Przelew zagraniczny w Santander Bank Polska

0

Jak poprawnie i bez stresu wysłać przelew zagraniczny w Santander Bank Polska? W artykule opisujemy koszty i czas realizacji takiego zlecenia. Podpowiadamy, w jakich godzinach najlepiej złożyć dyspozycję i jakie dane będą potrzebne. Krok po kroku przeprowadzamy przez cały proces. Zapraszamy do lektury.

Santander przelew zagraniczny/walutowy – czym jest?

Zacznijmy od kilku podstawowych informacji na temat tego zagadnienia (szerzej opisaliśmy je w artykule: Przelew zagraniczny wszystko co musisz wiedzieć). O przelewie zagranicznym mówimy, kiedy właściciel rachunku składa dyspozycję wysłania środków do odbiorcy w innym kraju, np. z Polski do Kanady. To jednak nie wszystko.

Jak przelew zagraniczny banki traktują także przelew walutowy, czyli transfer pieniędzy w obcej walucie między kontami prowadzonymi w tym samym kraju. Wówczas, mimo iż środki „krążą” w obrębie tego samego państwa, stosuje się systemy przeznaczone do obsługi zleceń międzynarodowych.

W Santander Bank Polska wyślemy (za granicę lub w kraju) przelew:

Santander przelew zagraniczny koszt

Jak już wspomnieliśmy, do obsługi przelewów zagranicznych wykorzystuje się inne systemy niż przy przelewach krajowych. Droga takiego zlecenia, najczęściej jest dużo dłuższa niż z banku A do banku B. Potrzebni są pośrednicy, którzy również oczekują zapłaty za swoje usługi. Z tego też względu takie transfery są dużo droższe niż krajowe. Sprawdzamy, ile zapłacą klienci Santander Bank Polska.

Przelew SEPA Santander Bank Polska

Posiadacze Santander mogą wysyłać przelewy SEPA za darmo za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji. Natomiast złożenie takiej dyspozycji w oddziale banku to koszt 10 zł (osoby poniżej 26 lat – 5 zł). Dotyczy to wyłącznie przelewów do krajów EOG innych niż Polska.

Przelew SEPA do innych krajów to koszt 8 zł (Santander internet/mobile) lub 0,25%, min. 28,5 zł, max. 200 zł (placówka).

Przelew SWIFT Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska przelew zagraniczny (inny niż SEPA) w EUR do krajów EOG innych niż Polska w trybie zwykłym i ekspresowym użytkownicy Konta Santander wyślą za darmo w bankowości elektronicznej lub mobilnej. Za złożenie takiego zlecenia w oddziale trzeba zapłacić 10 zł (5 zł – konto do 26 lat).

Transfer SWIFT w pozostałych walutach (oraz w EUR do krajów spoza EOG) wychodzi dużo drożej. Jeśli wyślemy go w Santander internet/mobile, to bank naliczy prowizję w wysokości 0,2% kwoty przelewu, ale nie mniej niż 20 zł i nie więcej niż 200 zł. Za taki sam przelew zlecony w placówce zapłacimy 0,25% kwoty przelewu, ale nie mniej niż 28,5 zł i nie więcej niż 200 zł.

Santander Bank Polska przewiduje także dodatkowe opłaty (wartość prowizji zaprezentowana poniżej to jedynie dodatkowa opłata ponad tą standardową) za:

 • tryb pilny (dostępny dla walut EUR – poza EOG, USD, PLN, GBP) – 0,1%, ale min. 4,75 zł i max. 90 zł (obowiązuje i w bankowości elektronicznej, i w placówce);
 • tryb ekspresowy (waluty EUR, USD, PLN, GBP) – 0,2%, min. 9,5 zł, max. 180 zł (Santander Internet/mobile) lub 0,3%, min. 20 zł, max. 180 zł (oddział);
 • przelew z opcją kosztową OUR – 40 zł (zryczałtowana opłata).

Pamiętajmy, że ostateczny koszt przelewu zależy nie tylko od jego kwoty, trybu i rodzaju, ale także wybranej instrukcji kosztowej i ewentualnych kosztów przewalutowania (np. jeśli zlecimy transfer zagraniczny z konta złotówkowego).

Co istotne – powyższe opłaty dotyczą wszystkich rachunków z aktualnej oferty (bez rachunków wycofanych). Tym samym te prowizję mają zastosowanie dla Konta Santander Max, Konta Select, Kont walutowych 24, Konta Privat Bankingu oraz Rachunku Santander w wersji zwykłej jak i dla młodych.

Opłaty na tle rankingu kont osobistych wypadają konkurencyjnie!

Koszt przelewu zagranicznego dla Firm

Sprawdźmy jeszcze jak wyglądają prowizję za przelewy internetowy w przypadku firm:

Przelew SEPA (EURO) w ramach EOG to koszt 1,3 zł dla kont firmowych – w przypadku Konta firmowego Santander przysługuję nam pakiet 10 darmowych przelewów w danym miesiącu.

Transfer SEPA (EURO) poza EOG to koszt 10 zł

Przelew SWIFT (w np. EUR/USD/GBP/CHF) to koszt 0,25% min. 25 zł max. 200 zł. Oczywiście dodatkowe opłaty za tryb pilny to 0,1% min. 5 zł max 100 zł, tryb ekspresowy 0,2% min. 10 zł max. 180 zł.

Jak widać opłaty w przypadku kont firmowych Santander’a są na całkiem porównywalnym poziomie do kont osobistych. Sam bank wypada całkiem nieźle na tle kont z rankingu rachunków firmowych.

Dane do przelewu zagranicznego w Santander

Bank ma prawo odmówić wykonania danego zlecenia, jeśli nie zawiera ono wszystkich danych niezbędnych do jego realizacji. W Santander Bank Polska prawidłowo wypełniony formularz przelewu zagranicznego musi zawierać:

 • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, NRB (lub innym, jeśli w danym kraju nie obowiązuje IBAN);
 • nazwę/imię i nazwisko odbiorcy oraz jego adres;
 • kraj odbiorcy;
 • kwotę i walutę przelewu;
 • kod BIC/SWIFT banku odbiorcy (nie dotyczy SEPA);
 • tytuł przelewu.

Dodatkowo należy wybrać:

 • instrukcję kosztową: BEN, SHA lub OUR (w przypadku przelewów SEPA tylko SHA);
 • tryb przelewu: zwykły, pilny lub ekspresowy.

Ile idzie przelew zagraniczny w Santander?

Zwykły przelew krajowy najczęściej dociera do odbiorcy w następnym dniu roboczym, a jeśli zlecimy go rano – nawet w tym samym dniu. Chociaż droga transferów zagranicznych jest nieco bardziej skomplikowana i często wymaga zaangażowania pośredników, to ich czas realizacji wcale nie jest dużo dłuższy.

Na oficjalnej stronie Santander Bank Polska czytamy, że zwykły przelew SEPA dotrze do odbiorcy w następnym dniu roboczym po dniu złożenia dyspozycji.

Natomiast przy przelewach SWIFT dostępne są 3 tryby:

 • zwykły – w drugim dniu roboczym po złożeniu dyspozycji przez nadawcę;
 • pilny dla USD, EUR (do krajów spoza EOG), PLN, GBP – w następnym dniu roboczym;
 • ekspresowy dla EUR, USD, GBP, PLN – w tym samym dniu roboczym.

Warto wiedzieć, że przy ustalaniu przybliżonej daty realizacji zlecenia bank bierze pod uwagę dni wolne obowiązujące nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach uczestniczących w tym procesie.

Jak zrobić przelew zagraniczny w Santander Bank Polska? Instrukcja krok po kroku

Po zalogowaniu się do bankowości internetowej wybieramy Przelewy –> Walutowy na obcy rachunek. Alternatywnie w przypadku aplikacji mobilnej należy kliknąć Płatności –> Na rachunek obcy walutowy.

W kolejnym kroku należy podać IBAN (w takim przypadku kraj transferu wypełni się automatycznie, tak samo jak docelowy bank i kod BIC/SWIFT). Podajemy walutę transferu, kwotę, tytuł przelewu. Dodatkowo na dole strony należy wybrać tryb realizacji tu możemy wybrać z sugerowanych wariantów lub samodzielnie skonfigurować w zakładce „samodzielna konfiguracja”

W ostatnim kroku sprawdzamy wszystkie dane i ewentualnie zatwierdzamy transfer. Tu ciekawostka, Santander bardzo ładnie prezentuję kosztu i prowizję takiego przelewu walutowego. Widzimy zarówno pobieraną prowizję za przewalutowanie jak i sam koszt przelewu. Co ważne, to nie muszą być finalne koszty, ponieważ banki pośredniczące mogą pobrać swoje opłaty (w przypadku SWIFTu).

Wszystkie kroki dla przelewu zagranicznego w Santanderze prezentujemy w Galerii poniżej:

Jak zrealizować przelew walutowy SWIFT lub SEPA w Santanderze
Przelew walutowy za granicę Santander bank
Jak wykonać przelew walutowy SWIFT USD za granicę w Santander Banku
Jak wykonać przelew walutowy SWIFT w Santander banku

Przelew w EUR/USD z konta złotówkowego w Santander – czy to możliwe?

Nie trzeba posiadać konta walutowego w euro lub dolarach amerykańskich, by móc zlecić przelew w tych dewizach. Wystarczy zwykły rachunek osobisty w PLN, np. Konto Santander. Jednak zanim skorzystamy z tej opcji, warto pamiętać o jednym „ale”, czyli kosztach przeliczenia waluty.

Każda transakcja w EUR lub USD wykonana z konta złotówkowego podlega przewalutowaniu według tabeli kursowej banku. Nie jest to usługa wliczona w prowizję za przelew zagraniczny, więc musimy liczyć się z tym, że finalna opłata za dany transfer będzie wyższa. O ile? W Santanderze średni spread dla euro wynosi ok. 31 gr (ok. 7%), natomiast dla dolara amerykańskiego – ok. 28 gr (ok. 7%). Oznacza to dodatkowy koszt na poziomie 3,5%. W tym przypadku warto założyć darmowy rachunek walutowy i korzystać z kantoru internetowego Santander Bank’u.

Przelew z zagranicy na polskie konto Santander

Bez problemu możemy przyjąć taki transfer na dowolny rachunek w Santander Bank’u. Wystarczy naszemu nadawcy podać komplet danych:

 • Nr konta w formie IBAN, czyli numer naszego rachunku poprzedzony kodem kraju „PL”
 • kod BIC/SWIFT SantanderWBKPPLPPXXX
 • Nasze dane: Imię Nazwisko lub nazwę firmy + adres.
 • Kraj odbiorcy: Polska/Poland

Warto zadbać o to, by podane konto było rachunkiem walutowym zgodnym z przesyłana walutą. Przykładowo dla transferów EURO podajemy rachunek walutowy w EURO. Pozwoli to zaoszczędzić nie małe pieniądze.

UWAGA na dodatkową opłatę za przyjęcie przelewu walutowego

Tu mamy ogólna uwagę do przelewów walutowych przychodzących. Otóż Santander pobiera prowizję za przyjęcie takiego przelewu, jeśli zlecenie pochodzi z innego polskiego banku. Prowizja to 5 zł dla przychodzących przelewów SEPA i 10 zł dla pozostałych. Opłata jest taka sama dla kont osobistych jak i firmowych. Warto to wziąć pod uwagę!

Czy można otrzymać przelew w EUR/USD na konto złotówkowe w Santander?

Wiemy już, że da się wysłać przelew w EUR, czy USD z konta złotówkowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by również przyjąć taki transfer na rachunek w PLN. W tym przypadku najczęściej (zależy od wybranej instrukcji kosztowej) nie musimy martwić się prowizją za sam przelew, jednak wciąż dotyczą nas koszty przewalutowania. Tutaj bank także przeliczy kwotę transakcji według własnego kursu (tabeli bankowej – koszt w granicach 3,5%).

Santander księgowanie przelewów zagranicznych

Jeśli chcemy, by środki trafiły do odbiorcy jak najszybciej, ze złożeniem dyspozycji musimy wyrobić się przed konkretną godziną graniczną. W Santander Bank Polska przelewy (zarówno SEPA, jak i SWIFT) w trybie zwykłym i pilnym należy zlecić do 23:30 (Santander internet/mobile) lub do zamknięcia danego oddziału banku.

W przypadku trybu ekspresowego dla każdej waluty obowiązuje inna godzina graniczna (taka sama dla bankowości elektronicznej i w placówce):

 • USD – 15:00;
 • GBP – 13:00;
 • PLN – 12:00;
 • EUR – 13:00 (jeśli bank odbiorcy należy do systemu TARGET 15:00).

Źródło: https://www.santander.pl/klient-indywidualny

Ile kosztuje przelew zagraniczny w Santander Bank Polska?

Przelew SEPA (do krajów EOG innych niż Polska) zlecony w Santander internet/mobile jest darmowy. Natomiast za zwykły przelew SWIFT (inny niż w EUR do krajów EOG) wysłany za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej trzeba zapłacić 0,2% kwoty transakcji (min. 20 zł; max. 200 zł). Poza tym Santander nalicza dodatkowe opłaty za tryb pilny (0,1%, min. 4,75 zł, max. 90 zł), tryb ekspresowy (0, 2%, min. 9,5 zł, max. 180 zł) oraz opcję kosztową OUR (40 zł).

Z jakich kont można wykonać przelew zagraniczny w Santander?

W Santander Bank Polska przelewy zagraniczne/walutowe mogą zlecać posiadacze kont walutowych i złotówkowych.

Ile idzie przelew zagraniczny w Santander?

Przelew SEPA zlecony w Santanderze powinien dotrzeć do odbiorcy w następnym dniu roboczym. Natomiast termin realizacji przelewy SWIFT zależy od wybranego trybu. W przypadku trybu zwykłego środki trafią do beneficjenta w drugim dniu roboczym, w pilnym – w następnym dniu roboczym, a w ekspresowym – w tym samym dniu.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny w Santander?

Czas realizacji zwykłego przelewu SEPA to 1-2 dni robocze, zaś transferu SWIFT 1-3 dni robocze.

Do której godziny księgowane są wychodzące przelewy zagraniczne w Santander?

Wychodzące przelewy zagraniczne w trybie zwykłym i pilnym zlecone przez Santander internet/mobile księgowane są do 23:30. W przypadku transferów ekspresowych jest to zależne od waluty: USD – 15:00; EUR i GBP – 13:00; PLN – 12:00.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.6/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *