Jak zamknąć konto/konto firmowe w Pekao SA?

4

Jeśli chodzi o zakładanie konta, każdy bank ochoczo wyciąga ręce po nowego klienta. Dokładnie przedstawia ofertę i próbuje pokazać się z jak najlepszej strony. Niestety, rozstania nie zawsze są tak miłe i proste. W Banku Pekao SA zamknięcie rachunku wymaga poświęcenia czasu i sporo cierpliwości. W naszym wpisie dowiecie się, jak zamknąć konto w Pekao SA?

Jak zamknąć konto w PEKAO

Bank Pekao SA działa na rynku już od 100 lat i cały czas stara się biec z duchem czasu. Choć stale unowocześnia swoją ofertę, zamknięcie rachunku nadal nie jest szybkie i wygodne. Choć opcja zamknięcia konta online, została dodana stosunkowo nie dawno i może ni być dostępna dla wszystkich klientów. To jest to krok w bardzo dobrą stronę.

Teoretycznie możemy złożyć wypowiedzenie, dzwoniąc na infolinię, jednak w praktyce i tak konieczny będzie kontakt z doradcą banku. Jak widać, najpewniejszą zamkniecie konta osobistego w PEKAO. Jeszcze do niedawna zamknąć konto można było tylko w tej placówki, w której zostało ono otwarte. Na szczęście, obecnie zrobimy to w dowolnej jednostce Pekao SA.

Umowę możemy rozwiązać także drogą korespondencyjną.

zamykanie konta w PEKAO SA

Zamknięcie konta w oddziale Pekao SA

Jeśli wybieramy się do banku i chcemy załatwić jakąś sprawę, doradca najpierw powinien potwierdzić naszą tożsamość. Dlatego pamiętajmy, by zabrać ze sobą dokument tożsamości. Nie musimy przedstawiać wypowiedzenia umowy w formie pisemnej. Wystarczy, że ustnie poinformujemy pracownika banku o celu wizyty. Doradca przygotuje niezbędne dokumenty, a nam pozostanie złożenie podpisu.

Warto wziąć ze sobą także przypisaną do konta debetówkę, ponieważ według procedur Banku Pekao SA trzeba ją oddać pracownikowi. Jeśli tego nie zrobimy, doradca poinformuje nas, że w chwili rozwiązania umowy, karta zostanie zablokowana i wówczas to my powinniśmy ją zniszczyć.

Nie wychodźmy z placówki bez otrzymania potwierdzenia, że bank przyjął naszą dyspozycję likwidacji ROR-u. Dzięki temu wiemy, od kiedy liczyć okres wypowiedzenia i zyskujemy dowód w przypadku konieczności złożenia reklamacji. Bank może zaproponować także wydanie zaświadczenia o zamknięciu konta. Jeśli nie jest nam ono niezbędne, nie warto się na nie decydować, ponieważ jest dodatkowo płatne.

Lista oddziałów Pekao dostępna na stronie banku.

Czy da się rozwiązać umowę z Pekao SA telefonicznie?

Da się, jednak nie zrobimy tego bezpośrednio na infolinii. Po wybraniu numeru 42 68 38 232 konsultant przyjmie nasze zgłoszenie chęci rozstania z bankiem, które zostanie przekierowane do odpowiedniego działu. Po około 3 dniach roboczych pracownik tego działu skontaktują się z nami. Przyjmie wypowiedzenie umowy i przeprowadzi nas przez całą procedurę.

Weryfikacja tożsamości polega jedynie na podaniu numeru PESEL. Po przyjęciu dyspozycji doradca oznajmi nam, kiedy konto zostanie zamknięte. Warto zanotować datę tej rozmowy, ponieważ bank nie prześle nam, np. na adres e-mail ani potwierdzenia przyjęcia wypowiedzenia, ani informacji o zamknięciu ROR-u. Dlatego po upływie okresu wypowiedzenia lepiej upewnić się, że bank dopełnił formalności i konto rzeczywiście nie jest już aktywne.

Co ważne, użytkownicy kont oszczędnościowych mogą rozwiązać umowę tylko osobiście podczas wizyty w oddziale.

Likwidacja rachunku PKO SA drogą korespondencyjną

Pekao SA przyjmuje wypowiedzenia umowy także listownie. Jeśli chcemy mieć dowód na to, że wysłaliśmy pismo i, że dotarło ono do banku, najlepiej wybrać list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Dopilnujmy, by wniosek zawierał następujące informacje:

 • numer rachunku do zamknięcia;
 • personalia posiadacza konta;
 • dane kontaktowe, np. adres do korespondencji, numer telefonu;
 • numer PESEL;
 • inny numer konta, na który mają zostać przelane pozostałe środki;
 • własnoręczny podpis.

Podpis na piśmie musi być zgodny ze wzorem, który posiada Pekao SA. Jeśli, np. pominiemy imię lub bank będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności autografu, nie przyjmie wypowiedzenia, co oznacza, że konto pozostanie aktywne.

Co zrobić, kiedy nie pamiętamy, jak podpisaliśmy się kilka lat temu? Najlepiej sprawdzić to w placówce. Pracownik podpowie, czy wzór zawiera, np. tylko samo nazwisko. A jeśli nasz autograf znacząco się zmienił i nie jesteśmy w stanie go powtórzyć, możemy złożyć nowy wzór.

Do pisma powinniśmy dołączyć także naciętą kartę debetową, jednak nie jest to obowiązkowe.

Wzór wypowiedzenia umowy o konto PKO SA

Wypowiedzenie umowy wysyłamy na adres placówki, w której zakładaliśmy ROR lub do centrali:

Bank Polska Kasa Opieki SA

ul. Grzybowska 53/57

00-844 Warszawa

Informacje na temat oddziału, w którym otwieraliśmy konto, możemy uzyskać, dzwoniąc na infolinię. Tak samo postępujemy w przypadku likwidacji jednostki.

PEKAO zamkniecie konta przez Internet? Tylko dla wybranych.

Od niedawna wypowiedzenie umowy można też złożyć online, korzystając z serwisu Pekao24 lub czatu w aplikacji mobilnej PeoPay. Niestety, ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich klientów Banku Pekao SA.

Dodatkowo, by sprawdzić, czy mamy uprawnienia do skorzystania z tej metody lub by dokończyć procedurę, pracownik banku może skontaktować się z nami telefonicznie. Czasem okazuje się, że konieczna będzie wizyta w placówce banku. Jak na razie, ten sposób wymaga dopracowania wielu szczegółów.

Celem złożenia samego wypowiedzenia, należy przesłać wiadomość przez chat wewnętrzny po zalogowań się do PEKAO24 lub wysłać wiadomość poprzez aplikację PEOPay.

Jak zamknąć konto firmowe w PEKAO?

Z tym zapytanie zwróciliśmy się bezpośrednio do banku, aby dostarczyć sprawdzoną odpowiedz. Dla kont firmowych w PEKAO dostępne są 2 opcje likwidacji w oddziale lub korespondencyjnie. Oprócz tych 2 opcji, możemy jeszcze skontaktować się z naszym doradca i z jego pomocą zamknąć nasze konto firmowe. To właśnie ta trzecia opcja może być najszybsza i najwygodniejsza.

źródło: odpowiedz na zapytanie Pekao Bank Polska

Zamykając konto firmowe, pamiętajcie o aktualizacji danych w urzędzie skarbowym (mam na to 7 dni). Jak zgłosić zmianę konta do urzędu skarbowego? – o tym w naszym poradniku.

Jakie najlepiej konto wybrać zamiast PEKAO? Odpowiedz na to pytanie znajdziecie w naszym rankingu kont firmowych.

Okres wypowiedzenia w Pekao SA

W Banku Pekao SA konto zostanie zamknięte dopiero po upływie okresu wypowiedzenia, który trwa 30 dni. Jeśli zależy nam, aby w tym czasie możliwe było korzystanie z bankowości elektronicznej, poinformujmy o tym doradcę. W zależności od tego, co podczas wypełniania dokumentów zaznaczy pracownik, Peako24 zamknie się dla nas prawie natychmiast lub po upływie 30 dni.

Nie każdy wie, że nawet po zamknięciu konta możliwe jest zalogowanie się do serwisu internetowego w celu sprawdzenia danych do przelewów, czy historii transakcji. Wystarczy, że poprosimy o „dostęp archiwalny”. Mimo wszystko (na wszelki wypadek) jeszcze przed złożeniem dyspozycji likwidacji rachunku warto skopiować wszystkie najważniejsze dane i sprawdzić saldo.

Alternatywne metody zamknięcia konta w Pekao SA

Nie każdy wie, że ROR możemy zlikwidować także bez kontaktu z Pekao SA i to na dwa sposoby.

 1. Zakładamy konto w innym banku i upoważniamy go do zamknięcia rachunku w Pekao SA. Instytucje za pośrednictwem systemu Ognivo załatwiają wszystkie formalności (także powiadomienie US i ZUS) miedzy sobą. Tutaj także musimy dopilnować, by podpis zgadzał się z kartą wzorów w Pekao. Nowy rachunek warto wybrać korzystając z naszego rankingu kont osobistych.
 2. Logujemy się do bankowości internetowej innego banku i za jej pośrednictwem składamy dyspozycję zlikwidowania ROR-u, który nie jest nam już potrzebny. Z naszej strony sprawa jest zakończona. Resztą zajmą się banki. Dzięki tej metodzie czas wypowiedzenia skraca się do kilku dni. Niestety, nie każda instytucja ją udostępnia (należy szukać polecenia Przeniesienie rachunku).

Warto wiedzieć

Jeśli chcemy rozstać się z Bankiem Pekao SA definitywnie, musimy odwołać zgodę na kontakty marketingowe i zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wówczas pracownicy nie będą kontaktowali się z nami  w celu przedstawienia propozycji korzystnych ofert.

Pamiętajmy także, by na koncie pozostała kwota niezbędna do uregulowania wszystkich zobowiązań wobec banku. Wszelkie opłaty są pobierane za cały miesiąc, w którym produkty były aktywne.

Jak zamknąć konto w Pekao SA Podsumowanie

Bank Pekao SA nie ułatwia swoim klientom rozstania. Najprościej będzie zamknąć konto osobiście podczas wizyty w placówce. Możemy wybrać także kontakt telefoniczny lub drogę korespondencyjną. Choć Pekao umożliwia rozwiązanie umowy online, ta opcja jak do tej pory nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich klientów. Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda likwidacja konta w innym banku sprawdź nasz artykuł.

Bank ciągle się rozwija, dlatego możemy spodziewać się, że sytuacja ulegnie zmianie i likwidacja rachunku nie będzie tak uciążliwa. Jednocześnie zachęcamy do sprawdzenia, ewentualnych sposobów na otwarcie konta bakowego. Być może się przydadzą, przy ewentualnej zmianie ROR.

FAQ

Jak zamknąć konto w PEKAO?

Z podstawowych opcji do wyboru mamy zamkniecie konta PEKAO w oddziale lub korespondencyjnie (wysłanie listu na adres banku). Część użytkowników ma możliwość złożenia wypowiedzenia online przez bankowość internetową lub aplikacje PeoPay. W tym celu należy na wewnętrznym czacie wysłać stosowną wiadomość.

Jak zamknąć konto firmowe w Pekao?

Tu do wyboru mamy wizytę w oddziale lub korespondencyjnie (wypowiedzenie wysłane listem na adres banku). Alternatywnie możemy skorzystać z pomocy naszego doradcy, wystarczy się z nim skontaktować.

Ile czasu trwa zamkniecie konta w Pekao?

Okres wypowiedzenia to standardowe 30 dni. Po tym czasie nasz rachunek zostaję zamknięty. W okresie wypowiedzenia możemy normalnie korzystać z karty oraz konta. Dodatkowo w tym okresie bank ma prawo naliczać opłaty i prowizje zgodnie z Toip.

Czy można zamknąć konto w PEKAO przez internet/aplikację mobilną PeoPay?

Tak, bank dopuszcza taka opcje zlikwidowania rachunku. Celem rozpoczęcia procedury należy zalogować się do banku i wysłać stosowną wiadomość przez wewnętrzny system lub chat w przypadku aplikacji PeoPay.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.3/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze
4 komentarzy on “Jak zamknąć konto/konto firmowe w Pekao SA?”
 1. Ktoś

  ipko to bank PKO BP!

  Odpowiedz
 2. .

  Cześć. Złożyłem dyspozycję przeniesienia rachunku w iPKO. Zaznaczyłem „Tak” przy pytaniu „Czy zamknąć rachunek?”. Rozumiem, że moje stare konto w Pekao zostanie zamknięte?

  Odpowiedz
 3. Mf

  niestety zamknięcie konta przez czat lub infolinię nie jest dostępne a panie konsultantki pierwszyvraz o tym słyszą

  Odpowiedz
  1. Michał Król
   Michał - Finhack

   „MT”, przechodząc do oficjalnej strony PEKAO proszę zjechać delikatnie w dół, w sekcji „Jakie dyspozycje złożysz w serwisie internetowym Pekao24 i aplikacji PeoPay” i proszę kliknąć „dyspozycje do rachunku”. Na liście widoczne jest m.in. „zamkniecie konta Przekorzystnego”. Bank na swojej oficjalnej stronie informuję o możliwości zamknięcia konta online. Proszę mieć świadomość, że pracownicy Contact Center dość często rotują i ich wiedza bywa ograniczona. To się tyczy wszystkich banków, a nie samego Pekao. . Najwyraźniej w wyniku niepełnej wiedzy konsultanta, został Pan wprowadzony w błąd. Poniżej screen ze strony PEKAO dyspozycja zamkniecia konta PEKAO online

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *