomatu lub wpłatomatu. To zrozumiałe – jest szybko, łatwo i wygodnie. Niestety, nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie, dlatego warto znać alternatywne metody wpłaty/wypłaty pieniędzy.

Dla przykładu, w ING Banku Śląskim maksymalnie w ciągu dnia da się wypłacić 10 tys. zł kartą i 10 tys. zł BLIK-iem, czyli łącznie 20 tys. zł. Co zrobić w sytuacji, kiedy potrzebujemy pobrać wyższą kwotę? Wówczas pozostaje nam wizyta w placówce.

W ING „od ręki” da się wypłacić do 50 tys. zł. Chęć pobrania większej sumy należy zgłosić na jeden dzień roboczy przed planowaną wypłatą. Co ważne, za wpłatę/wypłatę w oddziale bank pobiera 10 zł prowizji, a za nieodebranie zamówionej sumy aż 150 zł. O tym, dlaczego banki wymagają wcześniejszej awizacji, pisaliśmy w artykule dotyczącym wypłaty gotówki w oddziale ING Banku Śląskiego.

Ciekawą alternatywą dla bankomatu może być usługa cashback, czyli wypłata środków podczas płacenia kartą, np. na stacji benzynowej, czy w sklepie. Wystarczy przed zrealizowaniem płatności poinformować sprzedawcę, że chcemy pobrać środki z konta. Kwota wypłaty (w ING maksymalnie 1000 zł) zostanie doliczona do rachunku. ING nie nalicza dodatkowych opłat za skorzystanie z tej usługi.

W dedykowanych artykułach na temat wpłaty pieniędzy na konto i wypłaty gotówki z konta szerzej opisujemy powyższe sposoby. Zdradzamy także nieoczywiste, np. Western Union lub zapomniane metody, np. wizytę na poczcie.

Warto widzieć!

Jeśli zechcemy wpłacić także monety, to ING naliczy 30 zł prowizji za każde 500 sztuk bilonu.

ING Bank Śląski – wpłatomaty i bankomaty. Jak wpłacać i wypłacać walutę?

Dopóki mamy do czynienia ze złotówkami, wszystko wydaje się proste. Wiemy, gdzie udać się, jeśli chcemy wpłacić lub wypłacić gotówkę. Jednak kiedy w grę wchodzi waluta obca, zaczynają pojawiać się wątpliwości. Sprawdźmy więc, jakie możliwości mają klienci ING Banku Śląskiego.

ING jako jeden z dwóch banków w Polsce posiada bankomaty, w których da się wypłacić euro. Z tej opcji możemy skorzystać, jeśli posiadamy w ING konto walutowe w EUR. Usługa jest darmowa.

Jak na razie ING ma kilkadziesiąt bankomatów EUR w całej Polsce, głównie w większych miastach (tu znajdziecie listę i konkretne lokalizacje). Dlatego jeśli nie mamy dostępu do tego typu urządzeń lub chcemy wpłacić/wypłacić inną walutę najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w placówce.

Bez awizacji da się wypłacić:

 • 5 tys. euro lub dolarów amerykańskich;
 • 1 tys. funtów brytyjskich.

By pobrać wyższą kwotę, należy to zgłosić na dwa dni robocze przed wypłatą. Jeśli chodzi o koszty, obowiązują takie same zasady jak w przypadku PLN – obsługa gotówkowa kosztuje 10 zł, a za nieodebranie zamówionej gotówki zapłacimy 150 zł.

Warto wiedzieć!

Jeśli potrzebujemy innej waluty, np. CHF, trzeba wybrać się osobiście do Punktu Obsługi Kasowej i zadeklarować taką chęć na piśmie.

ING Bank Śląski – bankomaty za granicą

Korzystając z bankomatu za granicą, należy pamiętać o kilku kwestiach:

 • prowizji banku za wypłatę z bankomatu;
 • prowizji banku za przewalutowanie;
 • sposobie przewalutowania i kosztach przeliczenia waluty.

W artykule ING wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie wyjaśniamy powyższe zagadnienia. Znajdziecie w nim także:

 • symulację kosztów wypłaty EUR i USD dla Konta Direct;
 • wskazówki, jak wypłacać taniej;
 • koszty wypłaty przy użyciu kart kredytowych i przedpłaconych.

Zachęcamy do lektury.

Z jakich bankomatów można wypłacać bez prowizji w ING?

Bezprowizyjne są bankomaty własne banku i urządzenia Planet Cash.

Ile kosztuje wypłata z bankomatu ING?

Bankomaty ING i Planet Cash są darmowe dla wszystkich klientów banku. Natomiast za wypłatę z maszyn obcych posiadacze Konta Direct zapłacą 10 zł, Konta Mobi – 0 zł (pierwsza wypłata w miesiącu) lub 2,50 zł, a Konta Active lub Konta Komfort – 0 zł.

Ile można wpłacić we wpłatomacie ING?

Podczas jednej transakcji do wpłatomatu można włożyć nie więcej niż 50 banknotów. Nie ma limitu co do maksymalnej kwoty wpłaty w ciągu jednego dnia.

Gdzie można wpłacić gotówkę na konto w ING?

Wpłat na konta w ING można dokonywać we wpłatomatach własnych banku lub Planet Cash oraz w placówkach bankowych oferujących obsługę gotówkową.

Ile kosztuje wpłata w banku ING?

Za wpłatę we wpłatomacie (ING lub Planet Cash) bank nie pobiera prowizji. Natomiast obsługa gotówkowa w oddziale kosztuje 10 zł.

ING Bank Śląski, z których wpłatomatów można korzystać?

W przypadku ING możemy korzystać z urządzeń własnych oraz Planet Cash, w tym przypadku nie zapłacimy prowizji za operacje.

Czy w ING Banku można korzystać z wpłatomatów Euronet?

Niestety nie, bank ING nie współpracuję z operatorem tych urządzeń. Istnieje pewna furtka, możemy zarejestrować się na stronie Euronet. Wtedy korzystanie z wpłatomatów Euronet będzie możliwe, ale należy liczyć się z prowizją.

ile można wypłacić z bankomatu ING Banku Ślaskiego?

Jednorazowo wypłacimy do 8 tys zł z urządzeń własnych i Planet Cash, pozostałe bankomaty maja/mogą mieć niższy limit jednorazowej wypłaty. Sumarycznie, dla standardowego konta Direct/Mobi maksymalny limit dziennych wypłat, który można ustawić w aplikacji/bankowości internetowej to 10 tys zł dla Karty i taki sami limit dla transakcji BLIK. W sumie korzystając z obu sposobów wypłacimy do 20 tys zł dziennie (po 10 tys zł każdą z metod).

Czy bankomaty Euronet w ING są darmowe?

W przypadku konta Direct nie są, koszt wypłaty to 10 zł za każdą transakcję. Prowizję można obniżyć korzystając z BLIK’a, gdzie pierwsza wyplata to 0 zł i każda kolejna to koszt 5 zł. Urządzenia Euronet są darmowe jeśli mamy taryfę premium – kont Active i Komfort. Dodatkowo osoby młode (<26 lat) w ofercie Mobi otrzymują jedną darmową wypłatę z urządzeń obcych.

Czy bankomaty planet cash sa darmowe w ING Banku?

Tak, we wszystkich aktualnych taryfach wypłata środków jest darmowa w tych urządzeniach.

Źródło:

Tabela opłat i prowizji ING Banku Śląskiego

Regulamin rachunków płatniczych ING

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.4/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *