Przelewy krajowe BNP Paribas – rodzaje, limity, księgowanie

0

Przelewy stały się czymś tak naturalnym, że ciężko już wyobrazić sobie życie bez nich. Warto więc wiedzieć, jak wykorzystać ich potencjał. W artykule prześwietlimy przelewy krajowe w BNP Paribas. Na wstępie zrobimy krótki przegląd oferty banku – sprawdzimy koszty, czas realizacji oraz limity. Następnie przejdziemy do opisu konkretnych typów zleceń. Zapraszamy do lektury.

Przelewy krajowe w BNP Paribas – podstawowe informacje

Zacznijmy od sprawdzenia, jakie typy przelewów krajowych zrealizujemy w BNP Paribas. Otóż tak jak w większości banków komercyjnych w Polsce dostępne są tutaj:

Koszty przelewów krajowych w BNP Paribas

Teraz porozmawiajmy o kosztach. Przyzwyczailiśmy się, że przelewy to usługa darmowa. Rzeczywiście z reguły tak właśnie jest, ale dotyczy to głównie transferów zwykłych i jedynie tych, zlecanych przez serwis transakcyjny lub aplikację. W innych przypadkach najczęściej trzeba zapłacić. Co ważne, wysokość opłaty zależy nie tylko od typu przelewu, ale także rodzaju konta. Jak wygląda to w BNP Paribas?

Przestudiowaliśmy Taryfę Prowizji i Opłat tego banku, a w tabeli poniżej zebraliśmy wyniki naszej analizy. Przy okazji, przypominamy, że konto Otwarte na Ciebie dostępne jest w rankingu kont osobistych

Koszt przelewuKonto Otwarte na CiebieMoje Konto PremiumKonto na Teraz
Przelew internetowy0 zł0 zł0 zł
Przelew w oddziale/na infolinii12 zł0 zł0 zł
Przelew natychmiastowy6 zł0 zł/6 zł*0 zł/6 zł*
Przelew BLIK na telefon0 zł0 zł0 zł
Przelew SORBNET25 zł**/15 zł0 zł**/15 zł0 zł**/15 zł
*darmowe są pierwsze 3 przelewy w miesiącu, każdy kolejny – 6 zł
**dotyczy przelewu SORBNET poniżej 1 mln zł

Limity przelewów w BNP Paribas

Kolejną ważną kwestią, którą warto omówić przy temacie przelewów krajowych, są limity. Każdy bank ustala maksymalne wartości dla poszczególnych typów transferów. Poniżej prezentujemy, jakie ograniczenia obowiązują w BNP Paribas. Obok dodaliśmy także informacje na temat czasu realizacji przelewów.

 Limit kwotowy/ilościowyTryb realizacji
Przelew zwykłydo 800 000 zł /bez ograniczeń ilościowychDo 1 dnia roboczego
Przelew natychmiastowydo 20 000 zł*/ bez ograniczeń ilościowychNatychmiast (także w weekendy i święta)
Przelew BLIK na telefon500 zł jednorazowo; 1000 zł dziennie/ do 30 sztuk
Przelew SORBNETBez ograniczeń kwotowych i ilościowychDo godziny (jeśli zlecimy do 15:00)
*dotyczy przelewów zleconych przez bankowość internetową; limit dla aplikacji to 10 000 zł  

Pamiętajmy, że oprócz tego, że dany przelew musi zmieścić się w limicie kwotowym, a czasem także ilościowym to jeszcze łączna suma transakcji nie może przekroczyć limitu miesięcznego. Dla przykładu: jeden zwykły przelew Elixir w BNP Paribas może opiewać nawet na kwotę 800 tys. zł. Nie ma tu ograniczeń ilościowych, jednak mimo wszystko nie wykonamy dwóch takich transferów. Dlaczego? Ponieważ miesięcznie suma dla transakcji zlecanych przez bankowość internetową nie może przekroczyć 1 mln zł.

Przelewy natychmiastowe w BNP Paribas

Przelew standardowy możemy zlecać o dowolnej porze dnia i nocy, jednak jest on księgowany wyłącznie w dni robocze w czasie sesji rozliczeniowych. Zatem, co zrobić jeśli musimy wysłać pieniądze w weekend lub w środku nocy i mieć pewność, że za kilka chwil środki będą u odbiorcy?

W takiej sytuacji sprawdzi się przelew natychmiastowy. W BNP Paribas wykonamy go za pomocą systemu Express Elixir. Maksymalna jednorazowa kwota zlecenia to 20 tys. zł. Bank nie nakłada przy tym limitów ilościowych, więc możemy wykonać kilka takich transferów po sobie.

Pamiętajmy jednak, że nie jest to usługa darmowa. Jeden przelew kosztuje 6 zł (tylko posiadacze Mojego Konta Premium i Konta na Teraz mogą wykonać 3 przelewy ekspresowe w miesiącu za 0 zł). Z tego względu, jeśli kwota transferu nie jest wysoka, warto rozważyć inną metodę – BLIK-a.

Przelew BLIK na telefon w BNP Paribas

BLIK także działa 24h/7 przez cały rok, a do tego jest darmowy. Pieniądze docierają na docelowy rachunek w ciągu kilku minut. Nie trzeba przy tym znać numeru konta odbiorcy – wystarczy numer telefonu.

Brzmi zachęcająco, jednak nie każdy może skorzystać z tej opcji. By móc wysyłać i/lub odbierać przelewy BLIK, trzeba być użytkownikiem bankowej aplikacji mobilnej, co dla niektórych jest sporą przeszkodą.

Poza tym w BNP Paribas obowiązują zarówno limity kwotowe – do 500 zł jednorazowo (1000 zł dziennie), jak i ilościowe – do 30 sztuk. Zatem przelewy BLIK na telefon najlepiej sprawdzą się w przypadku drobnych rozliczeń, np. za pizzę, czy prezent.

Jak wysłać przelew BLIK na telefon w BNP Paribas?

Wiemy już, jak w teorii wyglądają transfery na telefon w BNP Paribas. Przejdźmy więc teraz do praktyki. Poniżej krok po kroku wyjaśniamy, jak wysłać przelew BLIK.

 1. Logujemy się do aplikacji GOmobile.
 2. Klikamy ikonę BLIK-a.
 3. Wybieramy polecenie Przelew na telefon.
 4. Podajemy numer telefonu odbiorcy lub wybieramy go z listy kontaktów (przy osobach odbierających przelewy na telefon pojawi się logo BLIK).
 5. Wpisujemy kwotę i tytuł przelewu.
 6. Klikamy przycisk Dalej.
 7. Sprawdzamy poprawność danych.
 8. Zatwierdzamy przelew PIN-em.
 9. Klikamy OK. Gotowe.

Przelew SORBNET w BNP Paribas

Ten typ przelewu również możemy zaliczyć do grona transferów ekspresowych, ponieważ jest realizowany w czasie rzeczywistym (do godziny). Jednak w przeciwieństwie do ww. sposobów, system SORBNET działa jedynie w dni robocze w określonych godzinach. Na przykład w BNP Paribas, by środki trafiły do odbiorcy w ciągu godziny, dyspozycję należy złożyć do 15:00. W innym wypadku bank zrealizuje przelew dopiero w kolejnym dniu roboczym.

Warto wiedzieć, że SORBNET służy przede wszystkim do rozliczeń wysokokwotowych powyżej 1 mln zł. Oczywiście bez problemu można wysłać w ten sposób także niższą sumę. Jednak o ile nie zależy nam na czasie, warto rozważyć opłacalność takiej operacji. W BNP Paribas przelew SORBENT w kwocie równej lub wyższej 1 mln zł kosztuje 15 zł, a poniżej 1 mln zł już 25 zł. Natomiast zwykłym przelewem wyślemy nawet 800 tys. zł bez żadnych opłat.

Jak wykonać przelew SORBNET w BNP Paribas?

Ten transfer możemy zrealizować z poziomu bankowości internetowej lub w oddziale z pomocą pracownika obsługi. W przypadku realizacji online, jest on dostępny w dni robocze do godziny 15:00, wystarczy zamiast zwykłego przelewu wybrać „SORBNET”.

Jak zmienić/zwiększyć limit przelewów/przelewów BLIK w BNP Paribas?

W zależności od rodzaju rachunku ustawione domyślnie limity przelewów mogą być inne niż maksymalne wartości obowiązujące w BNP Paribas. Na szczęście, możemy samodzielnie dopasować je do swoich potrzeb przez bankowość internetową GOonline. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

 1. Logujemy się do serwisu transakcyjnego.
 2. Rozwijamy sekcję Profil osobisty i przechodzimy do zakładki Moje ustawienia.
 3. Wybieramy Limity transakcyjne.
 4. Następnie w zależności od tego, dla jakiego narzędzia chcemy zmienić limity, klikamy Bankowość GOonline lub Aplikacja GOmobile.
 5. Wprowadzamy nowe kwoty. Dla bankowości możemy ustawić limit jednorazowej transakcji – max. 800 tys. zł lub limit miesięczny – max. 1 mln zł, natomiast dla aplikacji limit dzienny – max. 10 tys. zł i limit miesięczny max. 100 tys. zł.
 6. Klikamy Zapisz. Gotowe.

W wybranych sekcjach możemy zmienić zarówno limit przelewu standardowego jak i limit przelewu BLIK w BNP Paribas.

Przelewy zagraniczne w BNP Paribas

W ofercie BNP Paribas znajdziemy także przelewy zagraniczne. Do dyspozycji mamy transfery SEPA (wyłącznie w euro) oraz SWIFT (w dowolnej walucie).

O kosztach i czasie realizacji tego typu zleceń pisaliśmy w artykule Przelew zagraniczny w BNP Paribas. Znajdziecie w nim także wskazówki, jak prawidłowo zlecić transfer zagraniczny.

BNP Paribas – kiedy dojdzie przelew?

Czas realizacji przelewu zależy od jego rodzaju. Przelew ekspresowy i przelew BLIK na telefon docierają nawet po kilkunastu sekundach (do 15 minut) bez względu na to kiedy złożymy dyspozycję.

Przelew SORBNET również szybko trafia do odbiorcy (max. w ciągu godziny), ale, pod warunkiem że wyślemy go w dzień roboczy do godz. 15:00.

System Elixir, obsługujący zlecenia zwykłe, także nie działa w weekendy i święta. Dodatkowo tryb księgowania przelewów standardowych zależy od sesji przychodzących/wychodzących w BNP Paribas oraz w drugim banku. Szacuje się, że na tego typu transfer trzeba poczekać od kilku godzin do 1 dnia roboczego. Warto tutaj podkreślić, że czas oczekiwanie może wydłużyć się nawet do kilku dni, jeśli złożymy dyspozycję, np. chwilę przed świętami.

BNP Paribas w komunikacie dotyczącym terminów realizacji informuje, że przelewy Elixir zlecone do 14:15 zostaną wysłane w czasie III sesji wychodzącej. Oznacza to, że środki mają szansę dotrzeć na docelowe konto jeszcze w tym samym dniu.

Przelewy krajowe BNP Paribas – podsumowanie

Jak widać, klienci BNP Paribas mają w czym wybierać. Oferta banku nie ogranicza się wyłącznie do przelewów standardowych. Dostępne są również 3 rodzaje przelewów natychmiastowych – Express Elixir, BLIK, SORBNET oraz 2 rodzaje przelewów cyklicznych – zlecenie stałe i polecenie zapłaty.

Na zakończenie chcemy zaapelować o czujność podczas wypełniania danych. To ważne zwłaszcza przy transferach w trybie ekspresowym. Nie da się ich zatrzymać, więc jedna pomyłka w numerze rachunku lub kwocie może oznaczać utratę pieniędzy. O tym, które przelewy da się cofnąć i jak to zrobić pisaliśmy w tym wpisie. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem Jak cofnąć przelew do oszusta?

Kiedy dojdzie przelew z BNP Paribas?

Zwykłe przelewy Elixir BNP Paribas „wypuszcza” podczas sesji wychodzących o 8:00, 11:45, 14:15. To kiedy środki dotrą na docelowe konto, zależy od tego, o której nadawca złożył dyspozycję oraz w jakich godzinach są sesje przychodzące w banku odbiorcy. Przelewy Express Elixir i BLIK są księgowane maksymalnie w ciągu 15 minut.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w BNP Paribas?

BNP Paribas za przelew natychmiastowy pobiera prowizję w wysokości 6 zł.

Jak zrobić przelew natychmiastowy w BNP Paribas?

Po zalogowaniu do serwisu GOonline przechodzimy do zakładki Przelewy. Następnie wybieramy Nowy przelew. Wypełniamy formularz tak jak przy przelewie zwykłym, a jako czas dostarczenia wybieramy Natychmiastowy. Klikamy Kontynuuj. Podajemy kod SMS i zatwierdzamy transakcje.  

Ile kosztuje przelew SORBNET w BNP Paribas?

Stawka za przelew SORBNET zależy od kwoty transakcji. Za transfer poniżej 1 mln zł klienci BNP Paribas muszą zapłacić 25 zł, natomiast za zlecenie powyżej 1 mln zł – 15 zł.

Czy BNP Paribas ma przelew BLIK na telefon?

Tak, klienci BNP Paribas korzystający z aplikacji GOmobile mogą wysyłać i odbierać przelewy na telefon BLIK.

Jakie są dzienne limity przelewów na telefon BLIK w BNP Paribas?

W BNP Paribas dzienny limit dla przelewów BLIK to 1000 zł. Przy czym nie można wykonać więcej niż 30 takich operacji, a kwota jednego przelewu nie może przekroczyć 500 zł.

Źródła:

 1. https://www.bnpparibas.pl/repozytorium/oplaty-i-oprocentowanie/produkty-banku-bnp-paribas-sa
 2. https://www.bnpparibas.pl/blog/przelewy-krajowe-rodzaje-czas-realizacji-oraz-oplaty
 3. https://www.bnpparibas.pl/_fileserver/item/1512312
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.7/5 (Ilość ocen: 6)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *