Czy BLIK jest bezpieczny?

0

System płatności BLIK działa od 2015 roku. Z każdym dniem zyskuje na popularności, a zakres jego funkcjonalności jest stare rozwijany. Poza samymi płatnościami czy realizacją wypłat z bankomatu Blikiem, możemy skorzystać z Czeków BLIK, Przelewów BLIK czy wpłat BLIK. Jego zalety – prostota, szybkość działania i łatwość transferu spowodowały, że sama metoda płatności została wzięta na celownik przez oszustów. W tym przypadku, ewentualne kradzieże czy oszustwa wymagają kooperacji ze strony ofiary. Sprawdzamy – Czy BLIK jest bezpieczny?  

Bezpieczeństwo BLIKA

Osoby dokonujące przelewów za pomocą BLIKA, co do zasady nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo przesyłanych środków. Banki bardzo dobrze dbają o bezpieczeństwo transakcji dokonywanych z jego pomocą i stosują nowoczesne metody zabezpieczeń. Zanim płatność zostanie zrealizowana musi zostać potwierdzona kodem PIN w aplikacji mobilnej. W przypadku realizacji płatności, wygenerowany kod jest unikalny, jednorazowy, sześciocyfrowy oraz ma 2 minutowy termin ważności. Sam kod wpisuje się na terminalu płatniczym lub podczas zakupów w sklepie internetowym. W przypadku większości transakcji, użytkownik musi potwierdzić operację PIN’em w aplikacji.

BLIK w swoich założeniach dopuszcza zwykle 2/3 tzw. szybkie płatności. Są to transakcje o maksymalnej kwocie 50/100 zł, gdzie nie musimy wpisywać kodu PIN do ich zatwierdzania. We wszystkich bankach możliwe jest ustalenie indywidualnego limitu np. w zakresie maksymalnej kwoty transakcji w ciągu dnia lub maksymalnej kwoty jaką można wypłacić z bankomatu. W przypadku wypłaty gotówki BLIKIEM, nie musimy posiadać karty, co niewątpliwie wpływa na samą wygodę. Transakcja potwierdzana jest w telefonie, przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej banku. Ogranicza to potencjalne ryzyko kradzieży środków czy skimmingu karty.

Bezpieczeństwo przelewów na telefon BLIK

Aplikacja mobilna banku, za pomocą której wykonywane są przelewy BLIKIEM posiada odpowiednie zabezpieczenia chroniące przed nieautoryzowanym użyciem. Dodatkowo użytkownik powinien we właściwy sposób zabezpieczyć swój smartfon, na którym zainstalowana jest sama aplikacja. Zabezpieczenie powinno zniechęcić i uniemożliwić osobie trzeciej niebędącej właścicielem telefonu uzyskanie dostępu do konta. Sprawdzanie wiarygodności odbywa się w kilku etapach. Pierwszy to złamanie zabezpieczenia telefonu, dlatego dobrze jest zastosować odpowiednią blokadę w postaci unikalnego kodu (innego niż pin do aplikacji bankowej), odcisku palca lub identyfikacji twarzy. Kolejnym krokiem jest logowanie do aplikacji mobilnej banku. Sposób zabezpieczenia może być podobny jak w przypadku telefonu. Przechodząc dalej do kolejnych kroków, autoryzacja przelewu BLIK/wypłaty BLIK czy płatności również wymaga wprowadzenia oddzielnego hasła. Możemy zauważyć, że potencjalne przejęcie dostępu do aplikacji wymaga złamania szeregu zabezpieczeń, co w przypadku standardowego ataku jest wysoce nieprawdopodobne. Jednak zdążają się przypadki, że potencjale oszuści uzyskują dostęp do aplikacji w wyniku ataku socjotechnicznego na użytkownika (wyłudzenie danych do logowania i hasła sms). Ważne, aby stosować rożne hasła dostępu, kody PIN itp. dla poszczególnych aplikacji. To istotnie zwiększa bezpieczeństwo naszych środków.

W system BLIK zaangażowało się wiele instytucji, co w znaczącym stopniu wpływa na poprawę bezpieczeństwa i nakłady na rozwój tego systemu. Między innymi dlatego, że banki umożliwiają wykonywanie usługi tylko za pośrednictwem własnych, autoryzowanych aplikacji mobilnych, które posiadają zabezpieczenia wysokiej jakości. Przykładowo przelewy podlegają pod trzystopniową autoryzację, czyli:

 • kod do telefonu
 • hasło do aplikacji mobilnej
 • PIN potwierdzający transakcję.

Bezpieczne przelewy na BLIK – zasady jakimi należy się kierować

Pomimo, że BLIK jest bezpieczny, to jednak korzystając z niego warto kierować się określonymi zasadami, aby jeszcze lepiej chronić swoje oszczędności. Należy do nich między innymi:

 1. ustawienie limitów płatności – najlepiej jest ustalić własny, niższy limit dostosowany do naszych potrzeb. Zawsze możemy go zmienić. Sam limit może być różny dla wypłat z bankomatu lub płatności za zakupy w sklepie czy przelewy BLIK.
 2. odpowiednie zabezpieczenie smartfona – warto ustawić w smartfonie blokadę ekranu (jest to warunek konieczny dla instalacji aplikacji mobilnej banku). Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie hasło do odblokowania urządzenia oraz weryfikacja biometryczna. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia należy natychmiast zablokować aplikację mobilną.
 3. dokładne sprawdzanie transakcji wykonywanych BLIKIEM jeszcze przed ich potwierdzeniem – punkt ten dotyczy głównie transakcji internetowych. Za każdym razem płatność w Internecie musi być potwierdzona PIN-em w aplikacji mobilnej. Wystarczy dokładnie sprawdzić czy wszystko się zgadza (kwota, miejsce płatności oraz tytuł)
 4. nieprzekazywanie kodu BLIK osobom trzecim – faktyczni „pracownicy banku”, „policjanci”, „urzędnicy”, „agenci ABW/CBŚ” itp. nigdy nie proszą o takie informacje. Jeżeli ktoś zadzwoni z banku lub innej instytucji z taką prośbą, to sytuację należy jak najszybciej zgłosić do odpowiednich służb lub/i do banku. Absolutnie nie wolno nikomu podawać kodu BLIK. Próby podszywania się pod pracowników banków czy osoby pracujące w służbach (Policja, ABW, CBŚ) są nagminne.
 5. nieprzekazywanie kodu BLIK za pośrednictwem mediów społecznościowych – nie wolno udostępniać kodu BLIK osobie, która się z nami kontaktuję podając się za znajomego, zwłaszcza jeżeli robi to za pośrednictwem mediów społecznościowych. Być może jest to złodziej, który włamał się na konto znajomego. W takim przypadku warto samemu skontaktować się z wybraną osobą, dzwoniąc i zweryfikować, czy faktycznie potrzebuje pieniędzy i prosi o przekazanie kodu Blik.

Kradzież na BLIKA

Pomimo wielu zabezpieczeń, płatności BLIK czasami padają łupem złodziei, którzy wykorzystują nieuwagę użytkowników. Istnieje kilka popularnych oszustw „metodą na BLIKa”, warto się z nimi zapoznać:

 • Pierwszy sposób wiąże się z social media. Oszust najczęściej w celu wyłudzenia pieniędzy posługują się portalami społecznościowymi. Podszywając się pod naszych znajomych zwracają się z prośbą o szybką pożyczkę na niewielką kwotę. Samo wysłanie środków pieniężnych na konto ma odbywać się za pomocą BLIKA. Oszuści uciekają się do podstępu mówiąc przykładowo, że podczas zakupów w sklepie zapomnieli portfela, dlatego proszą o przesłanie kodu BLIK. Tu może być kilka opcji – płatność za jakieś zakupy w internecie (najczęściej kart podarunkowe) lub wypłata z bankomatu. Po wysłaniu pieniędzy, okazuję się że nasz znajomy miał włamanie na konto i to nie do niego zostały wysłane środki.
 • Kolejna metoda polega na podszywaniu się pod pracownika banku, policjanta lub podobną osobę. Otrzymujemy telefon z informują o zagrożeniu bezpieczeństwa środków na koncie, a następnie jesteśmy proszeni o podanie kodu BLIK np. w celu potwierdzenia tożsamości. W rzeczywistości kod potrzebny jest do wypłaty środków z bankomatu. Aby uniknąć takich sytuacji należy za każdym razem upewnić się, czy osoba, dla której przelewane są pieniądze jest faktycznie tą, za którą się podaje. Jeżeli dojdzie do oszustwa należy jak najszybciej zabezpieczyć konto, które zostało wykorzystane do próby oszustwa. Nie należy też nigdy nikomu przekazywać kodu BLIK, nawet osobie podającej się lub będącej pracownikiem banku. Szczególnie nie należy tego robić w mediach społecznościowych.
 • Inny sposób to oszustwo przy zakupach. Złodziej wystawia ogłoszenie – popularny przedmiot w atrakcyjnej cenie. Oczywiście do oszustwa mogą być użyte skradzione konta z dużą historią sprzedaży/ogłoszeń. Po kontakcie, otrzymujemy informacje, że przedmiot może nam zostać sprzedany w super cenie ale musimy zapłacić blikiem (Przelew lub Bankomat BLIK). Oszuści najczęściej korzystają właśnie z Bankomatu BLIK i gdy ktoś nas prosi o tą formę płatności, zawsze powinna nam się zapalić czerwona lampka.

To tylko kilka przykładowych metod oszustwa i zawsze warto być ostrożnym. W sieci, jeśli coś wygląda zbyt pięknie by było prawdziwe, w 99% przypadków to oszustwo. Niestety transakcji/przelewu blik w większości przypadków nie można cofnąć co opisywaliśmy w artykułach „jak cofnąć przelew” oraz „jak cofnąć przelew do oszusta„. Polecamy więc szczególna uwagę dla tego typu transakcji.

Bezpieczeństwo BLIK podsumowanie

Sam system BLIK jest jak najbardziej bezpieczny, dlatego m.in. został wprowadzony do oferty produktowej przez Banki z naszego rankingu kont osobistych. Najsłabszym ogniwem tego systemu, jest czynnik ludzki w postaci osoby korzystającej z BLIK’a. Oszust czy Złodziej nie jest w stanie bez naszej pomocy dokonać kradzieży pieniędzy, dlatego tak ważna jest krytyczna ocena każdej sytuacji i szybkie reagowanie na niepokojące sygnały. Jeszcze raz to powtórzymy, prosimy o uwagę i nie podawanie osobom trzecim kodu BLIK wygenerowanego przez nas.

FAQ

Czy Blik jest bezpieczny?

Tak, sam system jest jak najbardziej bezpieczny. Jednak ze względu na swoją popularność i potencjalną „anonimowość” jest on na celowniku oszustów. Wyłudzenia metodą na BLIKa to już codzienność, dlatego zalecanym uwagę.

Jak działają oszuści na BLIKA?

Schemat działania może być rożny, ale zwykle sprowadza się do wypłaty pieniędzy z bankomatu przez oszusta przy użyciu podanego przez ofiarę kodu BLIK. Co więcej ofiara samą transakcję musi zatwierdzić w swojej aplikacji bankowej. Zazwyczaj oszustwo związane jest z zapłatą pieniędzy za produkt z ogłoszenia, pożyczką środków przez znajomego z portalu społecznościowego (oszust uzyskuje dostęp do konta znajomego) itp.

Czy odbiorca BLIK jest anonimowy?

W przypadku przelewu BLIK odbiorca nie będzie anonimowy i można uzyskać jego dane. Dla transakcji wypłaty z bankomatu ustalenie tożsamości może być problematyczne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.5/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *