Przelewy krajowe Santander – rodzaje, limity, księgowanie

0

Wiedząc, jakie przelewy oferuje nasz bank i na jakich zasadach one działają, możemy dopasować typ zlecenia do aktualnej sytuacji. Zapomniany rachunek, czy brak numeru rachunku odbiorcy nie musi być już problemem. Sprawdźmy zatem przelewy krajowe w Santander Bank Polska. W artykule wyjaśniamy, m.in. jakie rodzaje transferów są dostępne oraz ile kosztuje każdy z nich.

Przelewy krajowe w Santander Bank Polska – rodzaje, opłaty, księgowanie

Zacznijmy od pakietu podstawowych informacji na temat transferów krajowych w Santanderze. Całość podzieliliśmy na szereg akapitów dla wybranych kategorii.

Santander dostępne typy przelewów

Po pierwsze – dostępne typy przelewów. I tak klienci detaliczni mają do dyspozycji:

 • zwykły przelew Elixir;
 • przelew natychmiastowy Express Elixir lub BlueCash;
 • przelew na telefon BLIK;
 • przelew SORBNET.

Santander koszty przelewów

Po drugie – koszty przelewów. W tabeli poniżej prezentujemy, ile za transfery krajowe zapłacą posiadacze rachunków osobistych dostępnych w Santander Bank Polska.

Koszt przelewuKonto Santander do 26 latKonto Santander powyżej 26 latKonto Santander MaxKonto Select
Przelew internetowy0 zł
Przelew w oddziale5 zł10 zł8 zł
Przelew natychmiastowy Express Elixir i BlueCash0 zł
Przelew BLIK na telefon0 zł
Przelew SORBNET35 zł

Santander maksymalne limity przelewów

Po trzecie – maksymalne limity przelewów i tryb realizacji. W tabeli prezentujemy, jak wygląda to w Santanderze.

 Limit kwotowy / ilościowyTryb realizacji
Przelew zwykłydo 125 000 zł dziennie* / bez ograniczeń ilościowychdo 1 dnia roboczego
Przelew natychmiastowy Express Elixirdo 5 000 zł jednorazowo/ bez ograniczeń ilościowychNatychmiast (także w weekendy i święta)
Przelew natychmiastowy BlueCashdo 20 000 zł jednorazowo/ bez ograniczeń ilościowych
Przelew BLIK na telefondo 5 000 zł jednorazowo** / bez ograniczeń ilościowych
Przelew SORBNETBez ograniczeń ilościowych i kwotowychdo godziny (jeśli zlecimy go do 15:00)
*podwyższenie limitu możliwe po połączeniu z wideodoradcą lub w oddziale
** dotyczy przelewów do innego banku; w przypadku przelewów wewnętrznych jednorazowo można wysłać max. 10 000 zł

Przelewy natychmiastowe w Santander Bank Polska

Wyobraźmy sobie, że do 10 każdego miesiąca musimy opłacać ważny rachunek, a wypłatę otrzymujemy na konto tego samego dnia po 15:00. Zlecając zwykły przelew Elixir, nie mamy pewności, że środki dotrą do odbiorcy na czas. Co zrobić w takiej sytuacji?

Doskonałym wyjściem będzie przelew ekspresowy, który działa 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. W tym wypadku nie ma znaczenia, czy wysyłamy pieniądze w weekend, w Nowy Rok, czy w środku nocy – pieniądze w kilkanaście sekund (max. 15 minut) trafią na docelowy rachunek.

Klienci Santander Bank Polska mogą wybrać Express Elixir lub BlueCash. To ważne szczególnie ze względu na obowiązujące limity. Przelewem Express Elixir jednorazowo wyślemy maksymalnie 5 tys. zł, natomiast BlueCash – do 20 tys. zł.

Tutaj ograniczenia się kończą, ponieważ Santander to jak na razie jedyny bank z rankingu kont osobistych, który bezwarunkowo nie pobiera prowizji za transfery w trybie ekspres (dotyczy to obu systemów).

Warto wiedzieć!

Przelewem natychmiastowym nie wyślemy środków na rachunki organów celnych, ZUS-u lub Urzędów Skarbowych.

Przelew BLIK na telefon w Santander Bank Polska

BLIK-iem także zrobimy przelew w ekspresowym tempie w weekendy oraz święta i to bez znajomości numeru rachunku odbiorcy. Również w tym przypadku, klienci Santandera nie muszą martwić się o koszty, ponieważ za korzystanie z BLIK-a bank nie pobiera prowizji.

Pamiętajmy jednak, że odbierać i wysyłać przelewy na telefon mogą jedynie te osoby, które są użytkownikami bankowych aplikacji mobilnych. Dodatkowo obowiązują limity kwotowe. W Santander Bank Polska przelew BLIK do innego banku nie może przekroczyć kwoty 5 tys. zł. Natomiast dla przelewu wewnętrznego limit wynosi 10 tys. zł.

Jak wykonać przelew BLIK na telefon w Santanderze?

Przejdźmy teraz do praktyki i sprawdźmy, jak zlecić przelew BLIK w Santander mobile.

 1. Logujemy się do aplikacji i klikamy ikonę BLIK.
 2. Z sekcji Przelew wybieramy polecenie Na telefon BLIK.
 3. Wpisujemy numer telefonu odbiorcy lub wybieramy go z listy kontaktów (przy osobach odbierających przelewy na telefon pojawi się logo BLIK).
 4. Podajemy kwotę przelewu.
 5. Naciskamy przycisk Wykonaj.
 6. Gotowe.
Jak zrealizować przelew BLIK na telefon w Santander Bank polska
Przelew BLIK na telefon Santander
Przelew na Telefon w Santanderze, BLIK na telefon
Konto Santander przelew BLIK na telefon

UWAGA!

Ze względu na to, że przelewy BLIK, Express Elixir i BlueCash realizowane są najczęściej w ciągu kilkunastu sekund, nie da się ich cofnąć. Właśnie dlatego zawsze warto sprawdzić, czy numer telefonu lub rachunku są poprawne. O tym, jakie zlecenia i kiedy da się zatrzymać oraz jak to zrobić pisaliśmy w artykułach: Jak cofnąć przelew do oszusta?; Jak cofnąć przelew i odzyskać pieniądze?

Przelew SORBNET w Santander Bank Polska

System SORBNET nie ma ograniczeń kwotowych. Wyślemy nim zarówno 2 tys. zł, jak i kilka mln zł, a środki trafią na docelowe konto w ciągu godziny. Musimy jednak pamiętać o dwóch kwestiach:

 1. Wysoka prowizja, która w Santanderze wynosi 35 zł.
 2. System działa wyłącznie w dni robocze w wyznaczonych godzinach. W Santander Bank Polska przelew SORBNET trzeba zlecić do 15:00.

Jak wykonać przelew SORBNET w Santander?

Zlecając nowy przelew w bankowości internetowej Santander, jako typ przelewu możemy zaznaczyć: zwykły Elixir oraz natychmiastowy Express Elixir lub BlueCash. Niestety, nie ma tu opcji przelewu SORBNET, tą opcję trzeba włączyć w ustawieniach. Jak to zrobić opisujemy poniżej, alternatywnie zawsze możemy taki przelew zlecić w oddziale.

 1. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej wybieramy „ustawienia” –> „ustawienia transakcji” i zaznaczamy ticker przy polu „Przelew SORBNET w formularzu przelewu”
 2. Przechodzimy do zakładki przelewy i przy realizacji transferu zaznaczamy „Przelew Sorbnet”

To tyle, całość na screenach poniżej:

Przelew Sorbnet w Santander Bank Polska
Jak wysłać przelew Sorbnet w Santander Bank Polska

Warto wiedzieć!

Zlecenia powyżej 1 mln zł są obligatoryjnie realizowane przez system SORBNET.

Jak zwiększyć limit przelewu w Santander?

Nie zawsze domyślnie ustawiony limit przelewów nam odpowiada. Na szczęście, możemy go zmienić samodzielnie w bankowości elektronicznej. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić w Santander internet.

 1. Po zalogowaniu do serwisu przechodzimy w zakładkę Ustawienia (na samej górze).
 2. Z bocznego menu z sekcji Limity wybieramy polecenie Limity przelewów.
 3. By wyświetlić ustawione kwoty, klikamy Odkryj limity i potwierdzamy dyspozycję wybranym narzędziem autoryzacji, np. kodem SMS.
 4. Wpisujemy nowe kwoty.
 5. Klikamy Zmień i zatwierdzamy zmiany.
limity przelewów w Santander Bank Polska

Warto wiedzieć!

W Santander Bank Polska poprzez bankowość elektroniczną możemy samodzielnie zwiększyć dzienny limit przelewów do 125 tys. zł. Jeśli chcemy podwyższyć tę kwotę, należy udać się do placówki banku lub połączyć się z wideodoradcą. Jak widać zwieszenie limitu przelewów w Santanderze jest całkiem proste.

Jak zmienić Limit przelewów BLIK w Santanderze?

Aby zmienić limit przelewów BLIK, wykonujemy kroki jak w poprzednim akapicie dotyczącym zmiany limitu przelewu, tym razem modyfikacji dokonujemy w polu „w aplikacji Santander mobile” (pole zaznaczone na screenie poniżej). Maksymalny limit to 10 000 PLN.

Przelewy zagraniczne w Santanderze

Oprócz zleceń krajowych, posiadacze rachunków osobistych w Santander Bank Polska, mogą wysyłać środki także za granicę. Do dyspozycji mają przelewy SEPA (tylko w euro) oraz SWIFT (dowolna waluta).

Instrukcję krok po kroku, jak zlecić transfer zagraniczny w Santanderze oraz informacje o tym, ile kosztują i jak długo idą tego typu przelewy, znajdziecie w linku.

Santander Bank Polska – kiedy dojdzie przelew?

To zależy. Przelewy ekspresowe takie jak BlueCash, Express Elixir, czy BLIK docierają najczęściej w ciągu kilkunastu sekund (do 15 minut). Są realizowane także w weekendy i święta.

Przelewy SORBNET także możemy zaliczyć do transferów w trybie ekspres, ponieważ środki trafiają na docelowe konto w ciągu godziny, o ile złożymy dyspozycje do 15:00. Z tym wyjątkiem, że są one realizowane jedynie w dni robocze.

Najdłużej idzie przelew zwykły, ponieważ tak jak SORBNET działa wyłącznie w dni robocze, a dodatkowo jest uzależniony od sesji wychodzących / przychodzących w Santander Bank Polska oraz w banku odbiorcy. W zależności od godziny i daty dyspozycji przyjdzie nam na niego czekać od kilku godzin do 1 dnia roboczego.

Przelewy krajowe w Santander Bank Polska – podsumowanie

Na koniec krótkie podsumowanie. Otóż pod względem kosztów oferta przelewów w Santanderze wygląda atrakcyjnie. Klienci tego banku za darmo wyślą nie tylko przelewy standardowe, ale także przelewy na telefon BLIK oraz przelewy ekspresowe i to w 2 wariantach do wyboru – Express Elixir lub BlueCash. Zapłacić trzeba jedynie za przelew SORBNET lub zwykły złożony w oddziale.

Dodatkowo propozycja Santandera zawiera także zlecenia stałe, czyli sposób na to, aby rachunki zawsze były opłacone na czas.

Kwestią, do której można by się przyczepić jest niski limit dla przelewu zwykłego. Da się go podwyższyć, jednak wymaga to wizyty w placówce lub kontaktu z wideodoradcą. Dlatego, jeśli planujemy przesłanie większej kwoty, warto wcześniej wprowadzić zmiany.

O której są przelewy w Santander?

Sesje przychodzące w Santander Bank Polska są w godzinach: 10:30, 14:30 i 17:00. Jeśli czekamy na przelew, właśnie w tych godzinach warto sprawdzać stan rachunku. Natomiast sesje wychodzące – o 8:15, 12:15, 14:45.

Czy Santander ma szybkie przelewy?

Tak, klienci Santander Bank Polska mają do wyboru dwa warianty przelewów ekspresowych – Express Elixir oraz BlueCash. W ofercie jest także przelew na telefon BLIK.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w Santander?

W Santander Bank Polska przelewy natychmiastowe są bezwarunkowo za darmo. Dotyczy to zarówno transferów Express Elixir, jak i BlueCash.

Ile idzie przelew z Santander?

Czas oczekiwania na zwykły przelew Elixir to kilka godzin lub max. 1 dzień roboczy (zależy od godziny i daty zlecenia). Przelew SORBNET zostanie zrealizowany w ciągu godziny, jeśli nadawca złoży dyspozycję do 15:00 w dzień roboczy. Natomiast przelewy ekspresowe i BLIK docierają do odbiorcy maksymalnie w ciągu 15 minut (zazwyczaj kilkanaście sekund).

Źródła:

 1. https://www.santander.pl/przydatne-informacje/oplaty-i-prowizje
 2. https://www.santander.pl/przydatne-informacje/harmonogram-przelewow
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *