Przelewy krajowe w Alior Banku – rodzaje, limity, księgowanie

0

Świat idzie do przodu. Kiedyś, by opłacić rachunku trzeba było stać w długich kolejkach w banku lub na poczcie. Dzisiaj możemy zrobić to samo, nie wychodząc z domu. Jest szybciej, wygodniej i taniej. Nic więc dziwnego, że pokochaliśmy przelewy i chętnie po nie sięgamy. Skoro tak lubimy to narzędzie, warto wiedzieć, jakie możliwości daje nam nasz bank. W artykule bierzemy pod lupę przelewy krajowe w Alior Banku. Przyjrzymy się wysokości opłat i limitom. Sprawdzimy także czas realizacji i podpowiemy, jak zlecić poszczególne typy przelewów. Zapraszamy do lektury.

Przelewy krajowe w Alior Banku – przegląd oferty

Zacznijmy od garści najważniejszych informacji na temat przelewów krajowych w Alior Banku.

Rodzaje przelewów krajowych w Alior Banku

Klienci detaliczni Aliora mogą zlecać:

 • zwykłe przelewy Elixir;
 • przelewy natychmiastowe Express Elixir i BlueCash;
 • przelewy BLIK na telefon;
 • przelewy SORBNET.

Koszty przelewów krajowych w Alior Banku

Wiemy już, jakie rodzaje transferów dostępne są w Alior Banku. Sprawdźmy teraz, ile trzeba zapłacić za każdy z nich.

Koszt przelewuKonto Jakże OsobisteKonto internetowe
Przelew internetowy0 zł
Przelew w oddziale8 zł
Przelew na infolinii5 zł
Przelew BLIK na telefon0 zł
Przelew SORBNET15 zł/32 zł*
Przelew natychmiastowy5 zł/0 zł**3 zł***/5 zł
*dotyczy przelewów na kwotę poniżej 1 mln zł
**dotyczy 5 transferów w miesiącu po włączeniu korzyści „Pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych”
***dotyczy przelewów do 1 tys. zł

Alior Bank Limit przelewów i czas realizacji.

Przejdźmy teraz do kwestii limitów. Co ważne w tabeli prezentujemy wartości maksymalne, jakie klient może ustawić na rachunku. Natomiast każdy nowy posiadacz konta osobistego ma przypisane wartości domyślne, które najczęściej są dużo niższe. O tym, jak dopasować kwotę limitu do własnych preferencji piszemy w dalszej części artykułu.

W tabeli obok limitów maksymalnych dodaliśmy także czas realizacji poszczególnych transferów.

Limit kwotowy/ilościowyTryb realizacji
Przelew zwykłydo 1 000 000 zł/100 sztukdo 1 dnia roboczego
Przelew natychmiastowy Express Elixirdo 100 000 zł/bez ograniczeń ilościowychNatychmiast (również w weekendy i święta)
Przelew natychmiastowy BlueCashdo 20 000 zł/bez ograniczeń ilościowych
Przelew BLIK na telefondo 5000 zł dziennie/bez ograniczeń ilościowych
Przelew SORBNETBez ograniczeń kwotowych i ilościowychdo godziny (jeśli wyślemy do 15:25)

Przelewy natychmiastowe w Alior Banku

Przelewy natychmiastowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli musimy błyskawicznie się rozliczyć, a z jakichś powodów nie chcemy używać aplikacji i BLIK-a. Alior Bank udostępnia aż 2 systemy do obsługi szybkich transferów – Express Elixir i BlueCash. W obu przypadkach czas realizacji to maksymalnie 15 minut, jednak najczęściej środki trafiają do odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund. W Aliorze transakcje natychmiastowe można zlecać do 23:55, 7 dni w tygodniu (Express Elixir od 00:05 do 23:55).

Pamiętajmy, że za tryb przyspieszony trzeba zapłacić ok. 5 zł/przelew. Jednak posiadacze Konta Jakże Osobistego mogą włączyć za darmo 2 korzyści do konta. Wśród nich jest „Pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych”, który umożliwia wykonanie 5 szybkich transferów w miesiącu za 0 zł.

Przelew BLIK na telefon w Alior Banku

BLIK-iem także zrobimy przelew w weekend lub w środku nocy. Pod względem kosztowym sprawdzi się on lepiej niż Express Elixir i BlueCash, ponieważ jest bezwarunkowo darmowy. W dodatku nie trzeba znać numeru konta odbiorcy – wystarczy numer telefonu.

Warto jednak pamiętać o kilku ograniczeniach. Po pierwsze, grono odbiorców przelewów BLIK ogranicza się jedynie do osób korzystających z bankowych aplikacji mobilnych. Oznacza to, że nie rozliczymy się w ten sposób z każdym. Po drugie, przelewem BLIK wyślemy dziennie nie więcej niż 5 tys. zł. W tym przypadku korzystniej wypada BlueCash z limitem 20 tys. zł oraz Express Elixir – 100 tys. zł.

Jak wysłać przelew BLIK na telefon w Alior Banku?

Przejdźmy teraz do praktyki. Oto instrukcja, jak krok po kroku zlecić swój pierwszy przelew na telefon BLIK w aplikacji Alior Mobile.

 1. Logujemy się do aplikacji.
 2. Z dolnego menu wybieramy ikonę BLIK.
 3. Z panelu Skróty BLIK wybieramy Przelew na telefon.
 4. Wyrażamy zgodę na dostęp aplikacji do naszej listy kontaktów. Dzięki temu przy osobach odbierających przelewy na telefon pojawi się logo BLIK.
 5. Wybieramy numer telefonu z listy kontaktów lub klikamy opcję Odbiorca spoza książki i wpisujemy numer samodzielnie.
 6. Podajemy kwotę i tytuł przelewu.
 7. Klikamy Wyślij przelew.
 8. Potwierdzamy operację wybraną metodą autoryzacji – PIN-em, FaceID lub odciskiem palca.
 9. Gotowe.

Przelew SORBNET w Alior Banku

Wyobraźmy sobie, że szybko musimy przelać 800 tys. zł. Przelewem Express Elixir maksymalnie wyślemy 100 tys. zł, a zwykły Elixir dojdzie najwcześniej po kilku godzinach. Co zrobić? Możemy albo dogadać się z odbiorcą, że rozbijemy kwotę na kilka transz, albo wybrać przelew SORBNET. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, musimy pamiętać o kilku kwestiach.  

Po pierwsze, system SORBNET działa jedynie w dni robocze w określonych godzinach. Dla przykładu, w Aliorze dyspozycje można składać między 8:00 a 15:25. Wówczas czas realizacji to mniej więcej 15 minut.

Po drugie, SORBNET przeznaczony jest do rozliczeń wysokokwotowych. W Regulaminie rachunków obowiązującym w Alior Banku czytamy, że każdy przelew w kwocie równej lub większej niż 1 mln zł jest realizowany w tym systemie, ale na prośbę klienta również niższe sumy mogą być wysyłane w ten sposób.

Po trzecie, transfer SORBNET to najdroższy przelew krajowy. W Aliorze za przelew poniżej 1 mln zł zapłacimy 32 zł, a za transakcję powyżej tej kwoty – 15 zł.

Jak wykonać przelew SORBNET w Alior Banku?

Klienci Alior Banku mogą zlecić przelew SORBNET w oddziale, przez bankowość telefoniczną lub serwis Alior Online. W przypadku dwóch pierwszych opcji to doradca lub konsultant po zweryfikowaniu naszej tożsamości przeprowadzą nas przez cały proces. Poniżej podpowiadamy, jak złożyć dyspozycję przelewu samodzielnie przez bankowość elektroniczną.

 1. Logujemy się do Alior Online.
 2. Przechodzimy do formularza przelewu krajowego: Płatności > Nowa płatność lub Mój portfel > Wyślij przelew.
 3. Wpisujemy dane do przelewu.
 4. Rozwijamy sekcję Dodatkowe opcje i zaznaczamy Przelew natychmiastowy/Sorbnet.
 5. Wybieramy Przelew Sorbnet.
 6. Klikamy Dalej.
 7. Zatwierdzamy transakcję.

Warto wiedzieć!

Odbiorcami przelewu SORBNET nie mogą być ZUS i Urząd Skarbowy.

Jak zwiększyć/zmienić limit przelewów i przelewów BLIK w Alior Banku.

W Alior Banku każdy nowy rachunek osobisty ma ustawione domyślne limity przelewów. Są to kwoty dużo niższe niż maksymalne, np. 5 tys. zł zamiast 1 mln zł w przypadku przelewów zwykłych. Na szczęście limit przelewów w Alior Banku można łatwo zwiększyć/zmienić. Jak to zrobić? Prezentujemy instrukcję krok po kroku.

 1. Logujemy się do serwisu Alior Online.
 2. Przechodzimy do zakładki Ustawienia.
 3. Rozwijamy sekcję Autoryzacja i bezpieczeństwo.
 4. Zjeżdżamy w dół i Odszukujemy pole Limity. W tym miejscu zmienimy limity dla aplikacji mobilnej (limity operacji w bankowości mobilnej), bankowości internetowej(limity operacji w bankowości internetowej Alior Online) i BLIK-a (sekcja BLIK Limity).
 5. Klikamy polecenie Zmień przy wybranym typie limitu.
 6. Wpisujemy nowe kwoty.
 7. Klikamy Zapisz.
 8. Zatwierdzamy zmiany wybraną metodą autoryzacji (kod SMS/powiadomienie push w aplikacji).
Zmiana limity przelewów BLIK, limitów w Aplikacji mobilnej i standardowych przelewów w ALior banku
Jak zmienić limity przelewów i przelewów BLIK

To wszystko, 2 minuty i zmieniliśmy lub zwiększyliśmy limit przelewów w Alior Banku. System powinien w czasie rzeczywistym przetworzyć nasze zlecenie.

Przelewy zagraniczne w Alior Banku

W Aliorze zrobimy także przelew do innego kraju i/lub w innej walucie. Dostępne są 2 systemy:

 • SEPA – tylko dla płatności w euro;
 • SWIFT – obsługuje transfery w dowolnej walucie.

Rozwinięcie tematu znajdziecie w artykule Przelew zagraniczny w Alior Banku. Opisaliśmy w nim, ile kosztuje, ile idzie i jak zlecić tego typu transfer. Zachęcamy do lektury.

Alior Bank – kiedy dojdzie przelew?

Przelewy ekspresowe takie jak BlueCash, Express Elixir, czy BLIK trafiają na docelowe konto najczęściej po kilkunastu sekundach (max. 15 minut) i są realizowane 7 dni w tygodniu.

SORBNET także idzie dość szybko. Środki trafiają do odbiorcy maksymalnie w ciągu godziny (często już po 15 minutach). Takie tempo realizacji jest możliwe, jeśli złożymy dyspozycję w dzień roboczy przed konkretną godziną graniczną. Dla przykładu, w Alior Banku zlecenia SORBNET wysłane do 15:25 zostaną zrealizowane mniej więcej w ciągu 15 minut, a po tej godzinie – dopiero w następnym dniu roboczym po 8:00.

Najdłużej trzeba poczekać na przelew standardowy – od kilku godzin do 1 dnia roboczego. Wynika to z faktu, że system Elixir działa jedynie w dni robocze. Dodatkowo zlecenie musi wstrzelić się nie tylko w jedną z 3 sesji wychodzących/przychodzących w Alior Banku, ale także w drugiej instytucji.

Przelewy krajowe w Alior Banku – podsumowanie

Jak widać, klienci detaliczni Alior Banku mają w czym wybierać. Oprócz zwykłego przelewu Elixir mogą korzystać aż z 4 rodzajów  przelewów ekspresowych – BlueCash, Express Elixir, przelewu BLIK na telefon oraz SORBNET. Dostępne są także transfery zagraniczne – SEPA i SWIFT oraz przelewy cykliczne – zlecenie stałe i polecenie zapłaty.

Porównując oferty innych banków z rankingu kont osobistych, Alior wypada bardzo dobrze. Zapewnia nie tylko bogaty wybór przelewów, ale także wysokie limity. Na plus przemawia także możliwość włączenia pakietu 5 bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu oraz dostęp do przelewu SORBNET przez bankowość elektroniczną.

Na koniec chcemy zaapelować o to, aby za każdym razem uważnie sprawdzać dane odbiorcy. Dotyczy to szczególnie numeru rachunku lub telefonu. Nie każdy przelew da się zatrzymać, a przez jeden błąd możemy stracić swoje pieniądze. By wiedzieć, kiedy i jaki transfer można zawrócić, warto zapoznać się z naszymi wpisami: Jak cofnąć przelew i odzyskać pieniądze? oraz Jak cofnąć przelew do oszusta? Zachęcamy do lektury.

W jakich godzinach Alior Bank księguje przelewy?

Alior Bank przelewy standardowe księguje zgodnie z sesjami wychodzącymi – 8:20, 12:20, 15:20 oraz przychodzącymi – ok. 10:30, 14:30, 16:45. Przelewy SORBNET są realizowane między 8:00 a 15:25, a przelewy natychmiastowe do 23:55.

Czy Alior Bank realizuje przelewy natychmiastowe?

Tak, w Alior Banku zlecimy 2 rodzaje przelewów natychmiastowych – Express Elixir oraz BlueCash. Dostępny jest także przelew BLIK na telefon oraz SORBNET.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w Alior Banku?

Posiadacze Konta Jakże Osobistego za przelew natychmiastowy zapłacą 5 zł, a po włączeniu „Pakietu bezpłatnych przelewów natychmiastowych” mogą wykonać 5 transferów w miesiącu za 0 zł. Natomiast użytkownicy Konta internetowego za przelew do 1 tys. zł zostaną obciążeni opłatą w wysokości 3 zł, a powyżej tej kwoty – 5 zł.

Jak zrobić przelew natychmiastowy w Alior Banku?

Po zalogowaniu do serwisu przechodzimy do formularza przelewu krajowego. Następnie podajemy dane odbiorcy, kwotę i tytuł przelewu. W sekcji Dodatkowe opcje zaznaczamy Przelew natychmiastowy/Sorbnet, a następnie wybieramy system Express Elixir lub BlueCash. Na koniec zatwierdzamy transakcję.

Ile kosztuje SORBNET w Alior Banku?

Za przelew SORBNET poniżej 1 mln zł opłata wynosi 32 zł. Natomiast transakcja na kwotę równą lub większą niż 1 mln zł kosztuje 15 zł.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *