Euronet – wpłata i wypłata walut obcych oraz PLN

2

Bankomatów i wpłatomatów Euronet nikomu nie trzeba przedstawiać. Możemy spotkać je wszędzie, np. w galeriach handlowych, przy supermarketach, na ulicy, na stacjach benzynowych, w kinach, czy w oddziałach banków. W Polsce jest ich ponad 7 000. Transakcje można realizować zarówno przy użyciu karty (także zbliżeniowo), jak i bez, np. BLIK-iem. Sprawdźmy więc, jak wygląda w Euronet wpłata i wypłata walut obcych oraz polskich złotych.

Euronet wpłatomat

Zacznijmy od wpłatomatów Euronetu. W całej Polsce jest ich ponad 3 tys. Warto dodać, że często jest to tzw. recycler, czyli bankomat i wpłatomat w jednym urządzeniu. Teoretycznie, usługa wpłaty gotówki jest dostępna dla każdego bez względu na to, gdzie posiada rachunek. Jednak w praktyce to, w jakim banku prowadzimy konto, ma ogromne znaczenie. Od tego zależy, jak przebiegnie cały proces wpłaty.

W kwestii wpłat Euronet współpracuje z: Bankiem Millennium, BNP Paribas, Alior Bankiem, Citi Handlowym, mBankiem, Nest Bankiem, Bankiem Pocztowym, VeloBankiem i Plus Bankiem. Większość z tych banków znajadziecie w naszym rankingu kont osobistych. Klienci tych instytucji mogą po prostu podejść do wpłatomatu Euronetu, włożyć kartę, wpisać PIN i wpłacić pieniądze na konto. Urządzenie automatycznie rozpozna kartę i przeleje środki na właściwy rachunek.

Natomiast klienci pozostałych banków, najpierw muszą zarejestrować swój numer rachunku w Euronet Online System. Jeden użytkownik może zdefiniować 7 rachunków i wskazać dowolną liczbę osób jako uprawnionych do dokonywania wpłat.

Co ciekawe jest pewien sposób na wpłatę pieniędzy we wpłatomacie Euronet nawet na Revoluta, co opisaliśmy w artykule wpłatomat Revolut.

Jak zarejestrować numer rachunku w Euronet Online System?

Poniżej krok po kroku prezentujemy, co zrobić, aby móc dokonywać wpłat w urządzeniach Euronetu.

ETAP 1 (rejestracja w Euronet online system)

 1. Na stronie Euronet wybieramy przycisk Euronet Online System.
 2. Klikamy Zarejestruj się.
 3. Wypełniamy formularz rejestracyjny. Podajemy, m.in.: PESEL, numer dokumentu tożsamości (swój i osób upoważnionych do rachunku), dane do przelewu w bankowości internetowej.
 4. Potwierdzamy wprowadzone dane.
 5. Logujemy się do serwisu. Login i hasło otrzymamy SMS-em (w dwóch oddzielnych wiadomościach).
 6. Wpisujemy kod SMS.
 7. Klikamy przycisk Weryfikuj i wykonujemy przelew weryfikacyjny (1 zł).

ETAP 2 (Euronet przypisanie karty)

Poprawna rejestracja w systemie to nie wszystko. Aby dokonać pierwszej wpłaty, trzeba jeszcze przypisać kartę we wpłatomacie. W tym celu wkładamy kartę i podajemy PIN, a następnie wprowadzamy takie dane jak: ID klienta oraz ID wpłacającego. Co ważne, Euronet pobiera 1 zł jednorazowej opłaty za przypisanie karty do wpłacającego. ID otrzymamy podczas rejestracji do systemu Euronet

ETAP 3 (wpłata)

Czas na wpłatę. Cały proces przebiega nieco inaczej niż w „bankowych” wpłatomatach.

 1. Po włożeniu karty nie wpisujemy PIN-u, a ID wpłacającego.
 2. Wybieramy rachunek, na którym mają być zaksięgowane środki oraz tryb wpłaty (standardowy).
 3. Wkładamy pieniądze.
 4. Odbieramy potwierdzenie i gotowe.

UWAGA! Planując wydatki, warto wziąć pod uwagę fakt, że nie będziemy mogli od razu korzystać z wpłaconych pieniędzy. Zostaną one zaksięgowane na wskazanym rachunku do końca dnia roboczego następującego po dniu wpłaty, o ile dyspozycja została złożona do 23:00. Natomiast środki wpłacone po tej godzinie, w weekend lub dzień świąteczny znajdą się na koncie w ciągu dwóch dni roboczych.

Warto wiedzieć!

Każda wpłata podlega Ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Oznacza to, że Euronet ma prawo wstrzymać realizację wpłaty, która wzbudza podejrzenia i może wymagać, np. dokumentów potwierdzających pochodzenie deponowanych środków.

Euronet wpłatomat prowizja

W Regulaminie serwisu do obsługi wpłaty gotówki na zarejestrowane rachunki czytamy, że Euronet pobiera prowizję w wysokości 0,4% kwoty wpłaty.

Warto jednak dodać, że poszczególne banki, zwłaszcza te, które współpracują z Euronetem mogą wprowadzać własne opłaty. Często są one różne w zależności od posiadanego rachunku. Oto kilka przykładów:

mBank – eKonto osobiste0,5%, min. 5 zł
BNP Paribas – Konto Otwarte na Ciebie0,5%, min. 10 zł
Alior Bank – Konto Jakże Osobiste0,6%, min. 1 zł
Bank Millennium – Konto Millennium 360°0 zł/ 0,4% *
*0 zł, jeśli łączna wartość wpłat w miesiącu nie przekroczy 10 tys. zł

Euronet – wypłata gotówki w bankomacie

Przejdźmy teraz do kwestii wypłat. W tym przypadku cały proces przebiega tak samo bez względu na to, w jakim banku posiadamy rachunek. Nie musimy rejestrować numeru rachunku. Po prostu wkładamy kartę i wpisujemy PIN. Wybieramy opcję Wypłata gotówki w PLN, podajemy kwotę, a potem odbieramy gotówkę i potwierdzenie.

Natomiast, jeśli chodzi o limit pojedynczej wypłaty oraz koszty operacji znaczenie ma nie tylko bank, ale i rodzaj konta.

Bankomaty Euronet – limit jednorazowej wypłaty

Z urządzeń Euronetu jednorazowo da się wypłacić do 800 zł. Jednak limit ten nie dotyczy instytucji, które współpracują z Euronetem. Lepsze warunki dla swoich klientów wynegocjowały takie banki jak: Alior Bank, Nest Bank, Plus Bank, BOŚ Bank oraz Bank Pocztowy. Dla przykładu posiadacze kont w Alior Banku i Nest Banku podczas jednej transakcji mogą wypłacić nawet 4 tys. zł.

Kto może wypłacać z bankomatów Euronetu za darmo?

To, czy dany bank ma umowę z Euronetem może, ale nie musi wpływać na wysokość opłat za usługę. Tutaj większe znaczenie ma, np. rodzaj rachunku, czy wiek klienta.

Jak czytamy na stronie Euronetu, prowizję za wypłatę z bankomatów ustalają i pobierają banki. Sprawdźmy więc, ile za skorzystanie z tej usługi zapłacą posiadacze flagowych rachunków w 8 najpopularniejszych bankach w Polsce.

BankRodzaj rachunkuProwizja
PKO BPKonto za Zero10 zł
Bank Pekao SAKonto Przekorzystne0 zł/ 2,3% kwoty wypłaty, min. 5 zł 1)
Alior BankKonto Jakże Osobiste2,50 zł
Santander Bank PolskaKonto Santander3 zł
BNP ParibasKonto Otwarte na Ciebie0 zł/ 7 zł 2)
Bank MillenniumKonto Millennium 360°0 zł/ 5 zł 3)
mBankeKonto osobiste5 zł
ING Bank ŚląskiKonto Direct10 zł
1)0 zł za 2 pierwsze wypłaty w miesiącu po spełnieniu warunków (wpływ min. 500 zł i min. 1 transakcja kartą lub PeoPay)
2)0 zł w przypadku użytkowników poniżej 26 r.ż. oraz dla posiadaczy kart: Karta Otwarta na Świat, Karta Otwarta na eŚwiat
3)0 zł po spełnieniu warunków aktywności (płatność kartą lub BLIK-iem min. 5 razy)

Jak widać, najdrożej jest w PKO BP i ING Banku Śląskim. Każda wypłata z bankomatu Euronet kosztuje aż 10 zł. Pozostałe banki albo pobierają dość niskie opłaty, albo stawiają warunki, po spełnieniu których zyskujemy darmowe wypłaty z urządzeń Euronetu. Niestety po zmianie TOiP mBank nie realizuję już darmowych wypłat, obecny koszt dla flagowego rachunku to 5 zł.

Jakie waluty obsługują bankomaty? Euronet – wpłata i wypłata walut

Sprawdźmy teraz, jak w wygląda w Euronet wpłata i wypłata walut. Niestety, w Polsce nie znajdziemy zbyt wielu urządzeń obsługujących waluty obce. Bankomaty wydające euro posiadają ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy. Dodatkowo City Handlowy oferuje wypłaty USD oraz GBP z bankomatów, a także wpłaty EUR, USD oraz GBP we wpłatomatach. Jednak po pierwsze, tego typu maszyn jest niewiele. A po drugie, są one dostępne wyłącznie dla klientów wspomnianych banków.

Jeśli nie mamy konta w ING, albo Citi Handlowym, możemy skorzystać z usług Euronetu. W całej Polsce jest ok. 430 bankomatów tego operatora obsługujących euro. Są one oznaczane nadstawką lub naklejką z symbolem waluty euro. Ich konkretną lokalizację sprawdzimy w wyszukiwarce dostępnej na stronie Euronetu. Niestety, Euronet nie posiada wpłatomatów przyjmujących waluty obce.

Dlatego w przypadku wpłaty lub wypłaty walut innych niż EUR, pozostaje nam jedynie wizyta w oddziale banku. Więcej o samej wypłacie walut z bankomatów pisaliśmy w osobnym artykule. Pamietajmy, iż zawsze możemy wypłacić waluty w bankomacie już przebywając za granicą. Jak to zrobić sprawdzicie w dedykowanym artykule.

Euronet – wpłata i wypłata walut. Jak działa wypłata euro w bankomacie?

Wypłata euro w bankomacie Euronetu to nic trudnego. Wszystko przebiega podobnie, jak w przypadku PLN.

 1. Wkładamy kartę (jej walutą rozliczeniową nie może być euro) i wpisujemy PIN.
 2. Na ekranie wybieramy opcję Wypłata EUR i akceptujemy zasady transakcji.
 3. Podajemy kwotę wypłaty (minimum 50 EUR).
 4. Zapoznajemy się z kursem wymiany oraz ostateczną kwotą do wypłaty i akceptujemy warunki.
 5. Czekamy na kartę, gotówkę i potwierdzenie.
 6. Gotowe.

Trzeba przyznać, że wypłata EUR w bankomacie to kusząca metoda. Nie trzeba posiadać konta walutowego. Nie musimy biegać po kantorach. Jest szybko i wygodnie. Niestety, także drogo. Lepiej korzystać z tego rozwiązania jedynie w podbramkowych sytuacjach. Dlaczego?

Co prawda, Euronet chwali się, że nie pobiera opłat za wypłatę euro, jednak podczas każdej transakcji stosuje DCC (Dynamic Currency Conversion). Nie da się zrezygnować z tej usługi. Oznacza to, że karta zawsze zostanie obciążona w złotówkach. Co ważne przewalutowaniem zajmie się Euronet, a nie nasz bank. Do przeliczenia PLN na EUR Euronet zastosuje swój, czyli najczęściej niekorzystny kurs. Poznajemy go dopiero podczas transakcji (wyświetla się na ekranie).

Czy można wypłacić euro z konta walutowego w EUR w bankomacie Euronet?

Przypominamy, że euro w bankomacie Euronet można wypłacić tylko kartą, której walutą rozliczeniową nie jest euro. Nie wykorzystamy ani karty walutowej, ani wielowalutowej. Nie da się więc pobrać euro bezpośrednio z konta walutowego w EUR i uniknąć przewalutowania.

Co się stanie jeśli użyjemy, np. karty wielowalutowej? Dojdzie do podwójnego przewalutowania. Najpierw Euronet przeliczy EUR na PLN po swoim kursie, a potem nasz bank PLN na EUR po swoim. Chyba nie trzeba tu już wspominać, że oznacza to dla nas spore koszty.

Dlatego, jeśli potrzebujemy na już euro w gotówce i nie mamy do dyspozycji innej opcji, najlepiej będzie użyć karty złotówkowej.

Czy z bankomatu Euronet można wypłacić euro?

Tak, niektóre bankomaty Euronetu obsługują euro. Są one oznaczone nadstawką lub naklejką z symbolem waluty EUR.

Czy można wpłacić euro do wpłatomatu Euronet?

Euronet nie posiada wpłatomatów obsługujących euro. Na rynku polskim takie urządzenia ma jedynie Citi Handlowy, ale mogą z nich korzystać tylko klienci tego banku. Pozostali, by wpłacić euro, muszą udać się do oddziału banku.

Ile kosztuje wpłata w Euronet?

Euronet pobiera 0,4% prowizji za wpłatę gotówki, jednak niektóre banki mogą wprowadzać własne opłaty.

Ile kosztuje wypłata euro z bankomatu Euronet?

Na swojej stronie internetowej Euronet informuje, że nie pobiera prowizji za wypłatę euro z bankomatu. Trzeba jednak pamiętać o kosztach przewalutowania (DCC, przeliczenie PLN na EUR po kursie Euronetu).

Czy Euronet wypłaca dolary?

Euronet posiada bankomaty obsługujące wyłącznie PLN oraz EUR. Nie da się więc wypłacić dolarów z maszyn tego operatora. Urządzenie z funkcją wypłaty USD oferuje swoim klientom jedynie Citi Handlowy. Pozostali po USD muszą wybrać się do placówki swojego banku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
2 komentarzy on “Euronet – wpłata i wypłata walut obcych oraz PLN”
 1. Daniel

  artykuł wyjaśnia dość dokładnie jak działa Euronet. przestrzegam wszystkich żeby nie korzystali przy wypłacie euro z konta walutowego. mi przy wypłacie 100 euro z konta pobrało 118euro czyli 18% czyste złodziejstwo. nigdy więcej nie skorzystam z wypłaty euro w Euronet.

  Odpowiedz
  1. Michał Król
   Michał Król

   Tak, dokładnie został opisany ten mechanizm. Pana konto walutowe zostało obciążone w złotówkach – Euronet przeliczył 100 EURO na złotówki po swoim kursie (zapewne > 30gr marży), następnie bank przeliczył ponownie złotówki na Euro po swoim kursie i obciążył rachunek. Tu ciekawostka, przy wypłacie z konta złotówkowego operacja byłaby dużo tańsza (zapewne prowizja poniżej 10%.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *