Jak założyć konto w banku?

0

Na rachunek bankowy otrzymujemy wypłatę, a coraz więcej seniorów woli w ten sposób pobierać także emeryturę. By płacić kartą, czy zrobić przelew również musimy posiadać konto. Bez niego trudniej będzie uruchomić subskrypcję wielu platform takich jak Netflix, czy Spotify. ROR ułatwia nawet załatwianie spraw urzędowych. Jak widać, bez rachunku ani rusz. Sprawdzamy więc, jak założyć konto w banku. Podpowiadamy, gdzie są dostępne poszczególne metody i na co zwrócić uwagę, korzystając z nich.

Jak założyć konto osobiste w banku? – etapy

Zacznijmy od przejścia krok po kroku przez typowy proces zakładania konta w banku. Oto kilka głównych etapów.

Jak założyć konto w banku

1. Wniosek o rachunek

Chęć otwarcia konta w danym banku należy wyrazić poprzez złożenie wniosku. Podajemy w nim, m.in.:

  • swoje imię i nazwisko;
  • adres zamieszkania i korespondencyjny;
  • datę i miejsce urodzenia;
  • PESEL;
  • obywatelstwo;
  • numer telefonu;
  • adres e-mail;
  • seria i numer dowodu osobistego.

Podczas wypełniania wniosku decydujemy, czy i jakie dodatkowe produkty do konta chcemy dobrać, np. kartę debetową, debet, lokatę. W niektórych bankach przy okazji możemy założyć także konto dla dziecka.

Pamiętajmy, że wniosek nie przejdzie, jeśli nie zaznaczymy wymaganych zgód i oświadczeń. Trzeba, np. zadeklarować, że zapoznaliśmy się z taryfą opłat i prowizji, regulaminem, pozwolić na przetwarzanie danych, czy złożyć oświadczenie o rezydencji podatkowej.

2. Przygotowanie umowy

Jeśli pozytywnie przeszliśmy przez etap składania wniosku, bank sporządzi umowę o konto lub umowę ramową w przypadku wyboru większej ilości produktów. Oczywiście, w każdej instytucji może ona wyglądać nieco inaczej, jednak główne elementy są niezmienne (reguluje to Prawo bankowe oraz Kodeks cywilny).

Zatem muszą znaleźć się w niej zapisy, m.in.: na temat rodzaju i waluty rachunku, sposobu i czasu na wypowiedzenia umowy, wysokości opłat i prowizji dotyczących konta, czy praw i obowiązków banku oraz klienta.

3. Weryfikacja tożsamości klienta

Bank musi upewnić się, że ma do czynienia z właściwą osobą. Oczywiście, sposób potwierdzenia tożsamości zależy od wybranej metody zakładania konta.

4. Podpisanie umowy

O ile pomyślnie przejdziemy przez krok 3, możemy zatwierdzić umowę. Warto wiedzieć, że w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy, mamy prawo z niej zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Nie musimy nawet podawać powodu swojej decyzji.

5. Aktywacja konta

To czas na pierwsze logowanie do bankowości elektronicznej. Razem z umową bank powinien dostarczyć wskazówki, jak przejść przez ten etap.

Pamiętajmy, że powyższy opis to jedynie typowy schemat. Każdy bank realizuje go w inny sposób i stawia różne warunki założenia konta bankowego. Co ważne, nawet w obrębie jednej instytucji w zależności od wybranej metody będzie to wyglądało nieco inaczej. Dla przykładu to, że w PKO BP konieczne jest podanie nazwiska panieńskiego matki, nie oznacza, że takie wymogi ma każdy bank. Zdarza się także, że instytucje zmieniają kolejność etapów, np. weryfikują tożsamość klienta jeszcze przed przygotowaniem umowy.

Przejdźmy więc do szczegółów i sprawdźmy, z jakich rozwiązań możemy skorzystać.

Zakładanie konta w banku – sprawdzone metody

Na wstępie ważna informacja – od wyboru sposobu założenia rachunku zależy czas realizacji całego procesu. Dostęp do konta możemy otrzymać jeszcze w tym samym dniu lub dopiero po kilka dniach, czy tygodniach. Co ciekawe, złożenie wniosku online nie zawsze oznacza, że załatwimy sprawę „od ręki”. Z poniższe metody będą dostępne w przypadku ROR z rankingu kont osobistych.

Jak założyć konto w w wybranych bankach?

Nie każdy bank, w którym chcemy założyć konto, prowadzi oddział w naszej miejscowości. A nawet jeśli prowadzi, to nie zawsze mamy czas lub chęci, by fatygować się tam osobiście. Wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie zawnioskowanie o ROR online. Poniżej prezentujemy metody, dzięki którym ominiemy wizytę w placówce. Dodatkowo w poniższej tabeli prezentujemy sposoby na finalizację/podpisanie umowy w przypadku wnioskowania o konto online, oczywiście w każdym przypadku mamy możliwość finalizacji wniosku w oddziale.

Podpisanie umowyKurierPrzelew weryfikacyjnyWideochat/selfieOtwarta bankowość
PKO BPTakTak
PEKAO SATak
Santander BankTakTak
mBankTakTak
ING Bank ŚląskiTakTakTak
BNP ParibasTakTak
MillenniumTakTak
Alior BankTakTakTak
Citi HandlowyTak
Nest BankTakTak

Jak widać powyżej, każdy bank z listy daje możliwość założenia konta online poprzez Wideochat lub selfie. W tym przypadku warto zaznaczyć, iż w niektórych przypadkach konieczna może być późniejsza wizyta w oddziale celem złożenia wzoru podpisu – bez tego nasze konto nie będzie w pełni aktywne.

Wniosek online, a umowa u kuriera

Tę opcję udostępnia prawie każdy bank komercyjny w Polsce. Polega na tym, że wniosek wypełniamy przez Internet, klikając na stronie banku odpowiedni przyciski (np. załóż konto).

Po przejściu przez formularz wybieramy sposób zawarcia umowy, czyli kurier. Następnie wysyłamy wniosek i czekamy na telefon lub SMS z banku z informacją o przewidywanym terminie wizyty. Dodatkowo na maila bank powinien przesłać najważniejsze dokumenty, np. wzór umowy. Warto zapoznać się z nimi na spokojnie jeszcze przed wizytą kuriera.

Natomiast w dniu wizyty potrzebny będzie dowód osobisty. To na jego podstawie kurier potwierdzi naszą tożsamość, a po pozytywnej weryfikacji poprosi nas o podpisanie umowy. Następnie umowa wraca do banku. Po tym, jak zostanie sprawdzona i wprowadzona do systemu, otrzymamy informacje (e-mail, SMS, telefon), że możliwa jest już aktywacja konta i jak to zrobić.

Jak łatwo się domyślić, cały proces trochę trwa. Najpierw czekamy na kuriera 3-7 dni, a potem kolejne kilka dni na kontakt ze strony banku. Całość może zająć nawet 14 dni.

UWAGA! Czasem musimy przekazać kurierowi jeszcze kserokopię dowodu osobistego. Nie wszystkie banki tego wymagają, dlatego warto uważnie czytać komunikaty, jakie pojawiają się podczas wypełniania wniosku i/lub słuchać, co mówi konsultant podczas rozmowy telefonicznej. A jeśli nie jesteśmy pewni, lepiej przygotować ją na zapas. Dzięki temu mamy pewność, że cały proces nie wydłuży się jeszcze bardziej.

Jak założyć konto w banku za pomocą przelewu?

Oczywiście, da się otworzyć konto przez internet bez kuriera, np. potwierdzając swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikującego. Obecnie takie rozwiązanie udostępniają: Alior Bank, ING Bank Śląski, Nest Bank. Jak to wygląda?

Tak jak przy poprzedniej metodzie, najpierw wypełniamy wniosek online na oficjalnej stronie banku, z tą różnicą, że tutaj jako sposób zawarcia umowy wybieramy – przelew weryfikacyjny.

Następnie musimy wykonać przelew, mieszcząc się w czasie wyznaczonym przez bank (np. w ciągu 15 min). Wszystkie niezbędne dane, takie jak numer rachunku, tytuł, kwota (1 gr lub 1 zł) system wyświetli jeszcze podczas składania wniosku i/lub otrzymamy je e-mailem.

Jeśli pozytywnie przejdziemy proces weryfikacji, bank na adres e-mail prześle umowę oraz wskazówki, jak aktywować konto. Czasem dane do logowania przesyłane są w tytule przelewu zwrotnego. Niewątpliwym plusem tej metody jest to, że dostęp do konta uzyskujemy w tym samym lub następnym dniu po złożeniu wniosku.

UWAGA! Niestety nie jest to sposób dla każdego. Z pewnością nie dla osób, które szukają odpowiedzi na pytanie: jak założyć pierwsze konto w banku. Dlaczego? Ponieważ dane przypisane do konta osobistego, z którego robimy przelew weryfikacyjny, muszą być takie same, jak te podane we wniosku. Nie możemy zatem wykonać przelewu z rachunku mamy, męża, czy znajomego. Poza tym musi być to rachunek, który przeszedł pełną weryfikację, tzn. był założony w placówce lub za pośrednictwem kuriera.

Apelujemy także, by uważnie wypełniać formularz i ewentualnie (na już posiadanym rachunku) sprawdzić formę oraz aktualność danych. Niestety, w przypadku pomyłki, nie każdy bank pozwoli ponowić wniosek.  

Konto bankowe bez kuriera i przelewu (na wideochat)

Kolejnym sposobem na konto przez internet bez kuriera jest wideorozmowa. Całość załatwimy online, ale bez zlecania przelewu weryfikacyjnego. Jak na razie rachunek w ten sposób założymy jedynie w Santander Bank Polska oraz w Nest Banku.

Oczywiście pierwszy krok jest taki sam jak poprzednio, tj. wypełniamy wniosek na stronie internetowej banku. W tym wypadku wybieramy jednak Umowa video jako sposób zawarcia umowy.

Następnie system zapyta nas o zgodę na uruchomienie kamerki, a na podany we wniosku numer telefonu otrzymamy kod SMS. Będzie on niezbędny, by połączyć się z konsultantem.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja tożsamości. Doradca poprosi o pokazanie dowodu osobistego (z każdej strony i pod różnym kątem). Jeśli nic nie wzbudzi jego wątpliwości, otrzymamy kolejny kod SMS. Właśnie nim podpiszemy umowę.

Jednak to jeszcze nie koniec. Teraz bank ponownie sprawdzi wszystkie dane, a następnie poinformuje nas mailowo, czy akceptuje nasz wniosek. Jeśli tak – w wiadomości otrzymamy umowę i inne ważne dokumenty oraz instrukcję, jak aktywować konto.

Niewątpliwie wideochat jest jednym z najszybszych rozwiązań – dostęp do rachunku zyskujemy chwilę po zakończeniu rozmowy.

UWAGA! Zanim zdecydujemy się na tę metodę, upewnijmy się, że spełniamy techniczne warunki założenia konta bankowego przez wideorozmowę. Musimy:

  • zapewnić dobre oświetlenie i warunki odpowiednie do przeprowadzenia spokojnej rozmowy;
  • posiadać i włączyć na czas rozmowy mikrofon oraz kamerkę internetową (min. 720 pikseli);
  • obsługiwać aktualną wersję przeglądarki Chrome lub Mozilla Firefox.

Zakładanie konta w banku przez otwartą bankowość

Wraz z unijną dyrektywą PSD2 instytucje finansowe zyskały możliwość wdrożenia innowacyjnego rozwiązania, czyli tzw. otwartej bankowości. Dzięki temu za pośrednictwem bankowości jednego banku załatwimy sprawy w innym banku, np. sprawdzimy stan konta.

Chociaż usługi open banking dostępne są już w kilku bankach w Polsce, to jak na razie jedynie Bank Millennium umożliwia otwarcie rachunku w ten sposób. Zdecydowanie jest to najszybsza i najwygodniejsza metoda. Jak przebiega ten proces?

  1. Na stronie Millennium przy rachunku, który nas interesuje klikamy Załóż teraz.
  2. Po przekierowaniu na podstronę wybieramy opcję: Online za pomocą logowania do innego banku.
  3. Zaznaczamy bank, w którym mamy już rachunek i z którego aktywnie korzystamy (jak na razie opcja dostępna jedynie dla posiadaczy kont w PKO BP, ING Banku Śląskim, Santander Bank Polska, mBanku, Credit Agricole, VeloBanku, Alior Banku, BNP Paribas i Banku Pekao).
  4. Akceptujemy Regulamin świadczenia usług otwartej bankowości i zaznaczamy niezbędne zgody.
  5. Klikamy Dalej.
  6. Wpisujemy swoje dane osobowe zgodnie z dokumentem tożsamości i danymi, jakie posiada wybrany bank.
  7. Zaznaczamy kolejne zgody/oświadczenia i klikamy Dalej.
  8. Logujemy się na swój rachunek we wskazanym banku.
  9. Wracamy na stronę Millennium i potwierdzamy chęć otwarcia konta kodem SMS.
  10.  Po pozytywnej weryfikacji od razu otrzymujemy niezbędne dane i instrukcje, jak aktywować konto.

Jak założyć konto osobiste w banku przy użyciu aplikacji mobilnej? – metoda „na selfie”

Niektóre banki umożliwiają założenie konta za pomocą aplikacji mobilnej. Tutaj do dyspozycji są 2 warianty:

  • Kurier

Wszystko przebiega tak samo, jak opisywaliśmy powyżej z tym wyjątkiem, że wniosek wypełniamy nie przez stronę internetową, a w aplikacji mobilnej.

  • „Na selfie”

W tym wypadku również wniosek składamy przez aplikację. Różnica polega na sposobie weryfikacji tożsamości – trzeba zrobić zdjęcia twarzy oraz pokazać do kamerki swój dowód osobisty. Jeśli ten etap przejdziemy pomyślnie, otrzymamy smsem hasło do akceptacji umowy.

Z tą metodą spotkamy się w Santander Bank Polska, Banku Millennium, mBanku, ING Banku Śląskim, Alior Banku, PKO BP, BNP Paribas, Banku Pekao oraz Credit Agricole.

Wniosek online, a umowa w oddziale

To rozwiązanie będzie odpowiednie dla osób, które z jednej strony nie chcą tracić czasu na wypełnianie formularza w placówce, z drugiej – wolą, by finalizacja całego procesu odbyła się pod okiem profesjonalisty.

Oczywiście, pierwszym etapem jest złożenie wniosku przez stronę internetową banku. Tutaj jako sposób zwarcia umowy wskazujemy wizytę w oddziale. Niektóre banki podczas wypełniania wniosku dają możliwość wskazania placówki oraz terminu, spotkania. W innych takie szczegóły ustalane są w czasie rozmowy telefonicznej (doradca kontaktuje się z wnioskodawcą).

By potwierdzić swoją tożsamość, stawiamy się w danym dniu w wybranej placówce. Okazujemy dowód osobisty i podpisujemy umowę. Na koniec doradca wytłumaczy nam, jak aktywować konto, a w razie potrzeby przejdzie razem z nami przez całą procedurę.  

Tradycyjne metody zakładania konta w banku

Wiemy już, jak założyć konto przez Internet. Sprawdźmy teraz, jaki wybór mają zwolennicy bardziej tradycyjnych metod.

Rachunek bankowy podczas wizyty w placówce

Większość banków, o ile mają swoje oddziały stacjonarne, umożliwia otwarcie ROR-u w placówce (Bank Pocztowy również na poczcie). W tym wypadku musimy okazać swój dowód osobisty lub paszport. Doradca wprowadzi nasze dane do systemu, a następnie poprosi o zapoznanie się z dokumentami i podpisanie umowy. Oczywiście, zanim to zrobimy, możemy wypytać o każdy szczegół dotyczący rachunku, np. limity, koszty przelewów, prowadzenia rachunku, wpłat i wypłat itp.

Po dopełnieniu formalności pracownik wytłumaczy, jak aktywować usługi bankowości elektronicznej. Możemy to zrobić samodzielnie w domu lub od razu w banku ze wsparciem doradcy.

Jak założyć konto osobiste w banku za pośrednictwem infolinii?

Niektóre banki, np. PKO BP pozwalają otworzyć rachunek przez infolinię. Jak to wygląda?

Dzwonimy pod numer wskazany na stronie internetowej banku (warto wcześniej przygotować dowód tożsamości). Po połączeniu konsultant wypełni za nas wniosek, odczyta treść wszystkich zgód, oświadczeń itp. Na koniec zapyta o sposób zawarcia umowy. Do wyboru mamy wizytę w placówce lub kuriera.

Jak widać, nie przejdziemy telefonicznie przez całą procedurę. Poza tym jest to dość czasochłonny i niezbyt wygodny sposób. Najpierw musimy czekać na połączenie, potem aż pracownik wypełni formularz i odczyta wszystkie formułki. Na koniec dochodzi jeszcze czas oczekiwania na kuriera lub wizytę w placówce. Cała procedura może potrwać kilka lub nawet kilkanaście dni roboczych.

Jak założyć konto osobiste w banku? Która metoda najlepsza?

Każdy opisany powyżej sposób ma swoje wady i zalety. Jedne są bardziej, a drugie mniej czasochłonne.

  • Jeśli nie potrzebujemy ROR-u na już, ale jednocześnie nie chcemy lub nie możemy udać się do placówki, dobrym wyborem będzie złożenie wniosku online (przez aplikację, czy stronę banku) lub telefonicznie, a zawarcie umowy u kuriera.
+ wniosek można złożyć w dowolnym miejscu i czasie– dostęp do rachunku po kilku lub nawet kilkunastu dniach roboczych
– konieczność oczekiwania na kuriera
  • Jeśli jeszcze w tym samym lub maksymalnie następnym dniu chcemy korzystać z rachunku, dobrze sprawdzą się metody takie jak: otwarta bankowość, przelew weryfikacyjny, wideorozmowa, czy „na selfie”. Zdecydowanie są to rozwiązania dla osób, którym niestraszne są nowe technologie.
+ szybki dostęp do rachunku
+ wszystkie etapy przechodzimy za jednym zamachem
– nie każdy bank udostępnia te metody
– należy spełnić wymagania techniczne, np. posiadać kamerkę
– trzeba posiadać konto w innym banku (otwarta bankowość, przelew)
  • Jeśli chcemy mieć dostęp do rachunku „od ręki”, ale nie po drodze nam z nowinkami technologiami pozostaje wizyta w placówce.
+ błyskawiczny dostęp do rachunku
+ możliwość wypytania doradcy o wszystkie szczegóły oferty
+ pomoc doradcy przy aktywacji konta
– trzeba zarezerwować czas na dojazd do placówki i oczekiwanie w kolejkach w banku
– nie w każdej miejscowości jest placówka danego banku

Jak założyć pierwsze konto w banku?

Osoby, które chcą założyć pierwsze konto w banku, nie są skazane jedynie na wizytę w banku. Do dyspozycji mają także metody online: wideochat, „na selfie” oraz metody pośrednie typu wniosek przez internet, a umowa u kuriera lub w oddziale.

Tak naprawdę przy otwieraniu pierwszego rachunku w życiu nie skorzystamy jedynie z dwóch opcji: otwartej bankowości oraz przelewu. Wynika to z faktu, że w tych przypadkach konieczny jest dostęp do rachunku indywidualnego, by pomyślnie przejść proces weryfikacji tożsamości.

Inne możliwości założenia konta w banku

A może konto za granicą? Podpowiadamy jak i gdzie założyć taki rachunek. W zależności od wybranej instytucji, tryb zakładania rachunku będzie się różnić. Na całe szczęście jest kilka miejsc, gdzie zrobimy to w 100% online. Oprócz tego polecamy sprawdzenie czym jest i czy w ogóle istnieje – anonimowe konto bankowe.

O czym pamiętać, zakładając rachunek w promocji?

Obecnie banki, by zyskać nowych klientów, organizują promocję za promocją. Biorąc udział w akcji specjalnej, można, np. zgarnąć nawet kilkaset złotych i załapać się na korzystniejszą ofertę. Jednak, by otrzymać premię, trzeba najpierw spełnić warunki.

Zdarza się, że bank wymaga, aby założyć rachunek w konkretny sposób, np. w aplikacji „na selfie” lub przez specjalną dedykowaną stronę. Warto zwrócić też uwagę na terminy – do kiedy trzeba złożyć wniosek, a do kiedy zawrzeć umowę, a może oba etapy trzeba sfinalizować w tym samym dniu.

Takich „haczyków” może być sporo, a jeśli nie spełnimy któregoś z warunków, nie załapiemy się na premię. Oczywiście, każda akcja jest inna, dlatego zawsze zalecamy, by w pierwszej kolejności dokładnie przeczytać regulamin promocji.

A jak wygląda zakładanie konta firmowego?

To zależy od rodzaju firmy, w przypadku klasycznej działalności gospodarczej sprawa jest prostsza. Przynajmniej 2 banki (mBank, PEKAO) z rankingu kont firmowych, umożliwiają założenie konta i firmy na jednym wnioski online. Jeśli potrzebujemy sam rachunek, to metody są bardzo podobne jak w przypadku kont osobistych – banki dają możliwość wypełnienia wniosku online, natomiast samo podpisanie umowy jest mowie poprzez Kuriera czy biometrie (selfie/wideo rozmowę).

Zakładanie konta firmowego dla spółki

Tu sprawa się nieco komplikuję, szczególnie w przypadku spółek z o.o. czy akcyjnych. W przypadku opcji z rankingu kont dla spółek, wniosek wypełnimy online ale podpisanie umowy odbędzie się przez kuriera lub w oddziale. Jest jednak pewna furtka, jeśli posiadamy już konto osobiste w wybranym banku. To podpisanie umowy o rachunek firmowy może być możliwe przy użyciu obecnych danych do logowania. Skoro bank już posiada wszystkie nasze dane i zweryfikował nasza tożsamość. To podpisanie umowy może odbyć się poprzez zwykły wniosek potwierdzony hasłem sms lub kodem autoryzacyjnym.

Jak założyć konto osobiste w banku? Podsumowanie

Jak widać, sposobów na założenie ROR-u jest sporo. Każdy może znaleźć dla siebie ten odpowiedni.

Dla kogoś najwygodniej będzie udać się do placówki i przejść całą procedurę pod okiem doradcy. Natomiast zwolennik nowinek technologicznych powie, że nie wyobraża sobie tracić czasu na dojazd do banku, jeśli może załatwić wszystko online i wybierze metodę „na selfie”.

Oczywiście, technologie cały czas idą do przodu. Być może za kilka lat do listy dodamy metody z weryfikacją za pomocą biometrii.  

Co trzeba zrobić, żeby założyć konto w banku?

Przebieg całego procesu, a co za tym idzie, czynności, jakie musimy wykonać, zależy od wybranej metody (z pewnością przyda się dowód osobisty). Pierwszym etapem jest złożenie wniosku. Można to zrobić, klikając przycisk typu „załóż teraz”, „nie mam konta” na stronie internetowej banku, w aplikacji mobilnej lub udać się w tym celu do placówki. Kolejne etapy to weryfikacja tożsamości i podpisanie umowy. Tutaj konieczne może być przyjęcie kuriera, wykonanie przelewu lub przesłanie selfie. Końcowy etap to aktywacja konta, czyli pierwsze logowanie do bankowości.

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby założyć konto w banku?

Większość banków komercyjnych w Polsce nie pobiera opłaty za założenie rachunku ze standardowej oferty. Można zatem otworzyć ROR i nie wpłacić na niego ani grosza. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych bankach warunkiem braku opłat za prowadzenie konta są regularne wpływy i aktywne korzystanie z rachunku i/lub karty.

O co pytać przy zakładaniu konta bankowego?

Z pewnością, warto dopytać o wszelkie kwestie dotyczące opłat, np. czy darmowe wypłaty dotyczą tylko urządzeń własnych, czy wszystkich w kraju i za granicą; czy konto i karta są darmowe lub jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie płacić. Istotne mogą być także informacje na temat dodatkowych produktów (np. karty, lokaty), limitów, obsługi gotówkowej w oddziale oraz procedury zamknięcia rachunku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4.1/5 (Ilość ocen: 7)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *