Darmowe bankomaty, jakie banki z największą sieć bezpłatnych bankomatów?

0

Każde obciążenie na koncie boli. Trochę mniej, kiedy wydajemy pieniądze na własne przyjemności. Dużo bardziej, jeśli chodzi o rachunki, których nie da się uniknąć. Trzeba je zapłacić, inaczej zapuka do nas komornik. Istnieją jednak opłaty, które ponosimy niepotrzebnie, np. prowizja za wypłatę z bankomatu. Można wybrać taki bank, w którym otrzymamy „darmowe bankomaty”, nawet wszystkie. Sprawdźmy, gdzie najlepiej otworzyć rachunek jeśli dokonujemy częstych wypłat. Co ciekawe, to że dany bank jest wśród największych banków w Polsce, nie oznacza że za darmo wypłacimy pieniądze w największej liczbie urządzeń. Pamiętaj, że w przypadku większych kwot, najpewniej zrealizować wypłatę w oddziale banku.

Który bank ma najwięcej bankomatów własnych?

Zgodnie z raportem NBP – Informacje o kartach płatniczych, w III kwartale 2023 roku w Polsce dostępnych było 21,8 tyś bankomatów Biorąc pod uwagę banki komercyjne, najwięcej do tej puli dołożył bank PKO BP, który posiada ok, 3 tyś maszyn. Drugie miejsce przypadło Pekao SA – ok. 1,5 tyś. Podium zamyka Santander Bank Polska z liczbą ok. 1,4 tyś urządzeń. Pozostałe instytucje posiadają mniej niż 1000 maszyn.

Sporo bankomatów należy także do banków spółdzielczych. Grupa BPS ma 2,2 tys. urządzeń, a SGB – 3.3 tys.

Warto wiedzieć, iż część banków współpracuje z Euronetem (ok. 7 tyś urządzeń) lub/i Planet cash (4,8 tyś bankomatów).

Warto wiedzieć jaki jest limit wypłat z bankomatów w naszym banku oraz ewentualnie jaki limit wypłaty jednorazowej ma dane urządzenie (np. w Euronet maksymalna wypłata jednorazowa to 800 zł, a Planet Cash 1000 zł).

Czy wszystkie banki posiadają bankomaty własne?

Nie każdy bank może pochwalić się własnymi bankomatami, np. Bank Pocztowy, Toyota Bank ich nie posiada. Wówczas klientom pozostają bankomaty obce, tzn. należące do innych banków lub do zewnętrznych operatorów, np. Euronet lub Planet Cash. Co ciekawe, z dużych banków komercyjnych, mBank w większości oddziałów ma wstawione urządzenie Planet Cash, które traktuje jak własne.

Trzeba przyznać, że Euronet stworzył całkiem sporą sieć bankomatów. W Polsce jest obecnie ponad 7 000. Oznacza to, że są dostępne dla klientów na każdym kroku, np. w kinach, galeriach handlowych, restauracjach. Częstą lokalizacją są także niektóre placówki wybranych banków, w takim przypadku te urządzenia są traktowane jak własne.

Warto wspomnieć także o Planet Cash, który jest drugą w Polsce niezależną siecią z największą ilością bankomatów. Posiada ponad 4800 maszyn. Najczęściej lokuje je przy supermarketach Biedronka, Carrefour, czy Intermarche oraz oddziałach banków, z którymi współpracuje (np. w mBanku).

Bankomaty zewnętrznego operatora a prowizja dla banku – czy zawsze trzeba płacić?

Czy bankom opłaca się rezygnować z własnych bankomatów? I tak, i nie. Należy pamiętać, że postawienie swojej maszyny to jedno, a jej utrzymanie – drugie. Trzeba zapewnić specjalny transport gotówki, obsługę techniczną i zatrudnić do tego pracowników. Z drugiej strony zewnętrzni operatorzy też nie udzielają swoich urządzeń za darmo. Banki muszą płacić właścicielom maszyn za każdym razem, kiedy ich klient wybierze obcy bankomat.

Mimo wszystko widocznie bardziej opłacalna (zwłaszcza dla mniejszych instytucji) jest współpraca z zewnętrznymi firmami, niż inwestowanie we własne bankomaty. Niektóre banki część kosztów przerzucają na swoich klientów.

To, czy klient musi płacić za skorzystanie z niezależnego bankomatu, zależy od kilku czynników, m.in.:

  • zapisów w umowie pomiędzy bankiem a zewnętrznym operatorem;
  • oferty banku;
  • rodzaju konta i karty.

Sprawdźmy, z jakimi rozwiązaniami możemy się spotkać i, czy da się uniknąć prowizji za transakcje gotówkowe w obcym bankomacie.

Korzystasz z obcego bankomatu? Zawsze płacisz.

Nie wszystkie instytucje idą na rękę swoim klientom i każą sobie płacić zawsze, kiedy wybierzemy obcy bankomat. Najczęściej spotykane są dwa rozwiązania:

  1. stała opłata (od 1 zł do 10 zł);
  2. procent od wypłaconej kwoty.

Ani jedna, ani druga opcja nie wygląda najlepiej. Z dwojga złego określona z góry kwota wydaje się, jednak korzystniejszym rozwiązaniem.

Zacznijmy od tego, że w przypadku stosowania systemu procentowego także funkcjonuje minimalna wartość opłaty (np. 5 zł w PEKAO). Oznacza to, że wypłacanie mniejszych kwot, by zaoszczędzić nie będzie dobrym pomysłem. Również sięganie po wyższe sumy nie okaże się korzystne. Jeśli założymy, że bank nakłada 2-procentową prowizję, to wyjmując z konta 2000 tys. zł, zapłacimy aż 40 zł.

Trzymasz się limitu wypłat z obcego bankomatu? Wtedy nie płacisz.

Niektóre banki przyjmują inną strategię – limitują darmowe wypłaty z obcych bankomatów. Przykładem jest Citi Handlowy, który oferuje pierwsze 4 wypłaty bez prowizji ze wszystkich maszyn. Każda kolejna to koszt 8 zł.

wypłata małych kwot a bankomat bez prowizji

W BOŚ Banku i mBanku jest jeszcze inaczej. Przykładowo, po zmianie tabeli opłat i prowizji, w mBanku nie zapłacimy prowizji, o ile wypłacamy co najmniej 300 zł i to oferta dla eKonta do usług, a nie standardowego eKonta. Mniejsza wypłata nawet z własnego bankomatu skutkuje naliczeniem prowizji 2,5 zł. To idealny przykład, że nawet „własne” bankomaty nie zawsze są darmowe.

Jak już wspomnieliśmy, bank ponosi koszty za każdą transakcję klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza ich ilość, tym samym minimalizując własne wydatki.

Spełnij określone warunki, a otrzymasz bankomat bez prowizji

Dzięki aktywnemu korzystaniu z konta i karty można uniknąć nie tylko opłat za prowadzenie konta, ale także za wypłatę gotówki w obcych bankomatach. Najczęściej wystarczy zapewnić stały dopływ środków na rachunek i wykonać określoną ilość transakcji kartą lub BLIK-iem.

Takie rozwiązanie znane jest, np. posiadaczom Konta w PEKAO czy Millennium Banku.

Darmowe wypłaty z bankomatów obcych? Tylko dla wybranych.

Użytkowników kont premium dotyczą inne opłaty. Zazwyczaj korzystają za darmo ze wszystkich bankomatów.

Na specjalne traktowanie mogą także liczyć klienci Santander Bank Polska i Pekao SA, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Zanim nie przekroczą tej granicy wiekowej, nie muszą patrzeć, do jakiej maszyny podchodzą, by pobrać gotówkę. Wszystkie bankomaty są dla nich darmowe.

Często wypłacasz? Włącz pakiet – darmowe bankomaty.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które często wyjmują gotówkę, są „pakiety bankomatowe”. Dla przykładu, posiadacze Konta z Lwem Direct za 15 zł miesięcznie mogą do woli korzystać z wszystkich maszyn w Polsce lub za granicą. W Credit Agricole i Santander Bank Polska podobne rozwiązanie dostępne jest za 7 zł/30 dni, a w Banku Pocztowym za 6,50 zł miesięcznie.

Taką usługę można dowolnie włączać i wyłączać.

Euronet i Planet Cash, które banki za darmo

Chcesz korzystać z popularnych urządzeń zewnętrznego operatora – sprawdzamy, które banki dla flagowego rachunku oferują darmowe wypłaty z tych urządzeń.

Bankomaty EuronetBankomaty Planet Cash
BNP Paribas0 zł / 7 zł 0 zł
Citi Handlowy0 zł za 4 pierwsze wypłaty w miesiącu0 zł za 4 pierwsze wypłaty w msc
ING Bank0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu0 zł
mBank0 zł dla wypłat powyżej 300 zł0 zl dla wypłat powyżej 300 zł
Nest Bank0 zł6 zł
Pekao0 zł / 2,3% min. 5 zł 0 zł / 2,3% min. 5 zł

Odpowiadając na pytanie Euronet jakie banki za darmo? W przypadku bezwarunkowej wypłaty odpowiedz brzmi Nest Bank. Dla innych banków mamy warunki – Millennium (warunek aktywnośći), mBank (posiadanie eKonta do Usług i wypłata min. 300 zł), Citi Handlowy tylko 4 pierwsze wypłaty w miesiącu, ING tylko Pierwsza wypłata w miesiącu.

A jakie banki oferują darmową wypłatę z Bankomatów Planet Cash? Tu sprawa wyglada lepiej i bezwarunkowo wypłacimy pieniąze w BNP Paribas i ING Banku. Ewentualnie warunkowo darmowa wypłąta dostępna jest w Millennium Banku, mBanku czy Citi Handlowym.

W których bankomatach można wypłacać bez prowizji?

Wiemy już, że instytucje różnie podchodzą do opłat za korzystanie z bankomatów w Polsce i za granicą. Poniżej przedstawiamy tabelę podsumowującą koszty za tego typu operacje dla kont zaprezentowanych w naszym rankingu kont osobistych (flagowe rachunki danych banków).

BankBankomaty własne (ilość)Bankomaty współpracujące (bez dodatkowej opłaty)Koszt bankomatów obcych w PolsceKoszt bankomatów obcych na Świecie
Alior bankomaty~560 0 / 2,5 zł -2,5 zł strefa EOG
-5 zł reszta świata
BNP Paribas Bankomaty574 Planet cash (~4,3 tyś)0 / 5 zł -0/5 zł strefa EOG
-0/5 zł lub 3% reszta świata
Citi Handlowy22 0 zł pierwsze 4 wypłaty w m-c i 8 zł każda kolejna0 zł
Credit Agricole 2800 / 6 zł -0 / 6 zł strefa EOG
-0 / 12 zł reszta Świata
ING Bankomaty~298Planet cash (~4,3 tyś)0 / 5 zł 0 / 5 zł / 3%
Bankomaty mBankWszystkie bankomaty*0 zł /2,5 zł 0 zł
Nest BankEuronet6 zł6 zł
Millennium Bank Bankomaty~500Santander i Planet Cash (1zł)0 zł / 5 zł 0 zł / 5 zł
PEKAO Bankomaty13300 zł / 2.3% min. 5 zł 0 zł / 2.3% min. 5 zł
PKO BP Bankomaty~300010 zł0 zł
Santander Bankomaty~16000 zł / 3 zł 0 zł / 5 zł / 10 zł
*Taryfa dla eKonta do Usług

W przypadku wyjazdu za granicę i korzystania z bankomatów, warto przeczytać nasz artykuł „Wypłata gotówki z bankomatu za granicą”. Poruszamy w nim wiele istotnych kwestii.

Skorzystaj z innych metod wypłaty gotówki

Chociaż nadal bankomaty dostępne są na każdym kroku, ich liczba stale maleje. W 2020 roku było ich około 22,5 tys. Obecnie pod konieć 2023 dostępnych jest nieco ponad 21 tys. sztuk. Natomiast stale rośnie liczba wpłatomatów. Z około 8 tys. urządzeń w 2020 roku do prawie 11,5 tys. w III kwartale 2023 roku.

Możemy się spodziewać, że taka sytuacja będzie się utrzymywać. Własne bankomaty to dla banków wysokie koszty. Dlatego próbują je ograniczać, zachęcając klientów do wykonywania transakcji bezgotówkowych.

Warto wiedzieć, że bankomat to nie jedyny sposób na pobranie środków z konta. Do dyspozycji mamy jeszcze:

  • wizytę w placówce banku;
  • cashback, czyli wypłata środków przy okazji zakupów;
  • przekazy pieniężne.

Więcej o alternatywnych metodach wypłaty gotówki pisaliśmy tutaj

Dobrym sposobem na uniknięcie kosztów związanych z korzystaniem z bankomatu jest używanie kodów BLIK. Niektóre banki (np. Santander Bank Polska czy PKO BP) oferują darmowe wypłaty ze wszystkich maszyn pod warunkiem, że zrealizujemy ją za pomocą BLIK-a.

Jak wybrać bank, by mieć darmowe bankomaty?

Jeśli chcemy podjąć świadomą decyzję, nie warto ślepo podążać za reklamą lub opinią o danym banku. Najlepszym pomysłem będzie przeanalizowanie Tabeli opłat i prowizji dla wybranego rodzaju konta lub sprawdzenie opłat w naszym rankingu kont osobistych.

W sumie tylko 2 banki oferują wypłatę z wszystkich bankomatów w kraju bez limitu, co istotne – warunkowo. Jest to Millennium Bank (po spełnieniu warunków aktywności) a mBank w przypadku eKonta do usług dla wypłat powyżej 300 zł.

Czasem oferta banku wydaje się nieciekawa, a potem okazuje się, że wystarczy spełnić niezbyt wymagające warunki, by uniknąć wszelkich prowizji związanych z rachunkiem i używaniem karty. Spotkać możemy także promocje, które, np. oferują czasowe zwolnienie z danej opłaty. Wówczas warto sprawdzić regulamin takiej akcji.

Choć posiadanie bankomatów własnych oznacza najczęściej darmowe wypłaty, to ten parametr nie powinien być jedynym wyznacznikiem przy wyborze banku. Instytucje, które posiłkują się zewnętrznymi operatorami, również mogą zaproponować swoim klientom korzystanie z bankomatów bez prowizji. Dodatkowo duża dostępność maszyn sieci Euronet, czy Planet Cash działa na korzyść danego banku.

FAQ

Z których bankomatów można wypłacać bez prowizji?

To zależy od banku, zazwyczaj bankomaty własne są oferowane klientom bez prowizji. Cześć instytucji oferuje 1-4 wypłaty w m-sc z bankomatów obcych za darmo, gdzie inne oferują jedynie bankomaty własne bez opłat (np. PKO BP). Więcej informacji w naszym artykule.

W których bankomatach można wypłacać bez prowizji ze wszystkich bankomatów?

Jeśli chodzi o nielimitowane wypłaty ze wszystkich bankomatów bez prowizji. To taka oferta jest dostępna dla mBanku (dla wypłat min. 300 zł – rachunek eKonto do usług) i w Millennium (po spełnieniu warunku aktywności). Co ciekawe, wiele banków umożliwia wypłatę bez prowizji ze wszystkich bankomatów, przy pomocy wypłaty BLIK (np. Santander, Alior, Credit Agricole, PKO BP, Nest Bank).

Jakie bankomaty są w Biedronce?

Zazwyczaj w biedronce są umieszczane bankomaty Planet Cash. Chociaż w części sklepów dostępne będą urządzenia Euronet.

Euronet, które banki za darmo?

W przypadku Euronet, preferencyjny koszt wypłaty otrzymamy dla rachunków w Nest Banku. Dodatkowo klienci Millennium (po spełnieniu warunku aktywności) mogą dokonywać nielimitowanych darmowych wypłat.

Planet Cash, które banki za darmo?

W przypadku Planet Cash, preferencyjny koszt wypłaty otrzymamy dla rachunków w Millennium, ING i BNP Paribas. Dodatkowo klienci mBanku wypłacą za darmo pieniądze, o ile kwota wypłaty przekroczy 300 zł.

Źródło:

Liczba bankomatów PKO BP, Santander, PEKAO, SGB

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *