Limit przelewów bankowych

0

Limit przelewów bankowych

W większości polskich banków, klienci posiadają możliwość dokonywania przelewów nawet na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są jednak instytucje, które wprowadzają pewne ograniczenia w przelewach. Klienci niektórych banków mogą w ciągu jednego dnia i w skali miesiąca wykonać przelewy do określonego limitu wynoszącego co najwyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niekiedy zmiana limitu (podwyższenie) wymaga osobistej wizyty w placówce bankowej. Czasami zwiększenie limitu w ogóle nie jest możliwe. Sprawdź czym jest Limit przelewów bankowych oraz jakie są jego rodzaje.

Kwoty limitów przelewów w bankach – rodzaje limitów

Większość instytucji bankowych pozwala klientom na dokonywanie przelewów tylko w ramach ustalonego limitu, głównie ze względów bezpieczeństwa. Tylko w niektórych bankach możliwe są przelewy do wysokości kwoty dostępnej na koncie. Zwykle limity ustalane przez banki są na tyle wysokie, że pozwalają bez problemu w pełni korzystać z możliwości konta. Limity mogą mieć charakter:

 • kwotowy – jednorazowo do określonej maksymalnej kwoty, do której można wykonać przelew lub wypłacić pieniądze z bankomatu
 • ilościowy – maksymalna liczba zleconych przelewów (transakcji) do wykonania w ciągu doby/miesiąca
 • dzienny – suma wszystkich transakcji, które można wykonać w ciągu doby
 • miesięczny – suma transakcji, które można wykonać w miesiącu.  

Często jest tak, że bank stosuje różne kombinacje limitów łącząc np. limit miesięczny z liczbą zleconych przelewów. Czasami dodatkowo klientowi może być przypisany inny limit w przypadku bankowości internetowej, a inny w aplikacji mobilnej czy BLIK-u. Dodatkowo wypłatach z bankomatu również posiadają oddzielny limit. W zależności od banku, kombinacji może być kilka. Należy też pamiętać, że limit dzienny dotyczy operacji zlecanych, a nie wykonywanych w danej dobie.

W jaki sposób można zmienić limit?

W większości banków klient może samodzielnie zmienić wysokość limitu korzystając z bankowości internetowej lub dzwoniąc na infolinie banku, ale tylko do określonego pułapu. Kwoty ponad ograniczenie ustalone przez bank mogą zostać podwyższone jedynie w placówce bankowej. Jeżeli użytkownik chce jednorazowo przelać sporą sumę pieniędzy, niemieszczącą się w ustalonym limicie, to rozwiązaniem może być np. podzielenie przelewów na kilka transzy lub wizyta w placówce bankowej. Limit dla przelewów bankowych można zarówno zwiększyć, jak i zmniejszyć.

Kwotowe limity przelewów – w których bankach?

Ilość instytucji bankowych, które umożliwiają przelewy za pośrednictwem bankowości internetowej w dowolnej kwocie pieniędzy w ramach środków dostępnych na rachunku, jest niewielka. Większość stosuje ograniczenia w tym zakresie. Przykładowo problem z przelaniem dużych kwot mogą mieć klienci Banku Millennium, o ile nie wyrazili zgody na mobilną autoryzację transakcji. Klienci korzystający z kodów przesyłanych za pomocą SMS-ów mogą przelać maksymalnie 50 000 zł. Natomiast ci, którzy korzystają z autoryzacji mobilnej będą dokonywać transakcji nawet na 200 000 zł. Są to maksymalne wysokości przelewów, które można zlecić w jednym dniu. Przelanie większej kwoty możliwe jest po złożeniu dyspozycji o podwyższenie limitu bezpośrednio w jednym z oddziałów danego banku. Za takie zlecenie trzeba jednak zapłacić ok. 11 zł.

Ograniczenia w przelewach dotyczą klientów praktycznie wszystkich banków. Oczywiście standardowe/domyślne kwoty maksymalne możemy podnieść po kontakcie z infolinia lub dzięki wizycie w oddziale. Przykładowo dzienne limity bankach z naszego rankingu kont osobistych kształtują się następująco:

 • Alior Bank – 1 000 000 zł.
 • BNP Parbias – 800 000 zł limit kwotowy oraz 1 000 000 zł limit miesięczny.
 • Citi Handlowy – 200 000 zł limit dzienny (dla Citi Konta)
 • Getin Bank – 200 000 zł limitu dziennego/kwotowego.
 • ING Bank Śląski – 400 000 zł limitu dziennego/kwotowego.
 • mBank – Brak limitu
 • Nest Bank – 50 000 zł limit kwotowy,100 000 zł dzienny limit i 200 000 zł miesięczny
 • Getin Bank – 200 000 zł
 • Millennium Bank – 50 000 zł dla autoryzacji SMS lub 200 000 zł dla autoryzacji przy pomocy aplikacji mobilnej.
 • PKO BP – 300 000 zł (większe przelewy można realizować poprzez kontakt z infolinią)
 • Pekao – brak limitu
 • Santander Bank Polska – 65 000 zł limit dzienny/kwotowy

Oczywiście powyższe limity można przekroczyć, ale wymagany jest kontakt z infolinią lub wizyta w oddziale. Warto wiedzieć, iż wysyłając większą ilość pieniędzy warto korzystać z dedykowanego typu przelewu – Sorbnet. Tym sposobem realizowane są wszystkie transfery powyżej 1 mln zł.

Zmiana limitów w bankowości internetowej

W każdym banku przy otwieraniu rachunku osobistego, nowy klient ma ustawione domyślne wartości limitów. Zwykle są one dość niskie, dlatego wiele osób decyduję się na ich zmianę. Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na zwiększenie limitu przelewu jest bankowość internetowa. Taka operacja wymaga autoryzacji poprzez aplikacje mobilną lub za pomocą kodu SMS. Jest to czynność bezpłatna, niezależnie od ilości dokonywanych zmian. Dyspozycję podwyższającą limit można też zlecić telefonicznie dzwoniąc na infolinię lub osobiście w placówce bankowej. 

Zmiana limitu na karcie

Limity bankowe dotyczą też kart debetowych czy kart kredytowych. Limit ustalony dla karty określa maksymalną ilość pieniędzy, którą można wydać za pomocą karty. Limity są ustalone odgórnie przez bank, ale w razie potrzeby użytkownik może je zmienić za pomocą bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, infolinii lub w placówce bankowej.

Czym są przelewy natychmiastowe (ekspresowe)?

Zwykły przelew wykonywany jest w tzw. systemie ELIXIR. W takim przypadku transfer z konta na konto może trwać nawet do 3 dni, jeśli zostanie on zlecony w piątek wieczorem. Transfer w dni robocze trwa krócej. W zależności od godziny złożenia przelewu, środki mogą trafić na konto nawet tego samego dnia. Alternatywą dla przelewu zleconego za pomocą systemu ELIXIR jest przelew ekspresowy ELIXIR. Jego koszt to najczęściej 5 zł dla kont osobistych lub do 10 zł dla kont firmowych.

Przelew natychmiastowy może też być zrealizowany przez prywatnego operatora płatności, takiego jak np. Blue Media. Pieniądze przelewane w ten sposób trafiają na konto praktycznie natychmiast. Jedynym mankamentem tego transferu jest stosunkowo niski limit. W przypadku wyższych kwot, przelew nie będzie możliwy do zrealizowania. Niektóre banki stosują ograniczenia w tym zakresie. Nie można za jego pomocą wysłać np. pieniędzy do Urzędu Skarbowego ani ZUS-u. Spore ograniczenia można napotkać w banku PKO BP, w którym maksymalna kwota przelewu ekspresowego wynosi tylko 3 000 zł, a limit dziennych transakcji tego typu to dwie sztuki. Najwyższym limitem może pochwalić się bank ING oraz Alior Bank, w których limit przelewu ekspresowego został ustalony na 100 000 zł.

Co ciekawe z naszego rankingu kont osobistych, jeden bank w pakiecie z kontem oferuje darmowe przelewy natychmiastowe – jest nim Santander Bank Polska z Kontem Jakie Chcę. Dodatkowo Citi Handlowy oferuje pakiet 4 darmowych przelewów w miesiącu dla flagowego Citi konta.

Przelew w aplikacji mobilnej

Aplikacja mobilna banku jest coraz bardziej popularna wśród użytkowników, głównie dzięki możliwościom jakie daje. Obecnie dostępna jest w ofercie prawie każdego banku prowadzącego działalność w Polsce. Za pomocą aplikacji mobilnej klient może zarządzać swoimi finansami z poziomu smartfiona lub innego urządzenia mobilnego. Może np. sprawdzić saldo konta, wykonać przelew, dokonać płatności zbliżeniowej, płatności BLIK (pozwala płacić w sklepie, w Internecie, zlecać przelewy na telefon i inne). W stosunku do płatności mobilnych, banki również wprowadziły pewne ograniczenia z uwagi na bezpieczeństwo dokonywanych transakcji. Limity są znacznie niższe niż dla standardowych operacji i w wielu przypadkach wynoszą ok. 1 000 zł na pojedynczy transfer. W tym przypadku mamy na myśli transfer BILK, oraz przelew zwykły i Natychmiastowy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.