Wypłata Euro z bankomatu np. Euronetu

0

Szczególnie w okresie wakacji, wielu klientów potrzebuje gotówki w walucie obcej. Biorąc pod uwagę popularne kierunki urlopowych wypraw, klienci najbardziej poszukują waluty EURO. Chociaż sposobów na pozyskanie gotówki jest wiele, naturalnie chcemy skorzystać z najłatwiejszych i najszybszych metod. Dlatego też, pojawia się tak wiele pytań o wypłatę Euro z bankomatu. W naszym artykule podpowiemy, jak i gdzie możemy podjąć EURO. W szczególności przyjrzymy się wypłacie pieniędzy z bankomatów.

Wypłata Euro z bankomatu

Tutaj mamy 2 możliwości, klienci ING Banku Śląskiego oraz Citi Handlowego mają możliwość podjęcia walut obcych z bankomatów własnych. W tym przypadku cześć urządzeń ING oraz wszystkie bankomaty Citi Handlowego oferują taka opcję. W przypadku pozostałych klientów, mogą oni korzystać z wypłaty Euro z bankomatów Euronetu. Jednak tą opcję odradzam, ze względu na bardzo niekorzystne przewalutowania (których nie da się uniknąć). O całym mechanizmie oraz prowizjach piszemy poniżej

Euronet wypłata EURO

Na wielu urządzeniach Euronetu, możemy zauważyć informacje o możliwości wypłaty EURO. Sprawdźmy na czym polega ta usługa i ile przyjdzie nam za nią zapłacić. Euronet na swojej stronie, reklamuję wypłatę Euro jako bezprowizyjną. W opisie możemy wyczytać „Wypłata EURO realizowana jest bez opłat pobieranych przez Euronet oraz dostępna jest dla kart, których waluta rozliczeniowa jest inną niż EUR„. Tu mamy pewien haczyk, EURO nie wypłacimy z karty walutowej (EURO) lub wielowalutowej, gdzie walutą transakcji miałoby być EURO. W przypadku takiej wypłaty, będziemy musieli zaakceptować tzw. DCC (Dynamic Currency Conversion). Efektywnie, nasze konto zostanie obciążone w PLN, chociaż sama wypłata będzie realizowana w walucie EURO. Dodatkowo za samą operacje przyjcie nam słono zapłacić, ponieważ kurs przeliczenia złotówek na EURO będzie niekorzystny (spread na poziomie kilku procent, min. 20 groszy straty względem kursów np. na Revolucie). Żeby to zobrazować pokażemy niżej, ile przyjdzie nam zapłacić za taka wypłatę (prezentujemy orientacyjny rząd wielkości, z dokładnością +/- 5 gr, w zależności od czasu realizacji transakcji):

Kurs rynkowy – międzybankowyEuronet kurs euro
Koszt 100 EURO100 EUR = 480 zł (przeliczenie 1 euro = 4,80 zł)100 EURO = 505 zł (przeliczenie 1 euro = 5,05 zł)

Jak widać powyżej na takiej wymianie, będziemy stratni ok 25 zł za każde wypłacone 100 EURO. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie ma możliwości wypłaty EURO z konta walutowego (kartą walutową lub wielowalutową). Jeżeli użyjemy takiej karty, nasz koszt może wzrosnąć nawet dwukrotnie. W takim przypadku Euronet obciąży konto w złotówkach. Następnie bank przeliczy złotówki na Euro po kursie z tabeli (równie słaby kurs co w Euronecie). W efekcie nasza transakcja zostanie dwukrotnie przewalutowana, pierw z EURO na złotówki (przez Euronet) i następnie znowu ze złotówek na EURO (przez bank).

Jak wypłacić euro z bankomatu Euronet

Jeżeli powyższy opis was nie wystraszył i jesteście skłonni stracić kilka procent na przewalutowaniu. Lista bankomatów oferujących usługę wypłaty Euro z Euronetu dostępna jest na stornie operatora urządzeń. Należy pamiętać, aby do przeprowadzenia operacji użyć karty rozliczanej w PLN! W przypadku skorzystania z konta walutowego i karty rozliczane w Euro narazimy się na podwójne przewalutowanie. Dodatkowo o samych wypłatach z Euro z bankomatów Euronetu pisaliśmy w dedykowanym artykule o tym operatorze.

Wypłata EURO w bankomacie – pozostałe możliwości

W tym przypadku możemy Państwu polecić 2 rachunki z naszego rankingu kont osobistych. Ing Bank Śląski oraz Citi Handlowy, te instytucję umożliwiają swoim klientom wypłatę EURO z urządzeń własnych. W obu przypadkach możemy skorzystać z karty walutowej/wielowalutowej i wypłacić pieniądze bezpośrednio z konta walutowego. Tym samym, nie zapłacimy, ani prowizji za przewalutowanie, ani nie stracimy na dużym spreadzie, jak ma to miejsce w przypadku wypłaty Euro z bankomatów Euronetu. Z usługi możemy skorzystać w następujących urządzeniach:

  • Wypłata EURO z bankomatów ING jest możliwa praktycznie w całej polsce, na liscie bankomatów znajduję się 21 urządzeń (lista-bankomatow-ING) lub możemy skorzystać z interaktywnej mapy na stronie ING.
  • Praktycznie wszystkie bankomaty Citi Handlowego umożliwiają wypłatę EURO, co więcej możemy również wypłacać inne waluty jak USD, CHF czy GBP. Takie urządzenia znajdują się np. na terenie dużych Warszawskich galerii handlowych (Galeria Mokotów, Blue City czy Arkadia). Pełna lista dostępna jest na stronie Citi Banku.

Niestety powyższe usługi dostępne są tylko i wyłącznie dla klientów banku, więc jeżeli nie mamy konta, będziemy musieli je założyć. W tym przypadku, patrząc na dane z naszego rankingu kont osobistych. Lepszym wyborem wydaję się być Citi Handlowy, ze względu na bezpłatne prowadzenie rachunku i karty oraz wysoki bonus na start. Oczywiście nie musimy zakładać od razu nowego ROR, zawsze możemy skorzystać z innych sposobów wypłaty środków/wymiany.

Wypłata Euro lub innych walut z konta

Sprawdzonym sposobem wypłaty walut obcych, w tym EURO jest wizyta w oddziale banku, taka operacja w kilku instytucjach finansowych jest darmowa. Należy jednak sprawdzić kilka informacji przed udaniem się do wybranej placówki banku. Zalecamy weryfikacje, czy taka wypłata jest darmowa, jakie waluty są dostępne, jaki jest limit wypłaty bez uprzedniej awizacji itp. Dla klientów poszukujących tego typu informacji stworzyliśmy poradnik „Wypłata i wpłata walut obcych w Banku„.

Jeżeli zastanawiacie się gdzie najlepiej i najtaniej kupić walutę przed wakacyjną podróżą. Warto przeczytać nasz test „Wymiana Walut – Gdzie i jak najtaniej wymieniać pieniądze

Alternatywnie zawsze możemy wypłacić Euro z bankomatu po przylocie do kraju docelowego. Należy jednak uważać na ewentualne prowizje oraz DCC. Przed realizacją takiej operacji zalecamy przeczytanie naszego poradnika „Wypłata gotówki np. EURO z bankomatów za granicą, prowizje, opłaty

Wypłata Euro z bankomatu podsumowanie

Wypłata Euro z bankomatu nie zawsze będzie opłacalna, szczególnie jeśli mamy zamiar korzystać z popularnego Euronetu. W przypadku posiadania konta w ING lub CIti Banku, lepiej skorzystać z urządzeń własnych przy wypłacie EURO. Dla pozostałych klientów korzystniejsza będzie wymiana pieniędzy w kantorze lub skorzystanie z naszych praktycznych poradników Wypłata i wpłata walut obcych w Banku oraz Wymiana Walut – Gdzie i jak najtaniej wymieniać pieniądze. Szczególnie w przypadku planowania większej wypłaty, oszczędność na wymianie będzie istotna.

FAQ

Bankomat Euronet czy można wypłacić euro?

Tak, część urządzeń Euronet oferuje tego typu usługę. Z tym zastrzeżeniem, że nie jest ona przeznaczona dla kart rozliczanych w EURO (np. karty walutowe/wielowalutowe). Obciążenie konta w przypadku takiej wypłaty następuję w innej walucie np. PLN (kurs przeliczenia transakcji jest niekorzystny dla użytkownika).


Czy z bankomatu Euronet można wypłacić EURO z konta walutowego?

Niestety, w przypadku tych urządzeń, nie ma możliwości wypłaty EURO z konta walutowego EURO. Obciążenie transakcji następuję w innej walucie – dla kart wydanych w Polsce jest to PLN. Euronet w takim przypadku stosuje własne – niekorzystne kursy wymiany EURO na PLN. Nie ma możliwości rezygnacji z tego przeliczenia.

Jak wypłacić euro z bankomatu Euronet?

W celu wypłaty należy udać się do wybranych urządzeń Euronet. Sama wypłatę należy realizować z karty złotówkowej, ponieważ w tej walucie zostanie obciążone nasze konto za wypłatę EURO. Nie ma możliwości wypłaty EURO z karty rozliczanej w EURO (np. walutowej) – obciążenie zawsze nastąpi w lokalnej walucie (złotówkach).

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.4/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *