Przewalutowanie płatności kartą PKO BP za granicą

0

Kartą PKO BP zapłacimy wszędzie tam, gdzie akceptowane są „plastiki” VISA i MasterCard. To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie zawsze opłacalne. Sprawdzamy, z jakimi kosztami wiąże się płatność kartą PKO BP za granicą. Podpowiadamy, na co uważać i co zrobić, by nie przepłacać. Oprócz przewalutowania, warto sprawdzić ile kosztuję ewentualna wypłata pieniędzy z bankomatu za granicą w PKO BP.

Prowizja za płatność kartą PKO BP za granicą

Nie zawsze mamy czas, by przed wyjazdem zagranicznym wymienić walutę lub szukać alternatywnych rozwiązań. Za to niemal każdy ma w portfelu zwykłą debetówkę, wydawaną do konta osobistego. Wiemy już, że klienci banku mogą zrealizować płatność kartą PKO BP za granicą. Pytanie – ile to będzie kosztowało?

Pierwsza kwestia to przewalutowanie. Nastąpi ono zawsze, gdy kartą w PLN zapłacimy za zakupy w obcej walucie. Sposób wymiany waluty zależy od tego, jaka organizacja płatnicza obsługuje naszą kartę.

I tak – dla „plastików” VISA stosuje się kurs VISA. Natomiast w przypadku kart MasterCard sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż jeśli zrealizujemy płatność w walucie, dla której PKO BP prowadzi własną tabelę kursową, to kwota transakcji zostanie zgodnie z nią przeliczona na złotówki. Jednak, jeśli bank nie prowadzi takiej tabeli dla danej waluty, wówczas najpierw dojdzie do przewalutowania na euro według kursu MasterCard, a dopiero potem z EUR na PLN według kursu PKO BP. Jest to w miare standardowa procedura przewalutowania transakcji kartami VISA/Mastercard.

Druga kwestia to prowizja banku za przewalutowanie. Zacznijmy od tego, że od 1 czerwca 2023 roku PKO BP zmienia swoją Taryfę opłat i prowizji. Wcześniej prowizja za użycie kart VISA w walucie innej niż PLN wynosiła 3,5%, obecnie – 4% wartości transakcji.

Rodzaj kontaKonto za zeroKonta walutowe PKO BPPKO Konto
bez Granic
Konto AurumKonto Platinium II
Prowizja za przewalutowanie4% prowizji0*/4%* prowizji4% prowizji4% prowizji dla kart VISA / 0% dla Mastercard4% prowizji dla kart VISA / 0% dla Mastercard
Zastosowane kursy wymianyKurs VISAKurs VISAKurs VISATabela Bankowa (~4,5%) dla Mastercard. Dla VISA Kurs VISATabela Bankowa (~4,5%) dla Mastercard. Dla VISA Kurs VISA
Finalny koszt przewalutowania~4,5%~4,5%~4,5%~4%-4,5%~4%-4,5%
Opcja karty wielowalutowejTakTakTakTakTak
*w przypadku kont walutowych nie ma prowizji, jeśli karta została powiązana z wybranym rachunkiem walutowym oraz saldo rachunku walutowego pozwala na dokonanie płatności. W innym przypadku przewalutowanie nastąpi po kursach VISA i zostanie naliczona prowizja 4%

konto walutowe PKO BP wypłata z bankomatu za granicą

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które dużo i często podróżują, będzie karta wielowalutowa. Płacąc nią, unikamy przewalutowania, a co za tym idzie także prowizji banku.

PKO BP oferuje rachunki w 10 walutach: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, DKK, SEK, NOK, HUF, CZK. Klient może posiadać konto w PLN oraz 9 różnych rachunków walutowych jednocześnie.

Obecnie bank nie wydaje oddzielnych kart do poszczególnych kont walutowych, jednak każda karta debetowa (PKO Ekspres) wydana do konta w PKO BP może stać się kartą wielowalutową. By skorzystać z tej funkcji, należy otworzyć co najmniej jedno konto walutowe, a następnie podpiąć je pod swoją podstawową debetówkę (w PLN).

Kolejnym krokiem jest zasilenie danego rachunku odpowiednią kwotą (walutę można wymienić np. w kantorze internetowym PKO BP lub sprawdzić alternatywne rozwiązania, o których pisaliśmy tutaj). Jeśli na podpiętym koncie walutowym zabraknie środków, wówczas obciążone zostanie konto główne (w PLN) i dojdzie do przewalutowania.

Podczas zakupów pilnujmy tego, by płacić w takiej walucie, w jakiej mamy konto walutowe. Tylko wtedy mamy pewność, że wydamy dokładnie tyle, ile kosztuje dany produkt lub usługa.

PKO BP płatność kartą kredytową za granicą

Część klientów PKO BP ma w swoim portfelu nie tylko debetówkę, ale także kartę kredytową. Sprawdźmy zatem, jakie dodatkowe koszty poniosą oni, jeśli użyją jej do opłacenia zakupów w obcej walucie.

Zgodnie z obowiązującym od 1 czerwca 2023 roku cennikiem użytkownicy Przejrzystej karty kredytowej PKO VISA lub MasterCard w przypadku każdej płatności w obcej walucie zostaną obciążeni prowizją za przewalutowanie w wysokości 4% wartości transakcji. Natomiast dla posiadaczy kart PKO MasterCard Platinum oraz PKO VISA Infinite wspomniana prowizja wynosi 0%.

Rodzaj kontaPrzejrzysta VISAPrzejrzysta MastercardPKO VITAYPKO Mastercard PlatinumPKO VISA Infinite
Prowizja za przewalutowanie4% prowizji4% prowizji4% prowizji0 %0%
Zastosowane kursy wymianyKurs VISA (~0,45% prowizji)Tabela bankowa (~ 4,5%)Kurs VISA (~0,45% prowizji)Tabela Bankowa (~ 4,5%)Kurs VISA (~0,45% prowizji)
Finalna suma prowizji ~4,5% ~8,5%~4,5%~4,5%~0,45%
Opracowanie własne na podstawie tabeli opłat i prowizji banku PKO BP oraz informacji na stornie VISA

Pamiętajmy, że na ostateczny koszt płatności kartą za granicą ma wpływ także zastosowany kurs wymiany. W przypadku kredytówek sytuacja wygląda podobnie, jak przy debetówkach, tzn. kurs zależy od tego, jaka organizacja płatnicza obsługuje naszą kartę. Tutaj także lepiej sprawdzą się „plastiki” VISA.

PKO BP płatność kartą za granicą – podsumowanie

Płacąc kartą złotówkową PKO BP za granicą, nie unikniemy prowizji za przewalutowanie. Najtańsza opcja to oczywiście konto walutowe i karta debetowa z funkcją wielowalutową. Korzystając z takiej konfiguracji, nie ponosimy kosztów przewalutowania. Jedyne, o czym musimy pamiętać to zasilenie rachunku wystarczającą kwotą. Na tle rachunków z rankingu kont osobistych, PKO BP wypada całkiem nieźle i finalny koszt płatności można zredukować praktycznie do 0.

Poza tym, ze względu na brak prowizji za przewalutowanie i wymianę po kursie VISA, dobrym rozwiązaniem (jednak nie dla wszystkich klientów) będzie również karta kredytowa PKO VISA Infinite.

Na koniec chcemy przestrzec przed DCC, czyli dynamicznym przeliczaniem waluty. Może zdarzyć się, że terminal zaproponuje nam rozliczenie płatności w walucie karty. Dla przykładu, będąc w Niemczech, możemy wybrać, np. EUR lub PLN. Jeśli skorzystamy z tej usługi, przewalutowanie nastąpi według zasad (najczęściej niekorzystnych) akceptanta płatności, a nie banku. Dlatego lepiej jest wybrać walutę lokalną.

Czy kartą PKO BP można płacić za granicą?

Klienci PKO BP mogą płacić za granicą zarówno kartami debetowymi, jak i kredytowymi. Produkty te są akceptowane we wszystkich punktach handlowych mających terminal płatniczy z obsługą Mastercard czy Visa.  

Ile kosztuje przewalutowanie w PKO BP?

Wartość prowizji zależy od rodzaju karty. W przypadku debetówek VISA oraz Przejrzystej karty kredytowej VISA i MasterCard będzie to 4% wartości transakcji (od 1 czerwca 2023 roku). Dla debetówek MasterCard oraz kredytówek PKO MasterCard Platinum i PKO VISA Infinite bank nie pobiera prowizji.

Jak nie płacić za przewalutowanie w PKO BP?

Sposobem na uniknięcie prowizji za przewalutowanie w PKO BP jest płatność kartą wielowalutową podpiętą pod konto walutowe i zapewnienie na rachunku wystarczającej ilości środków.

Ile kosztuje płacenie kartą za granicą PKO BP?

Ostateczny koszt zależy od rodzaju karty, a co za tym idzie wysokości prowizji (0% lub 4%) oraz od sposobu przewalutowania. W przypadku kart VISA stosuje się kurs VISA. Natomiast dla „plastików” MasterCard wymiana następuje najczęściej według tabeli kursowej PKO BP.

Czy karta PKO BP jest wielowalutowa?

Każda karta debetowa PKO Ekspres posiada funkcję wielowalutową. By ja aktywować, należy najpierw otworzyć rachunek walutowy.

Źródło:

TOiP PKO BP dla rachunków bankowych, TOiP dla Kart Kredytowych, Tabela Bankowa PKO BP, Tabela kursów VISA

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *