Płatność kartą ING za granicą i przewalutowanie

0

Transakcje bezgotówkowe są niezwykle szybkie i wygodne, dlatego nawet podczas wyjazdów zagranicznych wolimy posługiwać się kartą. Niestety, jak to często bywa – za wygodę trzeba płacić. Ile? To zależy, m.in. od rodzaju rachunku, czy typu karty. Sprawdzamy, jak wygląda płatność kartą ING za granicą i ile to kosztuje. Prześwietlamy nie tylko popularne debetówki, ale także kredytówki oraz karty przedpłacone. Jesli interesuje was aspekt wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą kartami ING Banku, polecamy nasz dedykowany artykuł.

ING Bank Śląski płatność kartą za granicą – prowizja

Podstawową kartą wydawaną zarówno do Konta Direct, jak i pozostałych kont osobistych w ING Banku Śląskim jest VISA zbliżeniowa. Jest ona wyposażona w funkcję wielowalutową, ale możemy z niej korzystać, tylko jeśli oprócz zwykłego ROR-u posiadamy także konto walutowe. Nie zawsze jednak opłaca się otwierać i utrzymywać rachunek dewizowy, zwłaszcza gdy sporadycznie dokonujemy płatności w obcej walucie lub raz w roku wyjeżdżamy na wakacje. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje posługiwanie się VISA zbliżeniową bez korzystania z usługi wielowalutowej.

Po pierwsze, w przypadku płatności w obcej walucie ING Bank Śląski pobierze 3% prowizji od wartości transakcji.

Po drugie, musimy przygotować się na koszty związane z samą wymianą waluty.  Rozliczeniem transakcji zajmuje się organizacja płatnicza, czyli VISA. To dobra informacja, ponieważ kwota płatności jest bezpośrednio przeliczana na złotówki. Nie ma więc mowy o podwójnym przewalutowaniu. Poza tym oznacza to niższe koszty, niż w przypadku wymiany według tabeli kursowej banku.

Karta zbliżeniowa VISA
Prowizja za przewalutowanie3%
Przeliczenie transakcjiKursy Visa (~0,5% prowizji)
Finalny koszt Przewalutowania~3,5%

To jedna z najniższych prowizji za przewalutowanie dla rachunków z rankingu kont osobistych. Mówimy tu o podstawowych i flagowych rachunkach, a nie kontach premium czy private banking. W przypadku ING ta sama karta jest wydawana dla podstawowego ROR jak i konta Komfort.

Płatności kartą walutową za granicą w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski oferuje konta walutowe w 3 walutach obcych: USD, EUR i GBP, jednak karta walutowa wydawana jest tylko do rachunku prowadzonego w euro (MasterCard w EUR).

Pamiętajmy, że walutą rozliczeniową karty jest euro, więc przewalutowania unikniemy tylko w przypadku zakupów w euro. Jeśli wykorzystamy ją do transakcji w innej walucie, nastąpi przewalutowanie. Przeliczeniem z danej waluty na EUR zajmie się organizacja płatnicza MasterCard. Natomiast dla operacji w PLN, wymiana na EUR odbędzie się według tabeli kursowej banku. Warto zatem używać tej karty zgodnie z przeznaczeniem.

W przypadku ING najkorzystniejsze jest wyrobienie karty wielowalutowej do konta złotówkowego, a następnie powiązanie jej z wybranymi rachunkami walutowymi. Tym rozwiązaniem unikniemy żonglowania kartami przy terminalu płatniczym.

Płatność kartą ING za granicą – VISA zbliżeniowa z funkcją wielowalutową

Każde ww. konto walutowe można powiązać ze swoją podstawową debetówką, tj. VISA zbliżeniową, która posiada funkcję wielowalutową. Co ważne, nie musimy zamawiać nowego „plastiku”. Wystarczy w Moim ING przejść do ustawień karty i wybrać polecenie Podłącz konta walutowe. Dzięki temu możemy płacić w walutach, dla których posiadamy rachunek, bez kosztów przewalutowania. Karta automatycznie rozpozna walutę transakcji i ściągnie należną kwotę z właściwego rachunku.

Musimy jednak pamiętać, by na kontach znajdowała się wystarczająca ilość środków (walutę można wymienić w kantorze internetowym ING lub skorzystać z alternatywnych opcji). Jeśli ich zabraknie lub płatność kartą ING za granicą wykonamy w innej walucie obcej niż EUR, USD lub GBP, cała suma zostanie pobrana z podstawowego konta osobistego (w PLN). Dojdzie zatem do przewalutowania. Przeliczeniem zajmie się organizacja płatnicza VISA, a bank dodatkowo naliczy prowizję w wysokości 3% wartości transakcji.

ING prowizja za przewalutowanie – karta kredytowa

Wiemy już, ile kosztują i w jaki sposób rozliczane są zagraniczne płatności debetówkami w ING Banku Śląskim. Przyjrzyjmy się teraz kartom kredytowym.

Na początek dobra informacja – dla wszystkich kart kredytowych bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie. Natomiast sposób wymiany waluty, a co za tym idzie potencjalne koszty, będą zależeć od tego, jaka organizacja płatnicza obsługuje daną kartę.

I tak, w przypadku karty kredytowej Mastercard oraz Platynowej Mastercard walutą rozliczeniową jest euro. Tym samym to bank zajmuję się przeliczeniem transakcji z EURO na PLN (po kursie z tabeli). Jest to dość standardowa praktyka w przypadku przewalutowania transakcji kartami Mastercard. Jednak transakcja w każdej innej walucie oznacza najpierw wymianę na EUR po kursie MasterCard, a następnie na złotówki według kursu ING. W efekcie zapłacimy ok. 0,5% za wymianę waluty na EURO przez Mastercard + dodatkowo koszt tabeli bankowej (z EURO na PLN)

W ofercie banku dostępne są także: karta kredytowa VISA Classic, Złota VISA oraz VISA Infinite. Tutaj walutą rozliczeniową są złotówki, a wymiana następuje zawsze po kursie VISA bezpośrednio na PLN. Dodatkowo nie ma prowizji za przewalutowanie. Jest to chyba najkorzystniejsza oferta na rynku, jeśli chodzi o przewalutowania.

Poniżej prezentujemy podsumowanie dla kart kredytowych:

Karta kredytowaKarty VISAKarty Mastercard
Waluta rozliczeniowaPLNEURO
Zastosowane kursy wymianyKursy Visa z waluty na PLN (~0,5%)Z wybranych walut do EURO przeliczenie po kursach Mastercard (~0,5%). Następnie z EURO na PLN po tabel banku (~3,5% kosztu)
Finalna suma prowizji ~0,5% >3,5%
Opracowanie własne na podstawie regulaminu kart kredytowych ING

Jak widać powyżej Karty Visa wypadają bardzo dobrze, warto wybrać je do płatności za granicą. To chyba najkorzystniejsza oferta z tej kategorii na tle kart z naszego rankingu kart kredytowych.

ING przewalutowanie dla kart przedpłaconych

ING Bank Śląski posiada w swojej ofercie także karty przedpłacone:

  • MasterCard dla dziecka poniżej 13 lat oraz MasterCard dla dorosłych i dzieci od 13 lat – można nią płacić w dowolnej walucie; jeśli realizujemy transakcję w innej walucie obcej niż euro, kwota zostanie przeliczona najpierw na EUR po kursie Mastercard, a następnie na PLN według tabeli kursowej ING.
  • Karta wirtualna ING VISA – umożliwia wyłącznie płatności w Internecie; rozliczenie transakcji w obcej walucie następuje po kursie VISA.

W przypadku obu „plastików” ING nie pobiera prowizji za przewalutowanie transakcji, ale karta ze znaczkiem VISA jest bardziej korzystna do płatności za granicą (ze względu na brak przewalutowania po tabeli kursowej banku).

Jak płacić kartą ING Banku Śląskiego za granicą?

Wybierając się w zagraniczną podróż lub płacąc w obcej walucie, warto pamiętać o kilku kwestiach.

  • Najkorzystniej będzie posługiwać się kartą VISA zbliżeniową po powiązaniu jej z kontem walutowym. Unikamy wówczas kosztów przewalutowania.
  • Jeśli planujemy realizować płatności jedynie w euro, koszt dla kart Mastercard i VISA wygląda podobnie. Natomiast w przypadku innych walut niższe koszty poniesiemy, korzystając z „plastików” VISA.
  • Konto walutowe należy zasilić kwotą wystarczającą do pokrycia planowanych transakcji. Jeśli tego nie zrobimy, dojdzie do przewalutowania i obciążenia rachunku w PLN.
  • Unikajmy płatności z usługą DCC (Dynamic Currency Conversion). Gdy na ekranie terminala pojawi się kwota w złotówkach lub sprzedawca zaproponuje nam taką możliwość, nie wybierajmy tej opcji. Jeśli zgodzimy się na płatność w PLN, operacja zostanie przeliczona po kursie (najczęściej niekorzystnym) operatora terminala (bądź bankomatu). Oznacza to wyższe koszty przewalutowania.

Płatność kartą ING za granicą podsumowanie

ING posiada chyba najprostsze zasady przewalutowania transakcji w walutach obcych wśród największych banków w Polsce. Co więcej jest tanio na tle rynku, szczególnie w przypadku kart kredytowych VISA, gdzie przewalutowanie odbywa się po kursach VISA bez dodatkowej prowizji. Od nas duży plus dla ING za przejrzystą i uczciwą ofertę w tej kategorii transakcji.

Czy mogę płacić kartą ING za granicą?

Każdą kartą debetową, kredytową i przedpłaconą ING Banku Śląskiego (wirtualna ING VISA tylko w Internecie) można płacić zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wystarczy znaleźć punkt, który akceptuje „plastiki” VISA i/lub MasterCard. Musimy jednak pamiętać, że nie każda zagraniczna transakcja kartą będzie opłacalna.

Jak płacić kartą ING za granicą?

Kartą ING za granicą posługujemy się tak samo, jak podczas krajowych transakcji bezgotówkowych. W przypadku większości „plastików” zapłacimy zarówno tradycyjnie, jak i zbliżeniowo. Sam przebieg operacji może zależeć także od tego, w jaki terminal wyposażony jest dany punkt handlowo-usługowy. Uważajmy na transakcje z usługą DCC.

Jak jest prowizja za przewalutowanie w ING Banku Śląskim?

ING Bank Śląski standardowo pobiera 3% prowizji za przewalutowanie. Dotyczy to jednak tylko transakcji przy użyciu VISA zbliżeniowej, jeśli nie jest do niej przypisane odpowiednie konto walutowe lub gdy saldo danego rachunku walutowego jest niewystarczające do pokrycia całej kwoty należności. Bank nie nalicza prowizji dla zagranicznych płatności kartami kredytowymi i przedpłaconymi.

Źródło:

  • https://www.ing.pl/indywidualni/karty/karty-za-granica
  • https://www.mastercard.pl/pl-pl/klient-indywidualny/pomoc/kalkulator-walut.html
  • https://www.visa.pl/wsparcie-visa/konsument/uslugi-podrozne-visa/exchange-rate-calculator.html
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *