Na zagraniczne wyjazdy oprócz bagażu, powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniej ilości dewiz. Może to być gotówka w wybranej walucie lub karta/karty płatnicze. W przypadku karty może to być zwykła karta rozliczana w złotych, karta walutowa czy wielowalutowa. W zależności od jej rodzaju, ewentualne podjęcie gotówki będzie się wiązało z ewentualna prowizją za wypłatę i kosztem przewalutowania. W przypadku sytuacji awaryjnej np. utraty zarówno gotówki i naszych kart, pojawia się nie lada problem. Wtedy panicznie szukamy odpowiedzi na pytania: Czy istnieje możliwość wypłaty pieniędzy bez karty? Jaki jest koszt takiej usługi i czy jest ona bezpieczna? Czy można wypłacać pieniądze z bankomatu za granicą przy pomocą Blika? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Natomiast o samych wypłatach z bankomatów za granicą pisaliśmy w naszym poradniku.
Zanim wyjedziemy za granicę, warto zapoznać się jak wygląda wypłata pieniędzy z bankomatu w naszym banku. Obecnie większość sklepów jak i punktów usługowych przyjmuje płatności bezgotówkowe. Jednak posiadanie gotówki może być przydatne z różnych powodów. Czasami sama płatność może być jedynie zrealizowana w gotówce. Czy zatem wypłacając pieniądze z bankomatu za granicą zapłacimy wysoką prowizję? To zależy, dlatego warto zapoznać się z kilkoma poradnikami dotyczącymi wymiany czy wypłaty walut:
Każde konto osobiste założone w banku prowadzącym działalność w Polsce umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatu za granicą. Wypłat dokonuje się w taki sam sposób jak w Polsce. Różnice dotyczą jedynie opłat. Z reguły koszty są wyższe niż w kraju, chociaż może zdarzyć się, że nie zostanie naliczona żadna prowizja. W przypadku wypłaty gotówki wyróżniamy kilka prowizji m.in. prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą, prowizja za przewalutowanie oraz koszt przewalutowania (spread walutowy) czy prowizje operatora bankomatu za wypłatę. Najbardziej kosztowna jest prowizja za przewalutowanie. Tej jednak można w dość prosty sposób uniknąć:
Te opcje w znaczącym stopniu zmniejszają lub nawet likwidują ewentualne koszty. Chyba najciekawszym rozwiązaniem są karty wielowalutowe, które działaniem przypominają popularnego Revoluta. Jednak może zdarzyć się, że taka usługa nie będzie darmowa w danym państwie (Egzotyczne waluty).
W naszym rankingu konto osobistych jest kilka ciekawych propozycji dla podrózników, to m.in. konto przekorzystne od PEKAO oraz Citi Konto od Banku Handlowego.
Przechodząc do zasadniczego pytania, sposobów na wypłatę gotówki za granicą bez karty jest przynajmniej kilka:
Cześć banków z naszego rankingu kont osobistych to instytucje o zasięgu miedzynarodowym. Ale co tak naprawdę z tego wynika? Przykładowo już wiele lat temu, Citi Bank zasłynął z bardzo wysokiej jakości obsługi klientów biznesowych. W przypadku jakichkolwiek problemów za granicą, można było skorzystać z pomocy banku – awaryjne wyrobienie karty czy wypłata gotówki w zagranicznym oddziale była standardem. Ta jakość obsługi dostępna jest praktycznie dla wszystkich klientów Citibanku, więc gdy zgubimy kartę lub zostanie nam skradziona. Pomoc otrzymamy w dowolnym oddziale w jednym ze 160 krajów czy 1000 miast. Co prawda takie usługi potrafią słono kosztować (prowizja za wypłatę czy przewalutowanie), ale nie powinno mieć to większego znaczenia w sytuacji kryzysowej.
Oprócz Citibanku, instytucje o zasięgu globalnym to Santander, ING, BNP Paribas czy Credit Agricole. O ewentualne usługi i ich koszt warto dowiadywać się bezpośrednio w banku.
Cashback za granicą jest bardzo popularnym sposobem na wypłatę środków z konta bez konieczności posiadania karty płatniczej. Obecnie usługa zdobywa coraz większą popularność również w Polsce. Pieniądze można wypłacić podczas zakupów w sklepie lub na stacji benzynowej, ale tylko do określonego limitu, który niestety jest dość niski. Jeżeli więc chcemy wypłacić większą sumę, to cashback nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wypłaty możliwe są w wielu punktach usługowych i placówkach handlowych. Chociaż usługa jest dość powszechna, to osoba z Polski może mieć problem z wypłatą, ponieważ za granicą tylko niewielka ilość sklepów posiada możliwość wypłaty środków z polskiego konta. Spowodowane jest to tym, że tylko niektóre banki prowadzące działalność w Polsce udostępniły usługę cashback za granicą. Poza tym na chwilę obecną cashback nie jest dostępny jeszcze we wszystkich krajach. W ten sposób pieniądze wypłacimy między innymi: w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, na Słowacji.
W przypadku cashbacku mówimy o płatności mobilnej beż użycia fizycznego plastiku. Więc sama kartę będziemy posiadać, tyle tylko że znajdować się będzie ona w telefonie (np. Apple Pay czy Google Pay).
Takiej możliwości pozbawieni są również posiadacze kart Visa wydanych w Polsce. Użytkownicy posiadający kartę Mastercard i Maestro mogą wypłacić pieniądze za granicą w usłudze cashback, jeżeli wyrazili na to zgodę. Za wypłatę w ramach usługi trzeba zapłacić prowizję, której wysokość uzależniona jest od banku oraz konta właściciela. Do tego dochodzi opłata za przewalutowanie transakcji. W skrajnych przypadkach jej koszt może wynieść nawet 10% od wypłacanej kwoty.
Brak karty płatniczej podczas pobytu zagranicznego nie zawsze musi być problemem. Niektóre banki udostępniają możliwość korzystania z kart wirtualnych. Karta wirtualna jest rodzajem karty płatniczej dostępnej jedynie w formie cyfrowej. Można z niej korzystać w aplikacji mobilnej banku lub w portfelu cyfrowym (Google Pay, Apple Pay).
W takiej formie wypłacimy pieniądze z bankomatu obsługującego wypłaty zbliżeniowe. Taki bankomat powinien być odpowiednio oznaczony. W celu dokonania transakcji wyołujemy płatności (Apple Pay) lub zbliżamy telefon do czytnika (Google Pay). Dalsze czynności przebiegają podobnie jak przy wypłacie za pomocą fizycznej karty debetowej. Wystarczy podać kwotę do wypłaty i zatwierdzić. Użytkownik, który chce wypłacić pieniądze za granicą za pomocą karty wirtualnej musi liczyć się z dodatkowymi opłatami, których wysokość podobna jest jak w przypadku zwykłej karty płatniczej i zależy od banku oraz rodzaju posiadanego konta. Koszt może wynieść nawet 10% od wypłaconej kwoty.
Wise jest przykładem serwisu, który umożliwia wypłatę pieniędzy za granicą za pomocą portfela cyfrowego z bankomatu z funkcją zbliżeniową. Karta Wise jest przykładem karty wielowalutowej. Z jej pomocą można wypłacić pieniądze aż w ponad 50 walutach z zastosowaniem konkurencyjnego kursu wymiany walut. Obsługa karty jest darmowa. Każdy może dokonać 2 darmowych wypłat z bankomatu w okresie miesięcznym do kwoty ok. 800-1000 zł (w zależności od waluty). Od wypłat powyżej tej kwoty, pobierana jest prowizja w wysokości 0,5 EUR/GBP za wypłatę oraz opłata procentowa w wysokości 1,75%. Aby dokonać wypłaty karta musi być podłączona do Google Pay lub Apple Pay.
Western Union jest operatorem finansowym o ponad stuletniej tradycji, posiadającym w ofercie możliwość dokonywania przelewów pieniężnych. Aby móc korzystać z Western Union nie jest potrzebne konto bankowe. W celu otrzymania gotówki nadawca musi wypełnić przekaz pieniężny (w Internecie lub placówce). Z kolei odbiorca chcąc odebrać środki pieniężne musi udać się do placówki, wypełnić formularz i przedstawić go pracownikowi. Jest to tradycyjny sposób przesłania pieniędzy. Firma umożliwia także przelew środków na konto bankowe lub na konto w aplikacji. Środki można przekazywać w ponad 130 walutach. Opłatą za przekaz obciążony jest nadawca. Na koszty związane z przelewem składa się również spread (różnica pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży waluty). Doliczany jest do opłaty wtedy, kiedy dochodzi do wymiany waluty. Pozostałe opłaty uzależnione są od waluty, kanału płatniczego, czyli formy odbioru pieniędzy, jak i lokalizacji kraju odbiorcy oraz nadawcy.
Jak widać, mamy kilka możliwość wybrnięcia z ewentualnej mało komfortowej sytuacji. Warto czasem rozważyć operatorów usług typu Westerunion – szczególnie w przypadku dalekich podróży. W wielu krajach operator ten ma bardzo rozwiniętą siec placówek. O ile to raczej droższa opcja, to w przypadku awaryjnej sytuacji może być bardzo wygodna. Wypłaty zbliżeniowe co prawda nie są jeszcze popularne, to można je spotkać w niektórych krajach. Tego typu usługę spotkamy m.in w USA, Japonii, Niemczech, Kanadzie, Australii, Francji, Holandii czy Włoszech.
FAQ
Tak, tego typu usługa jest dostępna przynajmniej w kilku krajach. W takim przypadku należy posiadać wirtualną kartę w postaci np. Google Pay/Apple Pay oraz udać się do urządzenia posiadającego tego typu opcję. Warto również wiedzieć o alternatywnych metodach na wypłatę pieniędzy opisanych w naszym artykule.
W tym przypadku mamy kilka opcji – oddział naszego banku za granicą (np. Citi Handlowy), wypłata bezdotykowa w niektórych urządzeniach (wirtualna karta), Cashback w sklepie lub na stacji benzynowej czy skorzystanie z usługi typu WesternUnion.
Niestety, usługa ta nie zadziała w przypadku zagranicznych bankomatów. W takim przypadku jako alternatywę, warto znaleźć urządzenie oferujące bezdotykową wypłatę.
Niestety, na ten moment BLIK dostępny jest jedynie na terenie naszego kraju. Nie ma możliwości dokonania wypłaty pieniędzy przy użyciu kodów BLIK za granicą (w tym w Niemczech). Pozostają jedynie inne, alternatywne metody wypłaty pieniędzy bez użycia karty.