Wypłata/wpłata z bankomatu bez karty (zbliżeniowo)

1

Wpłata lub wypłata gotówki z bankomatu/wpłatomatu to nic trudnego. Wkładamy kartę, wpisujemy PIN i po chwili mamy już pieniądze w ręku lub na koncie. Jak się okazuje, można to zrobić jeszcze prościej, szybciej, a co najważniejsze – bez użycia fizycznej karty. Przed realizacją tych operacji, warto sprawdzić ich potencjalny koszt, szczególnie w przypadku urządzeń obcych. Zachęcamy do weryfikacji kosztu w rankingu kont osobistych. Jak działa wypłata/wpłata z bankomatu bez karty? W których urządzeniach można zrealizować taką operację? Wyjaśniamy.

Czy można wypłacić pieniądze bez karty?

Nie potrzebujemy fizycznej karty, by wypłacić pieniądze z konta bankowego. Możemy po prostu udać się do oddziału banku. Dostępne są także inne mniej oczywiste sposoby na wypłatę gotówki bez użycia „plastiku”, np. usługi Poczty Polskiej. Nie są one jednak ani najtańsze, ani najwygodniejsze i nie sprawdzą się zwłaszcza w sytuacjach podbramkowych.

Wyobraźmy sobie jeden z takich scenariuszy. Wychodzimy do sklepu na szybkie zakupy. Zabieramy ze sobą tylko telefon, bo zamierzamy zapłacić zbliżeniowo. Przy kasie okazuje się, że w sklepie jest awaria wszystkich terminali. Taka sytuacja miała niedawno miejsce w sklepach, w których dostawcą usług płatniczych jest Bank Pekao SA. Awaria w tym banku sparaliżowała płatności bezgotówkowe w całej Polsce, m.in. w supermarketach Biedronka. Klienci ustawiali się przed bankomatami, by pobrać gotówkę.

I tu pojawia się problem, bo mamy przy sobie tylko telefon. Czy to wystarczy, by wypłacić gotówkę z bankomatu? Tak. Co więcej – opcji jest nawet kilka.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty?

Rozwój technologii daje nam coraz to nowe możliwości i coraz bardziej ułatwia nam życie. Kiedyś nosiliśmy portfele wypchane gotówką. Potem portfele stały się cieńsze, bo gotówkę zastąpił kawałek plastiku. A teraz możemy wyjść z domu, zabierając wyłącznie smartfon, bo właśnie on pełni funkcję portfela. Możemy nim nie tylko płacić w sklepach, ale także wypłacać gotówkę z bankomatu. Jak? Oto możliwe rozwiązania.

Wypłata BLIK

BLIK to nie tylko przelewy na telefon i płatności zbliżeniowe. BLIK-iem da się także pobrać gotówkę w bankomacie. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Po pierwsze, trzeba korzystać z aplikacji mobilnej swojego banku. Po drugie, bank musi udostępniać tę metodę. Obecnie wypłaty BLIK wdrożyły takie instytucje jak:

 • ING Bank Śląski;
 • Bank Millennium;
 • BNP Paribas;
 • Bank Pekao;
 • PKO BP;
 • VeloBank;
 • Alior Bank;
 • mBank;
 • Santander Bank Polska;
 • Citi Handlowy;
 • BOŚ Bank;
 • Bank Pocztowy;
 • Nest Bank;
 • Credit Agricole;
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa;
 • Grupa BPS:
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie;
 • Krakowski Bank Spółdzielczy.

Opcję wypłaty BLIK znajdziemy w bankomatach należących do tych instytucji, a także w niezależnych urządzeniach Euronet oraz Planet Cash. Maszyny posiadające tę funkcję można łatwo rozpoznać, ponieważ oznaczone są logo BLIK. Jak wygląda wypłata BLIK?

 1. Na ekranie bankomatu wybieramy opcję Wypłata bez karty/Wypłata BLIK.
 2. Uruchamiamy aplikację mobilną banku.
 3. Klikamy ikonkę BLIK-a i generujemy kod.
 4. Wpisujemy 6-cyfrowy kod w bankomacie.
 5. Podajemy kwotę wypłaty.
 6. Potwierdzamy transakcję, wpisując kod PIN w aplikacji mobilnej.
 7. Gotowe. Możemy odebrać gotówkę i ewentualnie potwierdzenie.

W zależności od bankomatu komendy lub kolejność poszczególnych działań może być różna, np. zdarza się, że kwotę wypłaty trzeba podać, zanim wprowadzimy kod BLIK lub zdecydować, czy chcemy potwierdzenie transakcji.

Czek BLIK – wypłata/wpłata z bankomatu bez karty

Kolejnym dość ciekawym rozwiązaniem od BLIK-a jest czek. Przyjmuje on formę 9-cyfrowego kodu, a jego ważność jest ograniczona czasowo. By go zrealizować, nie musimy mieć ani karty, ani nawet konta w banku (pod warunkiem że znajdziemy osobę, która zechce nam go utworzyć i przekazać). Jak to działa?

Pierwszym krokiem jest utworzenie czeku. Jak na razie usługę czeki BLIK wdrożyły jedynie 4 banki w Polsce – Santander Bank Polska, PKO BP, VeloBank, Bank Millennium – i tylko klienci tych banków mogą wygenerować taki czek. Jak to zrobić?

 1. W aplikacji mobilnej banku wybieramy opcję BLIK, a następnie czeki BLIK.
 2. Jeśli tworzymy czek po raz pierwszy, konieczne jest ustalenie hasła, które potem będzie potrzebne do jego realizacji.
 3. Podajemy wartość czeku oraz jego datę ważności (max. 72 godziny).
 4. Potwierdzamy utworzenie czeku.

Bank z reguły blokuje na rachunku podaną kwotę. Jeśli czek zostanie wykorzystany – pobiera ją z konta, jeśli nie – po upływie terminu ważności odblokuje środki. Warto jednak dodać, że cały proces może się nieco różnić w zależności od instytucji.

Czek BLIK można wykorzystać samodzielnie lub przekazać go wraz z wcześniej utworzonym hasłem innej osobie.

Drugi krok to realizacja czeku. Wygląda podobnie, jak wypłata przy użyciu kodu.

 1. W bankomacie wybieramy opcję Wypłata BLIK/ Wypłata bez karty lub podobną.
 2. Podajemy kwotę wypłaty, kod czeku oraz hasło BLIK.
 3. Odbieramy gotówkę.

Czek da się zrealizować w większości bankomatów oznaczonych logo BLIK. Nie trzeba więc szukać maszyn należących tylko do banków, które udostępniają tę usługę.

Wypłata zbliżeniowa, np. Apple Pay/Google Pay – wypłata/wpłata z bankomatu bez karty

Możliwość wypłaty gotówki bez użycia karty fizycznej daje nam także technologia NFC w połączeniu z portfelem elektronicznym. By skorzystać z tej opcji, muszą być spełnione 3 warunki:

 1. Posiadamy smartfon lub smartwatch obsługujący technologię NFC.
 2. Na swoim urządzeniu mamy zainstalowaną aplikację, która pełni funkcję cyfrowego portfela (np. Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay).
 3. Dodaliśmy kartę płatniczą do swojego portfela elektronicznego.
 4. Bankomat posiada funkcję wypłaty zbliżeniowej. Takie urządzenie najczęściej oznaczone jest logo płatności zbliżeniowych i jest wyposażone w specjalny czytnik. Na czytniku lub obok z reguły znajduje się naklejka z napisem ZBLIŻ KARTĘ. Są to głównie maszyny Euronetu lub Planet Cash.
jak wypłacić, wpłacić pieniądze z bankomatu bez karty

Gdy znajdziemy się już przed bankomatem z funkcją zbliżeniową, wybudzamy telefon lub zegarek i zbliżamy urządzenie do czytnika. Zostaniemy poproszeni o podanie kodu PIN karty. Wpisujemy go, a następnie podajemy kwotę wypłaty. Zatwierdzamy operację. Opcjonalnie decydujemy, czy chcemy pokwitowanie i to wszystko. Odbieramy gotówkę.

Czy można wpłacić pieniądze bez karty?

Wyobraźmy sobie jeszcze jedną sytuację. Wychodzimy do sklepu. Zabieramy ze sobą telefon i 200 zł gotówce, bo akurat na koncie bankowym nie mamy środków. Zrobiliśmy drobne zakupy na kwotę 36,35 zł. Wręczamy kasjerce banknot o nominale 200 zł, ale słyszymy, że nie będzie miała jak wydać. Nie mamy drobnych, a z uwagi na to, że to mały osiedlowy sklepik kasjerka nie ma jak rozmienić pieniędzy. Niedaleko sklepu znajduje się wpłatomat, więc wpadamy na pomysł, żeby wpłacić środki na konto i wtedy zapłacić telefonem. Przypominamy sobie jednak, że nie mamy przy sobie karty. Czy można wpłacić pieniądze do wpłatomatu bez karty?

Można, jednak zależy to od kilku czynników. Nie do każdego wpłatomatu da się wpłacić pieniądze bez karty i nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Znaczenie ma to, w jakim banku mamy konto. Zazwyczaj taka wpłata jest możliwa w tych samych wpłatomatach, w których możemy wpłacić pieniądze kartą (o ile posiadają funkcję zbliżeniową).

Jak wpłacić pieniądze bez karty?

Analogicznie, jak przy wypłacie bez karty, jeśli chcemy wpłacić gotówkę bez użycia „plastiku”, możemy udać się do oddziału banku lub skorzystać z usług Poczty Polskiej. Na szczęście, nie są to jedyne sposoby. Z pomocą znowu przychodzi BLIK oraz technologia NFC.

Wpłata BLIK – jak wpłacić pieniądze na konto bez karty

Za pomocą kodu BLIK da się także wpłacić pieniądze na rachunek bankowy. Nie jest to jednak tak popularna opcja jak wypłata BLIK. Obecnie taką możliwość daje swoim klientom jedynie 8 banków: PKO BP, ING Bank Śląski, Nest Bank, Credit Agricole, VeloBank, Bank Pekao, BNP Paribas, Bank Millennium. Usługa jest także dostępna w bankomatach sieci Euronet oraz Planet Cash. Jak wpłacić pieniądze bez karty przy użyciu BLIK-a?

Wygląda to podobnie, jak przy wypłacie.

 1. Na ekranie wpłatomatu lub wpłato-bankomatu wybieramy opcję Wpłata BLIK / Wpłata bez karty.
 2. Uruchamiamy aplikację banku, klikamy logo BLIK i generujemy kod.
 3. Przepisujemy kod na maszynie.
 4. Zatwierdzamy transakcję PIN-em w aplikacji.
 5. Wkładamy banknoty do wpłatomatu.
 6. Zatwierdzamy operację i gotowe.

Pieniądze powinny zostać zaksięgowane na rachunku w czasie rzeczywistym. Warto jednak mieć na uwadze, że w zależności od banku i operatora wpłatomatu czasem czas realizacji może się wydłużyć do kilku godzin lub doby.

Wpłata zbliżeniowa – czy można wpłacić pieniądze do wpłatomatu bez karty?

Kolejny sposób na wpłatę bez karty to – tak jak przy wypłacie – wykorzystanie urządzenia mobilnego z portfelem elektronicznym, np. Apple Pay, Google Pay. Analogicznie, musimy znaleźć wpłatomat, który posiada moduł zbliżeniowy. Następnie uruchamiamy urządzenie i zbliżamy je do czytnika. Wprowadzamy PIN, a potem zamiast opcji Wypłata wybieramy Wpłata. Wkładamy pieniądze i zatwierdzamy operację.

Co ważne, najczęściej wpłaty da się zrealizować jedynie we wpłatomatach własnych banku, np. z reguły nie wpłacimy gotówki w urządzeniu PKO BP, jeśli mamy rachunek w Alior Banku. A w przypadku Euronetu, osoba, która nie ma konta w Alior Banku, BNP Paribas, Plus Banku, VeloBanku, Banku Pocztowym, Banku Millennium, Citi Handlowym, Nest Banku, mBanku, by wpłacać gotówkę, musi najpierw zarejestrować numer rachunku w Euronet Online System.

Wypłata/wpłata z bankomatu bez karty – podsumowanie

Jak widać, nawet jeśli wyjdziemy z domu bez karty, da się wpłacić lub wypłacić pieniądze w bankomacie/wpłatomacie. Wystarczy smartfon, który i tak najczęściej mamy pod ręką. Korzystając z tej metody nie ma ryzyka, że ktoś skopiuje nasza kartę czy bankomat zje nam kartę.

Należy jednak pamiętać, że smartfon (lub inne urządzenie mobilne) da radę zastąpić nam kartę, ale tylko, pod warunkiem że odpowiednio go do tego przygotujemy. By korzystać z usług BLIK-a, musimy być użytkownikami aplikacji mobilnej banku. Natomiast, jeśli chcemy wpłacać/wypłacać gotówkę zbliżeniowo, musimy zainstalować i skonfigurować odpowiedni dla naszego urządzenia portfel cyfrowy, np. Apple Pay, Google Pay, Xiaomi Pay, Garmin Pay itp.

Dla osób, które nie mają przy sobie ani karty, ani telefonu z odpowiednim „zapleczem technologicznym”, ratunkiem może okazać się czek BLIK. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku niezbędna będzie dobra dusza, która zechce nam wygenerować i przekazać taki czek. Co więcej, musi mieć konto w banku udostępniającym tę usługę. Niestety, zgarnie się tych wszystkich czynników, może być trudne.

Dlatego warto wcześniej pomyśleć o przystosowaniu swojego urządzenia do płatności mobilnych. Dzięki temu, nawet jeśli wyjdziemy z domu jedynie z telefonem w ręku, to nie tylko zrobimy zakupy w sklepie, ale także skorzystamy z bankomatu lub wpłatomatu.

Jak widać w obecnych czasach można zrezygnować z karty płatniczej, tym samym nie narażać się na potencjalny koszt jej prowadzenia.

Czy, żeby wypłacić pieniądze, trzeba mieć kartę?

Nie trzeba mieć przy sobie karty, żeby wypłacić pieniądze z bankomatu. Wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją bankową (wypłata BLIK, czek BLIK) lub urządzenie, na którym mamy swój portfel cyfrowy, np. Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay (wypłata zbliżeniowa).

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu zbliżeniowo?

W bankomacie obsługującym wypłaty zbliżeniowe przykładamy kartę lub urządzenie (smartfon/zegarek z funkcją NFC i skonfigurowanym portfelem cyfrowym) do czytnika. Wpisujemy PIN i podajemy kwotę wypłaty. Zatwierdzamy transakcję. Odbieramy gotówkę i ewentualnie potwierdzenie.

Czy można wpłacić pieniądze na konto BLIK-iem?

Tak, BLIK udostępnia taką usługę jak wpłata BLIK. Można ją zrealizować w urządzeniach własnych banków, które ją wdrożyły oraz we wpłatomatach Planet Cash i Euronet.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
1 komentarz on “Wypłata/wpłata z bankomatu bez karty (zbliżeniowo)”
 1. Jolanta

  Super prosty opis „Wypłata/wpłata z bankomatu bez karty” … 🙂 Bardzo dziekuje….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *