System płatności BLIK działa od 2015 roku. Z każdym dniem zyskuje na popularności, a zakres jego funkcjonalności jest stare rozwijany. Poza samymi płatnościami czy realizacją wypłat z bankomatu Blikiem, możemy skorzystać z Czeków BLIK, Przelewów BLIK czy wpłat BLIK. Jego zalety – prostota, szybkość działania i łatwość transferu spowodowały, że sama metoda płatności została wzięta na celownik przez oszustów. W tym przypadku, ewentualne kradzieże czy oszustwa wymagają kooperacji ze strony ofiary. Sprawdzamy – Czy BLIK jest bezpieczny?
Osoby dokonujące przelewów za pomocą BLIKA, co do zasady nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo przesyłanych środków. BLIK to bezpieczny sposób płatności. Banki bardzo dobrze dbają o bezpieczeństwo transakcji dokonywanych z jego pomocą i stosują nowoczesne metody zabezpieczeń. Zanim płatność zostanie zrealizowana musi zostać potwierdzona kodem PIN w aplikacji mobilnej. W przypadku realizacji płatności, wygenerowany kod jest unikalny, jednorazowy, sześciocyfrowy kod oraz ma 2 minutowy termin ważności. Sam kod wpisuje się na terminalu płatniczym lub podczas zakupów w sklepie internetowym. W przypadku większości transakcji, użytkownik musi potwierdzić operację PIN’em w aplikacji.
BLIK w swoich założeniach dopuszcza zwykle 2/3 tzw. szybkie płatności. Są to transakcje o maksymalnej kwocie 50/100 zł, gdzie nie musimy wpisywać kodu PIN do ich zatwierdzania. We wszystkich bankach możliwe jest ustalenie indywidualnego limitu np. w zakresie maksymalnej kwoty transakcji w ciągu dnia lub maksymalnej kwoty jaką można wypłacić z bankomatu. W przypadku wypłaty gotówki BLIKIEM, nie musimy posiadać karty, co niewątpliwie wpływa na samą wygodę. Transakcja potwierdzana jest w telefonie, przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej banku. Ogranicza to potencjalne ryzyko kradzieży środków czy skimmingu karty.
Aplikacja mobilna banku, za pomocą której wykonywane są przelewy BLIKIEM posiada odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed nieautoryzowanym użyciem. Dodatkowo użytkownik powinien we właściwy sposób zabezpieczyć swój smartfon, na którym zainstalowana jest sama aplikacja. Zabezpieczenie powinno zniechęcić i uniemożliwić osobie trzeciej niebędącej właścicielem telefonu uzyskanie dostępu do konta. Sprawdzanie wiarygodności odbywa się w kilku etapach. Pierwszy to złamanie zabezpieczenia telefonu, dlatego dobrze jest zastosować odpowiednią blokadę w postaci unikalnego kodu (innego niż pin do aplikacji bankowej), odcisku palca lub identyfikacji twarzy. Kolejnym krokiem jest logowanie do aplikacji mobilnej banku. Sposób zabezpieczenia może być podobny jak w przypadku telefonu. Przechodząc dalej do kolejnych kroków, autoryzacja przelewu BLIK/wypłaty BLIK czy płatności również wymaga wprowadzenia oddzielnego hasła. Możemy zauważyć, że potencjalne przejęcie dostępu do aplikacji wymaga złamania szeregu zabezpieczeń, co w przypadku standardowego ataku jest wysoce nieprawdopodobne. Jednak zdążają się przypadki, że potencjale oszuści uzyskują dostęp do aplikacji w wyniku ataku socjotechnicznego na użytkownika (wyłudzenie danych do logowania i hasła sms). Ważne, aby rożne hasła dostępu, kody PIN itp. dla poszczególnych aplikacji. To istotnie zwiększa bezpieczeństwo naszych środków, ponieważ różne hasła znacznie utrudniają złodziejowi dostęp do pieniędzy.
W system BLIK zaangażowało się wiele instytucji, co w znaczącym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa i nakłady na rozwój tego systemu. Między innymi dlatego, że banki umożliwiają wykonywanie usługi tylko za pośrednictwem własnych, autoryzowanych aplikacji mobilnych, które posiadają zabezpieczenia wysokiej jakości. Przykładowo przelewy podlegają pod trzystopniową autoryzację, czyli:
Podsumowanie: Bezpieczne przelewy na BLIK – zasady jakimi należy się kierować
Pomimo, że BLIK jest bezpieczny, to jednak korzystając z niego warto kierować się określonymi zasadami, aby jeszcze lepiej chronić swoje oszczędności. Należy do nich między innymi:
Pomimo wielu zabezpieczeń, płatności BLIK czasami padają łupem złodziei, którzy wykorzystują nieuwagę użytkowników. Istnieje kilka popularnych oszustw „metodą na BLIKa”, warto się z nimi zapoznać:
To tylko kilka przykładowych metod oszustwa i zawsze warto być ostrożnym. W sieci, jeśli coś wygląda zbyt pięknie by było prawdziwe, w 99% przypadków to oszustwo.
Sam system BLIK jest jak najbardziej bezpieczny, dlatego m.in. został wprowadzony do oferty produktowej przez Banki z naszego rankingu kont osobistych. Najsłabszym ogniwem tego systemu, jest czynnik ludzki w postaci osoby korzystającej z BLIK’a. Oszust czy Złodziej nie jest w stanie bez naszej pomocy dokonać kradzieży pieniędzy, dlatego tak ważna jest krytyczna ocena każdej sytuacji i szybkie reagowanie na niepokojące sygnały. Jeszcze raz to powtórzymy, prosimy o uwagę i nie podawanie osobom trzecim kodu BLIK wygenerowanego przez nas.