Przelew zagraniczny w ING Banku Śląskim

0

Kamil – syn pani Ani – wyjechał do Francji na wymianę międzynarodową. W drugim dniu pobytu zgubił swój portfel. Zadzwonił więc do mamy z prośbą o przesłanie pieniędzy. Pani Ania ma konto w ING. Nigdy jeszcze nie wysyłała środków za granicę i martwi się, czy sobie poradzi. Sprawdźmy zatem, jak zrobić przelew zagraniczny w ING Banku Śląskim, ile pani Ania za niego zapłaci i po jakim czasie dotrze on do Kamila.

Co to jest przelew zagraniczny/walutowy?

Najprościej mówiąc, przelew zagraniczny to transfer środków między rachunkami prowadzonymi w innych krajach, np. w Polsce i w Niemczech, czy USA.

Zdarza się jednak, że dwie osoby posiadające konta w tym samym kraju chcą przesłać sobie pieniądze w obcej walucie. Wówczas mamy do czynienia z przelewem walutowym, jednak banki traktują takie zlecenia tak samo jak przelewy zagraniczne. Oznacza to, że zamiast krajowego systemu ELIXIR zastosują SEPA lub SWIFT (wpływa to oczywiście zarówno na koszt przelewu, jak i czas realizacji). Zatem przelew zagraniczny możemy zlecić nie tylko do innego kraju, ale także do innego banku w Polsce.

Czy różnią się ww. systemy? SEPA posiada ograniczenia dotyczące waluty i terytorium. A dokładniej – taki przelew wyślemy tylko w EUR do krajów należących do Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Natomiast SWIFT ma dużo większy zasięg. Obsługuje płatności w dowolnej walucie. Tego typu przelew wyślemy do niemal każdego zakątka na świecie.

Ile kosztuje przelew zagraniczny w ING Banku Śląskim?

Opłata za przelew zagraniczny może wahać się od 0 zł do nawet kilkuset złotych. To spory rozstrzał. Kwota, jaką zapłacimy, zależy przede wszystkim od tego, czy będzie to przelew SWIFT, czy SEPA oraz jaki tryb realizacji wybierzemy. Sprawdźmy zatem, jaką prowizję za zlecenie płatnicze w obcej walucie pobiera ING Bank Śląski.

SEPA

System SEPA jest tak skonstruowany, że zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy nie ponoszą wysokich kosztów obsługi tego typu transferów. Nie muszą więc przerzucać części opłat na klientów. Dzięki temu, np. w ING Banku Śląskim posiadacze Konta z Lwem Direct, którzy zlecą przelew europejski poprzez bankowość elektroniczną, nie zapłacą za niego ani grosza.

Bank za transfer SEPA pobiera prowizje w wysokości 9 zł, tylko jeśli zlecenie zostanie złożone w tzw. miejscu spotkań, czyli w placówce.

SWIFT

System SWIFT jest bardzo rozbudowany. Z jednej strony to dobrze, ponieważ pozwala na przesłanie środków niemal do każdego kraju na świcie. Jednak z drugiej strony znacznie podwyższa to koszty takiego transferu. Zauważymy to także w ING Banku Śląskim. O ile przelew SEPA jest darmowy, to za SWIFT zapłacimy 40 zł (bankowość elektroniczna) lub 50 zł (placówka). Pomimo, że kwota wydaję się być wysoka, to są to jedne z najniższych prowizji wśród rachunków z rankingu kont osobistych.

Pozostałe opłaty za przelewy zagraniczne

ING Bank Śląski oprócz prowizji za transfer zagraniczny pobierze dodatkową prowizję za:

 • zlecenie wykonane w sposób nieautomatyczny – 40 zł;
 • tryb pilny DZIŚ/JUTRO dla przelewu SWIFT – 50 zł.

Warto wiedzieć!

Finalnie przelew zagraniczny może okazać się jeszcze droższy, jeśli:

 • zlecimy go z konta złotówkowego – wówczas dojdą koszty przewalutowania;
 • w realizacji zlecenia SWIFT bierze udział kilka instytucji pośredniczących – każda z nich naliczy własne opłaty. Zwykle suma dodatkowych opłat to od kilku do kilkunastu dolarów (dla np. przelewu USD).

Koszt przelewu SWIFT/SEPA dla innych rachunków osobistych

Co istotne, inne rachunku np. Walutowe w ING, konto Komfort/Active/Student oferuje przelewy SEPA/SWIFT w tej samej cenie. Tym samym zapłacilmy 0 zł za internetowy przelew SEPA i 40 zł za internetowy przelew SWIFT.

Koszt przelewu SWIFT/SEPA dla kont firmowych ING

W przypadku kont formowych opłata zależy już od posiadanego rachunku. Dla konta firmowego Direct z Lwem opłata to 0 zł dla aktywnych klientów lub 1,2 zł dla nieaktywnych. Co istotne dla rachunków walutowych opłata za przelew SEPA to 1,2 zł niezależnie od aktywności.

W przypadku przelewu SWIFT koszt to 40 zł zarówno dla zwykłego rachunku firmowego jak i kont walutowych. Tu warto zaznaczyć, iż są to jedne z najniższych opłat dla kont firmowych z rankingu rachunków dla przedsiębiorców.

Dane do przelewu zagranicznego w ING Banku Śląskim

Niepodanie w formularzu przelewu wymaganych informacji lub wpisanie błędnych danych wpływa na czas realizacji zlecenia i jego koszt. Co więcej, bank (nasz, odbiorcy lub pośredniczący) może w ogóle nie przyjąć takiej transakcji lub po weryfikacji z powrotem odesłać nam środki, pobierając przy okazji odpowiednią prowizję. By uniknąć takiej sytuacji, warto uważnie wypełniać wniosek. Jak to zrobić?

W ING Banku Śląskim prawidłowo wypełniony formularz przelewu zagranicznego zawiera:

 • nazwę lub imię i nazwisko odbiorcy;
 • adres odbiorcy;
 • numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN (w niektórych przypadkach wystarczy NRB);
 • kod BIC/SWIFT banku odbiorcy (lub inne oznaczenie pozwalające na jednoznaczną identyfikację banku odbiorcy, jeśli nie kierujemy przelewu do państw członkowskich);
 • tytuł przelewu;
 • kwota i waluta przelewu;
 • kraj odbiorcy;
 • datę realizacji;
 • tryb realizacji – standardowy, pilny DZIŚ, pilny JUTRO (dla SEPA tylko standardowy);
 • instrukcję kosztową, czyli kto płaci za przelew: SHA – nadawca i odbiorca, OUR – nadawca, BEN – odbiorca (dla SEPA tylko SHA);
 • dane banku pośredniczącego – opcjonalnie przy zleceniach SWIFT.

ING Bank Śląski – ile idzie przelew zagraniczny?

Jak na razie w przypadku przelewów zagranicznych klienci indywidualni ING Banku Śląskiego nie mogą skorzystać z opcji natychmiastowej podobnej do Expres ELIXIR, czy BlueCash, dzięki której środki trafiają do odbiorcy w kilka sekund (max. kilkanaście min). Musimy więc złożyć dyspozycję z odpowiednim wyprzedzeniem i wyrobić się przed konkretną godziną graniczną. Sprawdźmy, jak wygląda to w ING Banku Śląskim.

SEPA

Na oficjalnej stronie banku czytamy, że przelew SEPA zlecony do 17:00 dotrze do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym.

SWIFT

Natomiast przelew SWIFT w trybie standardowym wysłany przed 17:00 trafi na konto beneficjenta w ciągu 2 dni roboczych pod warunkiem, że w całym procesie nie biorą udziału dodatkowe banki pośredniczące.

Jeśli zależy nam na czasie, transfer SWIFT można trochę przyspieszyć, wybierając odpowiedni tryb. I tak przelew w trybie:

 • pilnym DZIŚ – dotrze w tym samym dniu roboczym;
 • pilnym JUTRO – w kolejnym dniu roboczym.

Warunkiem realizacji zlecenia we wskazanym terminem jest złożenie go przed godziną graniczną odpowiednią dla danej waluty (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Jak zrobić przelew zagraniczny w ING Banku Śląskim? Instrukcja krok po kroku

Skoro już wiemy jakie dane są nam potrzebne, to sprawdźmy jak wykonać taki przelew. Po zalogowaniu się przechodzimy do zakładki Przelewy następnie Przelew Walutowy.

W przypadku przelewu SEPA (EURO) – wystarczy, że wypełnimy IBAN, BIC/SWIFT oraz kraj docelowy. Warto zwrócić uwagę czy przelew wykonujemy z odpowiedniego rachunku (walutowego).

W przypadku przelewu SWIFT (np. USD) – dodatkowo możemy być poproszeni o adres banku docelowego w tym ABA/ROUTING NUMBER w pierwszej pozycji Nazwy Banku/Adresu banku (przy przelewach do USA).

Przelew zagraniczny w ING SWIFT SEPA
Jak wykonać przelew walutowy w ING Banku

Czy da się wykonać przelew EUR/USD z konta złotówkowego w ING Banku Śląskim?

Nie trzeba posiadać konta w EUR lub USD, by zlecić w tych walutach przelew. Można to zrobić także z rachunku osobistego w PLN, np. Konta z Lwem Direct. Jednak będzie to droższa opcja, ponieważ do opłaty za przelew dojdzie jeszcze koszt przewalutowania.

W takim przypadku ING Bank Śląski wymienia waluty według własnego kursu. Spread dla euro wynosi ok. 31 gr (7%), a dla dolara amerykańskiego ok. 28 gr (7%). Tym samym dodatkowy koszt dla takiej operacji to ok 3,5%. Tu całe szczęście mamy alternatywę, możemy założyć rachunek walutowy ING opisany w rankingu kont walutowych. Same pieniądze możemy wymienić w kantorze internetowym banku ING. To pozwoli znacząco obniżyć ewentualne koszty z wymianą walut. Jeśli interesuję was jednak najbardziej korzysta opcja zachęcamy do przeczytania artykułu – gdzie i jak najtaniej wymienić waluty?

Czy można otrzymać przelew EUR/USD na konto złotówkowe w ING Banku Śląskim?

Problemów nie będzie również z przyjęciem przelewu w EUR/USD na konto złotówkowe. Tutaj nie musimy martwić się o koszt przelewu, jednak także przy takim scenariuszu bank przeliczy EUR lub USD na PLN według własnej tabeli kursowej (koszt ok 3,5%).

W jakich godzinach księgowane są przelewy zagraniczne w ING Banku Śląskim?

Jeśli chcemy, by przelew został zrealizowany jak najszybciej, musimy zlecić go przed wskazaną godziną graniczną. W ING Banku Śląskim w przypadku przelewów zagranicznym w trybie standardowym trzeba to zrobić do 17:00. Natomiast harmonogram dla zleceń w trybie pilnym DZIŚ/JUTRO został ustalony z uwzględnieniem podziału na waluty. Wygląda to następująco:

 • tryb pilny DZIŚ:
  • PLN, BGN – 14:00
  • EUR – 15:00
  • USD – 16:30
  • GBP, CAD – 16:00
  • HUF, CHF – 14:30
  • SEK, NOK, TRY – 10:30
  • RON – 12:30
  • CZK – 12:00
  • DKK – 10:00
  • ZAR – 11:30
 • tryb pilny JUTRO:
  • PLN, USD, GBP, BGH, CAD, HUF, SEK, RON, CZK, NOK, TRY, CHF, DKK – 17:00EUR (do państw innych niż członkowskie) – 17:00AUD, JPY – 15:00
  • ZAR – 14:00.

Źródło: https://www.ing.pl/

Z jakich kont można wykonać przelew zagraniczny w ING Banku Śląskim?

Klienci detaliczni ING Banku Śląskiego mogą zlecać przelewy zagraniczne zarówno z kont złotówkowych, np. Konta z Lwem Direct, jak i z rachunków walutowych.

Do której godziny księgowane są wychodzące przelewy zagraniczne w ING Banku Śląskim?

Przelewy zagraniczne w trybie standardowym należy zlecić do godziny 17:00. Natomiast w przypadku trybu pilnego godziny graniczne różnią się w zależności od waluty i tempa realizacji – pilny DZIŚ lub pilny JUTRO.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny w ING Banku Śląskim?

Przelew SEPA zlecony do 17:00 trafi do odbiorcy w kolejnym dniu roboczym. Transfer SWIFT w trybie standardowym dociera w ciągu 2 dni roboczych (jeśli nie ma banków pośredniczących), natomiast przy trybie pilnym JUTRO – w kolejnym dniu roboczym, a przy trybie pilnym DZIŚ – w tym samym dniu roboczym.

Jaki jest koszt przelewu zagranicznego w ING Banku Śląskim?

W ING Banku Śląskim przelewy SEPA są darmowe, a przelew SWIFT w trybie standardowym kosztuje 40 zł. Za tryb pilny DZIŚ/JUTRO dla transferów SWIFT trzeba zapłacić dodatkowo 50 zł.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.8/5 (Ilość ocen: 5)
Autor artykułu
Z wykształcenia finansista. Posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych i bankach. Czuwa nad merytorycznymi aspektami artykułów. Potrafi w jasny i prosty sposób wyjaśnić nawet zawiłe aspekty świata finansów. Na bieżąco śledzi nowości w świecie Fintechów i podpowiada jak najlepiej wykorzystywać funkcje poszczególnych z nich. Lubi Podróże, zainteresowany jest światem inwestycji i jest pasjonatem Lotnictwa.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *