Private banking – co to jest i dla kogo?

4

Jak w każdej sferze życia, zasobny portfel otwiera wiele drzwi niedostępnych dla innych. Jeśli nas stać, możemy na przykład korzystać z prywatnej służby zdrowia, bez kolejek i z lepszą jakością obsługi. Zakupy na miarę szyte, w tym limitowane edycję ubrań, to na przykład zasługa personal shopper’a. Z pieniędzmi możemy korzystać z wielu ciekawych, często drogich i niedostępnych dla innych usług. Tak też jest z private banking’iem, ofertą instytucji finansowych dostępną jedynie dla wybranych – majętnych klientów. Sprawdzamy czym jest, jak działa i dla kogo jest dostępny private banking.

Czym jest private banking?

Private banking to pochodzące oczywiście z języka angielskiego określenie tak zwanej bankowości prywatnej. Jest to wyjątkowa usługa, która jest kierowana wyłącznie do najbardziej zamożnych osób i to zwykle na zaproszenie. W składzie tej elitarnej wręcz usługi znajduje się indywidualnie podejście, własny doradca i oferta niedostępna dla zwykłych klientów. Teoretycznie jednym z głównych założeń private banking’u jest pomoc w długoterminowym zarządzaniu zgromadzonym majątkiem.

Co ciekawe zakres świadczonych usług jest bardzo zbliżony do standardowej oferty zawiera m.in. produkty oszczędnościowe/inwestycyjne/kredytowe, karty kredytowe, ubezpieczenia. To gdzie różnica jest widoczna to jakość świadczonych usług i większa atrakcyjność oferty.

Dla kogo jest private banking?

Jak już zostało wspomniane wyżej, private banking, to oferta usług bankowych dla najbogatszych osób, najczęściej przedsiębiorców i osób obejmujących wysokie stanowiska w firmach. Oczywiście z tego typu oferty korzystają również majętni sportowcy, artyści czy celebryci. Dlaczego banki oferują takim osobom tak wyjątkowe usługi? Odpowiedz jest trywialna – pieniądze. Banki zarabiają na ich obrocie, więcej pieniędzy to większy dochód dla banku. Tak jak drogie hotele i restauracje oferują usługi wyższej jakość dla majętnych klientów. To w przypadku Banków wygląda to analogicznie – większe pieniądzem = wyższa jakość usług.

Jakie są kryteria wejścia do private bankingu? Czy ma znaczenie wysokość aktywów? Poniekąd tak, choć banki są elastyczne w tej kwestii. Najczęściej instytucje wymagają zdeponowania co najmniej 500 tysięcy złotych, aby klient otrzymał status VIP. Jednak warunek bywa wymienny i niekiedy wymagane jest przynajmniej 1 milion złotych aktywów płynnych (czyli lokat, inwestycji w funduszach itp.). Oczywiście polityka się różni pomiędzy instytucjami. Najkrótszą drogą jest posiadanie konta w wybranym banku, zgromadzenie aktywów i/lub posiadanie powtarzalnych wysokich wpływów na rachunek. Zawsze możemy zapytać obecnego doradcy, czy nie kwalifikujemy się do oferty bankowości prywatnej.

Private Banking wymagania poszczególnych banków

Poniżej podajemy oficjalne warunki wejścia do private bankingu dla poszczególnych instytucji. Poniżej zaprezentowany limit aktywów będzie dotyczył np. zwolnienia z opłat za usługi/konto z taryfy VIP. Nie ma przeciwwskazania, aby otworzyć rachunek Private Bankingu, bez wymaganej wysokości aktywów. Tyle tylko, że posiadanie takiego konta będzie nas sporo kosztować, zazwyczaj opłaty to 100 zł/msc w górę za samo prowadzenie zwykłego ROR.

BankWymóg aktywów
Alior Bank1 mln zł w aktywach finansowych lub 500 tyś w produktach inwestycyjnych.
BNP ParibasBrak twardego limitu, zwolnienie z opłat w przypadku korzystania z usług doradztwa inwestycyjnego.
Citi Handlowy4 mln zł średniomiesięcznego salda na wszystkich rachunkach
ING Bank Śląski1 mln zł w aktywach finansowych lub 500 tyś w produktach inwestycyjnych.
mBankAktywa finansowe powyżej 1 mln zł
Millennium BankAktywa finansowe powyżej 1 mln zł (średnio miesięczne saldo w danym kwartale)
PEKAOAktywa finansowe powyżej 1 mln zł
PKO BPAktywa finansowe powyżej 1 mln zł, chociaż konto Platinium II dostępne jest za darmo dla 20 tyś zł miesięcznych wpływów lub średnie saldo aktywów 250 tyś zł*
SantanderAktywa finansowe powyżej 1 mln zł

W większości przypadków, „konto bankowe dla bogatych możemy założyć bez wymaganej wysokości aktywów. Jednak w takim scenariuszu bank naliczy comiesięczną prowizję za prowadzenie produktu. Opłata w zależności od banku startuje od 100 zł/m-c do nawet 300 zł/m-c. Wyjątkiem jest Millennium, gdzie w przypadku braku wymaganych aktywów w danym kwartale, bank może zmienić rachunek na ten z niższej kategorii. W przypadku Millennium rachunek z oferty Private Bankingu jest prowadzony bezwarunkowo za darmo, stąd pewnie taka polityka. Oczywiście, to że mamy rachunek z oferty Private Bankingu, nie oznacza automatycznie że będziemy traktowani jak klient VIP. Klienci z tego segmentu mogą liczyć na m.in. na negocjowana ofertę bankową, w tym zwolnienie z wybranych opłat, wyższe oprocentowanie czy niedostępne dla innych produktu (np. karty kredytowe Word Elite). Bez wymaganego statusu, ta część oferty może być dla nas niedostępna (pomimo posiadania rachunku)

Co oferuje bankowość private banking?

Podstawą private bankingu są długofalowe relacje klientów z bankami. Tylko to może zapewnić efektywne zarządzanie inwestycjami oraz atrakcyjne stopy zwrotu. Konieczne jest więc dokładne identyfikowanie rzeczywistych potrzeb klientów. Pozwala to odpowiednio dostosować ofertę oraz konstrukcję portfela inwestycyjnego. Wnikliwa analiza zawiera zazwyczaj informacje o statusie finansowym, źródłach majątku czy stylu życia klienta oraz jego rodziny. Istotna jest także kwestia, która dotyczy ochrony od strony prawnej inwestowanych środków. Banki muszą więc opracowywać rekomendacje dotyczące nadzoru nad usługami inwestycyjnymi, które świadczą oraz udostępniać odpowiednie zasoby czy kontakty to umożliwiające.

Kluczem tutaj jest przede wszystkim zaufanie klienta do banku. Bank musi o to zadbać, ponieważ podczas długofalowej współpracy zachodzą różne zmiany w usługach, zmiany personalne, pojawiają się nowi doradcy, a dotychczasowi odchodzą. Zachodzi więc konieczność przejęcia klienta przez nowego doradcę, co dla klienta nigdy nie jest komfortowe. Banki muszą więc budować zaufanie do siebie, jako instytucji, w której doradca znajduje się na końcu łańcucha. Jest takim ostatnim ogniwem.

Teoretycznie private banking to „usługa na miarę szyta”. Oczywiście to tylko teoria, w praktyce możemy liczyć na znacznie bardziej elastyczne podejście, możliwość negocjacji wybranych ofert czy szybszy i łatwiejszy dostęp do produktów kredytowych. W pierwszej kolejności konieczne może być zbudowanie relacji i historii z bankiem.

Zarządzanie majątkiem

W ramach private banking instytucje oferują nie tylko przechowywanie aktywów majątkowych (tutaj nie chodzi o same pieniądze, ale cały majątek), ale także umiejętne pomnażanie kapitału z zachowaniem odpowiedniego ryzyka. W ofercie znajdziemy szereg produktów inwestycyjnych od lokat i obligacji, po lokaty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne otwarte i zamknięte czy pakiety emerytalne. Tutaj nie należy się spodziewać cudów – lokaty będą trochę lepsze lub porównywalne do tych w standardowej ofercie, otrzymamy trochę szerszą ofertę funduszy inwestycyjnych czy zapłacimy niższa prowizję za zakup akcji czy jednostek funduszy.

To gdzie odczujemy różnicę to jakość obsługi czy większa dostępność usług. Jednak sami doradcy nie posiadają tajemnej wiedzy pozwalającej na osiąganie ponadprzeciętnych stop zwrotu. Chociaż na pewno część bankierów będzie posiadać szerszą wiedzę od zwykłego doradcy.

Co daje Private Banking?

W niektórych kategoriach produktowych różnica miedzy standardową ofertą, a produktami VIP może nie być odczuwalna. Jednak niektóre produkty w private bankingu to zupełnie inna kategoria. Przykładowo oferta kont bankowych jest inna od propozycji zaprezentowanych w naszym rankingu kont osobistych. W tym przypadku możemy liczyć na znacznie szerszy zakres usług. Przykładowo, jeżeli w zwykłej ofercie bank nie posiada karty wielowalutowej, negocjowanych kursów wymiany walut czy limitu w rachunku bieżącym. To w ofercie private banking’u, takie propozycję zapewne będą dostępne i to od ręki. Ponadto, poziom opłat i prowizji jest zupełnie inny, pozycji w tabeli opłat i prowizji jest zazwyczaj mniej. Przykładowo jeśli w standardowej ofercie bankomaty obce, przelewy natychmiastowe czy obsługa gotówkowa jest płata to w bankowości prywatnej to wszystko otrzymamy za darmo. Oczywiście, przy braku spełnienia wymagań co do posiadania aktywów, oferta private bankingu staję się bardzo droga (opłata za samo konto to zwykle min. 100 zł/msc, a w przypadku Citi Handlowego opłata dobija do nawet 300 zł/msc).

Róznica w jakośći produktów jest dobrze widoczna w przypadku kart kredytowych, które oferują zupełnie inny poziom usług (bardzo wysokie ubezpieczenie podróżne, darmowe saloniki na lotniskach, darmowe przewalutowania czy darmowe przelewy z rachunku karty kredytowej). Otrzymanie tego typu usługi jest nie osiągalne dla przeciętnego klienta banku. W przypadku kart kredytowych, możemy liczyć np. na darmowy Priority Pass, taki jak ten poniżej. Co istotne, karty kredytowej z segmentu World Elite w wielu przypadkach nie otrzymamy bez odpowiedniego statusu w banku. Porównanie produktów z tego segmentu dostępne jest w naszym rankingu kart kredytowych. Tam też prezentujemy oferty wybranych banków wraz z najważniejszymi informacjami.

Ranking private banking

W Polsce tylko kilka banków oferuje private banking, i są to praktycznie wszystkie największe banki w Polsce. W przypadku oceny i prowadzenia rankingu oferty private bankingu, takie ćwiczenie nie do końca ma sens. Problem polega na tym, że są to negocjowane i personalizowanie oferty, wśród klientów znajdziemy ludzi bogatych i bardzo bogatych. Inne pole do negocjacji ma osoba z majątkiem 1 mln zł, a inne z aktywami na poziomie kilku czy kilkunastu mln zł. Naturalnie, część instytucji będzie miało gorszą ofertę. Jednak w przypadku czołówki, będą to porównywalne propozycję. Poniżej przedstawimy, krótkie opisy wybranych ofert oraz na dole podpowiemy, które banki oferują naszym zdaniem najkorzystniejsze usługi. Przy czym, nie będzie to ranking od najlepszego do najgorszego, a raczej pogrupowanie ofert na danych poziomach.

Co ciekawe, Forbes prowadzi swój „ranking private bankingu”, ale działa to bardziej na zasadzie oceny każdej z propozycji, niż pogrupowania od najlepszej ofert do najgorszej. Niestety, zwykle redaktorzy nie są osobami posiadającymi aktywa łapiące się na ofertę private bankingu. Bez odpowiedniego kapitału, dość ciężko sprawdzić wszystkie aspekty danych propozycji. Proszę mieć na uwagę, że poniższa ocena dotyczy bardziej suchych liczb i wartości zaprezentowanych w ofercie banku, tabelach opłat i prowizji czy regulaminach bankowych.

Po pierwsze, jakie są wymagania dla private bankingu w mBanku? To aktywa finansowe powyżej 1 mln zł. Zgodnie z ofertą zaprezentowaną na stornie banku, rachunek osobisty z oferty private bankingu możemy założyć nawet nie spełniając tych wymagań. Jednak w tym przypadku przyjdzie nam zapłacić za niego 100 zł/msc. Co więcej, otwarcie samego rachunki nie oznacza wejścia do grona VIP. Więc raczej nie otrzymamy w takim przypadku specjalnego traktowania czy poniższych przywilejów.

Standardowe usługi w ramach private banking oferowane przez mBank, to sprawna i dyskretna obsługa z możliwością wyboru sposobu kontaktu z doradcą, w tym osobista opieka oraz dostęp do zespołu ekspertów od zarządzania majątkiem.

W przypadku konta osobistego dla osób spełniających wymóg aktywów, otrzymujemy praktycznie wszystko za darmo – prowadzenie rachunku i karty (w tym pakiety walutowe), darmowe wszystkie bankomaty, darmowe przelewy ekspresowe itp. Nawet tam, gdzie widnieje jakaś opłata, mamy możliwość negocjacji.

To gdzie robi się ciekawiej to zakres produktów i usług, oczywiście mamy łatwiejszy dostęp do produktów kredytowych wraz z możliwością negocjacji. Przy czym pojawiają się ciekawe kredyty jak np. kredyt maklerski czy karty kredytowe z półki World Elite.

W przypadku produktów inwestycyjnych mamy dostęp do maklera giełdowego, któremu możemy zlecać zakup akcji – zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Otrzymujemy dostęp do funduszy inwestycyjnych z całego świata oraz obligacji i instrumentów alternatywnych. Pakiet dopełnia doradztwo z zakresu wealth managment.

Na tym się nie kończy oferta i  więcej informacji na temat private bankingu znajdziecie na stronie mBanku. Generalnie oferta tego banku jest szeroka.

Co musimy zrobić, aby wejść do grona klientów private bankingu w Santanderze? Wymagane są aktywa finansowe powyżej 1 mln zł. Podobnie jak w przypadku mBanku, możemy założyć konto z oferty private bankingu bez spełniania powyższego warunku. W takim przypadku bank naliczy miesięczne opłaty w kwocie 150 zł. Oczywiście w takim scenariuszu nie otrzymamy odpowiedniego statusu, pozwalającego na negocjacje oferty.

W Santanderze, private banking obsługiwany jest przez profesjonalnych bankierów prywatnych posiadających europejski certyfikat doradztwa finansowego (EFPA, EFA). Każdy klient zostaje objęty wraz z rodziną indywidualną opieką.

Jeśli chodzi o ofertę, w private banking Santander otrzymujemy dostęp do korzystnych rozwiązań, w przypadku konta osobistego oferowany jest pakiet walutowy ze specjalną kartą Visa Private Banking, którą można połączyć z kontami w euro, funtach i dolarach. Nie ma tutaj żadnych opłat. Wśród dodatkowych benefitów znajdziemy opłacone członkostwo w programie LoungeKey, program benefitów Visa LuxuryHotelsCollections czy VISA Benefits.

Oczywiście oprócz powyższego otrzymujemy dostęp do szeregu produktów typu – Karta kredytowa World Elite (jeden z ciekawszych tego typu produktów), doradztwo i wsparcie przy zagranicznych inwestycjach czy personalizowanie produkty kredytowe.

Oferta Santandera jest szeroka i kompleksowa, tak jak przystało na bank z czołówki.

Co ciekawe, w BNP Paribas nie mam określonego wymogu dla klientów z tego segmentu. Jednak można przyjąć, że jest to poziom porównywalny jak dla innych banków. Co ciekawe, zwolnienie z opłaty za prowadzenie konta z segmentu private bankingu BNP Paribas, następuję w przypadku korzystania z usług doradztwa inwestycyjnego. Cokolwiek miało by to znaczyć. Sama opłata za bankowość prywatna to 240 zł kwartalnie.

BNP Paribas świadczy usługi bankowości prywatnej pod marką BNP Paribas Wealth Management. W ramach pakietu dla klientów Wealth Management oferowane jest konto osobiste, prestiżowe karty płatnicze oraz karta kredytowa World Elite. Rachunki mogą być prowadzone w złotówkach lub w popularnych walutach (np. EURO ,USD). Klienci otrzymują także dostęp do rachunków oszczędnościowych oraz lokat z trochę korzystniejszym oprocentowaniem.

W ramach oferty otrzymujemy dostęp do całodobowej usługi Concierge,  usługi planowania majątku, szeregu rozwiązań inwestycyjnych czy produktów finansowania potrzeb. BNP Paribas to bank o szerszej obecności geograficznej, dzięki czemu możemy np. korzystać z  doradztwa przy zakupie nieruchomości we Francji.

BNP Paribas i jego private banking to kolejny mocny gracz w zestawieniu.

Jakie wymagania stawia Citi Handlowy przed potencjalnymi klientami private bankingu? W tym przypadku mamy praktycznie najwyższe wymagania ze wszystkich banków. Musimy wykazać 4 mln zł średnio miesięcznego salda na wszystkich rachunkach. O ile sam rachunek osobisty z oferty pirvate bankingu założymy bez wymaganego statusu. To koszt jego meisiecznego prowadzenia wynosi aż 300 zł (dla klientów private bankingu Citi handlowego jest ono darmowe).

Citi Handlowy to bank o globalnym zasięgu i bardzo długiej historii. Kiedy w Polsce po przemianach gospodarczych, tego typu usługi jeszcze raczkowały. To ta instytucja wyznaczała wysokie standardy w branży. Obecnie już niestety tak nie jest, chociaż poziom usług w Citi Handlowym dalej stoi na bardzo wysokim poziomie. Po prostu najwięksi konkurencji oferują podobną lub wyższa jakość i zakres świadczonych usług.

W Citi Handlowy w ramach private bankingu otrzymujemy dostęp do wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu ekspertów z sześciu różnych dziedzin finansowych, na czele z osobistym opiekunem klienta wyszkolonym przez Citi. Klient private banking w Citi Handlowym może liczyć na konto bankowe z prestiżowymi kartami, kompleksowe zarządzanie majątkiem (inwestycje, ubezpieczenia, rozwiązania hipoteczne czy walutowe na indywidualnych warunkach). Oprócz tego bank oferuje korzyści i przywileje dla rodziny klienta, takie jak sukcesja majątku czy oferta rodzinna Citigold. Dodatkowymi przywilejami dostępnymi dla klientów private banking są także usługi motoryzacyjne, turystyczne, związane ze sztuką, rozrywką, zdrowiem, a także zniżki na zakupy w wiodących sklepach modowych oraz butikach.

To co na pewno wyróżnia Citi Handlowego na tle innych banków to dostęp do globalnej sieci banku. Wyjeżdżając za granicę możemy korzystać z oddziałów w aż 95 krajach na całym świecie. Przykładowo uzyskamy pomoc w przypadku kradzieży karty.

Jak wyglądają wymagania dla private bankingu Pekao? Aktywa powyżej 1 miliona złotych. Podobnie jak w przypadku większości konkurentów, konto z oferty private bankingu może założyć dosłownie każdy, tyle tylko że w przypadku braku wymaganych aktywów koszt prowadzenia rachunku to absurdalne 400 zł miesięcznie.

Co do samej oferty Pekao, to jest tak jak powinno być. Mamy tu szeroką ofertę, w tym Concierge, doradztwo inwestycyjne, wsparcie Family office i wiele więcej. Przechodząc do produktów w przypadku konta osobistego nie ma jakiegoś dużego przeskoku od standardowej oferty. Po prostu w części przypadków nie zapłacimy żadnych prowizji (np. wszystkie bankomaty krajowe i zagraniczne otrzymamy za darmo i bez limitów). Oprócz tego szeroki zakres produktów inwestycyjnych (usługi maklerskie, fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane) oraz produkty do finansowania inwestycji (tu możemy liczyć na szerokie spektrum z możliwością negocjacji). Oczywiście w ofercie nie może zabraknąć karty kredytowej z półki Word Elite.

Pełne informacje o Private Bankingu PEKAO na stronie banku.

Jakie są warunki dla private banking w PKO BP? Takie jak dla większości banków, czyli 1 mln zł w aktywach finansowych. W przypadku PKO BP sytuacja jest dość ciekawa. Ponieważ konto z oferty private bankingu, czyli konto Platinium II może być prowadzone bez opłat w przypadku zapewnienia miesięcznego wpływu na poziomie 20 tyś zł lub posiadanie 150 tyś aktywów w banku. Co więcej w przypadku rachunku Aurum, wymagania są jeszcze niższe (9 tyś złotych wpływu).

Bank PKO BP chwali się, że z usług w ramach private banking korzysta już 150 tys. klientów. W samej ofercie oprócz powyższych rachunków premium, bank zapewnia klientom z tego segmentu szeroką ofertę inwestycyjną, wiele produktów kredytowych (np. jedna z lepszych kart z segmentu Word Elite) czy dedykowane ubezpieczenia. Do obsługi tych liczny produktów, mamy ponad 600 doświadczonych konsultantów, gdzie każdy klient ma przypisanego swojego doradcę.

Oferta tej instytucji finansowej jest szeroka i kompleksowa, bank znajduję się w czołówce jeśli chodzi o usługi private bankingu.

Jakie są wymagania w przypadku private bankingu w ING Banu Śląskim? To 1 mln zł w aktywach finansowych lub 500 tyś w produktach inwestycyjnych. Co prawda bez wymaganych aktywów i tak możemy założyć konto z oferty private bankingu ING – czyli rachunek Active. Jednak w takim przypadku miesięczna oplata wynosi 45 zł. Warunkiem zwolnienia jest wpływ co najmniej 10 tyś zł/msc lub aktywa na poziomie 200 tyś zł lub 100 tyś zł w inwestycjach. Nie są to jakieś wygórowane wymagania. Przy czym pomimo wybrania takiego konta, nie otrzymamy statusu klienta private bankingu i korzyści z tym związanych.

Oferta private banking ING jest porównywalna z innymi duży bankami. Mamy dedykowane produkty inwestycyjne i kredytowe, ubezpieczenia. To wszystko wsparte dedykowanym bankierem, usługami doradczymi czy możliwością negocjowania oferty. Z usług dodatkowych mamy stała klasykę – czyli Concierge czy dedykowane produkty.

Na uwagę zasługuję karta kredytowa World Elite od ING, gdzie dla klientów private bankingu jest ona bezwarunkowo darmowa. W pakiecie produktu wysokie ubezpieczenie podróżne, korzystne przewalutowania, nielimitowane wejścia do saloników lounge dla użytkownika głównego oraz 20 darmowych wejść/rok dla zaproszonych gości. To tylko jeden z ciekawych produktów w ofercie ING, propozycja tego banku jest z pewnością warta rozważenia.

Jakie wymagania stawia Millennium dla potencjalnych klientów private bankingu? Aktywa finansowe powyżej 1 mln zł (średnio miesięczne saldo w danym kwartale). W przypadku Millennium mamy ciekawą sytuację, bo rachunek z oferty private bankingu jest bezwarunkowo darmowy. Ale mogą go założyć jedynie klienci z odpowiedni statusem i jeśli ten status utracą bank może zmienić taryfę konta na zwykłe konto 360. Czyli mamy potencjalnie twarde lądowanie z oferty premium do zwykłego konta.

W przypadku wejścia do kredu VIP, każdy klient zyskuje partnera w postaci doradcy bankowości prywatnej Millennium. W ramach konta dostępne są profesjonalne usługi finansowe, rozwiązania inwestycyjne, produkty oszczędnościowe, kredyty. Poza tym można liczyć na dodatkowe usługi maklerskie czy doradztwo podatkowe. Oczywiście jakość świadczonych usług jest na wyższym poziomie niż dla zwykłych klientów a same kategorię produktowe są znacznie szersze. Podobnie jak w innych bankach mamy np. pożyczki pod zastaw aktywów w banku, kredyt na zakup papierów wartościowych czy karty kredytowe z półki Word Elite. Tu warto zaznaczyć, że oferta karty kredytowej jest bardzo atrakcyjna.

Na dobrą sprawę wszystkie powyższe banki posiadają bardzo ciekawe usługi. Najłatwiej nam będzie wejść do grona klientów private bankingu na podstawie historii z obecnym bankiem. Oczywiście w ramach oferty, zakres oraz koszt wybranych rozwiązań będzie się różnił pomiędzy bankami. Warto już na wstępie określić na czym nam najbardziej zależy – usługi maklerskie, oferta oszczędnościowa, dostęp do produktów inwestycyjnych, dedykowane rozwiązania kredytowe itp. Na tej podstawie najlepiej porównać oferty i wybrać tą najbardziej odpowiadająca. W przypadku kart kredytowych World Elite, zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu kart kredytowych sekcji World Elite.

Private banking podsumowanie

Opisywana przez nas usługa, to tak naprawdę szersza i bardziej dostosowana oferta bankowa. Celem banku jest zarabianie na kliencie i w tym przypadku nie jest inaczej. Przechodząc do bankowości prywatnej, nie liczmy na to, że trafiamy do wąskiego grona bardzo majętnych osób. Usługa, tak naprawdę dostępna jest dla wyższej klasy średniej, próg wejścia to niekiedy kwoty rzędu 500 tyś zł, czyli mniej niż mała kawalerka na obrzeżach Warszawy. Samo PKO BP chwali się, że z tego typu usług korzysta u nich już 150 tyś klientów, a to tylko jeden bank. Realnie w skali kraju, z takich usług może korzystać nawet kilka % populacji osób pracujących.

Nie zrozumcie powyższego przekazu źle, jeśli mamy tylko możliwość, warto skorzystać z tej opcji. Niektóre produkty w ofercie private bankingu są bardzo ciekawe i korzystne. Np. segment kart kredytowych oferujących darmowe ubezpieczenie w podróży z sumą ubezpieczeniową nawet 30 mln zł oraz darmowymi salonikami lounge dla właściciela i osoby towarzyszącej. Jest to tylko jeden przykładowy produkt, których w ofercie jest znacznie więcej.

FAQ

Jakie wymagania na konto w private banking’u?

Zazwyczaj aby otrzymać ofertę do private bankingu, należy posiadać aktywa finansowe na poziomie 1 mln zł, to najczęściej pojawiająca się wartość wśród ofert bankowych. Cześć instytucji finansowych ma mniejsze wymogi np. min. 500 tyś zł w produktach inwestycyjnych. Więcej informacji w naszym artykule.

Co daje private banking?

Na dobrą sprawę, private banking to rozszerzona oferta zwykłej bankowości. Przy czym jakość świadczonych usług jest na zauważalnie wyższym poziomie (np. dedykowany opiekun, usługa concierge czy dedykowani doradcy inwestycyjni). Oprócz tego klienci mogą korzystać z oferty produktowej nie dostępnej dla zwykłego Kowalskiego – np. Kart Kredytowych (World Elite), specjalnych produktów kredytowych (np. pożyczka pod zastaw instrumentów finansowych) czy dedykowanych FIZ’ów.

Co to jest bankowość prywatna?

To oferta bankowości dedykowana najbardziej zamożnym klientom banku. W tym przypadku klienci private bankingu mogą liczyć na atrakcyjne produkty bankowe (niedostępne dla pozostałych klientów) czy możliwość negocjacji oferty produktowej banku (negocjowane lokaty, negocjowane kredyty itp.).

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
4/5 (Ilość ocen: 12)
Autor artykułu
Ukończył studia w Szkole Głownej Handlowej. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną od strony finansowej. Pasjonat rynków finansowych, giełdy i inwestycji. Z sukcesami pomnaża prywatne środki na Warszawskim Parkiecie. W Finhack'u dba o aspekt merytoryczny artykułów finansowych i pomaga planować przyszłe treści dla naszych czytelników.
Komentarze
4 komentarzy on “Private banking – co to jest i dla kogo?”
 1. Andrzej

  Jak Pan uważa lepszą ofertę i opinię o Private banking ma PKO BP czy Pekao ?

  Odpowiedz
  1. Michał Król
   Michał Król

   Panie Andrzeju, niestety w tym przypadku nie ma czegoś takiego jak lepsza oferta. W przypadku private bankingu, mówimy o usłudze, która w pewnym stopniu jest personalizowania i dostosowana do potrzeb danego klienta. PKO BP i PEKAO to 2 największe banki w Polsce, gdzie oferta produktowa jest bardzo szeroka. Proszę porozmawiać z doradcami w obu bankach, poruszając kwestię interesujących Pana produktów. Na tej podstawie, najlepiej będzie podjąć decyzję.

   Odpowiedz
 2. Przem

  Wrzucenie w lipcu 2023 opisu konta w Noble banku nie świadczy o poziomie tego artykułu zbyt dobrze

  Odpowiedz
  1. Michał Król
   Michał Król

   Panie Przem, artykuł jest z 2022 roku i powstał przed wydzieleniem aktywów do Vevo Bank. Przeglądu niektórych artykułów dokonujemy raz do roku, w lipcu w skutek dodania nowej funkcji na stronie, artykuł automatycznie został „Zaktualizowany” stąd data lipiec 2023. Jak najbardziej w najbliższym czasie będziemy dokonywać przeglądu i zaktualizujemy informacje. Jednocześnie dziękujemy za słuszną uwagę i przepraszamy za zamieszanie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *