Jak wykonać przelew w weekend?

0

Chyba każdy użytkownik bankowości internetowej, ma świadomość iż standardowy przelew wysłany w weekend dojdzie do odbiorcy dopiero w kolejnym dniu roboczym. Czasem jednak to za długo, szczególnie gdy odbiorca oczekuję pieniędzy „na już”. W takim przypadku rozwiązań mamy kilka, oprócz skorzystania z niezawodnej gotówki, pewnymi metodami istnieje możliwość wysłania przelewu w weekend (tak, żeby natychmiast doszedł do odbiorcy). Najpopularniejszym z nich jest przelew natychmiastowy w weekend. Jednak są też inne metody, poniżej wyjaśniamy jakie!

Kiedy przelew elixir dojdzie w weekend

Choć co do zasady, standardowe przelewy elixir nie mają możliwości dotarcia do odbiorcy w weekend (ze względu na sposób działania systemu). Istnieje pewien wyjątek od tej reguły. Jest to przelew wewnętrzny w ramach jednego banku, w takim przypadku księgowanie następuję w ciągu kilku minut, nawet w weekend. Przykładowo, nasz odbiorca i my mamy konto w mBanku. Nadawca zleca przelew w sobotę o godzinie 15.00. W takim scenariuszu odbiorca zwykle w ciągu kilku minut będzie miał pieniądze na rachunku. Czym większy bank tym większa szansa na powyższy scenariusz. Dlatego polecamy weryfikacje listy największych banków w Polsce.

Sposoby na przelewy w sobotę i niedzielę

Istnieje kilka sposobów na szybkie przelewy w soboty i niedziele. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę. W jaki sposób można wykonać szybko przelew w weekend?

Przelew natychmiastowy w weekend

Jednym ze sposobów na przelanie pieniędzy w weekend jest przelew natychmiastowy, czyli tak zwany Express Elixir lub BlueCash. Ten przelew nawet w sobotę czy niedzielę dociera do odbiorcy w zaledwie kilka minut. Niestety przelewy ekspresowe mają też swoje wady. Banki pobierają za nie dodatkowe opłaty, zwykle wynoszące około 5 złotych. Ponadto nie we wszystkich bankach możliwe jest zrobienie takiego przelewu. Nie oferuje ich na przykład Plus Bank. Kolejna wada to obowiązujące limity kwotowe. Banki ustalają zazwyczaj maksymalną kwotę, jaką można przelać w sposób ekspresowy i w zależności od usługi to od 5 do 20 tys. złotych. Dodatkowo jeszcze w niektórych bankach przelewy ekspresowe można zlecać tylko w określonych godzinach. Tak jest, na przykład, w Banku Pocztowym czy BNP Paribas. Koszt przelewów natychmiastowych zweryfikujecie w rankingu kont osobistych, najlepiej pod tym względem wypada Konto Jakie Chcę od Santander Bank Polska. Gdzie takie transfery oferowane są bez dodatkowych opłąt.

Warto wiedzieć, iż podobnie działa system SORBNET obsługiwany przez NBP. Pozwala on na dokonywanie zleceń w czasie rzeczywistym i pozwala wysłać jednorazowo kwoty od kilkuset tysięcy do nawet kilkuset mln złotych, ale niestety nie działa w weekendy. Jeśli zależy nam na możliwości wykonywania przelewów ekspresowych, warto wybrać konto w banku, który umożliwia wykonanie przynajmniej kilku przelewów w miesiącu za darmo. Oprócz Satnander’a, nieznacznie gorszą ofertę Citi Handlowym i Alior Bank.

Szybki przelew w weekend z Blikiem

Przelew na telefon Blik, to błyskawiczna metoda przelewów realizowane 24h/7dni w tygodniu. Aby wykonać taki przelew, należy zalogować się w aplikacji mobilnej banku, a następnie wybrać opcję przelewu na telefon, podać kwotę oraz numer telefonu odbiorcy i zatwierdzić przelew. Niestety nie każdy obsługuję system BLIK. Instytucję wspierające usługę to m.in: Pekao, PKO BP, Alior Banku, Banku Millennium, BOŚ Banku, Citi Handlowym, Credit Agricole, Getin Banku, ING Banku Śląskim, mBanku, Vevo Bank, Santander Bank Polska. Aby móc wykonywać przelewy na telefon, należy zainstalować aplikację mobilną banku i aktywować Blik w wybranym banku. Odbiorca również musi mieć numer telefonu zarejestrowany w systemie Blik. Oczywiście, zależnie od banku, obowiązują limity operacji Blikiem, w tym przelewów na telefon.

Jest także opcja czeków blik oparta o kody jednorazowe, które służą do zapłaty w internecie lub wypłaty z bankomatów. Aby skorzystać z tej opcji, należy wybrać w aplikacji mobilnej Czeki Blik, podać kwotę i datę ważności czeku oraz ustawić hasło potrzebne do realizacji. W zależności od banku limity, czeków Blik wynoszą do 4 tys. złotych. Odbiorca czeku musi otrzymać od nadawcy jego numer i hasło. Czek można zrealizować w formie wypłaty w bankomacie lub przy płatnościach w sieci czy w zwykłym sklepie. Z czeków Blik mogą korzystać klienci banku Millennium, Vevo Banku, Santander Bank Polska i PKO BP

Szybki przelew przez Fintechy

Nie zapominajmy, że oprócz banków istnieją jeszcze tak zwane Fintechy. Są to po prostu nowoczesne technologie finansowe i firmy oferujące innowacyjne rozwiązania w zakresie finansów. Do Fintechów zaliczają się tak zwane portfele elektroniczne. Najpopularniejszym z nich jest PayPal, ale oprócz niego istnieją jeszcze takie Fintechy, jak Revolut czy Aion Bank. Założenie kont w tych aplikacjach jest bardzo proste. Wystarczy podać swoje dane osobowe, ustawić hasło do logowania, a po założeniu konta można jeszcze połączyć je z kontem bankowym lub kartą. Fintechy również są rozwiązaniem umożliwiającym szybkie przelewy także w weekendy. Warunek jest jeden – jeśli chcemy przelać pieniądze z PayPala, odbiorca również musi mieć tam konto. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Revoluta.

Nieco inaczej jest w Aion Banku. Tutaj oprócz dostępnych w weekendy przelewów wewnętrznych można skorzystać także z przelewów natychmiastowych Express Elixir, umożliwiających szybkie wysłanie pieniędzy na rachunek bankowy odbiorcy. Jednak opcja ta jest płatna i kosztuje 4,99 złotych.

Przelew w weekend z Euronet’em

Przekaz bankomatowy to opcja dostępna tylko w bankomatach sieci Euronet. Polega na przekazaniu pieniędzy przez bankomat oraz odbiorze w ten sam sposób. Nie trzeba nawet posiadać konta w banku ani karty płatniczej, aby wykonać przekaz pieniężny. W bankomacie wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję, podać swoje imię, nazwisko, numer telefonu, PESEL oraz dane odbiorcy już bez PESEL-u i kwotę przekazu. Później trzeba włożyć gotówkę do maszyny (w okienko, w którym wkładana jest gotówka przy wpłacie. Następnie trzeba odebrać potwierdzenie przekazu i podać znajomemu jego numer. Alternatywą jest nadanie środków poprzez kartę płatniczą. Odbiór przekazu przez odbiorcę przebiega bardzo podobnie. Odbiorca musi podać PESEL, numer transakcji, a także specjalny PIN, który dostaje SMS-em. Zwykle pieniądze można odebrać zaraz po nadaniu.

Oczywiście opcja przekazu bankomatowego ma swoje wady. Przede wszystkim to nie jest przelew, a transakcja gotówkowa. Trzeba więc dysponować gotówką w odpowiedniej wysokości i w formie banknotów. Ponadto kwota wpłaty musi być wielokrotnością 50 złotych, gdyż tylko takie kwoty wypłacają bankomaty Euronet. Ponadto chyba największą wadą jest limit wpłat i odbiorów wynoszący 2000 złotych na osobę. Niedogodnością może okazać się także konieczność odwiedzenia bankomatu, gdyż może nie być dostępny w naszej okolicy, gdzie mieszkamy. Nie jest to też opcja dla osób, którym zależy tylko na transakcjach bezgotówkowych.

Przelewy w weekend – podsumowanie

Jak widać, możliwe jest dokonanie przelewu w weekend. Chyba najpopularniejsza opcją jest przelew natychmiastowy. Drugim ciekawym rozwiązaniem są przelewy na telefon Blik. W obu przypadkach, należy pamiętać, iż po wysłaniu nie ma możliwości cofnięcia takiego przelewu. Wybór konkretnej metody zależy wyłącznie od naszych preferencji i możliwości, jakie daje nam nasz bank. Z ulubionego rozwiązania można korzystać na co dzień, nie tylko w weekendy.

FAQ

Czy przelew natychmiastowy dojdzie w weekend?

Tak, przelew natychmiastowy dojdzie w weekend oraz w dni wolne. Jest on realizowany natychmiast w czasie rzeczywistym i po wysłaniu nie ma możliwości jego anulowania czy cofnięcia. W przypadku ksiegowania, jest on dostępny na rachunku odbiorcy, zwykle w ciągu kilku sekund od wysłana.

Czy przelew ekspresowy działa w weekend?

Tak, przelew ekspresowy działa w weekend oraz dni wolne od pracy. Jego księgowanie następuję w czasie rzeczywistym, więc pieniądze po przesłaniu będą dostępne u odbiorcy natychmiast.

Czy w weekend przychodzą przelewy?

Tak, o ile to przelew natychmiastowy lub np. przelew blik na telefon. Standardowe przelewy elixir nie są realizowane w dni wolne, tym samym nie zostaną zaksięgowane u odbiorcy w weekend.

Czy elixir działa w weekendy?

Nie, sesje ksiegowania przelewów elixir są dostępne wyłacznie w dni robocze. Tym samym elixir nie działa w weekendy czy soboty. Jeśli nam zależy, warto wybrać express elixir, który działa w weekendy.

Czy w sobotę można zrobić przelew?

Tak, można realizować przelew w sobotę czy weekend. Jednak jego księgowanie będzie mieć miejsce w kolejnym dniu roboczym. Tym samym odbiorca zobaczy pieniądze na koncie dopiero w poniedziałek (o ile jest dniem pracującym).

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny :)
5/5 (Ilość ocen: 1)
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.