Limity wypłat z bankomatu – Jak zmienić limity?

0

W przypadku niewielkich kwot nie zastanawiamy się, czy uda nam się wypłacić pieniądze. Po prostu idziemy do bankomatu i pobieramy gotówkę. Kiedy w grę wchodzi większa kwota, nagle zapala się czerwona lampka: czy na pewno dam radę wypłacić pożądana kwotę jednorazowo, jaki jest nasz limity wypłat z bankomatu? Od czego to zależy? Główne powody takiej sytuacji to ograniczenia bankomatu i limity banku. W tym artykule podpowiemy, jakie limity nakładają poszczególne banki i jak można je zmienić.

Czym jest limit wypłat? Jakie limity narzuca bank?

Limit wypłat to określona przez posiadacza konta lub bank maksymalna kwota, którą możemy wypłacić z bankomatu. Wyróżniamy:

 • limit jednorazowej wypłaty, czyli maksymalną kwotę do wypłacenia podczas jednej transakcji;
 • dzienny limit wypłat, czyli maksymalną kwotę, którą możemy wypłacić w bankomacie jednego dnia niezależnie od ilości operacji.

Niektóre banki dodają także limity ilościowe, które określają liczbę transakcji możliwych do wykonania dziennie daną kartą.

Po co bank nakłada limit wypłat z bankomatu?

Korzystając z produktów bankowych, często przewija się słowo „limit”.  A to limit wypłat z bankomatu, a to limity dla transakcji kartą w Internecie, limity transakcji w sklepach itp. Jednym z powodów, dlaczego banki stosują takie zabiegi, jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych oszczędności.

Kiedy nasza karta trafi w niepowołane ręce, złodziej będzie miał utrudnione zadanie. Będzie potrzebował więcej czasu, by wyczyścić nasze konto. My natomiast zyskujemy cenny czas, by rozpocząć właściwe działania, np. zastrzec kartę. Właśnie dlatego lepiej orientować się, o co chodzi z limitami. Warto ustawiać je na minimalnym możliwym poziomie, tzn. takim, który rzeczywiście na co dzień wykorzystujemy. Co istotne w przypadku nieautoryzowanych transakcji zawsze możemy skorzystać z procedury chargeback.

Tutaj może zrodzić się pytanie: a co jeśli danego dnia chcę wypłacić więcej gotówki? Wówczas możemy zmienić limit. O tym, jak to zrobić opowiemy w dalszej części artykułu.

Kolejnym powodem stosowania limitów są ograniczenia bankomatu, np. co do ilości banknotów, jakie urządzenie jest w stanie pomieścić. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule dotyczącym limitu jednorazowej wypłaty z bankomatu (limitu dla danego urządzenia). Warto wiedzieć, że istnieje kilka alternatywnych metod na wypłatę gotówki z konta bankowego.

Jak samodzielnie zmienić limit?

By zmienić limit wypłat dla swojej karty, można tradycyjnie wybrać się do placówki banku lub zadzwonić na infolinię. Jednak zrobimy to także samemu bez wychodzenia z domu.

Klienci praktycznie wszystkich banków w Polsce mają możliwość zmiany limitów poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną.

Ile wynoszą limity w poszczególnych bankach? Jak je zmienić?

Co bank to obyczaj. Każdy z nich ustala swoje zasady, a my, jeśli chcemy korzystać z usług danego banku, musimy je respektować. Faktem jest, że wszędzie obowiązują limity wypłat z bankomatu, jednak różnią się ich maksymalne wartości. Również serwisy internetowe poszczególnych instytucji są inaczej skonstruowane. Podpowiadamy, jakie limity narzucają poszczególne banki i przedstawiamy instrukcje, jak je zmienić. Poniżej przedstawiamy jak to wygląda w przypadku banków z naszego rankingu kont osobistych.

Jak zmienić limit wypłat z bankomatów w BNP Paribas

By dostać się do podstrony, która umożliwi nam zmianę limitów, trzeba pokonać całkiem długą drogę. Wchodzimy w zakładkę Moje finanse, a następnie Karty. Potem musimy wybrać kartę, dla której chcemy zmodyfikować ustawienia i kliknąć Szczegóły. To nie koniec. Kolejne kroki to: Limity transakcyjne>Zmień limity>Dzienny gotówkowy.

W aplikacji mobilnej także należy przejść przez kilka zakładek: Produkty>Konto osobiste>Karty (wybieramy odpowiednią) >Zmień limity.

W BNP Paribas maksymalny limit dla wypłat z bankomatu to nawet 20 tys. zł.

Zmiana limitu wypłat z bankomatu w Alior Bank

W Alior Banku, aby zwiększyć lub zmniejszyć limity wypłat, musimy wejść w ustawienia karty. Przejdziemy do nich, klikając nazwę rachunku. Otworzy się okno ze szczegółami konta. Wybieramy zakładkę Karty, a następnie Limity dzienne i Zmień. Alternatywnie nasza karta powinna być widoczna w zakładce pulpit i wyświetlać się pod rachunkami.

Górny limit możliwy do ustawienia waha się od 15 do 25 tys. zł. Wszystko zależy od rodzaju konta i karty. Posiadacze karty World Elite dziennie mogą wypłacić nawet 50 tys. zł.

Nie musimy decydować się na jeden ogólny limit dla wszystkich transakcji. Możemy ustawić odrębne parametry dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych (płatności zbliżeniowych online, internetowych i innych przeprowadzanych bez fizycznego użycia „plastiku”).

jak zwiększyć limit wypłat w Credit Agricole

Credit Agricole nie umożliwia zmiany limitów w aplikacji mobilnej. W ten sposób zmodyfikujemy jedynie ustawienia dotyczące wypłat BLIK-iem (Profil>Ustawienia>BLIK>Limity transakcyjne). Górna granica wypłat gotówki BLIK-iem to 5 tys. zł.

Zmiany limitu dla kart dokonamy za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Klikamy Moje produktyi Konta. Potem szukamy wizerunku swojej karty i pola Zmień limity. Określając maksymalny limit, pamiętajmy, że w Credit Agricole ta kwota obejmuje nie tylko wypłaty z bankomatów, ale i wszystkie transakcje kartą w danym dniu.

Bank nie narzuca odgórnego limitu. Klienci sami ustalają próg dzienny i miesięczny.

Zmiana limity wypłat gotówki Bank Millennium

W Banku Millennium limity wypłat z bankomatu zmienimy:

 • w serwisie internetowym banku Millenet (Moje finance>karty>Zmień limity);
 • w aplikacji mobilnej (Moje finanse>Karty>Moje karty debetowe>Zmień limity).

Możemy wybrać kwotę od 2 do 20 tys. złotych. Musimy ustawić nie tylko limit kwotowy, ale także ilościowy. Określamy zarówno maksymalną wartość, jak i maksymalną liczbę transakcji do wykonania kartą w ciągu jednego dnia.

Zmiana limity wypłat z bankomatów Velo Bank

Belo Bank ułatwia swoim klientom zmianę limitu. Przedstawia pola wyboru z określonymi kwotami: 500 PLN, 1000 PLN, 2000 PLN, 5000 PLN, 10 000 PLN. Nie musimy nic wpisywać. Wystarczy kliknąć odpowiednie pole i zatwierdzić. Jeśli proponowane sumy nam nie odpowiadają, możemy ustalić własny limit.

By przejść do tych parametrów, należy pokonać następującą drogę: Karty>Limity>Zmień limity.

Jak zmienić limit wypłat z bankomatów w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska również może pochwalić się intuicyjnym serwisem internetowym. Bank nie każe swoim klientom szukać potrzebnych ustawień po omacku. Przechodzimy całkiem prostą drogę, by dotrzeć do celu, tj.: Ustawienia>Limity>Limity dla kart. Wybieramy kartę, której mają dotyczyć zmiany.

Można też inaczej. Zazwyczaj po zalogowaniu do Santander internet lądujemy w zakładce Finanse (Pulpit). Wówczas wystarczy tylko odnaleźć wizerunek swojej karty (dział Twoje karty), rozwinąć szczegóły (strzałka w dół) i wybrać Limity transakcyjne.

W aplikacji mobilnej również zrobimy to szybko. Wystarczy znaleźć interesującą nas kartę i przejść do jej danych, potem kliknąć przycisk Opcje, a następnie Zmień limity karty.

Musimy określić zarówno limity kwotowe, jak i ilościowedla jednego dnia, a także całego miesiąca. Maksymalne wartości to 15 tys. zł i 10 szt. dziennie oraz 999 999 zł i 999 transakcji miesięcznie.

Jak zmienić limit wypłat z bankomatów w mBank

mBank pomyślał o wszystkich tych, którzy potrzebują zwiększyć, czy zmniejszyć limit tylko na chwilę. Udostępnia ciekawą opcję limitu tymczasowego, który działa albo do momentu, kiedy wykorzystamy ustaloną kwotę albo do północy określonego dnia. To bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ często pamiętamy o zwiększeniu limitu, ale potem zapominamy o przywróceniu dawnych ustawień.

Oczywiście, jest też możliwość ustalenia limitu stałego. Maksymalna wartość, jaką możemy ustawić to 10 tys. złotych. By dotrzeć do obu opcji, trzeba pokonać taką ścieżkę:

 • w serwisie internetowym – Produkty>Karty>Wszystkie>Wybierz kartę>Limity autoryzacyjne>Zmień;
 • w aplikacji mobilnej –Finanse>Karty>Wybierz kartę>Zmień limity.

Pamiętajmy, że w mBanku za wypłacenie kwoty niższej niż 100 zł obowiązują opłaty (dorośli posiadacze kart). Dotyczy to zarówno bankomatów własnych mBanku, jak i maszyn sieci obcej (Euronet, Planet Cash) oraz bankomatów Santander Bank Polska.

Zmiana limity wypłat PKO BP

W PKO BP limity dzienne dla kart debetowych zmienimy:

 • na infolinii;
 • w oddziale banku;
 • w bankowości elektronicznej (iPKO);
 • w aplikacji mobilnej IKO.

Maksymalne wartości limitów wypłat uzależnione są od:

 • rodzaju konta, do którego przypisana jest karta;
 • organizacji płatniczej (np. VISA, Mastercard).

Oto instrukcja krok po kroku, jak zmodyfikować limit wypłat za pomocą aplikacji mobilnej IKO:

 1. Wybierz Moje produkty.
 2. Kliknij Karty i wybierz kartę, dla której chcesz zmienić ustawienia.
 3. Odszukaj ikonkę menu (trzy kropki).
 4. Wybierz Limity>Zmień limity.
 5. Zatwierdź.

W PKO BP nowe limity dostępne są natychmiast po wprowadzeniu zmian. Maksymalna kwota, którą możemy wypłacić w ciągu jednego dnia to 15 tys. zł.

Jak zmienić limit wypłat w ING Bank Śląski

W ING Banku Śląskim limity możemy zmienić w serwisie internetowym lub aplikacji mobilnej. W tym celu przechodzimy przez następujące zakładki: Imię i nazwisko>Ustawienia>Limity>Limity dla kart (tutaj wybieramy odpowiednią kartę).

Maksymalny dzienny limit w ING Banku Śląskim wynosi 10 tys. złotych.

Warto wiedzieć, że w przypadku karty dziecka, jej parametry może zmieniać wyłącznie rodzic.

Zmiana limitu wypłat z bankomatów w Pekao SA

W Pekao SA zazwyczaj domyślny limit dzienny to 3 tys. zł, a miesięczny – 30 tys. zł. To, w jaki sposób zmienimy te parametry, zależy od karty, którą mamy. Niektórzy zrobią to wygodnie w bankowości elektronicznej, inni zaś będą musieli pofatygować się osobiście do oddziału banku. Skąd wiedzieć, która opcja nas dotyczy? Informacje na ten temat znajdziemy na stronie Pekao SA.

Co ważne, minimalny próg limitu wypłaty wynosi 1000 zł lub 100 EUR/USD. Pekao dodaje, że wprowadzi zmiany nie później niż od następnego dnia roboczego.

Inteligo

Domyślnydzienny limit wypłat z bankomatu to 5 tys. złotych. Klienci Inteligo mają prawo zmodyfikować ustawienia, korzystając z infolinii, bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej IKO.

Jeśli zdecydujemy się dokonać zmian w aplikacji mobilnej, możemy wybrać jeden z trzech wariantów narzuconych przez bank:

 1. Domyślny,
 2. Komfortowy,
 3. Zawsze z PIN.

Revolut

Obecnie kartą Revolut w ciągu jednego dnia możemy wypłacić 3000 GBP. Co ważne, tylko zmieszczenie się w określonym limicie pozwala na darmowe wypłaty z bankomatów. Jego górna wartość uzależniona jest od planu taryfowego, z jakiego korzystamy, tj.:

 • Standard –800 zł/200 euro/200 funtów miesięcznie;
 • Premium –1600 zł/400 euro miesięcznie;
 • Metal – 3000 zł/600 euro miesięcznie.

Jeśli przekroczymy te kwoty, musimy liczyć się z prowizją w wysokości 2% sumy, jaką wypłacamy.

Czy wypłacając gotówkę BLIK-iem,trzeba uważać na limity?

Tak, dla transakcji dokonywanych BLIK-iem także obowiązują ograniczenia. Zazwyczaj ustalona jest maksymalna kwota, jaką możemy wypłacić takim sposobem. Zdarzają się także limity ilościowe.

Co z wypłatami z bankomatów zewnętrznego operatora?

Kiedy decydujemy się na wypłatę gotówki w bankomacie sieci obcej, musimy liczyć się także z ograniczeniami, jakie może narzucić zewnętrzny operator. Dla przykładu, w maszynach Euronetu obecnie jednorazowo nie pobierzemy więcej niż 800 zł.

Co ważne, maksymalny limit może być inny dla klientów banków, które podpisały oddzielną umowę z operatorem zewnętrznym. Z bankomatów Planet Cash na wyjątkowych zasadach mogą wypłacać gotówkę posiadacze kont, m.in. w Banku Millennium, BNP Paribas, mBanku, ING Banku Śląskim, Getin Banku, Banku Pocztowym.

Więcej o limitach wypłat dla konkretnych urządzeń przeczytacie w naszym artykule.

Limity są potrzebne

Chociaż wszelkie limity nie kojarzą nam się najlepiej, pełnią ważne role. Nie chodzi jedynie o zabezpieczenie przed wyczyszczeniem konta. Cofnijmy się do początków pandemii, czy wojny w Ukrainie. Polacy tłumnie ruszyli do bankomatów, by wypłacić swoje oszczędności. To zrozumiałe. Pieniądz w ręku wydaje się pewniejszyniż jego wirtualny odpowiednik.

Mimo ograniczeń, kolejki do bankomatów były długie. Gdyby nie limity, mogłoby okazać się, że pieniędzy w maszynie starczyłoby dla jednej, ewentualnie kilku osób. Reszta musiałaby szukać innych bankomatów lub czekać na uzupełnienie urządzenia, a w najgorszym wypadku odejść z niczym.

To tylko jeden przykład, jednak doskonale pokazuje, że limity nie tylko są potrzebne, ale i konieczne.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *