mBank wpłatomaty i bankomaty

0

Mimo że lubimy płatności kartą czy mobilne, to nadal pojawiają i będą pojawiać się sytuacje, w których nie da się obejść bez gotówki. Na szczęście niemal na każdym kroku dostępne są urządzenia przeznaczone do wpłaty i wypłaty banknotów. W artykule bierzemy na celownik temat: mBank – wpłatomaty i bankomaty. Sprawdzamy koszty, podpowiadamy, z których urządzeń najlepiej korzystać oraz jak dopasować limity. Zachęcamy do lektury.

mBank – wpłatomaty i bankomaty

Wiemy, do czego służą bankomaty i wpłatomaty. Wiemy, jak przebiega proces wpłaty/wypłaty.  Ale czy zawsze wiemy, z których urządzeń opłaca się korzystać lub dlaczego bankomat wydał nam nie tyle, ile chcieliśmy? Dla wielu są to zbędne niuanse, jednak ich znajomość potrafi przesądzić o powodzeniu danej transakcji, a co za tym idzie naszych planów.

Poniżej przedstawiamy kompendium wiedzy na temat wpłat i wypłat dla klientów mBanku. Artykuł dzielimy na kilka części. Oprócz kwestii dotyczących bankomatów i wpłatomatów prezentujemy alternatywne metody wpłaty/wypłaty gotówki. Podpowiadamy także, jak postępować z walutą.

mBank – bankomaty

W pierwszej kolejności bierzemy pod lupę bankomaty. mBank na dobrą sprawę nie posiada żadnego urządzenia, ponieważ te na terenie placówek „brandowane” są marką PlanetCash, a w pojedynczych przypadkach Euronetem. Jednak urządzenia znajdujące się na terenie placówki, traktowane są zawsze jako urządzenia własne, niezależnie od Sieci urządzenia. Poza tym bank współpracuje z sieciami Euronet, Planet Cash oraz Santander Bank Polska. Oznacza to często wyższe limity jednorazowej wypłaty z bankomatu.

Oczywiście, posiadacze rachunków mBanku mogą korzystać także z innych urządzeń. Prowizja zależy od rodzaju posiadanego rachunku. W kolejnym akapicie sprawdzamy, jak wygląda to w mBanku.

mBank bankomaty bez prowizji (darmowe bankomaty)

Wysokość opłat za skorzystanie z bankomatu może zależeć nie tylko od wybranej maszyny, ale także od rodzaju konta i/lub karty. W tabeli poniżej prezentujemy koszty wypłat dla poszczególnych rachunków osobistych w mBanku.

eKonto osobisteeKonto do usługeKonto możliwości 13-24 latamKonto Intensive
Urządzenia własne mBanku/Planet Cash0 zł/2,5 zł*0 zł/2,5 zł*0 zł**0 zł /2,5 zł*
Pozostałe5 zł0 zł/2,5 zł*0 zł**0 zł /2,5 zł*
*w przypadku wypłat poniżej 300 zł | **w przypadku osób w wieku 18 lat+ za wypłate poniżej 100 zł obowiązuję opłata 2,5 zl

Jak widać, nowa oferta jest istotnie mniej korzystna (obowiązuje od 3.04.2024). Klienci mBanku posiadający eKonto mogą cieszyć się darmowymi wypłatami jedynie z bankomatów własnych i planet cash (i to tylko dla wypłat powyżej 300 zł). Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów dostępne są w nowej taryfie eKonto do usług, przejście na nową ofertę wymaga dokonania zmiany w bankowości internetowej (dokładna instrukcja dostępna w kolejnym akapicie). W tej nowej ofercie (praktycznie identycznej do eKonta) otrzymujemy darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce pod warunkiem wypłaty min. 300 zł. Na ten moment praktycznie wszyscy klienci 18 lat+ muszą pilnować wysokości wypłaty. Na tle rankingu kont osobistych jedynie oferta eKonta do usług ma sens dla osób 26+.

mBank limit wypłaty z bankomatu

Dopóki wypłacamy niewielkie kwoty, nie zastanawiamy się nad tym, ile gotówki możemy pobrać z konta w ciągu jednego dnia. Warto jednak zainteresować się tą kwestią, zanim wybierzemy się do bankomatu. Dlaczego?

Ze względów bezpieczeństwa banki ustalają dla kart/rachunków limity domyślne, które najczęściej są dużo niższe niż wartości maksymalne. Sprawdzamy, z jakimi ograniczeniami kwotowymi mogą spotkać się posiadacze flagowego produktu mBanku, czyli eKonta osobistego.

Wysokość limitu wypłat z bankomatu jest różna w zależności od posiadanej karty. W tabeli poniżej prezentujemy, wartości domyślne i maksymalne dla „plastików” aktualnie wydawanych do eKonta osobistego.

Limit domyślnyLimit maksymalny
Mastercard PayPass5 000 zł500 000 zł
Mastercard Pionowa
Visa PayWave
Visa Pionowa
Visa Foto
Mastercard Gold PayPass10 000 zł
Mastercard Debit Naklejka2 000 zł
Mastercard Opaska
Mastercard Mobilna1 000 zł50 000 zł

Jak zmienić limit wypłat w mBanku?

Jeśli limit domyślny jest dla nas za niski, możemy go zmienić w serwisie transakcyjnym lub w aplikacji mobilnej banku. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Zacznijmy od serwisu:

 1. Po zalogowaniu się do bankowości z zakładki Produkty przechodzimy w Karty, a następnie Wszystkie.
 2. Wybieramy kartę, dla której chcemy zmienić limit.
 3. Klikamy Limity autoryzacyjne, a potem Zmień.
 4. Wprowadzamy nową kwotę w polu Gotówka.
 5. Zatwierdzamy zmiany.
zmiana limitu wypłat z bankomatów w mBanku
zmiana limitu wypłat w mBanku bankowość internetowa

W aplikacji mobilnej wygląda to podobnie:

 1. Z zakładki finanse przechodzimy do sekcji Karty.
 2. Wybieramy interesującą nas kartę.
 3. Klikamy Zmień limity.
 4. Wpisujemy nową kwotę w sekcji Gotówka.
 5. Zapisujemy zmiany.
zmiana limitu wypłat z bankomatów w aplikacji mBanku
zmiana limitu wypłat z bankomatów w aplikacji mobilnej mBanku

Dla bezpieczeństwa własnych środków lepiej nie ustawiać zbyt wysokiego limitu, jeśli nie jest to konieczne. Często jednak zdarza się, że podwyższamy go, by przeprowadzić jedną większą transakcję, a potem zapominamy obniżyć kwotę. Na wypadek właśnie takich sytuacji mBank umożliwia ustawienie limitu tymczasowego, który jest ważny do wykorzystania zadeklarowanej sumy lub do północy danego dnia.

Warto wiedzieć!

 • Jeśli założymy konto w aplikacji mobilnej przy wykorzystaniu zdjęcia twarzy, dowodu osobistego lub e-dowodu i zdjęcia twarzy, bank ustawi własny limit tymczasowy. Wynosi od 10 tys. zł/dziennie. Dotyczy wszystkich transakcji (nie tylko wypłat) i obejmuje wszystkie karty debetowe, które posiadamy w mBanku. Limit zostanie zniesiony, kiedy potwierdzimy swoją tożsamość w placówce.
 • mBank ustawia także tymczasowy limit dzienny (2 tys. zł) na wypłatę gotówki kartą, której jeszcze nie dostaliśmy, ale jej numer i kod CVV2 są już widoczne w aplikacji. Obowiązuje on do momentu, aż aktywujemy kartę.

Ile wynosi limit jednorazowej wypłaty z bankomatu w mBanku?

Wiemy już, ile wynoszą limity dzienne. To jednak nie wszystko. Musimy jeszcze liczyć się z limitem jednorazowej wypłaty z bankomatu. Jest on zależny nie od rodzaju karty, ale od tego, z jakiego urządzenia korzystamy.

Urządzenia własneEuronetPlanet CashSantander Bank PolskaPozostałe
Limit jednorazowej wypłaty8 000 zł*800 zł4 000 zł8 000 złZależy od operatora urządzenia
*Bankomaty własne to te zlokalizowane na terenie placówek, pomimo iż operatorem jest Planet Cash/Euronet

Jak widać, jeśli planujemy wypłacić wyższą kwotę i nie chcemy spędzić przy bankomacie kilku minut, lepiej omijać maszyny Euronetu. Tutaj limit jest stały bez względu na to, czy bank współpracuje z operatorem, czy nie. Natomiast Planet Cash dla klientów mBanku zdecydował się podnieść próg kwotowy z 1000 zł do nawet 4000 zł.

W przypadku pozostałych bankomatów wszystko zależy od operatora. Warto jednak wspomnieć, że z przyczyn technicznych maszyny wydają nie więcej niż 30 lub 40 banknotów. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że banknot o nominale 500 zł najczęściej nie jest spotykany w bankomatach, to maksymalnie podczas jednej transakcji wypłacimy albo 6 000 zł, albo 8 000 zł.

Jak wypłacać gotówkę taniej?

Klienci mBanku od kwietnia 2024 otrzymali znacznie gorsze warunki. Od 3 czerwca 2024 również w przypadku BLIK’a prowizję za wypłatę z bankomatów będą takie same jak dla wypłaty kartą. Opcja na obniżenie opłat to zmiana tupu rachunku na eKonto do usług.

Jak zmienić typ konta/taryfę w mBanku?

Po wejściu do bankowości internetowej wybieramy zakładkę „pomoc”, następnie z listy „załatw moje sprawy” klikamy „zmień typ rachunku. Z listy wybieramy interesujący nas rachunek (o ile mamy wiecej niż jeden) i zmieniamy taryfę np. na eKonto do usług. Wszystko na screenach poniżej

.

Zmiana taryfy konta w mBanku online krok po kroku

Wypłata BLIK w mBanku

Warto wspomnieć, że mBank umożliwia także wypłaty BLIK. To wygodny i, co ważne, darmowy sposób na pobranie gotówki bez użycia karty. Wystarczy wygenerować kod w aplikacji mobilnej banku, a następnie wpisać go w bankomacie.

Musimy jednak podkreślić, że również w tym przypadku obowiązują pewne ograniczenia, czyli limity dziennie:

 • kwotowy – 3 tys. zł
 • ilościowy – 10 sztuk.

Powyższe wartości to ustawienia domyślne. Można je podwyższyć maksymalnie do 10 tys. zł i 9 999 sztuk. Co ważne w kwotę limitu wliczają się wszystkie płatności BLIK z użyciem kodu – nie tylko wypłaty z bankomatu, ale także transakcje w sklepach i w Internecie.

UWAGA! Na oficjalnej stronie internetowej mBank informuje, że niedługo zniesie domyślny limit ilościowy dla transakcji BLIK, dlatego warto śledzić pojawiające się komunikaty.

wpłatomat mBank

Wiemy już, na jakich zasadach mogą wypłacać gotówkę klienci mBanku. Przejdźmy teraz do kwestii wpłat. Jeszcze parę lat temu trzeba było w tym celu udać się do placówki. Obecnie wystarczy znaleźć wpłatomat, przygotować banknoty i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie maszyny. Jak informuje mBank, pieniądze w ciągu godziny powinny być widoczne na rachunku. Pytanie – jakich urządzeń szukać?

mBank na dobrą sprawę nie posiada urządzeń własnych. Te na ternie placówek to urządzenia Planet Cash lub Euronet, jednak mBank traktuję je jako własne (tym samym prowizja zawsze wyniesie 0 zł). Poza tym klienci mogą korzystać także z urządzeń Planet Cash, Cashline i Euronet. Często są to tzw. recyclery, czyli maszyny umożliwiające zarówno wpłatę, jak i wypłatę gotówki.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze taka operacja będzie darmowa.

mBank darmowe wpłatomaty

Sprawdźmy więc, z jakich wpłatomatów opłaca się korzystać klientom mBanku.

eKonto osobiste/do usługeKonto możliwości (13-24 lata)mKonto Intensive
Urządzenia własne*0 zł
Planet Cash lub Cashline
Euronet0,5%, min. 5 zł*0,2%, min. 2 zł*0 zł
*opłata wynosi 0 zł dla urządzeń znajdujących się na terenie oddziału mBanku, które są traktowane jako urządzenia własne (pojedyncze wpłatomaty).

Jak widać, wszyscy posiadacze rachunków mogą wpłacać pieniądze bez dodatkowych opłat w maszynach mBanku, Planet Cash oraz Cashline. Jedynie właściciele eKonta osobistego i eKonta możliwości powinni unikać wpłatomatów Euronetu. Niestety w tych wpłatmomatach obowiązuje prowizja, to nawet 0,5% min. 5 zł. Przy wpłacie np. 10 000 zł zapłacimy aż 50 zł prowizji. Listę wpłatomatów znajdziecie w dedykowanym linku.

Inne sposoby wpłaty i wypłaty gotówki

Jeśli chcemy wpłacić lub wypłacić gotówkę, najchętniej korzystamy odpowiednio – z wpłatomatów lub bankomatów. Warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyne metody.

Oczywiście, zawsze możemy udać się do bankowej placówki. Zanim zdecydujemy się odwiedzić oddział, trzeba wiedzieć, że za każdą wpłatę lub wypłatę gotówki w oddziale mBanku posiadacze eKonta osobistego zapłacą 10 zł. Jednak mBank zaznacza, że nie pobierze opłaty:

 • za wypłatę ponad 50 tys. zł,
 • za wpłatę w placówce, w której nie ma wpłatomatu lub urządzenie jest zepsute.

Co ważne, w mBanku od ręki wypłacimy do 20 tys. zł. Jeśli potrzebujemy wyższej kwoty, trzeba ją wcześniej awizować. Warto podkreślić, że za nieodebranie takiego zamówienia, bank nalicza opłatę w wysokości 0,5% kwoty wypłaty.

Oprócz ww. metod gotówkę pobierzemy, m.in.:

 • za pomocą usługi cashback (wypłata przy okazji zakupów);
 • na poczcie;
 • przy użyciu MoneyGram lub Western Union.

Natomiast wpłacimy, m.in.:

 • na poczcie;
 • w sklepie, np. w Żabce.

Szerzej o alternatywnych metodach wpłaty i wypłaty pisaliśmy w artykułach: Jak wpłacić pieniądze na konto? oraz Jak wypłacić pieniądze z konta bankowego?

mBank – wpłatomaty i bankomaty. Jak wpłacić lub wypłacić walutę?

Dopóki mamy do czynienia ze złotówkami, wiemy, gdzie udać się po lub z gotówką, i jak przebiega proces wpłaty/wypłaty. Natomiast kiedy w grę wchodzi waluta obca, zaczynają pojawiać się wątpliwości typu: jaką walutę da się wypłacić i jak to zrobić.

Otóż najlepszą opcją wpłaty/wypłaty waluty z/na konto walutowe będzie wizyta w oddziale. mBank posiada obsługę gotówkową jedynie dla EUR i USD. Bez awizacji można wypłacić kwotę do 500 jednostek. Warto podkreślić, że nie jest to usługa darmowa. Za każdą tego typu operację trzeba zapłacić 9 zł. Więcej o wpłacie/wypłacie walut w oddziale pisaliśmy w dedykowanym artykule.

mBank – wpłatomaty i bankomaty za granicą

Jeszcze inaczej wygląda kwestia wypłat z bankomatu za granicą. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim rodzaj karty oraz włączone usługi. Dla przykładu, jeśli użyjemy karty złotówkowej do pobrania euro, dojdzie do przewalutowania, co będzie miało wpływ na całkowity koszt transakcji.

Więcej szczegółów znajdziecie we wpisie mBank przewalutowanie i wypłata z bankomatu za granicą. Sprawdzamy opłaty. Podpowiadamy, jak wypłacać taniej oraz na co uważać podczas wizyty przy bankomacie. Zachęcamy do lektury. 

W których bankomatach można wypłacać bez prowizji mBank?

Obecnie dla flagowego eKonta za darmo wypłacimy pieniądze jedynie z bankomatów własnych i Planet Cash. Przy czym warunkiem darmowej wypłaty jest podjęcie min. 300 zł, inaczej prowizja wyniesie 2,5 zł. Wypłata z pozostałych bankomatów to koszt 5 zł. Jeśli posiadamy lub zmienimy ofertę na eKonto do Usług to otrzymamy wszystkie bankomaty bez prowizji przy wypłacie min. 300 zł

Ile można maksymalnie wypłacić z bankomatu – mBank?

Kwota jednorazowej transakcji zależy od wybranego operatora. Z bankomatów Euronet wypłacimy jedynie 800 zł, Planet Cash – do 4 tys. zł, a w przypadku innych urządzeń ok. 8 tys. zł, w zależności od parametrów technicznych maszyny. Natomiast limit dzienny zależy od rodzaju konta, karty oraz ustawień użytkownika. Dla przykładu maksymalna kwota, jaką możemy ustawić dla eKonta osobistego to 500 tys. zł.

Z których wpłatomatów można korzystać w mBank?

Gotówkę można wpłacać we wpłatomatach mBanku, Planet Cash, Cashline, Euronet oraz w placówkach banku.

Gdzie za darmo wpłacić pieniądze mBank?

W mBanku bez prowizji są wpłatomaty własne banku, urządzenia Planet Cash oraz Cashline.

Czy wpłatomat Euronet pobiera prowizję mBank?

Tak, za wpłatę w maszynach Euronetu posiadacze eKonta osobistego zostaną obciążeni opłatą w wysokości 0,5% kwoty transakcji, min. 5 zł; a eKonta możliwości – 0,2%, min. 2 zł. Jedynie rachunki eKonto Junior oraz mKonto Intensive są zwolnione z tej prowizji.

Ile pieniędzy można wpłacić we wpłatomacie mBank?

Do wpłatomatu można włożyć od 50 do 300 banknotów. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia.

mBank czy wpłatomaty Euronet są darmowe?

Niestety nie, w przypadku standardowego eKonta prowizja wynosi 0,5% wpłacanej kwoty. Wyjątkiem są wpłatomaty Euronet na terenie oddziałów mBanku – te są darmowe.

czy można wypłacać BLIKiem w mBanku?

Tak, taka usług jest dostępna dla klientów banku. Uwaga od czerwca 2024 za taką operację obowiązują opłaty jak dla wypłaty kartą.

Czy można wpłacić pieniądze BLIKiem w mBanku?

Niestety na ten moment mBank nie udostępnił tej usługi swoim klientom. Najlepiej skorzystać z wpłatmatów lub wpłacić pieniądze w oddziale.

Źródło:

Limit jednorazowej wypłaty z bankomatu mBanku

TOiP mBanku dla osób fizycznych

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 14)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *