Czy można i jak zrezygnować z karty płatniczej?

0

Praktycznie do każdego zakładanego konta, banki wydają karty płatnicze. Nie ma ograniczeń co do liczby kont w banku, jaką może posiadać jedna osoba, więc nierzadko mamy ich kilka, co sprawia, że w portfelu jest kilka plastików. Zwyczajnie możemy w takiej sytuacji chcieć się któregoś pozbyć, bo uznamy, że to za dużo, zwłaszcza że nierzadko banki naliczają opłaty za korzystanie z kart. Czy można i jak zrezygnować z karty płatniczej, aby ograniczyć niepotrzebne opłaty?

Rezygnacja z karty – różne określenia

W regulaminach banków pojawia się kilka pojęć wiążących się z rezygnacją z karty. Nie oznaczają jednak one tego samego. Definiują tylko sytuacje, w których dochodzi do zaprzestania korzystania przez klienta z karty. Są to następujące określenia:

  • zastrzeżenie karty – jest to nieodwracalne uniemożliwienie dokonywania transakcji kartą. Tylko to gwarantuje nam, że nasze pieniądze nie dostaną się w niepowołane ręce, kiedy w jakiś sposób utracimy kartę, np. w wyniku jej zgubienia czy kradzieży. Zastrzeżenia może jednak dokonać również sam bank w momencie wypowiedzenia klientowi umowy albo odstąpienia od umowy karty. Jeśli zastrzegamy kartę w wyniku jej utraty, otrzymamy nową, która jednak nie będzie miała takiego samego numeru ani PIN-u. Trzeba o tym pamiętać, jeśli regulujemy kartą cykliczne opłaty za subskrypcje w sieci;
  • blokada karty – w odróżnieniu od zastrzeżenia jest tymczasowa. Klient może zwrócić się do banku o chwilowe zablokowanie karty, jeśli przez pewien czas nie chce z niej korzystać. Sam bank także może zablokować kartę w przypadku podejrzenia, że środki klienta są zagrożone;
  • odstąpienie od umowy – taka możliwość wynika z przepisów prawnych. Każdy klient może zmienić zdanie i zrezygnować z korzystania jeszcze zanim zacznie używać karty płatniczej czy kredytowej. Wystarczy powołać się na prawo do odstąpienia od umowy. Wtedy bank uzna umowę za nigdy nie zawartą, a obie strony muszą zwrócić wykonane już świadczenia. Jeśli chodzi o terminy, może to być 14 dni od zawarcia umowy podpisanej online lub 14 dni od otrzymania karty do ręki, co wynika z kolei z ustawy o usługach płatniczych;
  • wypowiedzenie umowy – blokada czy zastrzeżenie nie wyklucza możliwości użycia karty w przyszłości, ale już wypowiedzenie umowy sprawia, że bank nie może nam wydać nowej karty. Kiedy rezygnujemy z konta, karta zostanie automatycznie zamknięta. Pamiętajmy jednak, że możemy wypowiedzieć tylko umowę dotyczącą samej karty, a nie konta;

Różnice miedzy zastrzeżeniem a blokadą karty przedstawialiśmy w naszym artykule. Więc, jeżeli chcecie wiedzieć więcej, warto przeczytać ten wpis.

Jak zrezygnować z karty debetowej?

Rezygnacja z karty debetowej nie jest trudna, a sposób, jaki wybierzemy zależy głównie od tego, czy chcemy też zrezygnować z konta, czy nie. Jeśli chcemy zrezygnować tylko z karty wystarczy tylko wypowiedzieć samą umowę karty. Najlepiej w tym celu odwiedzić placówkę banku albo zadzwonić na infolinię. W niektórych bankach można skorzystać z opcji zamknięcia karty równoznacznego z rezygnacją, ale nie z wypowiedzeniem umowy. Bank wtedy zastrzega kartę, ale nie wydaje nam nowej, dzięki czemu nie ponosimy żadnych kosztów, a w każdej chwili możemy wnioskować o nową kartę. Inną opcją jest rezygnacja zarówno z konta, jak i karty. W tym celu trzeba złożyć wypowiedzenie umowy wszystkich używanych produktów. Najłatwiej zrobić to poprzez rozwiązanie tak zwanej umowy ramowej, na podstawie której bank otwiera nam konto i wydaje kartę. To także można zrobić głównie osobiście lub poprzez infolinię. Wypowiedzenie umowy powinno określać jednoznacznie, z czego rezygnujemy. Jeśli z konta, to bank automatycznie zamknie nam kartę, jednak od banku zależy, w jakim czasie od wypowiedzenia to nastąpi.

Karta zamówiona przypadkiem? W sytuacji, gdy zakładamy kolejne konto i bank wydaje nam do niego kartę automatycznie, możemy z niej samej zrezygnować w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, a jeśli umowa była zawarta osobiście w oddziale banku, w ciągu 14 dni od otrzymania karty, o ile nie zdążyliśmy nią dokonać jeszcze żadnej transakcji. W razie zaś zgubienia lub kradzieży karty jedyną i konieczną jak najszybciej opcją jest zastrzeżenie karty. Tego można dokonać w dowolny sposób, co jest podyktowane tym, że trzeba to zrobić jak najszybciej. Najszybszym sposobem będzie skorzystanie z aplikacji mobilnej. Zastrzeżenie karty odbywa się w trybie natychmiastowym i jest nieodwracalne, a od banku zależy, czy od razu otrzymamy nową kartę, czy nie. Tego dowiemy się od pracownika banku lub w aplikacji czy bankowości elektronicznej. Zastrzeżenie karty warto przemyśleć, bo jeśli mamy pewność, że tylko ją zgubiliśmy i jest szansa jej szybkiego znalezienia, lepiej na razie dokonać tylko tymczasowej blokady. I można to zrobić samodzielnie, tak samo jak odblokować kartę.

Czym jest karta debetowa możecie przeczytać w naszym wpisie.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

Rezygnacja z karty kredytowej może okazać się znacznie trudniejsza niż z karty debetowej. Karta kredytowa wydawana jest bowiem na limit kredytowy, który trzeba spłacić w ściśle określonym czasie, a zamknięcie karty tego nie rozwiązuje. Pamiętajmy, że rezygnacja z karty kredytowej jest równoznaczna z rozwiązaniem umowy, a więc także z koniecznością spłaty całego zadłużenia powstałego na karcie i to jeszcze z doliczeniem dodatkowych opłat. Kartę kredytową można jednak zastrzec w przypadku kradzieży lub zgubienia, a wtedy nowa wydawana jest automatycznie. Jeśli zaś nie będziemy chcieli kolejnej karty, umowa zostanie rozwiązana.

Prawo do odstąpienia od umowy po jej zawarciu zaś jest takie samo, jak w przypadku karty debetowej. W przypadku rezygnacji z karty dodatkowej, bank zastrzeże tylko tę kartę, a główna pozostanie wciąż aktywna, tak samo, jak i umowa. W razie wypowiedzenia umowy należy zwrócić uwagę na to, kiedy karta zostanie zastrzeżona, gdyż najczęściej dzieje się to dopiero po upływie okresu wypowiedzenia.

Więcej informacji na temat karty kredytowych znajdziecie w dedykowanym artykule.

Wniosek o rezygnację z karty – wzór

Najczęściej wymaganą przez banki formą rozwiązania umowy o kartę kredytową jest wniosek w formie pisemnej. Wzór takiego dokumentu na pewno byłby bardzo pomocny, jednak o ile banki informują zwykle o prawie do odstąpienia od umowy i zamieszczają na swoich stronach wzory tego typu pism, o tyle nie sposób znaleźć wzór formularza o odstąpienie od umowy samej karty kredytowej. Pewnym rozwiązaniem może być rezygnacja z karty kredytowej poprzez bankowość elektroniczną, jednak nie w każdym banku jest to możliwe. Najczęściej nie ma wyboru poza wizytą w oddziale banku. Pracownik przyjmie dyspozycję oraz  odpowie na nasze ewentualne pytania.

Więcej, na temat rezygnacji z wybranych produktów w bankach z naszego rankingu kont osobistych, znajdziecie w artykule jak zamknąć konto w banku?

Co zamiast karty?

Decyzję o rezygnacji z karty płatniczej należy naprawdę dobrze przemyśleć. Szczególnie warto zapoznać się z przepisami w regulaminie banku, mówiącymi o tym, czy bank wyda nam nową kartę i kiedy, jeśli nie chcemy całkiem rezygnować, a musimy ją zastrzec z powodu utraty. Tak samo może zdarzyć się, że sam bank zablokuje nam nagle kartę. W tej sytuacji możemy całkiem stracić dostęp do gotówki, bo tylko w bankomacie za pomocą karty możemy ją wybrać. Problem pojawi się także w razie płatności w sklepie. O ile płatność za zakupy online bez karty nie będzie problemem, bo możliwości jest mnóstwo, o tyle w sklepach stacjonarnych już tak łatwo nie będzie. Pozostanie nam wtedy wizyta w oddziale banku i wybranie gotówki na dowód osobisty albo skorzystanie z aplikacji mobilnej i płatności BLIK-iem. Pamiętać musimy zaś o tym, że w momencie zastrzeżenia karty nie możemy już płacić telefonem, a więc również korzystać z płatności mobilnych typu Google Pay czy Apple Pay.

Jeśli przeszkadza nam duża liczba kart w portfelu możemy skorzystać z nowoczesnej opcji, jaką jest karta Curve. To jeden z fintechów, oferujący zarówno kartę płatniczą, jak i aplikację mobilną. Nie trzeba otwierać żadnego konta. Wystarczy dodać w aplikacji wszystkie posiadane karty, a później zaznaczyć wybraną kartę do danej transakcji, a samej transakcji dokonać kartą Curve, która wydawana jest przez MasterCard i wygląda nieco inaczej niż tradycyjne karty, ale zawiera takie same dane. Korzystanie z Curve jest bezpłatne, aczkolwiek można wybrać bardziej zaawansowane opcje, które są płatne, ale nie kosztują wiele. Jest to bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie, a już na pewno korzystniejsze niż zastrzeganie czy rozwiązywanie umowy o kartę z bankiem.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.