Przelew zagraniczny w mBanku

0

Nie trzeba mieć rodziny w innym kraju, czy współpracować z zagranicznymi kontrahentami, by mieć do czynienia z przelewami w obcej walucie. Wystarczy zrobić zakupy na zagranicznej aukcji lub przed wakacjami wymienić walutę w kantorze internetowym. Jak widać, okazji jest całkiem sporo, a i tak nie wymieniliśmy wszystkich. Sprawdźmy więc, jak zlecić przelew zagraniczny w mBanku, ile on kosztuje i jak długo idzie.

Przelew zagraniczny/walutowy – co to jest?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest przelew zagraniczny (szerzej ten temat opisaliśmy tutaj). Jak sama nazwa wskazuje, to takie zlecenie płatnicze, które kierowane jest do odbiorcy zza granicy, np. z Polski do Francji, Chin, czy USA.

Warto wiedzieć, że przelewem zagranicznym jest też przelew walutowy, czyli taki, który został wysłany w obcej walucie, ale zarówno zleceniodawca, jak i beneficjent mieszkają w tym samym kraju. W takim przypadku, mimo że środki nie opuszczają, np. terytorium Polski, banki używają systemów dedykowanych transferom międzynarodowym i naliczają za to odpowiednią prowizję.

Klienci detaliczni mBanku mogą zlecić w kraju lub za granicę przelew:

 • SEPA (zwany także europejskim) to transfer wyłącznie w euro wysłany do kraju należącego do Jednolitego Systemu Płatniczego w Euro (ang. Single Euro Payment Area – SEPA);
 • SWIFT, czyli zlecenie płatnicze w dowolnej walucie, które można wysłać do ponad 200 państw na całym świecie, należących do organizacji SWIFT.

mBank przelew zagraniczny koszt

Wiemy już, co to jest przelew zagraniczny i, jakie jego rodzaje obsługuje mBank. Sprawdźmy teraz, ile przyjdzie nam zapłacić za taką usługę.

Przelew SEPA mBank

System, służący do międzybankowej komunikacji i rozliczania przelewów SEPA jest bardzo podobny do krajowego systemu ELIXIR. Opiera się on na jednym agencie rozliczeniowym i banku centralnym. Właśnie dlatego większość polskich instytucji finansowych nie pobiera prowizji za przelewy SEPA. Nie inaczej jest w mBanku. Posiadacze eKonta mogą wysyłać tego typu transfery za darmo.

Przelew SWIFT mBank

Natomiast system SWIFT jest nieco bardziej skomplikowany. Do obsługi zlecenia oprócz banku odbiorcy trzeba zaangażować pośredników, czyli banki korespondujące. Czasem może być ich kilka, co wpływa nie tylko na czas realizacji, ale i koszty takiej transakcji. Wynika to z faktu, że każda instytucja oczekuje zapłaty za swoją usługę.

mBank za transfer zagraniczny pobiera prowizję w wysokości 0,35% kwoty przelewu, jednak nie mniej niż 25 zł i nie więcej niż 200 zł.   

Do tego należy doliczyć koszty banków korespondentów i banku odbiorcy. Jednak, jak zaznacza mBank, ciężko jest z góry oszacować, jaka to będzie kwota. Zależy ona, m.in. od wartości transakcji, polityki danego banku i wybranej opcji kosztowej. Dodatkowo, jeśli wyślemy zlecenie z konta złotówkowego, dojdą jeszcze koszty przewalutowania.

Powyższe opłaty czyli 0 zł za SEPA (EURO) i 0,35% min. 25 zł max. 200 zł dotyczy wszystkich rachunków osobistych w ty eKonta, mKonta Intensive czy rachunków walutowych.

Tu porównując do innych kont z rankingu rachunków osobistych, poziom opłat jest raczej przeciętny, istnieją korzystniejsze opcje.

Koszt przelewu zagranicznego dla kont firmowych

W przypadku kont firmowych koszt przelewu SEPA (EURO) zależy od rodzaju rachunku firmowego. W przypadku mBusines proste konto jest on darmowy. Dla pozostałych rachunków mBusines koszt wynosi 1,5 zł (chyba, że transfer realizowany jest w ramach darmowego pakietu, zależnego od rachunku i posiadanej taryfy otrzymujemy od 5 do 50 darmowych przelewów)

W przypadku przelewów SWIFT (np. USD) obowiązują te same prowizję co dla rachunków osobistych, czyli 0,35 % prowizji min. 25 zł max. 200 zł.

Na tle rachunków firmowych z rankingu kont, mBank wypada całkiem nieźle, choć nie jest najtańszym bankiem.

Jakich danych potrzebujemy, by zlecić przelew zagraniczny w mBanku?

W Regulaminie usług płatniczych dla osób fizycznych mBank zaznacza, że ma prawo nie przyjąć do realizacji przelewu, jeśli zleceniodawca nie poda wszystkich wymaganych informacji. Co ważne w innym miejscu przestrzega, że w przypadku błędnych danych może to zrobić także bank docelowy i pobrać z tego tytułu opłatę. Wówczas na nasze konto wróci kwota mniejsza nawet o kilkadziesiąt jednostek wysyłanej waluty. Sprawdźmy więc, jakie dane są niezbędne, by prawidłowo zlecić przelew zagraniczny w mBanku.

W formularzu przelewu należy wpisać/wybrać:

 • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN;
 • imię i nazwisko/nazwę odbiorcy;
 • adres odbiorcy;
 • kwotę i walutę transakcji;
 • instrukcję kosztową – w mBanku dla przelewów SWIFT: SWIFT-Ty (OUR), SWIFT-Razem (SHA), dla SEPA: tylko SHA;
 • tytuł przelewu;
 • kod BIC/SWIFT (lub podać kraj, bank i odział);
 • datę przelewu (przelewu SEPA nie da się zlecić z datą przyszłą).

Poza tym podczas wypełniania formularza przelewu możemy skorzystać z opcji dodatkowych, np. zablokowania środków na koncie na czas przelewu (SWIFT); wybrania innego rachunku do pobrania prowizji (SWIFT) lub zamówienie e-maila z potwierdzeniem przelewu (SWIFT i SEPA).

Ile czasu idzie przelew zagraniczny zlecony w mBanku?

Nieważne, czy jesteśmy zleceniodawcami, czy beneficjentami przelewu – obie strony cenią sobie terminowość. Niestety, w mBanku klienci indywidualni mogą wysyłać przelewy zagraniczne jedynie w trybie zwykłym. Nie mają dostępu ani do trybu pilnego, ani ekspresowego. Dlatego, jeśli chcemy, by środki dotarły na czas, trzeba złożyć dyspozycję z odpowiednim wyprzedzeniem. Jakim? Wyjaśniamy.

Przelew SEPA

Transfer SEPA  zlecony w mBanku najczęściej dociera do odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego od momentu otrzymania dyspozycji (o ile nie dochodzi do przewalutowania).

Przelew SWIFT

Na oficjalnej stronie mBank informuje swoich klientów, że czas realizacji przelewu SWIFT to standardowo 2 dni robocze, licząc od dnia złożenia wniosku. Dodaje także, że ostateczny termin dotarcia środków na konto odbiorcy zależy również od ilości banków korespondentów i może wydłużyć się nawet do tygodnia.

Warto wiedzieć!

Czas realizacji zlecenia zagranicznego może być dłuższy ze względu na dni świąteczne i dni wolne od pracy obowiązujące nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach.

W praktyce, w naszym teście przelew do banku w stanach zjednoczonych został zrealizowany w ciągu 2 dni roboczych od wysłania. W przypadku kosztów banków pośredniczących doszła opłata 15 USD i to niezależnie czy przelew był na 5 tyś USD czy na 15 tyś USD.

Jak zrobić przelew zagraniczny w mBanku – krok po kroku

Niestety w tej kwestii mBank jest mało intuicyjny i należy uważać na ewentualne „pułapki”. Potencjalna pomyłka może nas kosztować nawet kilkaset złotych. Aby wysłać przelew walutowy w mBanku, po zalogowaniu wybieramy „Płatności” i następnie dla przelewu SEPA (EURO) – „na konto w Polsce i EU”, dla przelewu SWIFT (np. USD) – „Zagraniczny poza EU”. Dalszą część podzieliliśmy na jedna dotyczy SEPA, druga SWIFT.

Przelew zagraniczny SWIFT SEPA w mBanku
Przelew zagraniczny EURO SEPA w mBanku
Przelew zagraniczny SWIFT np. USD w mBanku

Jak wykonać przelew zagraniczny SEPA (EURO) w mBanku

Realizacja przelewu EURO w mBanku wcale nie jest taka prosta i intuicyjna. Po przejściu do odpowiedniej zakładki wypełniamy dane, w tym IBAN konta, rachunek z którego ma być zrealizowany przelew i walutę. Istotna kwestia, w przypadku wybrania rachunku w walucie innej niż EURO, mBank jako typ transferu pokazuję jedynie SWIFT. Wybranie tej opcji wiąże się z wysoką opłatą 0,35% min, 25 zł max. 200 zł. Opcja SEPA pojawia się jedynie w przypadku wybrania rachunku walutowego EURO i waluty EURO. Całość prezentujemy na screenie powyżej.

Jak wykonać przelew zagraniczny SWIFT (np. USD/GBP/CHF) w mBanku

Po wybraniu opcji przelewu „Zagraniczny poza EU”, należy wypełnić wszystkie dane, w tym BIC/SWIFT, Nr rachunku, walutę przelewu oraz dane adresowe (banku docelowego). Na screenie powyżej przedstawiamy prawidłowo wypełnioną formatkę takiego przelewu. Prezentujemy transfer do USA do banku Community Federal Savings Bank.

Czy w mBanku można zlecić przelew w EUR/USD z konta złotówkowego?

Niektórzy wykonują przelewy zagraniczne częściej niż krajowe. Inni potrzebują wysłać środki za granicę raz na rok lub nawet raz na kilka lat. Czy to oznacza, że osoby sporadycznie korzystające z tego typu transferów muszą zakładać i utrzymywać konto walutowe? Na szczęście nie.

Przelew w euro lub dolarach amerykańskich bez problemu da się zlecić z konta złotówkowego, np. eKonta w mBanku. Jednak w takiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że ostateczny koszt przelewu będzie wyższy, ponieważ bank będzie musiał wymienić walutę. Dodatkowo, możemy nie mieć możliwości realizacji transferu w EURO SEPA z konta złotówkowego (taka opcja po prostu się nie wyświetli i jedynym możliwym wyborem będzie płatny SWIFT).

W kwestii przewalutowania, mBank przeliczy kwotę transakcji według własnej tabeli kursowej. Spread dla popularnych walut np. EUR to ok. 27 gr (6%), a dla USD – ok. 24 gr (6%). Tym samym wykonując taki transfer należy liczyć się z dodatkowym kosztem na poziomie ok. 3 %.

Alternatywnie walutę możemy wymienić w internetowym kantorze mBanku bądz skorzystac z jednej z sugerowanych opcji – gdzie i jak najtaniej kupić waluty.

Przelew z zagranicy na polskie konto mBanku

Nawet jeśli nie posiadamy konta w euro, czy dolarach amerykańskich, możemy otrzymać przelewy wysłane w tych dewizach. Pamiętajmy jednak, że bank nie zaksięguje na naszym koncie złotówkowym kwoty w EUR lub USD. Tak jak w wyżej opisanym przypadku, tutaj także dojdzie do przewalutowania (tym razem na PLN). mBank wymieni walutę po własnym kursie. Możemy więc spodziewać się, że kwota, jaka wpłynie na nasz rachunek, będzie nieco inna, niż zadeklarował to zleceniodawca. Dlatego najlepiej otworzyć konto walutowe i to je podać osobie realizującej nam przelew.

mBank sesje przychodzące Euro (SEPA) oraz SWIFT (USD)

Czy mBank zajmie się naszą dyspozycją jeszcze tego samego dnia? Kiedy trafią do nas środki wysłane zza granicy? W odpowiedzi na te pytania mogą pomóc godziny księgowania przychodzących i wychodzących przelewów zagranicznych obowiązujące w mBanku.

SEPA – przelewy wychodzące

Transfery SEPA niewymagające przewalutowania mBank przyjmuje przez całą dobę. Natomiast te, które tego wymagają – od 8:00 do 19:30 wyłącznie w dni robocze.

W mBanku funkcjonują 3 sesje wychodzące dla zleceń SEPA:

 • I sesja – 7:45
 • II sesja – 11:15
 • III sesja – 14:45.

SEPA – przelewy przychodzące

Kiedy czekamy na przelew w euro, warto sprawdzać stan rachunku w okolicach jednej z 4 sesji:

 • I sesja – 11:30
 • II sesja – 14:30
 • III sesja – 17:45
 • IV sesja – 18:40.

SWIFT – przelewy wychodzące

W mBanku przelewy SWIFT można zlecać przez całą dobę. Jednak jeśli chcemy, by zlecenie zostało zrealizowane jeszcze w tym samym dniu roboczym, dyspozycję należy złożyć w godzinach 8:00 –13:00. Każdy transfer wysłany po 13:00 zostanie przyjęty w następnym dniu roboczym.

SWIFT – przelewy przychodzące

Przychodzące przelewy SWIFT mBank księguje w godzinach 8:00 – 14:00. Jeśli zlecenie trafi do mBanku po 14:00, zostanie zapisane na rachunku klienta w następnym dniu roboczym.

Źródło: https://www.mbank.pl/indywidualny/

Ile kosztuje przelew zagraniczny w mBanku?

W mBanku przelewy SEPA są darmowe. Natomiast prowizja za przelewy SWIFT wynosi 0,35% kwoty transakcji, min. 25 zł, max. 200 zł.

Jak zrobić przelew zagraniczny w mBanku?

Przelew SEPA można zlecić zarówno w serwisie transakcyjnym, jak i aplikacji mobilnej. Natomiast dyspozycję transferu SWIFT złożymy wyłącznie w serwisie transakcyjnym. W obu przypadkach należy wybrać odpowiedni formularz w zakładce Płatności (Na konto w Polsce lub Unii Europejskiej/Przelew do UE/Zagraniczny poza UE), wypełnić wszystkie wymagane pola i zatwierdzić transakcję.

Do której godziny księgowane są wychodzące przelewy zagraniczne w mBanku?

Wychodzące przelewy SWIFT w mBanku księgowane są w godzinach 8:00 – 13:00. Natomiast wychodzące zlecenia SEPA realizowane są podczas 3 sesji: o 7:45, 11:15 oraz 14:45.

Z jakich kont można wykonać przelew zagraniczny w mBanku?

Klienci indywidualni mBanku mogą zlecać przelewy zagraniczne zarówno z kont walutowych (np. eKonto walutowe), jak i złotówkowych (np. eKonto).

Ile idzie przelew zagraniczny w mBanku?

W mBanku standardowy czas realizacji przelewu SEPA to 1 dzień roboczy. Natomiast przelewu SWIFT – 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 4)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *