Jak przesłać pieniądze osobie bez konta?

0

Przelewy bankowe weszły nam w krew. Przyzwyczailiśmy się opłacać w ten sposób rachunki. Rozliczając się ze znajomymi za pizzę lub składając się na prezent, „puszczamy” BLIK-a. Zamówienia w sklepach internetowych opłacamy z góry. Uważamy za pewnik to, że zawsze możemy wysłać komuś pieniądze na konto. A co jeśli okaże się, że nasz odbiorca nie ma rachunku w banku. W artykule podpowiadamy, jak przesłać pieniądze osobie bez konta.

Czy można zlecić przelew bankowy osobie bez konta?

Posiadanie własnego rachunku bankowego to w dzisiejszych czasach nie jakaś fanaberia, a wręcz konieczność. Otwiera ono okno na współczesny świat. Bez ROR-u, a co za tym idzie karty płatniczej, nie aktywujemy subskrypcji na wielu platformach typu Netflix, Spotify, Storytel; nie zapłacimy zegarkiem, czy telefonem; a z rachunkami będziemy musieli biegać na pocztę.

Mogłoby się wydawać, że obecnie niemal każdy ma konto. Nadal jednak niektórzy nie mogą lub nie chcą trzymać pieniędzy w banku. Na przykład seniorzy mają prawo zdecydować, czy chcą otrzymywać emeryturę do ręki, czy na konto. Z różnych powodów również nie każdy rodzic decyduje się otworzyć rachunek swojemu dziecku.

Oczywiście, na co dzień da się funkcjonować bez ROR-u i karty. W każdym sklepie zapłacimy gotówką, rachunki opłacimy na poczcie, za zakupy internetowe można zapłacić przy odbiorze. Problem może pojawić się, jeśli osoba bez konta bankowego będzie potrzebowała pieniędzy na już, a my nie będziemy w stanie przekazać jej gotówki.

Regulaminy rachunków bankowych jasno określają, co powinna zawierać dyspozycja przelewu. W każdym banku, bez wyjątku, obok kwoty i waluty przelewu najważniejszą informacją jest numer rachunku odbiorcy. Bez tego żaden bank nie przyjmie i nie zrealizuje zlecenia.

Pewna ciekawostka, dla taki właśnie „wykluczonych” osób powstała idea podstawowego rachunku bankowego. Gdzie wszystkie podstawowe usługi jak i samo konto otrzymujemy bez opłat.

Czy można wysłać przelew na telefon osobie, która nie ma rachunku bankowego?

Chwila, ale przecież obecnie da się zlecić przelew na numer telefonu. Tak, ale… Taki przelew może przyjąć osoba, która korzysta z aplikacji mobilnej banku i ma zarejestrowaną usługę BLIK. A, żeby korzystać z aplikacji, trzeba mieć ROR.

Odbiorca ma szansę odebrać przelew BLIK, nawet jeśli jej numer telefonu nie jest zarejestrowany w usłudze. Wówczas otrzyma link do strony banku, gdzie musi podać numer rachunku, na który mają zostać przelane środki. Jak widać, również w tym przypadku bez konta ani rusz.

Jak przesłać pieniądze osobie bez konta?

Co prawda, przelew to obecnie najpopularniejsza i najszybsza metoda przesyłania środków. Na szczęście, na rynku dostępne są także inne rozwiązania, dzięki którym da się przekazać pieniądze osobie bez ROR-u. Przeanalizujmy po kolei każde z nich.

Czek BLIK, czyli wypłata w bankomacie bez karty i konta bankowego

BLIK to nie tylko przelewy na numer telefonu. To także wpłaty i wypłaty gotówki, płatności w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, a także czeki BLIK. Właśnie ta ostatnia usługa sprawdzi się, jeśli zechcemy na szybko przekazać pieniądze osobie, która nie ma rachunku w banku. Jak to działa? Oto instrukcja krok po kroku.

ETAP 1 – tworzenie czeku

 1. W bankowej aplikacji wybieramy opcję Czeki BLIK.
 2. Klikamy polecenie Utwórz nowy czek lub podobne.
 3. Przy pierwszym czeku konieczne będzie ustawienie hasła umożliwiającego jego realizację.
 4. Podajemy kwotę czeku oraz jego ważność (od 15 minut do 72 godzin).
 5. Potwierdzamy utworzenie czeku.
 6. Bank blokuje podaną kwotę do momentu utraty ważności czeku lub wykorzystania całej kwoty.

ETAP 2 – realizacja czeku

Czek przyjmuje formę 9-cyfrowego kodu. Innej osobie przekazujemy go wraz z hasłem. Jest aktywny od razu po jego wystawieniu. Przy jego pomocy można:

 • zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym – informujemy sprzedawcę, że chcemy zapłacić (bądź wybieramy płatność BLIK w sklepie online) i podajemy numer czeku oraz hasło;
 • wypłacić gotówkę w bankomacie – na ekranie wybieramy opcje Wypłata BLIK, a potem wprowadzamy kod i hasło.

Niewykorzystane środki zostaną odblokowane po wygaśnięciu czeku. Utworzenie czeku i korzystanie z niego jest darmowe.

Czek BLIK wydaje się łatwym i szybkim sposobem na przekazanie środków innej osobie. Niestety, ta usługa nie jest zbyt popularna. Z naszego rankingu kont osobistych, taką funkcję posiadają następujące instytucję: Santander Bank Polska, VeloBank, PKO BP oraz Bank Millennium. Jeśli nie posiadamy ROR-u w tych bankach, musimy skorzystać z innych opcji.

Usługi Poczty Polskiej – sposób dla każdego 

Najbardziej dostępną (nadawcą może być osoba powyżej 13 roku życia), a jednocześnie trochę zapomnianą metodą jest przekaz pocztowy. Chyba każdy z nas kojarzy te czerwono białe druczki. Co ważne nie jest to przekaz na konto. Gotówkę można odebrać w placówkach Poczty Polskiej lub zamówić dostawę pod wskazany adres. W zależności od terminu realizacji możemy wybrać albo przekaz pocztowy krajowy, albo Ekspres Pieniężny. Poczta Polska oferuje także przekazy zagraniczne.

Przekaz pocztowy krajowy

W ten sposób da się wysłać pieniądze pod dowolny adres w Polsce. Listonosz dostarczy gotówkę w ciągu 2-4 dni od nadania.

Przekaz nadamy:

 • u listonosza (do kwoty 4500 zł)  – trzeba wypełnić blankiet  (podajemy kwotę przekazu, a także imię i nazwisko oraz adres nadawcy i odbiorcy)
 • w dowolnej placówce pocztowej – jak czytamy na stronie Poczty Polskiej: dane możemy przekazać pracownikowi w dowolnej formie;
 • przez Internet – wypełniamy formularz na stronie Poczty Polskiej, a na koniec wpłacamy na wskazany rachunek kwotę przekazu; możemy też go opłacić, korzystając z usługi pay-by-link (w tym wypadku obowiązuje limit 1 tys. zł dla kont w mBanku i 3 tys. zł dla kont w PKO BP).

Oczywiście nie jest to usługa darmowa. Koszt przekazu zależy od jego kwoty i wybranego sposobu nadania. Za przekaz do 200 zł zlecony na poczcie zapłacimy 8,30 zł, a przez Internet – 7 zł. Im większa kwota przekazu, tym wyższa opłata, np. wysyłając od 9 tyś zł do 10 tys. zł, prowizja wynosi odpowiednio 112 (tradycyjnie zlecony) i 109 zł (zlecony przez internet).

Ekspres Pieniężny

To opcja dla osób, którym zależy na czasie. W tym przypadku mamy do wyboru 3 terminy realizacji:

 • „NA TERAZ” – odbiorca może odebrać gotówkę samodzielnie w dowolnej placówce pocztowej nawet po 10 minutach od nadania;
 • „NA DZIŚ” – pieniądze dotrą pod wskazany adres w ciągu 6h;
 • „NA JUTRO” – gotówka dotrze pod wskazany adres w ciągu 24h.

Ekspres Pieniężny można nadać przez Internet, albo w placówkach Poczty Polskiej. Na koszt takiego przekazu wpływa kilka czynników – kwota, tryb realizacji i sposób nadania. Ceny zaczynają się od 9,50 zł (opcja „NA TERAZ”, do 200 zł, nadanie przez Internet).

Przekazy zagraniczne

Za pośrednictwem Poczty Polskiej wyślemy pieniądze także za granicę. By go nadać, trzeba udać się osobiście na pocztę. Po około 5-6 dniach roboczych (w zależności od kraju) adresat będzie mógł odebrać gotówkę w placówce pocztowej.

Prowizja za przekaz zagraniczny to 23 zł plus 1% kwoty operacji.

Jak przesłać pieniadze osobie bez konta? – przekazy Western Union i MoneyGram

Western Union lub MoneyGram umożliwiają wysyłkę pieniądze do ponad 200 krajów i terytoriów na całym świecie. Adresat może odebrać gotówkę w placówkach agencyjnych Western Union lub MoneyGram już po kilkunastu minutach. Przy odbiorze konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Prowizja za tego typu przekazy zaczyna się już od kilku złotych, jednak ostateczny koszt zależy, m.in. od kwoty transakcji, państwa docelowego, sposobu nadania i kursu wymiany.

Przekaz myRia&Euronet

To kolejna opcja na wysłanie pieniędzy osobie bez konta. Należy pobrać aplikację myRia, zarejestrować się i utworzyć przekaz. Następnie trzeba udać się do bankomatu lub wpłatomatu Euronet i opłacić przekaz gotówką albo kartą. Po kilku minutach odbiorca może odebrać pieniądze w placówce Poczty Polskiej. Musi podać kod PIN transakcji i okazać dokument tożsamości.

Karta przedpłacona – sposób na kartę płatniczą dla osób bez rachunku bankowego

Na koniec zostawiliśmy sposób, który wymaga najwięcej zachodu. Chodzi o kartę przedpłaconą. Możemy podarować ją osobie, która ukończyła 13 rok życia. Kartę prepaid da się wielokrotnie zasilać dowolną kwotą, a następnie wypłacać gotówkę w bankomacie lub płacić nią za zakupy w sklepie i w Internecie tak jak debetówką. Rozwiązanie to wydaje się ciekawe, jednak ma kilka poważnych wad.

Po pierwsze – czas oczekiwania

By dostać taką kartę, trzeba najpierw złożyć wniosek w banku, a następnie podpisać umowę (musimy podać dane przyszłego użytkownika). Karta przyjdzie pocztą, a to oznacza co najmniej kilka dni oczekiwania. Nie jest to więc najlepsza opcja dla osób, które nagle potrzebują gotówki. Natomiast, jeśli przeczuwamy, że bliska nam osoba, która nie ma własnego ROR-u, może od czasu do czasu potrzebować naszego wsparcia finansowego karta prepaid to dobry pomysł.

Na przykład, wyobraźmy sobie, że mamy babcię, która mieszka sama na drugim końcu Polski i za żadne skarby nie chce mieć własnego konta w banku. Taka karta może być dobrym zabezpieczeniem w razie kryzysowych sytuacji. Albo wysyłamy dziecko na 2-tygodniowe kolonie. Nie chcemy zakładać mu konta, ale chcemy mieć pewność, że w razie potrzeby będziemy mogli szybko poratować je finansowo.

Po drugie – dostępność

Niestety, karty prepaid nie są zbyt popularne. Tylko kilka banków w Polsce ma je w swojej ofercie. Znajdziemy je, m.in. w Banku Millennium oraz ING Banku Śląskim, Banku BPS oraz Banku SGB.

Po trzecie – koszty

W każdym z ww. banków za wydanie karty trzeba jednorazowo zapłacić min. 15 zł. Potem użytkowanie karty jest darmowe (w Banku Millennium 2 zł/mies. jeśli nie zrealizuje się min. 1 transakcji bezgotówkowej). Najdrożej jest w banku SGB. Tutaj za każdy rok użytkowania karty trzeba zapłacić 25 zł.

Opłaty mogą pojawić się także w przypadku wypłaty z niektórych bankomatów.

Jak przesłać pieniądze osobie bez konta? Podsumowanie

Choć na pierwszy rzut oka przesłanie pieniędzy osobie bez konta wydaje się niemożliwe, to jak widać, jest z czego wybierać.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydają się czeki BLIK. Usługa jest darmowa, a samo utworzenie czeku – szybkie i proste. Odbiorca od razu po przekazaniu kodu i hasła może zrobić użytek z udostępnionych środków. Niestety, ze względu na słabą dostępność, nie każdy będzie miał szansę skorzystać z tej opcji.

Trzeba uczciwie przyznać, że biorąc pod uwagę dostępność i zakres oferowanych usług, Poczta Polska nie ma sobie równych. Propozycja to przekazy krajowe, zagraniczne i ekspresowe; różne sposoby nadania. Jednak największym wyróżnikiem jest fakt, że pieniądze mogą być dostarczone pod wskazany adres, a odbiorca nie musi nawet wychodzić z domu, żeby odebrać gotówkę.

Natomiast, jeśli zależy nam na cyklicznym wspieraniu finansów bliskiej nam osoby, warto rozważyć kartę przedpłaconą.

Opcji jest naprawdę sporo. Możemy dopasować wybraną metodę do oczekiwanego tempa realizacji, sposobu nadania i odbioru, czy kosztów całej operacji.

Jak wysłać pieniądze komuś, kto nie ma konta?

By wysłać pieniądze osobie bez konta, możemy skorzystać z czeków BLIK, przekazów oferowanych przez Pocztę Polską, Western Union, MoneyGram, myRIA&Euroent lub karty przedpłaconej.

Jak szybko przesłać komuś pieniądze?

W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się przelewy natychmiastowe i BLIK. Natomiast jeśli odbiorca nie ma konta bankowego, a zależy nam na czasie, warto sprawdzić czeki BLIK (o ile są dostępne w naszym banku). Lepiej zrezygnować z tradycyjnych przekazów pocztowych i karty prepaid (chyba że odbiorca już ją posiada). Bardziej sprawdzi się Ekspres Pieniężny w opcji „NA TERAZ” (realizacja to ok. 10 minut). Podobny czas realizacji deklarują inni pośrednicy, np. Western Union, MoneyGram, czy myRia&Euronet.

Jak przesłać pieniądze na poczcie?

By wysłać pieniądze na poczcie, należy wypełnić specjalny blankiet albo przekazać pracownikowi wszystkie niezbędne informacje w innej formie, a następnie uiścić niezbędną opłatę. Krajowy przekaz pocztowy można także nadać u listonosza (do 4,5 tys. zł) lub przez Internet.

Jakie banki mają czek BLIK?

Czeki BLIK oferują następujące banku: Santander Bank Polska, PKO BP, VeloBank i Bank Millennium.

Jak najtaniej przesłać pieniądze?

Najtańszy będzie zwykły przelew bankowy. Z reguły banki nie pobierają prowizji za tego typu przelew. Natomiast, jeśli chcemy wysłać pieniądze osobie bez konta, najlepiej wybrać czek BLIK, ponieważ usługa jest darmowa.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Autor artykułu
Tomek Marczewski
Tomek Marczewski
Pozostałe publikacje autora
Specjalista SEM i SEO. Jego celem jest pomagać osobom zadłużonym i dostarczać im odpowiedzi na wszystkie pytania związane z finansami osobistymi. Pasjonat podróży, motoryzacji i technologii blockchain.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *