Wypłata gotówki bez karty za granicą

0

Często podczas wyjazdu zagranicznego korzystamy z karty płatniczej, a czasami potrzebna nam jest gotówka. Każda wypłata środków za granicą oznacza dodatkowe koszty związane głównie z zapłatą prowizji oraz z przewalutowaniem. W jaki sposób można najkorzystniej wypłacić gotówkę podczas pobytu zagranicznego? Czy polska karta płatnicza działa poza granicami kraju? Jeżeli tak, to jakie koszty poniesiemy wypłacając środki z konta? Czy istnieje możliwość wypłaty pieniędzy bez karty? Jaki jest koszt takiej usługi i najważniejsze, czy jest ona bezpieczna? Czy można wypłacać pieniądze z bankomatu za pomocą Blika? To najczęściej powtarzające się pytania w związku z wyjazdem zagranicznym. O samych wypłatach z bankomatów za granicą pisaliśmy w naszym poradniku.

Co należy zrobić przed wyjazdem z kraju?

Zanim wyjedziemy za granicę, warto zapoznać się jak wygląda wypłata pieniędzy z bankomatu w naszym banku. Obecnie większość sklepów jak i punktów usługowych przyjmuje płatności bezgotówkowe. Jednak posiadanie gotówki może być przydatne z różnych powodów. W niektórych miejscach zapłata kartą może po porostu być niemożliwa. Czy zatem wypłacając pieniądze z bankomatu za granicą zapłacimy wysoką prowizję? Warto jednocześnie zapoznać się z kilkoma poradnikami dotyczącymi wymiany czy wypłaty walut:

Wypłata gotówki z bankomatu za granicą- podstawowe informacje

Każde konto osobiste założone w banku prowadzącym działalność w Polsce umożliwia wypłatę pieniędzy z bankomatu za granicą. Wypłat dokonuje się w taki sam sposób jak w Polsce. Różnice dotyczą jedynie opłat. Z reguły koszty są wyższe niż w kraju, chociaż może zdarzyć się, że nie zostanie naliczona żadna prowizja. W przypadku wypłaty gotówki wyróżniamy kilka prowizji m.in. prowizja za wypłatę z bankomatu za granicą, prowizja za przewalutowanie oraz koszt przewalutowania (spread walutowy) czy prowizja operatora bankomatu za wypłatę. Najbardziej kosztowna zwykle jest prowizja za przewalutowanie. Jest kilka sposobów na unikniecie części lub nawet wszystkich tych opłat:

  • Założenie konta walutowego, wcześniejsza wymiana walut i skorzystanie z karty walutowej
  • Założenie karty wielowalutowej i ewentualne zapewnienie środków na rachunkach walutowych
  • Włączenie odpowiednich usług – np. pakiet darmowych wypłat za granicą, pakiet bezprowizyjnego przewalutowania transakcji po kursach Mastercard/Visa.

Te opcje w znaczącym stopniu zmniejszają lub nawet likwidują ewentualne koszty. Chyba najciekawszym rozwiązaniem są karty wielowalutowe, które działaniem przypominają popularnego Revoluta. Jednak może zdarzyć się, że taka usługa nie będzie darmowa w danym państwie (Egzotyczne waluty).

W naszym rankingu konto osobistych jest kilka ciekawych propozycji dla podrózników, to m.in. konto przekorzystne od PEKAO oraz Citi Konto od Banku Handlowego.

Sposoby wypłaty pieniędzy z konta podczas wyjazdu zagranicznego

  1. Wypłata w banku
  2. cashback podczas zakupów w sklepie
  3. wypłata za pomocą karty wirtualnej
  4. wypłata za pomocą karty wielowalutowej
  5. wypłata za pomocą Blika.
  6. Western Union

Wypłata w Banku

Cześć banków z naszego rankingu kont osobistych to instytucje o zasięgu miedzynarodowym. Ale co tak naprawdę z tego wynika? Przykładowo już wiele lat temu, Citi Bank zasłynął z bardzo wysokiej jakości obsługi klientów biznesowych. W przypadku jakichkolwiek problemów za granicą, można było skorzystać z pomocy banku – awaryjne wyrobienie karty czy wypłata gotówki w zagranicznym oddziale była standardem. Ta jakość obsługi dostępna jest praktycznie dla wszystkich klientów Citibanku, więc gdy zgubimy kartę lub zostanie nam skradziona. Pomoc otrzymamy w dowolnym oddziale w jednym ze 160 krajów czy 1000 miast. Co prawda te usługi potrafią słono kosztować (prowizja za wypłatę czy przewalutowanie), ale nie powinno mieć to większego znaczenia w sytuacji kryzysowej.

Oprócz Citibanku, instytucje o zasięgu globalnym to Santander, Bnp Paribas czy Credit Agricole. O ewentualne usługi i ich koszt warto dowiadywać się bezpośrednio w banku.

Cashback w sklepie

Cashback za granicą jest bardzo popularnym sposobem na wypłatę środków z konta bez konieczności posiadania karty płatniczej. Obecnie usługa zdobywa coraz większą popularność również w Polsce. Pieniądze można wypłacić podczas zakupów w sklepie lub na stacji benzynowej, ale tylko do określonego limitu, który niestety jest dość niski. Jeżeli więc chcemy wypłacić większą sumę, to cashback nie będzie dobrym rozwiązaniem. Wypłaty możliwe są w wielu punktach usługowych i placówkach handlowych. Chociaż usługa jest dość powszechna, to osoba z Polski może mieć problem z wypłatą, ponieważ za granicą tylko niewielka ilość sklepów posiada możliwość wypłaty środków z polskiego konta. Spowodowane jest to tym, że tylko niektóre banki prowadzące działalność w Polsce udostępniły usługę cashback za granicą. Poza tym na chwilę obecną cashback nie jest dostępny jeszcze we wszystkich krajach. W ten sposób pieniądze wypłacimy między innymi: w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii, na Słowacji.

W przypadku cashbacku mówimy o płatności mobilnej beż użycia fizycznego plastiku. Więc sama kartę będziemy posiadać, tyle tylko że znajdować się będzie ona w telefonie.

Takiej możliwości pozbawieni są również posiadacze kart Visa wydanych w Polsce. Użytkownicy posiadający kartę Mastercard i Maestro mogą wypłacić pieniądze za granicą w usłudze cashback, jeżeli wyrazili na to zgodę. Za wypłatę w ramach usługi trzeba zapłacić prowizję, której wysokość uzależniona jest od banku oraz konta właściciela. Do tego dochodzi opłata za przewalutowanie transakcji. W niektórych przypadkach jej koszt może wynieść nawet 10% od wypłacanej kwoty.

Wypłata za pomocą karty wirtualnej

Brak karty płatniczej podczas pobytu zagranicznego nie zawsze musi być problemem. Niektóre banki udostępniają możliwość korzystania z kart wirtualnych. Karta wirtualna jest rodzajem karty płatniczej dostępnej jedynie w formie cyfrowej. Można z niej korzystać w aplikacji mobilnej banku lub w portfelu cyfrowym (Google Pay, Apple Pay).

Pieniądze z udziałem karty wirtualnej można wypłacić z bankomatu obsługującego wypłaty zbliżeniowe. Taki bankomat powinien być odpowiednio oznaczony. Wypłata za granicą bez użycia karty odbywa się po otworzeniu cyfrowego portfela i wybraniu karty wirtualnej. Po tej czynności wystarczy zbliżyć smartfon do czytnika. Dalsze czynności przebiegają podobnie jak przy wypłacie za pomocą zwykłej płatniczej karty debetowej. Wystarczy podać numer PIN, kwotę do wypłaty i zatwierdzić. Użytkownik, który chce wypłacić pieniądze za granicą za pomocą karty wirtualnej musi liczyć się z dodatkowymi opłatami, których wysokość podobna jest jak w przypadku zwykłej karty płatniczej i zależy od banku oraz rodzaju posiadanego konta. Koszt może wynieść nawet 10% od wypłaconej kwoty.

Wypłata za pomocą karty wielowalutowej

Najbardziej korzystnym sposobem wypłaty pieniędzy za granicą z bankomatów, jest karta wielowalutowa. Prawie każda dostępna jest w portfelu cyfrowym, jak np. w Google Pay czy Apple Pay. Pieniądze wypłaca się z bankomatu zbliżeniowo. Karta wielowalutowa potrafi rozpoznać walutę transakcji i może ją od razu przewalutować po najbardziej korzystnym kursie wymiany walut. Dla użytkownika oznacza to, że nie ponosi on wysokich kosztów związanych ze zmianą waluty.

Czym jest Wise?

Wise jest przykładem serwisu, który umożliwia wypłatę pieniędzy za granicą za pomocą portfela cyfrowego z bankomatu z funkcją zbliżeniową. Karta Wise jest jedną z najlepszych na rynku kart wielowalutowych. Z jej pomocą można wypłacić pieniądze aż w ponad 50 walutach po średnim rynkowym kursie wymiany walut. Obsługa karty jest darmowa. Każdy może dokonać 2 darmowych wypłat z bankomatu w okresie miesięcznym do kwoty ok 800-1000 zł (w zależności od waluty). Od wypłat powyżej tej kwoty pobierana jest prowizja w wysokości 0,5 EUR/GBP za wypłatę. Do tego należy doliczyć opłatę w wysokości 1,75% od każdej kwoty przekraczającej 200 GBP/EUR. Aby dokonać wypłaty karta musi być podłączona do Google Pay lub Apple Pay.

Wypłata za pomocą Western Union

Western Union jest operatorem finansowym o ponad stuletniej tradycji posiadającym w ofercie możliwość dokonywania przelewów pieniężnych. Aby móc korzystać z Western Union nie jest potrzebne konto bankowe. W celu otrzymania gotówki nadawca musi wypełnić przekaz pieniężny w placówce i wpłacić pieniądze. Z kolei odbiorca chcąc odebrać środki pieniężne musi również udać się do placówki, wypełnić formularz i przedstawić go pracownikowi. Jest to tradycyjny sposób przesłania pieniędzy. Firma umożliwia także przelew środków na konto bankowe lub na konto w aplikacji. Środki można przekazywać w ponad 130 walutach. Opłatą za przekaz obciążony jest nadawca. Na koszty związane z przelewem składa się spread (różnica pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży waluty). Doliczany jest do opłaty wtedy, kiedy dochodzi do wymiany waluty. Pozostałe opłaty uzależnione są od waluty, kanału płatniczego, czyli formy odbioru pieniędzy, jak i lokalizacji kraju odbiorcy oraz nadawcy.

Wypłata Blikiem

Blik to nowy, polski system płatności mobilnych, który działa stosunkowo od niedawna. Umożliwia w prosty i szybki sposób dokonanie płatności w sklepach stacjonarnych oraz przez Internet, a także wypłaty gotówki z bankomatów. Blik działa bez ograniczeń w Polsce, ale poza granicami jego funkcjonalność jest ograniczona. Z zasady wszelkie czynności związane z wypłatą Blikiem z bankomatu za granicą nie kończą się powodzeniem. Funkcja nie jest dostępna poza granicami Polski. w Przyszłości ma się to zmienić. Jednak na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
Zostaw ocenę!
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.