Polacy chętnie korzystają z płatności bezgotówkowych. Dowodem są przeprowadzone badania, które pokazują, że polscy użytkownicy coraz częściej wykorzystują możliwość zapłaty bezgotówkowej. Dużą popularnością cieszą się płatności zbliżeniowe, głównie z powodu wygody (kwoty do 100 zł nie wymagają wpisywania kodu PIN). Dzisiejsze smartfony umożliwiają dokonywanie wielu czynności, które jeszcze do niedawna nie były dostępne. Nowoczesne telefony zostały wyposażone w przydatne funkcje. Wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację, aby móc korzystać z wielu udogodnień. Wśród użytkowników dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju płatności mobilne. Osoby posiadające urządzenia od firmy Apple mogą regulować należności za pomocą usługi Apple Pay. Program już od dłuższego czasu dostępny jest w Polsce i cały czas poszerza grono użytkowników.
Apple Pay jest systemem płatności mobilnych, który zadebiutował na rynku 9 września 2014 roku. W Polsce dostępny jest od 19 czerwca 2018 roku. Przeznaczony dla osób posiadających urządzenia firmy Apple, takie jak: iPhone, komputer Mac, iPad czy Apple Watch. System zapewnia przede wszystkim komfort korzystania, wygodę i bezpieczeństwo. Dodatkowo umożliwia dokonywanie codziennych płatności w szybki i prosty sposób. Obecnie płatności zbliżeniowe są jedną z bardziej popularnych form zapłaty, tym bardziej, że w ten sposób można płacić nie tylko kartą, ale i telefonem. Apple Pay to nie tylko płatności zbliżeniowe. Aplikacja pozwala między innymi:
Wymienione czynności możliwe są do wykonania dzięki zastosowaniu 3 technologii:
Aplikacja Apple Pay posiada cechy portfela wirtualnego wyposażonego w cyfrowe odpowiedniki kart płatniczych. Użytkownik może korzystać z niego nie tylko za pomocą iPhona, ale innych urządzeń marki Apple. Użytkownik, który posiada więcej kart może w utworzonym portfelu wirtualnym wybrać jedną kartę domyślną. Dodatkowo może też bezpośrednio przed dokonaniem płatności wybrać inną zapisaną w aplikacji.
W Polsce usługa Apple Pay dostępna jest dla klientów większości banków z naszego ranking kont osobistych. Z oferty skorzystać mogą także użytkownicy Revoluta. Co ciekawe, do portfela możemy dodać zarówno karty wirtualne jak i te fizyczne. Umożliwia to przykładowo płatność kartą wirutalną w punktach stacjonarnych.
Chcąc skorzystać z Apple Pay należy:
Nową kartę do rozliczeń dodaje się poprzez aplikację Wallet. Użytkownik wprowadza dane karty, a następnie bank przeprowadza weryfikację. Wystarczy kilka minut i można korzystać ze środka płatniczego za pomocą Apple Pay. Raz dodana karta do aplikacji pozwala automatycznie korzystać z niej na innych urządzeniach, które powinny być ze sobą zsynchronizowane.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych sposobów zabezpieczania urządzeń przed działaniem nieupoważnionych osób, transakcje wykonywane za pomocą Apple Pay są proste i co najważniejsze bezpieczne w 100 procentach. W aplikacji nie są przechowywane oryginalne numery kart debetowych ani kredytowych. W związku z tym możliwość zeskanowania karty i nieautoryzowanego użycia jest praktycznie zerowa. Dzięki zastosowanej technologii tokenizacji wszystkie karty posiadają specjalne kody zwane tokenami. Dodatkowo, transakcja może być wykonana dopiero po potwierdzeniu przez jeden z dwóch sposobów:
Technologię Face ID wykorzystuje się również w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu. Pozwala zablokować możliwość płacenia poprzez aplikację Apple Pay oraz udostępnia funkcję „Znajdź mój iPhone”.
Aby móc korzystać z Apple Pay, musimy spełnić kilka warunków: posiadać telefon iPhone z touch id/face id i kartę debetową lub kredytową. Pierwszym krokiem będzie dodanie naszej karty do portfela. Warto przed konfiguracją karty, sprawdzić czy usługa jest dostępna w naszym banku. Tak naprawdę większość instytucji finansowych z naszego rankingu kont osobistych wspiera tą metodę płatności. Listę firm oferujących tą opcje prezentujemy poniżej.
Jeśli nasza instytucja finansowa jest na tej liście, to możemy przejść do kolejnego kroku – dodania karty debetowej/kredytowej/wirtualnej do portfela. Możemy to zrobić na co najmniej 3 sposoby. Przedstawimy je od najprostszego do najdłuższego,
W tym przypadku wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej wybranej instytucji, wybrać kartę, którą chcemy dodać i kliknąć na ikonę lub tekst „dodaj kartę do Apple pay„. Taką opcję znajdziemy np. w popularnym Revolucie czy w aplikacji Santander Bank Polska.
W przypadku Revoluta wchodzimy do aplikacji mobilnej, klikamy zakładkę „karty” i wybieramy interesującą nas kartę fizyczną lub mobilną. Po kliknięciu pojawi się duży napis „dodaj kartę do Apple Pay„
W Santanderze po wejściu do aplikacji mobilnej przechodzimy do sekcji „karty” i tam wybieramy interesującą nas kartę, następnie wybieramy „opcje” i z listy wybieramy „dodaj do Apple Pay”
Kolejne kroki są już bardzo intuicyjne, wystarczy kliknąć dalej, zaakceptować regulamin usługi i ewentualnie całość potwierdzić hasłem sms.
W tym przypadku droga jest delikatnie dłuższa, w naszym iphonie musimy wybrać aplikację Portfel. Po uruchomieniu usługi na ekranie w górnym prawym roku wybieramy znak „+”, następnie „karta debetowa lub kredytowa” i z dostępnej listy wybieramy nasz bank. Aplikacja poprosi nas o zeskanowanie karty lub dodanie danych ręcznie. W kolejnych krokach akceptujemy regulamin i potwierdzamy operacje. Wszystko jak na screenach poniżej:
Ostatnia wersja to dodanie karty w ustawieniach iPhone. W tym celu przechodzimy do ustawień i nastęnie wybieramy z listy portfel Apple Pay. Dalsze kroki są identyczne jak dla dodania karty przez aplikacje „Portfel”
Przeprowadzanie transakcji iPhonem jest niezwykle proste i przyjemne. Płatności dokonujemy jak zwykła kartą zbliżeniową, z tą różnicą, że nie potrzebujemy kodu Pin dla transakcji powyżej 100 zł. W celu wywołania aplikacji klikamy szybko 2 krotnie na przycisk Home (jeśli go jeszcze posiadamy) lub w nowszych telefonach na prawy boczny przycisk. Na ekranie pojawią nam się karty do wyboru. Samą płatność autoryzujemy face id/touch Id lub kodem.
Co ciekawe, do Apple Pay możemy dodać kartę wirtualna np. Revolut, Twisto czy mBank. Oczywiście do portfela możemy dodać wirtualna kartę wydaną przez dowolną instytucje wymienioną we wcześniejszym akapicie.
Zalety:
Bezpieczeństwo
Urządzenia Apple, z których korzystają użytkownicy zostały wyposażone w wiele systemów weryfikacji, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Najbardziej zaawansowany jest system Face ID. Pozwala na bardzo dokładną weryfikację użytkownika poprzez ocenę jego twarzy. W zależności od okoliczności może nadać lub odmówić dostępu do urządzenia. Innym zabezpieczeniem jest Touch ID, który z kolei dokonuje identyfikacji na podstawie linii papilarnych użytkownika
Karta cyfrowa jest trudna do podrobienia. Dane użytkownika są praktycznie nie do przechwycenia
Wady:
Wady dotyczą głównie ograniczeń związanych z funkcjonalnością urządzeń mobilnych.
Obecnie coraz więcej smartfonów jest wyposażonych w NFC, ale jeszcze sporadycznie mogą znaleźć się modele nieposiadające takiej funkcji