Przelewy krajowe ING – rodzaje, limity, księgowanie

0

Rachunki, zakupy online, składka, np. na pizzę, czy wspólny prezent – coraz częściej w takich sytuacjach robimy przelewy. Nic dziwnego, to prosta, szybka i wygodna forma rozliczeń. By móc wykorzystać w pełni jej potencjał, warto poznać ofertę przelewów w swoim banku. W artykule bierzemy na celownik przelewy krajowe w ING Banku Śląskim.  Prezentujemy koszty, limity i tryb realizacji. Podpowiadamy także, jak wykonać wybrane rodzaje zleceń.

Przelewy krajowe w ING Banku Śląskim – podstawowe informacje

Na początek sprawdźmy, jakie rodzaje przelewów krajowych udostępnia ING.

Rodzaje przelewów w ING

Koszty przelewów w ING Banku Śląskim

Przejdźmy teraz do kosztów. W poniższej tabeli prezentujemy opłaty za poszczególne typy zleceń krajowych dla rachunków osobistych znajdujących się w aktualnej ofercie ING.

Koszt przelewuKonto z Lwem MobiKonto z Lwem DirectKonto z Lwem KomfortKonto z Lwem Active
Przelew internetowy0 zł
Przelew w oddziale/na infolinii9 zł0 zł/9 zł*0 zł
Przelew natychmiastowy5 zł0 zł/5 zł**
Przelew BLIK na telefon0 zł
Przelew SORBNET30 zł***
*darmowy jest 1 przelew wewnętrzny lub zewnętrzny w miesiącu, każdy kolejny – 9 zł
**pierwsze 5 przelewów w miesiącu – 0 zł, każdy kolejny – 5 zł
***to opłata dodatkowa, tj. koszt przelewu złożonego online wyniesie 30 zł, natomiast w placówce w zależności od rodzaju konta albo 30 zł, albo 39 zł

Limity przelewów w ING Banku Śląskim

Kolejną ważną kwestią są maksymalne limity kwotowe i ilościowe przelewów. W każdym banku wygląda to nieco inaczej. Sprawdźmy więc, jak jest w ING. W tabeli obok limitów podajemy także przybliżony czas realizacji dostępnych przelewów.

 Limit kwotowy/ilościowyTryb realizacji
Przelew zwykłydo 200 000 zł dziennie/bez ograniczeń ilościowychdo 1 dnia roboczego
Przelew natychmiastowy Express Elixirdo 100 000 zł jednorazowo/bez ograniczeń ilościowychNatychmiast (także w weekendy i święta)
Przelew natychmiastowy BlueCashdo 20 000 zł jednorazowo/bez ograniczeń ilościowych
Przelew BLIK na telefondo 500 zł jednorazowo i 1000 zł dziennie/bez ograniczeń ilościowych
Przelew SORBNETBez ograniczeń kwotowych i ilościowychdo godziny

Mimo braku ograniczeń ilościowych nie zlecimy, np. 3 przelewów Express Elixir każdy po 100 tys. zł, ponieważ łączna wartość przelewów nie może przekroczyć limitu dziennego. Dla aplikacji mobilnej wynosi on 50 tys. zł, a dla bankowości internetowej Moje ING – 200 tys. zł.

Przelewy natychmiastowe w ING Banku Śląskim

Zwykły przelew zlecony w piątek po południu trafi na docelowe konto najszybciej w poniedziałek rano. Jeśli chcemy przyspieszyć cały proces, możemy wybrać wariant przelewu Express. Dzięki temu środki będą na rachunku odbiorcy już po kilkunastu sekundach (max. 15 minut). Co ważne, tego typu przelewy są realizowane przez cały rok i całą dobę również w weekendy i dni świąteczne.

Musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, za tryb ekspres trzeba dopłacić. W ING to koszt 5 zł. Po drugie, odbiorcą takiego przelewu nie mogą być: ZUS, Urzędy Skarbowe lub inne organy podatkowe. Po trzecie, obowiązują ograniczenia kwotowe.

W ING Banku Śląskim są dwa systemy obsługujące zlecenia natychmiastowe – Express Elixir lub BlueCash. Pierwszym z nich jednorazowo wyślemy do 100 tys. zł, a drugim maksymalnie 20 tys. zł. Co ważne, to bank (w zależności od kwoty i banku odbiorcy) wybiera, w którym systemie (korzystniejszym dla klienta) zrealizuje zlecenie.

W tej kategorii na tle rachunków z rankingu kont osobistych, ING wypada bardzo dobrze – przeciętnie limit dla przelewu ekspresowego oscyluje w granicach 10 tyś zł.

Przelew BLIK na telefon w ING Banku Śląskim

Klienci ING Banku Śląskiego mają do dyspozycji jeszcze jeden sposób na przelew w weekend. Chodzi o BLIK-a. Z pewnością do przesyłania niewielkich kwot to rozwiązanie sprawdzi się lepiej niż systemy Express Elixir, czy BlueCash. Dlaczego? Ponieważ w ING przelewy BLIK na telefon są darmowe, ale dziennie wyślemy nie więcej niż 1000 zł (jednorazowo max. 500 zł).

Jak wysłać przelew BLIK na telefon w ING Banku Śląskim?

Dużym plusem BLIK-a jest fakt, że nie trzeba znać numeru konta odbiorcy – wystarczy jego numer telefonu. Nie każdy jednak korzysta z bankowych aplikacji mobilnych, a bez tego nie da się ani wysyłać, ani odbierać przelewów na telefon. Dodatkowo oba banki muszą udostępniać tę usługę.

Zatem, zanim zlecimy swój pierwszy przelew na telefon, najpierw musimy zainstalować aplikację banku, czyli w przypadku ING – Moje ING mobile. Następnie postępujemy według poniższej instrukcji.

 1. Otwieramy aplikację.
 2. Na ekranie startowym wybieramy Przelewy BLIK.
 3. Logujemy się do aplikacji.
 4. Wyrażamy zgodę na udostępnienie swojej listy kontaktów (wymagane tylko przy pierwszym przelewie).
 5. Wpisujemy numer telefonu odbiorcy lub wybieramy go z listy kontaktów (na liście są tylko osoby, które mogą przyjąć przelew BLIK).
 6. Podajemy kwotę i wpisujemy tytuł zlecenia.
 7. Klikamy Dalej i sprawdzamy poprawność danych.
 8. Klikamy Potwierdź.
 9. Przelew został zrealizowany.

UWAGA!

Zarówno przelewy BLIK, jak i Express Elixir oraz BlueCash docierają natychmiast na konto odbiorcy. W związku z tym nie da się ich zatrzymać. Dlatego apelujemy o czujność nie tylko podczas wypełniania formularza przelewu, ale także przy klikaniu w linki i w przypadku próśb o podanie kodu BLIK. Zachęcamy także do lektury naszych artykułów: Jak cofnąć przelew do oszusta? oraz Jak cofnąć przelew i odzyskać pieniądze?

Przelew SORBNET w ING Banku Śląskim

Operacje SORBNET nie mają ograniczeń kwotowych. Tak jak ww. typy przelewów ten również realizowany jest w czasie rzeczywistym (do 1h), z tą różnicą, że system SORBNET działa jedynie w dni robocze w wyznaczonych godzinach. Dla przykładu w ING Banku Śląskim dyspozycję należy złożyć do 14:30. Transakcje zlecone po czasie będą wysyłane dopiero w kolejnym dniu roboczym.

Jak zlecić przelew SORBNET w ING Banku Śląskim?

Klient ING, który chce złożyć swoje pierwsze zlecenie SORBNET, nie uniknie wizyty w oddziale banku. Ma jednak do wyboru dwa scenariusze.

Pierwszy – składa dyspozycję przelewu bezpośrednio u doradcy w tzw. miejscu spotkań.

Drugi – składa w placówce wniosek o udostępnienie systemu SORBNET w Moim ING. Jeśli bank rozpatrzy go pozytywnie, klient już po mniej więcej godzinie będzie mógł samodzielnie zlecać tego typu przelewy w serwisie transakcyjnym.

Przy wyborze pierwszej opcji doradca przeprowadzi nas przez cały proces. W drugim przypadku to klient musi dopełnić formalności. Sprawdźmy zatem, jak zlecić przelew SORBNET w Moim ING. Poniżej krótka instrukcja.

 1. Po zalogowaniu się do serwisu z sekcji Przelewy wybieramy Przelew zwykły.
 2. Wypełniamy formularz.
 3. Jako czas realizacji wybieramy opcję Przelew priorytetowy.
 4. Zatwierdzamy transakcję.

Warto wiedzieć!

Bank nie realizuje zleceń SORBNET na rachunki ZUS-u i Urzędów Skarbowych.

Jak zmienić/zwiększyć limit przelewu/przelewu BLIK w ING?

Limit przelewów w ING Banku Śląskim zmodyfikujemy samodzielnie i całkowicie za darmo w aplikacji mobilnej lub bankowości. Jak to zrobić?

 1. Logujemy się do aplikacji lub serwisu transakcyjnego.
 2. Z sekcji Ustawienia wybieramy Limity, a następnie Limity dla przelewów.
 3. Wpisujemy nowe kwoty.
 4. Wszystko zatwierdzamy kodem SMS lub PIN-em do aplikacji.
 5. Gotowe. Zmiany wchodzą w życie natychmiast.

Jak już wspomnieliśmy, w ING Banku Śląski dla przelewów zleconych Moim ING maksymalna możliwa do ustawienia kwota to 200 tys. zł, natomiast w Moim ING mobile – 50 tys. zł. Jeśli chcemy przelać wyższą sumę, należy zadzwonić na infolinię. W wybranym miejscu zmodyfikujemy również limit przelewów BLIK (Ustawienia / Limity / Limity dla BLIKA).

Przelewy zagraniczne w ING Banku Śląskim

Oferta ING Banku Śląskiego to także przelewy zagraniczne:

 • SEPA – tylko w euro do krajów należących do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro;
 • SWIFT – w dowolnej walucie do ponad 200 krajów na całym świecie.

Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie Przelew zagraniczny w ING Banku Śląskim. Opisaliśmy, m.in. koszty i czas realizacji. Wyjaśniliśmy także, jak krok po kroku zlecić tego typu transfer. Zachęcamy do lektury.

ING Bank Śląski – kiedy dojdzie przelew?

Tryb realizacji zależy przede wszystkim od rodzaju zlecenia. Mianowicie przelewy na telefon BLIK oraz natychmiastowe Express Elixir i BlueCash dotrą maksymalnie po 15 minutach bez względu na to, kiedy złożymy dyspozycję.

Zlecenia SORBNET również dość szybko – bo w ciągu godziny – trafiają na konto odbiorcy, jednak tylko w dni robocze i pod warunkiem że wyślemy przelew do 14:30 (w ING).

Oczywiście najwolniej idzie przelew zwykły – od kilku godzin do 1 dnia roboczego. Wynika to z faktu, że system Elixir działa jedynie w dni robocze. Poza tym nasze zlecenie musi wstrzelić się w sesje wychodzące/przychodzące ING oraz banku odbiorcy.

Dla przykładu – ostatnia sesja wychodząca w ING jest o 14:30. Zatem jeśli złożymy dyspozycję przed tą godziną, istnieje szansa, że środki trafią na docelowo konto w czasie ostatniej sesji przychodzącej w banku odbiorcy, która najczęściej jest między 17:00 a 18:00. Natomiast jeśli się spóźnimy, ING wyśle nasz przelew dopiero w I sesji wychodzącej w kolejnym dniu roboczym.

Przelewy krajowe w ING Banku Śląskim – podsumowanie

Podsumowując, ING ma szeroką ofertę przelewów krajowych. Klienci tego banku mają do dyspozycji nie tylko zwykłe zlecenia Elixir. Znajdzie się także coś dla osób, które nie lubią lub nie mogą czekać, czyli przelewy natychmiastowe Express Elixir lub BlueCash oraz przelewy na telefon BLIK. Jest także system SORBNET, jednak jego dostępność jest ograniczona. Propozycja ING zawiera również przelewy cykliczne, czyli zlecenia stałe i polecenia zapłaty.

Jak widać, jest w czym wybierać, a znajomość opłat i limitów pozwoli w pełni wykorzystać możliwości, jaki daje nam nasz bank i ułatwi dobór typu zlecenia do sytuacji.

W jakich godzinach są przelewy w ING?

Przelewy zwykłe realizowane są zgodnie z sesjami Elixir. W ING Banku Śląskim sesje wychodzące są o 8:10, 11:30, 14:30, a przychodzące – o 11:00, 15:00, 17:30. Natomiast przelewy SORBNET są wysyłane jedynie do 14:30.

Jak zrobić przelew SORBNET w ING?

W tym celu należy udać się do placówki, by złożyć dyspozycję u doradcy lub zawnioskować o dostęp do systemu SORBNET w Moim ING. Po uzyskaniu dostępu wypełniamy formularz tak jak przy przelewie zwykłym z tą różnicą, że w trybie realizacji wybieramy Przelew priorytetowy.

Ile kosztuje przelew SORBNET w ING?

Za przelew w systemie SORBNET obowiązuje opłata dodatkowa do przelewu zwykłego w wysokości 30 zł.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy w ING?

Przelew natychmiastowy Express Elixir lub BlueCash to koszt 5 zł. Jedynie posiadacze Konta z Lwem Active mają 5 przelewów ekspresowych w miesiącu za darmo (każdy kolejny – 5 zł).

Jak zrobić przelew natychmiastowy w ING?

W Moim ING przechodzimy do sekcji Przelewy > Przelew zwykły. Wypełniamy formularz i jako czas realizacji wybieramy Ekspresowy. Bank sam wybierze system, za pomocą którego wyśle przelew i wyświetli odpowiednią informację. Na koniec, zatwierdzamy transakcję.

Źródła:

 1. https://www.ing.pl/indywidualni/tabele-i-regulaminy/tabela-oplat-i-prowizji
 2. https://www.ing.pl/indywidualni/aplikacja-mobilna/przelewy
 3. https://www.ing.pl/indywidualni/aplikacja-mobilna/przelewy/przelew-sorbnet
Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.2/5 (Ilość ocen: 8)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *