Płatność kartą Millennium za granicą – przewalutowanie

0

Lubimy płacić kartą – jest szybko i wygodnie. Zbliżamy „plastik” do terminala i gotowe. Dlatego coraz częściej podczas wyjazdów zagranicznych wybieramy płatności bezgotówkowe. Jednak zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto sprawdzić, czy będzie to dla nas opłacalne. W artykule opisujemy, jak wygląda płatność kartą Millennium za granicą i kwestia przewalutowania. Bierzemy pod lupę nie tylko debetówki, ale także karty kredytowe i przedpłacone.

Na wszelki wypadek warto wiedzieć, z jakimi kosztami wiąże się wypłata z bankomatu za granicą w Millennium.

Płatność kartą Millennium za granicą – karta złotówkowa

Wyobraźmy sobie, że z dnia na dzień musimy wyjechać za granicę. Nie mamy czasu, by biegać po kantorach i wymieniać walutę. Jedziemy z tym, co mamy – czyli ze swoją kartą złotówkową.

W ofercie Millennium dostępne są zarówno karty debetowe VISA, jak i Mastercard. Zazwyczaj zalecamy, by do zagranicznych płatności wybierać „plastiki” VISA. Wynika to z różnic w sposobie przewalutowania (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Przewalutowanie transakcji – karty VISA i Mastercard).

Jednak w Millennium nie ma to aż takiego znaczenia, ponieważ transakcje bezgotówkowe we wszystkich walutach świata przeliczane są bezpośrednio na złotówki po kursie organizacji płatniczej. Oznacza to koszt na poziomie ok. 0,5% kwoty operacji. Nie ma tu rozliczenia według tabeli banku (wówczas koszt to ok. kilka proc.). Dla klienta jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Niestety to nie wszystko. By dowiedzieć się, jaką kwotą finalnie zostanie obciążony nasz rachunek, musimy doliczyć jeszcze prowizję banku. W Banku Millennium standardowa opłata za przewalutowanie wynosi 2 proc. Jednak dla kart wydawanych do konta Millennium 360° bank nalicza ją dopiero, jeśli wartość płatności walutowych w miesiącu przekroczy 1 tys. zł. Uwaga, konto Millennium 360° zostało wprowadzone trochę ponad rok temu, jeśli nie zmieniliśmy oferty z konta 360° na nową. To koszt przewalutowania wynosi 2% już od pierwszej złotówki.

W tabeli poniżej prezentujemy, jak wygląda i ile kosztuje przewalutowanie płatności w zależności od rodzaju karty.

Rodzaj kartyVISA Millennium 360°Mastercard Millennium 360°Millennium VISA Konto 360°Millennium Mastercard Konto 360°Millennium VISA Konto 360° (7-13 lat)Millennium VISA Dobre KontoMillennium VISA KontoMillennium Mastercard DebitMillennium Mastercard Voyager
Prowizja za przewalutowanie0%/2% kwoty transakcji *2% kwoty transakcji
Zastosowane kursy wymianykurs VISAkurs Mastercardkurs VISAkurs Mastercardkurs VISAkurs Mastercard
Finalny koszt przewalutowania̴ 0,5%/ ̴ 2,5%̴ 2,5%
*0% prowizji obowiązuje, jeśli w miesiącu łączna wartość płatności walutowych nie przekroczy kwoty będącej równowartością 1 tys. zł i dotyczy konta Millennium 360°, nie dotyczy starych kont 360°.

Płatności kartą złotówkową Banku Millennium za granicą – Pakiet Walutowy

Niestety, w ofercie Banku Millennium jak na razie nie znajdziemy karty wielowalutowej, a co za tym idzie, nie zmniejszymy kosztów przewalutowania do 0 zł. Możemy je jednak zminimalizować do 0,5% kwoty transakcji. Jeśli zmieścimy się w limicie 1 tys. zł/miesiąc płatności walutowych, zaoszczędzimy ok. 2%, ponieważ bank nie obciąży nas prowizją za przewalutowanie.

Natomiast jeśli 1 tys. zł to dla nas za mało, możemy wykupić Pakiet Walutowy za 9,90 zł/7 dni. Wówczas, nawet gdy przekroczymy wskazany limit, bank nie naliczy nam dodatkowej marży.

Warto wiedzieć, że pakiet ten odnawia się automatycznie, do momentu aż zrezygnujemy. Jeśli zrobimy to do 14:00 ostatniego dnia, usługa nie aktywuje się na nowy okres. Zarówno włączyć, jak i wyłączyć pakiet możemy:

  • samodzielnie w serwisie Millenet lub aplikacji mobilnej
  • z pomocą doradcy/konsultanta podczas wizyty w oddziale lub na infolinii.

Jednak nie każdy klient banku skorzysta z tej opcji. Usługa jest dostępna tylko dla posiadaczy kart VISA/Mastercard Millennium 360°, wydawanych do konta Millennium 360° oraz kart kredytowych. Nie dotyczy rachunków ze starej oferty, czyli konta 360°. Jeśli mamy stary rachunek, należy zmienić ofertę na nową. Dopiero wtedy będziemy mogli włączyć pakiet walutowy.

Zagraniczne transakcje kartą walutową Banku Millennium

W Banku Millennium możemy założyć konto walutowe w EUR, GBP, CHF i USD, ale tylko do rachunku rozliczanego w euro da się zamówić kartę – Mastercard Voyager. Jeśli często podróżujemy do strefy euro, będzie to dużo lepsze rozwiązanie, niż karta złotówkowa. Dlaczego? Nie musimy martwić się o kwestię przewalutowania, ponieważ nie ma ono miejsca. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to wystarczająca ilość środków na rachunku.

Niestety, w ofercie Millennium nie znajdziemy dedykowanego bankowego kantoru walutowego. By wymienić walutę, musimy skorzystać z innych opcji. O możliwych rozwiązaniach pisaliśmy w artykule: Wymiana walut – gdzie i jak najtaniej wymieniać pieniądze?

Płatności za granicą kartami kredytowymi Banku Millennium

Wiemy już, jak wygląda sprawa płatności bezgotówkowych za granicą kartami debetowymi Banku Millennium. Sprawdźmy teraz, ile zapłacimy, jeśli do transakcji w obcej walucie wykorzystamy kartę kredytową.

Rodzaj kartyVISA/Mastercard ImpresjaMillennium VISA/MastercardWWF Millennium MastercardMillennium VISA/Mastercard GoldMillennium VISA Platinum
Prowizja za przewalutowanie0%*/2% kwoty wypłaty
Zastosowane kursy wymianykurs organizacji płatniczej VISA/Mastercard (̴ 0,5%)
Finalna suma prowizji̴ 0,5% – 2,5%
*0% prowizji do limitu 1000 zł płatności walutowych, powyżej limitu – 2%

Tak jak w przypadku debetówek, transakcje przeliczane są bardzo korzystnie, czyli bezpośrednio na PLN według kursu VISA/Mastercard i bez udziału tabeli bankowej. Do tego Millennium dolicza 2% prowizji za przewalutowanie, ale tylko wtedy kiedy w miesiącu przekroczymy limit 1 tys. zł płatności walutowych. Co ważne, również dla kredytówek dostępny jest wspomniany już wyżej Pakiet Walutowy.

Biorąc pod uwagę ostateczny koszt przewalutowania, nie ma znaczenia, czy płacimy kartą debetową do konta Millennium 360°, czy kredytową.

Płatność kartą Millennium za granicą – karta przedpłacona

Klienci Banku Millennium do płatności zagranicznych mogą używać także karty przedpłaconej – Millennium Mastercard Prepaid. Również w tym przypadku transakcje przeliczne są przez organizację płatniczą od razu na złotówki, a bank dolicza 2-procentową marżę za przewalutowanie. Oznacza to, że finalny koszt przewalutowania to mniej więcej 2,5 proc.

Jak najtaniej płacić kartą Banku Millennium za granicą i na co uważać?

Podsumowując, klienci Banku Millennium do transakcji zagranicznych powinni wykorzystywać karty debetowe VISA/Mastercard Millennium 360° lub karty kredytowe. Wówczas, o ile nie przekroczą limitu 1 tys. zł/miesiąc płatności walutowych lub aktywują Pakiet Walutowy, nie zapłacą prowizji za przewalutowanie. Dobrym rozwiązaniem będzie także korzystanie z karty walutowej Mastercard Voyager.

Choć w ofercie Millennium brakuje karty wielowalutowej i kantoru walutowego, bank rekompensuje to całkiem korzystnymi warunkami przewalutowania, czyli przeliczeniem po kursie organizacji płatniczej (ok. 0,5%), niską marżą banku i szansą jej uniknięcia.

Zachęcamy również do zapoznania się z propozycjami innych banków z rankingu kont osobistych, np. Banku Pekao, który w ogóle nie pobiera dodatkowej prowizji za przeliczenie waluty i też przelicza transakcję po kursach organizacji płatniczej.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze przestrzec przed DCC, czyli dynamicznym przeliczaniem waluty. Jeśli skorzystamy z tej usługi, przewalutowaniem zajmie się operator terminali płatniczych, a nie nasz bank. Najczęściej oznacza to dużo wyższe koszty. Dlatego warto czytać komunikaty pojawiające się na ekranie i wybierać walutę lokalną, np. euro, jeśli jesteśmy we Francji.

Jak płacić kartą Millennium za granicą?

Kartami Millennium za granicą płacimy tak samo, jak w Polsce. Transakcję wykonamy wszędzie tam, gdzie przyjmowane są plastiki VISA/Mastercard. W zależności od typu terminala zrealizujemy płatność zbliżeniowo lub tradycyjnie.

Czy Millennium pobiera prowizję za przewalutowanie?

Tak, standardowa prowizja za przewalutowanie w Banku Millennium wynosi 2%. Dla kart VISA/Mastercard Millennium 360° oraz kredytówek bank nie nalicza tej marży, o ile nie przekroczymy limitu 1 tys. zł/miesiąc płatności walutowych.

Czy karta Millennium jest wielowalutowa?

Bank Millennium nie posiada w swojej ofercie karty z funkcją wielowalutową.

Jak Millennium Bank dokonuje przewalutowania transakcji kartą w walutach obcych?

W przypadku Millennium Banku, przewalutowanie jest korzystne dla klienta. Bank przelicza transakcje kartą po kursach organizacji płatniczej Visa/Mastercard wprost na złotówki (koszt ok. 0,5%). Dodatkowo naliczana jest prowizja za przewalutowanie 0 lub 2% w zależności od karty, posiadanych pakietów walutowych i kwot transakcji w danym miesiącu.

Czy kartą Millennium Bank zapłacimy w Internecie w walutach obcych?

Tak, taka transakcja jest jak najbardziej możliwa do wykonania. Należy pamiętać jednak o ewentualnych kosztach dla kart złotówkowych (prowizja za przewalutowanie i koszt przewalutowania).

Źródła:

Regulamin kart płatniczych i kont w Millennium bank

Tabela opłat i prowizji dla rachunków osobistych Millennium Bank

Tabela opłat i prowizji dla kart kredytowych Millennium Bank

Usługa walutowa Millennium Bank

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *