Jak zrobić przelew na Ukrainę?

0

Wielu obywateli Ukrainy przyjechało do Polski najpierw, np. za pracą, a potem szukając schronienia przed wojną. Nierzadko w swojej ojczyźnie pozostawili bliskich, którzy albo nie chcieli, albo nie mogli opuścić kraju. Niestety, sytuacja na Ukrainie nadal jest bardzo trudna, dlatego tak ważne jest wsparcie, np. finansowe. Sprawdzamy więc, jak zrobić przelew na Ukrainę. W pierwszej części wpisu przeanalizujemy ofertę polskich banków, a w drugiej wskażemy inne możliwe rozwiązania. Zapraszamy do lektury.

Przelew bankowy na Ukrainę

Przelew bankowy to najpopularniejsza forma transferu środków nie tylko w kraju, ale także za granicę. Jednak zanim zdecydujemy się wysłać w ten sposób pieniądze z Polski na Ukrainę, warto poznać kilka faktów:

 1. Zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą posiadać konta bankowe. Nie da się wysłać takiego przelewu bankowego osobie bez konta.
 2. Przelewy zagraniczne rządzą się swoimi prawami. Podczas ich realizacji spotkamy się ze skomplikowanymi określeniami, np. BEN, SHA, kod BIC/SWIFT. Ich prawidłowe zrozumienie może przesądzić nie tylko o powodzeniu przelewu, ale także wpłynąć na jego końcowy koszt. Dlatego zachęcamy do lektury artykułu poświęconego przelewom zagranicznym. Wyjaśniamy w nim nie tylko znaczenie powyższych skrótów, ale także podpowiadamy, od czego zależy czas i koszt realizacji takiego transferu.
 3. Z uwagi na to, że walutą obowiązującą na Ukrainie są hrywny, a kraj nie należy do UE, nie skorzystamy z systemu SEPA. Musimy więc wybrać system SWIFT. Oczywiście, w przypadku wysyłania innych walut jak USD czy GBP również będzie obowiązywał SWIFT. Niestety, jest to najdroższy typ przelewu i idzie najdłużej. Oczywiście, można wybrać wersję przyspieszoną, jednak będzie to miało wpływ na ostateczny koszt przelewu.
 4. Wysyłając środki z polskiego konta w PLN na ukraińskie konto w UAH lub innych walutach (np. USD/GBP/EUR), zawsze dojdzie do przewalutowania.
 5. Zanim zabierzemy się za zlecanie przelewu, warto zebrać wymagane informacje, np. kod BIC/SWIFT banku odbiorcy, dane odbiorcy, numer rachunku w odpowiednim formacie (IBAN).

Co oferują polskie banki? Ile kosztuje przelew na Ukrainę?

Przelew SWIFT z Polski na Ukrainę można zlecić w każdym polskim banku. Wystarczy po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej wejść w zakładkę Przelewy/Płatności (lub podobną), kliknąć polecenie typu Przelew zagraniczny/walutowy, a następnie wypełnić formularz i autoryzować operację.

Jak już wspomnieliśmy, przelewy SWIFT należą do jednych z droższych typów przelewów. Jednak w związku z tym, że po agresji Rosji na Ukrainę wielu Ukraińców jako bezpieczną przystań wybrało Polskę, niektóre polskie banki (np. te z rankingu kont osobistych) dostosowały swoją ofertę pod ich potrzeby. Nie tylko przygotowały strony internetowe w wersji ukraińskiej, ale także wprowadziły specjalne produkty (np. konta bankowe) oraz obniżyły lub zniosły niektóre prowizje. Sprawdźmy zatem, w których instytucjach można liczyć na korzystniejsze warunki przelewów zagranicznych na Ukrainę.

mBank – ile kosztuje i jak zrobić przelew na Ukrainę?

Klienci mBanku, którzy zechcą zrealizować przelew do banków na Ukrainie, mogą liczyć na zwrot opłat. Środki wrócą na rachunek automatycznie w ciągu 2 tygodni od dnia zaksięgowania przelewu. Dotyczy to jednak wyłącznie prowizji, które pobiera mBank. Jeśli podczas transakcji opłaty naliczy bank odbiorcy, trzeba będzie je ponieść.

Szczegółowe informacje na temat przelewu zagranicznego w mBanku łącznie z instrukcją, jak go zlecić znajdziecie tutaj.

ING Bank Śląski – darmowe transfery na Ukrainę

W tym banku nie trzeba czekać na zwrot opłat. ING zdecydował się wprowadzić bezpłatne przelewy na Ukrainę.

Więcej o przelewach zagranicznych w ING przeczytacie w dedykowanym artykule.

Przekazy SWIFT na Ukrainę w Banku Millennium

Podobne rozwiązanie wdrożył Bank Millennium. Każdy posiadacz konta w tej instytucji niezależnie od obywatelstwa nie zapłaci prowizji za przelew zagraniczny z Banku Millennium na Ukrainę.

Santander Bank Polska – jak zrobić przelew na Ukrainę?

Ten bank wprowadził tzw. Pakiet udogodnień dla uchodźców z Ukrainy. Santander zadeklarował, że w okresie od 1 maja 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r. będzie zwracał prowizję (w ciągu 14 dni roboczych) za przelewy dotyczące Konta Santander (w promocji dla uchodźców) lub Konta dla Uchodźców wykonane z i do banków na Ukrainie (o kodzie SWIFT zawierającym UA). Zwrot obejmuje przelewy w każdej walucie bez względu na wybrany tryb i opcję kosztową.

Jednak bank zaznacza, że zwraca wyłącznie opłaty, które sam pobiera (i dodaje, że najlepiej jest wybrać opcję kosztową OUR). Prowizje naliczone przez banki pośredniczące i bank odbiorcy trzeba będzie zapłacić.

Szerzej temat przelewów SWIFT w Santander Bank Polska opisaliśmy tutaj.

Credit Agricole i przelew na Ukrainę

Również w tym banku klienci indywidualni mogą wysyłać środki na Ukrainę za darmo. Credit Agricole zwróci pobrane opłaty w ciągu 2 tygodni.

Bank Pekao – koszt transferu na Ukrainę

Bank Pekao przygotował specjalne oferty Konta Przekorzystnego i Konta Pomocnego dla uchodźców z Ukrainy. Posiadacze tych rachunków mogą zlecać przelewy do banków na Ukrainie i przyjmować przelewy z tych banków za 0 zł. Promocja obowiązuje do 31 grudnia 2025 r.

Więcej szczegółów o transferach zagranicznych w Pekao, np. ile czasu idzie taki przelew, znajdziecie w dedykowanym artykule.

Alior Bank – ile kosztuje i jak zrobić przelew na Ukrainę?

Alior Bank przygotował dla obywateli Ukrainy specjalną ofertę Konta Jakże Osobistego. W jej ramach posiadacz rachunku może zlecać przelewy zagraniczne na Ukrainę i przelewy krajowe w PLN za 0 zł. Bank zwraca opłaty automatycznie w ciągu 2 tygodni od realizacji operacji.

VeloBank (dawniej Getin Bank) – darmowe przelewy na Ukrainę

W VeloBanku znajdziemy VeloKonto przeznaczone dla obywateli Ukrainy. Właściciele tego rachunku są zwolnieni, m.in. z opłaty za przelewy na konta w bankach ukraińskich, które w kodzie SWIFT mają oznaczenie UA.

Oferta obowiązuje od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r., jednak w regulaminie promocji bank informuje, że może ją przedłużyć na kolejne edycje. Warto więc śledzić pojawiające się komunikaty.

PKO BP – przelewy na Ukrainę

PKO BP jest właścicielem Kredobanku. Dzięki temu klienci PKO BP mogą zlecać szybkie przelewy do Kredobanku za 0 zł. Transfery między tymi instytucjami są realizowane nawet tego samego dnia.

Oprócz tego PKO BP nie pobiera opłat za zlecenie przelewu w trybie zwykłym do pozostałych banków na Ukrainie.

Informacje o tym, jak funkcjonuje przelew zagraniczny w PKO BP, zebraliśmy tutaj.

BOŚ Bank – 0 zł za przelew na Ukrainę

Bank Ochrony Środowiska także podjął decyzję o zniesieniu opłat za przelewy do banków na terenie Ukrainy.

Citi Handlowy – jak zrobić przelew na Ukrainę?

W Citi Handlowym zarówno klienci indywidualni, jak i korporacyjni mogą liczyć na zwrot opłat za przelewy zagraniczne (we wszystkich walutach) na Ukrainę. Bank zwróci środki w ciągu 2 tygodni od momentu zaksięgowania transakcji.

Nest Bank – transfery SWIFT na Ukrainę

Nest Bank także zwraca opłaty za przelewy wysyłane na Ukrainę. W tym przypadku zwrot następuje automatycznie w ciągu 2 dni roboczych. Należy jednak pamiętać, by wybrać opcję kosztową OUR, przy której to odbiorca pokrywa koszty przelewu.

SGB-Bank – ile kosztuje przelew na Ukrainę?

Zarówno SGB-Bank, jak i cała Grupa SGB nie pobierają opłat za przelewy SWIFT (w PLN i walutach obcych) wychodzące i przychodzący z/do banków na Ukrainie.

Ile kosztuje i jak zrobić przelew na Ukrainę w pozostałych bankach?

W pozostałych instytucjach albo oferta dla uchodźców z Ukrainy obejmuje inne produkty i usługi niż przelewy zagraniczne, albo czas promocji minął. Dla przykładu:

 • BNP Paribas co prawda zniósł opłaty za przelewy na Ukrainę, ale zwolnienie obowiązywało tylko do końca marca 2022 r. W to miejsce proponuje specjalne Konto na Teraz oraz dogodne warunki wypłat z bankomatów w Polsce i na świecie.
 • Bank Pocztowy oferował przelewy SWIFT na Ukrainę za 0 zł do 28 lutego 2023 r.
 • Grupa BPS nie zdecydowała się znieść opłat za przekazy na Ukrainę.

WAŻNE!

To, że dany bank zniósł prowizję za przelew zagraniczny, nie oznacza, że w ogóle nie poniesiemy kosztów transferu. W niektórych instytucjach zwolnienie dotyczy tylko wybranego trybu zlecenia lub konkretnej opcji kosztowej. Należy także pamiętać, że zwrot nie obejmuje kosztów przewalutowania i ewentualnych prowizji banków pośredniczących.

Jak zrobić przelew na Ukrainę? – inne możliwości

Kiedy chcemy przesłać pieniądze za granicę, w pierwszej kolejności myślimy o tradycyjnym przelewie bankowym. Warto jednak wiedzieć, że możliwości jest dużo więcej. Wśród nich znajdziemy także opcje dla osób, które nie posiadają własnego konta bankowego. Poniżej prezentujemy możliwe rozwiązania.

Western Union – przekaz pieniężny na Ukrainę

To jedna z najpopularniejszych firm obsługujących przekazy pieniężne. WU oferuje różne sposoby nadania i odbioru pieniędzy – rachunek bankowy, gotówka (odbiór w placówce agencyjnej), karta płatnicza.

Koszt usługi zależy od wielu czynników, np. kwoty transakcji, wybranej metody płatności lub aktualnych promocji. Western Union zaznacza, że zarabia także na wymianie walut, a kurs walut również zależy, np. od wybranej metody płatności i dostawy środków. Dla przykładu, jeśli wyślemy 1000 zł na Ukrainę i odbiorca zechce je podjąć w gotówce, to otrzyma 9,365.23 UAH, a jeśli wyślemy tę samą kwotę na konto bankowe – 9,500.97 UAH (stan na 10.01.2024 r.).

Przekaz pieniężny w MoneyGram

Na podobnych zasadach działa także MoneyGram. Przekaz da się zlecić przez Internet, opłacając go kartą debetową lub kredytową. Odbiorca może otrzymać środki bezpośrednio na konto bankowe, na kartę debetową lub odebrać je w gotówce. Pierwsze dwie opcje są darmowe, druga wiąże się z opłatą  (ok. 18 zł). Przekaz można zlecić także osobiście w jednej z placówek MoneyGram (np. bankach z Grupy BPS i na poczcie).

Poczta Polska – przekazy zagraniczne

Poczta Polska ma w ofercie 3 rodzaje przekazów zagranicznych:

 • przekaz pocztowy zagraniczny – środki można nadać w dowolnej placówce pocztowej z odbiorem osobistym lub na rachunek bankowy; koszt usługi to 23 zł + 1% wartości przekazu; czas realizacji to 2-6 dni roboczych w zależności od kraju przeznaczenia i wybranej metody odbioru środków;
 • przekaz pieniężny RIA – środki można odebrać już po 15 minutach od nadania, a  opłata zależy od kwoty przekazu (od 5 zł dla transakcji do 150 zł, więcej szczegółów w cenniku);
 • MoneyGram – odbiór jest możliwy już po ok. 10 minutach; wysokość opłaty za przekaz na Ukrainę zależy od kwoty transakcji (od 9,50 zł; cennik).

Przekazy myRIA&Euronet

To dość ciekawa forma przekazu. By z niej skorzystać, trzeba pobrać aplikację myRIA, zarejestrować się i utworzyć przekaz. Następnie należy udać się do jednego z 7 tys. urządzeń Euronet, zeskanować kod kreskowy i opłacić przekaz kartą lub gotówką. Adresat może odebrać środki już po kilku minutach. Dostępne metody odbioru to: gotówka, konto bankowe, karta płatnicza.

Przekazy MeestPay (wcześniej Perekaz24)

Pieniądze z Polski na Ukrainę można wysłać także z MeestPay. Jak to działa? Pierwszym krokiem jest rejestracja. Następnie, jeśli chcemy przesyłać większe kwoty, musimy przejść przez proces weryfikacji tożsamości (trzeba zrobić zdjęcie paszportu i selfie). Można także ominąć ten etap, jeśli, tzw. limit powitalny (150 USD – jeden przelew; łącznie 300 USD) jest dla nas wystarczający.

By wysłać pieniądze, należy zalogować się do panelu klienta i podać niezbędne informacje. W MeestPay środki przesyłane są na kartę płatniczą odbiorcy (Visa/Mastercard), więc oprócz danych osobowych odbiorcy i kwoty przekazu trzeba podać numer jego karty. Na swojej stronie internetowej MeestPay zapewnia, że środki są księgowane w ciągu 5 sekund od chwili ich wysłania.

Co ważne, pierwszy przekaz do 100 USD/100 EUR lub równowartości tej kwoty w innej walucie jest za darmo. Możemy więc przetestować tę opcję bez większego ryzyka. Następnie koszt przekazu to 1,99% jego wartości + 0,49 EUR (lub równowartość w walucie przelewu).

Jak zrobić przelew na Ukrainę? – aplikacja Spoko

Aplikacja Spoko oferuje szybkie (tj. realizowane w ciągu kilku sekund, max. 30 minut) przelewy na Ukrainę. Środki można wysłać na wszystkie karty ukraińskich banków. Spoko.app chwali się, że ma lepsze kursy niż banki i kantory.

By wysłać środki, trzeba:

 1. Pobrać aplikację Spoko i przejść przez proces rejestracji.
 2. Podać kwotę i walutę przelewu, kraj odbiorcy oraz metodę dostawy.
 3. Uzupełnić dane odbiorcy.
 4. Wybrać metodę płatności (m.in. karta Visa/Mastercard, BLIK, Google Pay,  Apple Pay).

Przelew na Ukrainę w Revolut

Revolut to bank internetowy, który oferuje transfery międzynarodowe do 160 krajów na całym świecie, w tym na Ukrainę. By korzystać z usługi, trzeba założyć konto. Do wyboru jest 5 planów taryfowych, z czego jeden jest bezpłatny (Konto Standard). Przelewy można zlecać na konto bankowe, na kartę lub do portfela mobilnego. Jak zaznacza Revolut na swojej stronie internetowej, obecnie czas realizacji przelewu bankowego na Ukrainę wynosi 3-5 dni roboczych. Jeśli zależy nam na czasie, lepiej wybrać przelew na kartę. Wówczas środki trafią do odbiorcy po kilku minutach (max. 30 minut).

Ostateczny koszt usługi zależy od kilku czynników i jest wyświetlany w aplikacji przed potwierdzeniem przelewu.   

Pozostałe serwisy transferowe

Na rynku funkcjonują także inne serwisy umożliwiające realizację przelewów międzynarodowych, w tym na Ukrainę. Są ta, np.:

 • TransferGO;
 • Wise;
 • PaySend;
 • Payser.

Wszystkie ww. serwisy wymagają rejestracji/założenia konta przed skorzystaniem z usługi. Jednak każdy z nich działa na nieco innych zasadach (czas realizacji, prowizja, kurs wymiany). Warto więc skorzystać z kalkulatorów dostępnych na poszczególnych stronach, by na szybko porównać oferty.  

Jak zrobić przelew na Ukrainę? – podsumowanie

Większość polskich banków zdecydowała się znieść opłaty za przelewy na Ukrainę. Nie każdy jednak chce zakładać konto w polskim banku. Co ważne, mimo braku prowizji nie zawsze będzie to najtańsza opcja. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są także inne rozwiązania – przelewy pozabankowe, przekazy pieniężne.

Powyższe zestawienie prezentuje sporo możliwości. Z pewnością każdy znajdzie najlepszy sposób dla siebie. Oczywiście „najlepszy” dla każdego może oznaczać coś innego. Dlatego na koniec podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, porównując poszczególne oferty. Oto kilka najważniejszych aspektów:

 • oferowany kurs wymiany;
 • sposób nadania i odbioru środków;
 • koszt usługi (czy są jakieś ukryte opłaty);
 • czas realizacji (rozstrzał jest spory – od kilku minut do kilku dni roboczych);
 • bezpieczeństwo transakcji;
 • dostępność placówek w okolicy (np. Western Union);
 • preferencje nadawcy/odbiorcy.
Jak zrobić przelew bankowy na Ukrainę?

Konieczny jest dostęp do bankowości elektronicznej. Przebieg całego procesu będzie zależał od tego, jak zbudowany jest dany serwis transakcyjny. Najczęściej po zalogowaniu przechodzimy do zakładki Przelewy/Płatności lub podobnej i wybieramy dyspozycję Przelew SWIFT/ zagraniczny/walutowy (lub podobną). Uzupełniamy formularz. Podajemy dane do przelewu, m.in.: dane odbiorcy, kraj odbiorcy, kwotę i walutę przelewu, a także kod BIC/SWIFT. Na koniec zatwierdzamy i autoryzujemy transakcję.

Ile kosztuje przelew z Polski do Ukrainy?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na ostateczny koszt przelewu składa się sporo czynników – wybrana metoda i operator, kurs wymiany, kwota przelewu, aktualne promocje. Koszt usługi może wahać się od 0 zł/kilku zł do nawet kilkuset zł.

Ile czasu idzie przelew na Ukrainę?

Tutaj także wszystko zależy od wybranej metody. Przelew bankowy SWIFT w trybie zwykłym dociera średnio po 2 dniach roboczych, a w trybie ekspresowym nawet w tym samym dniu. Pieniądze wysłane przekazem pieniężnym, np. Western Union, MoneyGram można odebrać w gotówce po ok. 15 minutach, a przelew trafia do adresata w tym samym lub następnym dniu roboczym. Natomiast przelewy zlecane przez aplikację Spoko lub serwisy transferowe najczęściej docierają do odbiorcy w ciągu kilku minut.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *