ING wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie

0

Szykując się do wyjazdu za granicę, musimy podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest sposób płatności. Coraz więcej osób zabiera ze sobą tylko kartę. Bez wątpienia jest to wygodniejsze rozwiązanie niż gotówka. Nawet jeśli okaże się, że jakiś sklep czy restauracja nie przyjmują „plastików” – skorzystamy z bankomatu. Tu jednak rodzi się pytanie: ile przyjdzie nam zapłacić za taką operację? W artykule wyjaśniamy, jak wygląda w ING Banku Śląskim przewalutowanie transakcji za granicą i wypłata z bankomatu. Sprawdzamy prowizję i podpowiadamy, jak zrobić to taniej.

ING Bank Śląski – prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą

Na początek sprawdźmy, jaką prowizję za skorzystanie z bankomatu za granicą zapłacą użytkownicy poszczególnych kont osobistych w ING Banku Śląskim. Zaznaczamy, że są to wartości przypisane do oferty standardowej. O tym, co zrobić, by obniżyć koszty wypłaty, piszemy w dalszej części artykułu.

Rodzaj kontaKonto DirectKonto MobiKonto KomfortKonto ActiveKonto walutowe w EUR (MasterCard w EUR)
Wypłata w EUR w krajach SEPA10zł0/2,5zł20 zł0 zł5% kwoty wypłaty
Wypłata innych walut5% kwoty wypłaty0 zł5% kwoty wypłaty
2) 0 zł pierwsza wypłata, każda kolejna to 2,5 zł (osoby do 26 roku życia)

Niestety, posiadacze flagowego produktu ING Banku Śląskiego, czyli Konta Direct bezwarunkowo zapłacą 10 zł za każdą wypłatę z bankomatu w strefie EOG. Lepsze warunki bank przewidział dla osób poniżej 26 roku życia. W tym przypadku 1 operacja w euro jest darmowa, a każda kolejna kosztuje 2,50 zł.

Z darmowych wypłat nie tylko w krajach SEPA, ale i na całym świecie mogą cieszyć się użytkownicy Konta Active. Warto jednak dodać, że nie jest to rachunek dla każdego. Jeśli nie spełni się warunków określonych przez bank (np. minimum 100 tys. zł średniego miesięcznego poziomu inwestycji), opłata za prowadzenia konta wynosi 45 zł/msc.

Przewalutowanie transakcji w walutach obcych w ING Banku Śląskim

Opłata za wypłatę z bankomatu to nie jedyny koszt. Za każdą transakcję w walucie innej niż waluta karty bank pobierze dodatkową prowizję za przeliczenie waluty w wysokości 3% kwoty wypłaty. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt samego przewalutowania.

W przypadku kart VISA sytuacja jest prosta – transakcje tymi „plastikami” przeliczane są po kursie organizacji. To dobra wiadomość, ponieważ w ING Banku Śląskim posiadacze wszystkich złotówkowych kont osobistych otrzymują kartę VISA Zbliżeniową.

Kartę MasterCard można zamówić jedynie do konta walutowego w euro. Tutaj sposób przewalutowania zależy od waluty transakcji. Jeśli zechcemy pobrać PLN, bank przeliczy walutę według własnej tabeli kursowej. Natomiast przewalutowaniem operacji w dewizach innych niż EUR lub PLN zajmie się MasterCard.

W tabeli poniżej prezentujemy przybliżone koszty przewalutowania dla poszczególnych rachunków.

Rodzaj kontaKonto DirectKonto MobiKonto KomfortKonto ActiveKonto walutowe w EUR (MasterCard w EUR)
(Visa Zbliżeniowa)
Prowizja za przewalutowanie3% kwoty transakcji0 zł
Zastosowane kursy wymianykurs VISA  ( ̴ 0,5%)Tabela bankowa/kurs MasterCard*
Finalny koszt przewalutowania̴ 3,5% 
Opcja karty wielowalutowejTAKNIE
*transakcje w PLN bank przelicza na EUR wg kursu ING, natomiast transakcje w walutach innych niż EUR i PLN są przeliczne na EUR wg kursu MasterCard

Konto z Lwem Direct a wypłata EUR/USD za granicą

Sprawdźmy teraz, ile posiadacze Konta z Lwem Direct zapłacą za wypłatę euro lub dolarów amerykańskich z bankomatu za granicą. Symulacja dotyczy operacji na kwotę 100 EUR/USD kartą VISA Zbliżeniową bez powiązanych kont walutowych i bez włączonego pakietu wypłat. Zaznaczamy, że wyliczenia mają charakter orientacyjny, a ostateczny koszt wypłaty może nieznacznie różnić się w zależności od aktualnych kursów.

 Wypłata 100 EUROWypłata 100 USD
Kurs międzybankowy na rynku FOREX1 EURO = 4,57 zł1 USD = 4,15 zł
Prowizja za wypłatę z bankomatu10 zł5% kwoty wypłaty = 20,75 zł
Prowizja za przewalutowanie (kur VISA  ̴ 0,5%)̴ 2,30 zł̴ 2 zł
Prowizja za przewalutowanie ING (3%)13,71 zł12,45 zł
Suma prowizji̴ 26,01 zł̴ 35,2 zł
Obciążenie rachunku̴ 483,01 zł̴ 450,20 zł

Jak widać, jedna transakcja w bankomacie standardową kartą złotówkową może nas sporo kosztować. Na szczęście, części opłat da się uniknąć, np. włączając pakiet wypłat bez prowizji na całym świecie. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu.

Jak najtaniej wypłacić walutę w ING Banku Śląskim?

Klienci ING Banku Śląskiego mają do dyspozycji kilka sposobów na zmniejszenie kosztów korzystania z bankomatów za granicą.

Po pierwsze – pakiet wypłat gotówki

Pakiet dedykowany jest do kont Direct, Komfort i Mobi (karta VISA Zbliżeniowa). Pozwala uniknąć prowizji banku za wypłatę gotówki na całym świecie (dotyczy nie tylko transakcji zagranicznych, ale także wypłat z bankomatów innych niż maszyny ING lub Planet Cash). W zależności od potrzeb można go włączyć jednorazowo na 30 dni lub uruchomić cykliczną aktywację. Wówczas pakiet będzie się odnawiał automatycznie na kolejne 30 dni.

Od 29 sierpnia 2023 roku za aktywację usługi trzeba zapłacić nie 15 zł a 25 zł. Dlatego, zanim to zrobimy, warto wziąć pod uwagę przewidywaną częstotliwość wypłat w miesiącu (za granicą i w kraju z bankomatów obcych), ich kwotę oraz walutę transakcji i przemyśleć, czy rzeczywiście będzie to opłacalne. Dla przykładu, w przypadku jednorazowej operacji opisanej w tabeli powyżej taniej wyjdzie zapłacić prowizję niż aktywować pakiet.

Po drugie – funkcja wielowalutowa

Karta VISA Zbliżeniowa ma funkcję wielowalutową. Możemy ją powiązać z rachunkami walutowymi w USD, EUR i GBP. Dzięki temu unikniemy kosztów przewalutowania. Musimy jedynie pamiętać o zapewnieniu środków na wybranych kontach (walutę wymienimy, np. w kantorze internetowym ING).

Skorzystanie z dwóch powyższych opcji pozwala ograniczyć koszty wypłaty niemal do 0 zł.

Po trzecie – karta walutowa

W ING Banku Śląskim do konta walutowego w EUR można wyrobić kartę MasterCard w EUR. Co prawda, jeśli użyjemy jej do wypłaty euro – nie dojdzie do przewalutowania. Jednak w przypadku tego „plastiku” nie da się uniknąć prowizji banku. Za każdą wypłatę trzeba zapłacić 3% kwoty transakcji (dla wypłat w EURO).

UWAGA!

Korzystając z bankomatu za granicą, musimy uważać na dodatkowe koszty. Są one niezależne od naszego banku. Zaliczmy do nich:

Dlatego, zanim zdecydujemy się na sfinalizowanie transakcji, warto dokładnie przeczytać wszystkie komunikaty, jakie wyświetlają się na ekranie urządzenia.

Karty kredytowe w ING a wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie

Wiemy już, z czym wiąże się wypłata z bankomatu za granicą kartami debetowymi w ING Banku Śląskim. Sprawdźmy teraz, ile zapłacimy za tego typu operację kartami kredytowymi.

Karta kredytowaKarta kredytowa VISAKarta kredytowa MasterCardZłota karta kredytowa VISAPlatynowa karta kredytowa MasterCardVISA Infinite (Private Banking)
Prowizja za przewalutowanie0 zł
Zastosowane kursy wymianykurs VISATabela kursowa banku/kurs MasterCard*kurs VISATabela kursowa banku/kurs MasterCard*kurs VISA
Prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą3% kwoty wypłaty min. 9 zł0 zł
Finalna suma prowizji~3,5%  >5,5%~3,5%  >6,5%0,5%
*z EUR na PLN według kursu ING, a z waluty innej niż EUR wymiana na EUR według kursu MasterCard. Finalny koszt takiej operacji to od 3,5% do nawet ponad 4%

Jak widać, sposób rozliczenia zależy od tego, jaka organizacja płatnicza wydała kartę. W uproszczeniu wygląda to tak, że transakcje kartą VISA są przeliczne bezpośrednio na złotówki po kursie VISA. W przypadku „plastików” MasterCard kwota wypłaty w walucie innej niż EUR zostanie przewalutowana na EUR według kursu MasterCard, a z EUR na PLN zgodnie z tabelą kursową ING. Szczegółowo zasady rozliczeń zostały opisane w Ogólnych warunkach wydawania i użytkowania kart kredytowych ING Banku Śląskiego §13 pkt 3.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy wypłacić gotówkę (nie tylko za granicą), to po kartę kredytową powinniśmy sięgać w ostateczności. Jeśli skorzystamy z bankomatu, nie tylko zapłacimy prowizję, ale co ważne nie będziemy mogli skorzystać z okresu bezodsetkowego. Więcej na temat skutków wypłaty z kredytówki pisaliśmy w tym artykule. Zachęcamy także do zapoznania się z tańszymi sposobami na pozyskanie gotówki z karty kredytowej.

Karty przedpłacone w ING a wypłata z bankomatu za granicą

W ofercie ING Banku Śląskiego znajdziemy także karty przedpłacone. W postaci fizycznej dostępne są „plastiki” MasterCard. Nimi również możemy wypłacić gotówkę w walucie obcej. Transakcja w walucie innej niż EUR zostanie przeliczona na EUR po kursie MasterCard. Natomiast przewalutowanie z EUR na PLN nastąpi według tabeli kursowej banku.

ING nie pobiera opłat za przewalutowanie transakcji kartami przedpłaconych. Zapłacimy jednak prowizję za wypłatę z bankomatu w wysokości:

  • 10 zł – transakcje w EUR w krajach SEPA;
  • 5% kwoty transakcji – pozostałe wypłaty za granicą.

ING wypłata z bankomatu za granicą i przewalutowanie – podsumowanie

Podsumowując, standardowa oferta ING Banku Śląskiego nie należy do najtańszych. W rankingu kont osobistych znajdziemy lepsze propozycje. Na szczęście, bank oferuje kilka rozwiązań, dzięki którym możemy obniżyć koszty wypłaty za granicą prawie do 0 zł. Najlepiej płacić kartą VISA Zbliżeniową po powiązaniu jej z kontem walutowym. Dodatkowo, jeśli planujemy często korzystać z bankomatu, warto włączyć pakiet wypłat. Pamiętajmy także o zapewnieniu wystarczającej ilości środków na rachunku walutowym. Dzięki temu unikniemy przewalutowania. Niestety obecnie mamy lekko absurdalną sytucaję, gdzie po podwyżce opłat dla kont osobistych, wypłata z bankomatu za granicą kartą kredytową ING jest bardziej opłacalna od tej operacji dla flagowych rachunków osobistych. Pamiętajmy, zawsze możemy wybrać gotówkę w oddziale ING Banku Śląskiego jeszcze przed wyjazdem za granicę!

Ile kosztuje wypłata euro w ING?

Wartość prowizji zależy od rodzaju rachunku. Posiadacze Konta Direct za wypłatę euro w krajach SEPA zapłacą 10 zł prowizji, Konta Mobi – 0 zł za pierwszą wypłatę, a 2,50 zł za każdą kolejną. Za darmo euro wypłacą użytkownicy Konta Komfort i Active.

Czy karta ING działa za granicą?

Zarówno kartami debetowymi, jak i kredytowymi oraz przedpłaconymi ING Banku Śląskiego można płacić w Polsce i za granicą, a także korzystać z bankomatów na całym świecie. Nie zawsze jednak taka operacja będzie opłacalna.

Czy ING pobiera prowizję za przewalutowanie?

ING Bank Śląski pobiera 3% prowizji za przewalutowanie w przypadku płatności kartą VISA Zbliżeniową (unikniemy jej, jeśli powiążemy z kartą odpowiednie konto walutowe). Transakcje kartami kredytowymi i przedpłaconymi zwolnione są z prowizji za przewalutowanie.

Źródła:

https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html

https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html

Regulamin użytkowania kart płatniczych ING

ToiP dla klientów indywidualnych ING

Zmiana ToiP od 29.08.2023

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *